Předpověď počasí na víkend: V sobotu hezky, v neděli přeháňky

ZprávyKristián Vích29. března 20191 minuta čtení

Foto: Archiv

Jaro sice podle kalendáře už začalo, ale příroda má svoji hlavu. Počasí o víkendu v Praze přinese vcelku příjemné teploty, ale obloha se na náš bude mračit. Vycházky do přírody mohou zejména v neděli pokazit přeháňky. Přinášíme vám aktuální předpověď počasí na následující víkend.

V pátek bude v Praze zataženo, ojediněle se mohou vyskytovat mlhy. Během dne dojde k ubývání oblačnosti. Odpoledne a večer se mraky rozpadnou a bude postupně polojasno až jasno. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 13 až 15 stupňů. Povane slabý proměnlivý vítr o rychlosti 3 m/s. Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé.

V sobotu očekáváme jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty v rozmezí 3 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 17 až 19 °C. Slabý proměnlivý vítr bude mít maximální rychlost 4 m/s.

Také v neděli nám příroda nachystá jasnou až polojasnou oblohu. Během dne bude od severozápadu přechodně oblačno až zataženo a místy se vyskytnou přeháňky. K ustávání srážek dojde až večer. Nejnižší noční teploty 4 až 2 °C, nejvyšší denní teploty 16 až 18 °C. Slabý jihozápadní až západní vítr do 4 m/s se bude postupně měnit na mírný severní.

Začátek týdne nám přinese jasno až polojasno, zpočátku až oblačno. Nejnižší noční teploty v pondělí budou 4 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 12 °C. Očekávejte mírný severní až severovýchodní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s.

Nepřehlédněte

Na náměstí Míru roste vzácný šafrán bělokvětý. Kolemjdoucí nevěří vlastním očím • Poblíž tramvajové zastávky na pražském náměstí Míru vykvetl vzácný šafrán bělokvětý. U kolemjdoucích vzbuzuje velký rozruch. Známé přirovnání „je ho jako šafránu“ v těchto dnech tak úplně neplatí na náměstí Míru. Desítky rozkvetlých rostlinek přitahují pozornost kolemjdoucích a všímají si jich i cestující v tramvajích. Lidé si vzácný úkaz nadšeně fotí a sdílí ho na sociálních sítích. Šafrán bělokvětý v Praze je skutečnou raritou. Běžně se totiž tato rostlina ve městech nevyskytuje. Narazit na ni můžete hlavně na loukách a pastvinách v nadmořské výšce kolem 2000 metrů. [gallery columns="1" size="full" ids="8563"] Na trhání zapomeňte Pro svou vzácnost je šafrán bělokvětý zařazen na seznam ohrožených druhů. Je proto zakázáno ho trhat, sbírat, ničit nebo jinak narušovat jeho vývoj.

Šafrán bělokvětý se ve městech běžně nevyskytuje.

Prahu čeká teplotní peklo. Pak ale konečně přijde ochlazení • Vysoké letní teploty vydrží v hlavním městě i ve středu. Nejteplejší bude čtvrtek, kdy rtuť teploměru vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. Pak ale meteorologové slibují ochlazení. V úterý bude podle předpovědi skoro jasno až polojasno, odpoledne až oblačno, ojediněle s možností přeháněk. Nejvyšší denní teploty kolem 34 až 36 °C. Slabý, přes den mírný jižní vítr 2 až 5 m/s se bude večer měnit na jihozápadní a v bouřkách přechodně zesílí. Ochlazení přijde v pátek Po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou k nám ve čtvrtek vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Čtvrteční teplota tak vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. V noci ze čtvrtka na pátek a v průběhu pátku bude postupovat od západu přes naše území studená fronta a za ní se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy výběžek tlakové výše. Nejvyšší denní teploty budou v pátek mezi 25 až 27 °C. Podobné počasí můžeme podle meteorologů očekávat i o víkendu. [related-post id="11502"] [related-post id="11512"]

Jak se cestovalo před 100 lety? Dozvíte se to v Národním muzeu • Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Nové budovy Národního muzea, kde se v sobotu 20. ledna 2018 od 13.00 do 17.00 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, jak se cestovalo před více než sto lety. Doprovodný program k výstavě Fenomén Masaryk nabízí i možnost vyzkoušet si cestovat po světě tak, jak cestoval náš první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Silný vítr se valí do Česka. Na těchto místech hrozí nebezpečí • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem, který by měl o víkendu zasáhnout Českou republiku. Velké nebezpečí hrozí zejména v parcích a lesích.

Silný vítr

Do Česka přijde teplá fronta, ale slunečné počasí nepřinese • Česko se ve čtvrtek probudilo do mrazivého rána. V Praze klesla rtuť teploměru na minus 4 stupně Celsia. Teploty pod bodem mrazu očekávají meteorologové i v noci ze čtvrtka na pátek. Během víkendu k nám bude proudit teplá fronta, která přinese teplejší vzduch, ale bohužel i četné srážky a zataženou oblohu.

V Praze opět platí zákaz rozdělávání ohně. Kde všude vám hrozí pokuta? • Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů kvůli extrémnímu suchu platí od neděle až do odvolání přísný zákaz rozdělávání ohňů na území hlavního města Prahy. Nařízení stanovuje, která místa jsou riziková a jaké činnosti jsou v těchto místech zakázány. Omezení platí, dokud nebude odvolána výstraha Českého hydrometeorologického ústavu. Za místo zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se považuje lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje, lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru, sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje a plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se na těchto místech zakazuje rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství), kouření (s výjimkou elektronických cigaret), používání pyrotechnických výrobků, používání jiných zdrojů zapálení (například létající přání, lampiony a pochodně), odhazování hořících nebo doutnajících předmětů, jízda parní lokomotivy (pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru) a spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení. Stejné nařízeno platilo letos na území Prahy už dvakrát. Za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Meteorologové vylepšili Aladina. Předpověď počasí má být nyní mnohem přesnější • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vylepšil aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Nové nastavení vykazuje zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body.

25. 3. 1868: Zima ještě neřekla poslední slovo. V Praze padal sníh • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zima ještě neskončila Hustá chumelenice sněhu včerejšího dne se spustivší nás poučila, že zima ještě dosud panování své neukončila. Padající sníh ovšem v ulicích nezůstal ležeti an se ihned proměnil se v bláto a vodu. Hostinští za bránou, kteří několika příjemnými dny se oklamati dali, že příznivá a teplá povětrnost tato bez proměny setrvá, činili přípravy v zahradních svých hostincích k pohoštění pražských návštěvníků, nahlédli ale, že ve svých přípravách se překvapili. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nalezené kosti Na Židovské zahradě kopají se základy k novému domu na gruntě zahrady uzenáře pana Andresa. Předešlého téhodne přišli dělníci v hloubi 4 stop na chodníky a na studnu a v hloubi 7 stop na četné kostry lidské. V sobotu docela vykopali úplně zachovalou rakev a v té zetlelé hnáty dospělého člověka. Rakev neměla podobu rakví nynějších, nobrž byla pouze sbitý truhlík. Známo je že sloužívala Židovská zahrada za hřbitov. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nové omnibusy Karlínský podnikatel jízdy s omnibusy zavede od 1. dubna také jízdu z Karlína přes Příkopy, po Václavském náměstí a Vodičkovou ulicí až na Karlovo náměstí jakož i nazpět. Od 1. května počínaje budou v neděli a ve svátek dojížděti dva omnibusy také z Josefského náměstí přes nový mot do Stromovky a nazpět. – Pražský denník, 25. 3. 1868 [related-post id="7931"] Opařil se V neděli přetopil sladovnický učedník, jenž je v jednom pivováře na Novém městě, příliš pec a když se pak bál, aby to sládek neuviděl, nalil do žhavého uhlí konev vody; náhlá pára ale, která se tím utvořila, opařila učedníkovi obličej tak nebezpečně, že musel být hned odevzdán do nemocnice. – Pražský denník, 25. 3. 1868

Protiatomový kryt Folimanka se v sobotu otevře pro veřejnost • Také v tomto měsíci se pro veřejnost otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy. Unikátní prostory protiatomového bunkru Folimanka si zájemci budou moci prohlédnout tuto sobotu 15. září od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Legendární Dead Can Dance přijedou příští rok do Prahy • V rámci turné A Celebration - Life and Works 1980-2019 vystoupí 24. června 2019 v pražském Kongresovém centru Dead Can Dance, jedna z nejpozoruhodnějších formací hudební historie posledních čtyř dekád. Charismatická zpěvačka výjimečného hlasu Lisa Gerrard a skladatel, multiinstrumentalista a zpěvák Brendan Perry 2. listopadu vydávají své v pořadí desáté album nazvané Dionysus, v němž typicky svébytným způsobem zpracovávají dionýsovský kult. Na turné, které bude následovat a se kterým Dead Can Dance přijedou do Prahy, zazní tedy novinky, ale jak jeho název napovídá, přinese i průřez jejich bezmála čtyřicetiletou kariérou. Přes delší přestávky v jejich společné práci je hudba Dead Can Dance stále inspirativní a plná nečekaných barev, rytmů, tajemství a energie s dominujícími hlasy Lisy Gerrard a Brendana Perryho a jejich poslední pražský koncert v roce 2012 je dodnes vzpomínanou a nezapomenutelnou událostí. [youtube]gw0I12BHZ6I[/youtube] Spojení, které funguje Unikátní magický kontraalt Lisy Gerrard a démonický baryton Brendana Perryho vytváří nikde jinde neslýchanou hudební alchymii, inspirovanou různými hudebními a duchovními kulturami od pohanských rituálů a hudby přírodních národů, středověkého chorálu, přes baroko až po evropské, středovýchodní či latinskoamerické folklórní tradice. Převážně v evropských tradicích našli inspiraci i pro nové album Dionysos, které vychází v listopadu. Na albu, které má formu oratoria, najdeme jarní a podzimní rituály východní Evropy či Řecka, které mají kořeny v pohanských předkřesťanských dobách. Brendan Perry při několikaletém studiu a sbírání materiálu mimochodem objevil a použil zvuk slovenské fujary, ale i údery perského bubnu daf, halekání švýcarských pastevců, bzukot novozélandských včelstev, nebo zpěv mexických a brazilských ptáků. Albu Dionysos, ale zejména pak živému koncertu v rámci A Celebration - Life and Works 1980-2019 však stále dominuje výjimečná kreativita obou hlavních protagonistů a schopnost uhranout posluchače především svými hlasy a hudbou, která nepotřebuje falešné berličky pódiových efektů. [related-post id="12742"] Čtyři dekády úspěchů Dead Can Dance založili Brendan Perry, Lisa Gerrard, Paul Erikson a Simon Monroe v roce 1981 v australském Melbourne. Krátce nato Brendan a Lisa přesídlili do Londýna, kde podepsali smlouvu s tehdy začínajícím vydavatelstvím 4AD. Na jaře 1984 vydali eponymní debutové album a o rok později druhou desku nazvanou Spleen and Ideal, která dosáhla na druhé místo britského nezávislého žebříčku. Další alba následovala ve dvouletých intervalech – Within the Realm of a Dying Sun (1986), The Serpent´s Egg (1988) a Aion (1990). V roce 1993 se hudba Dead Can Dance objevila na soundtracku k filmu Baraka. Obrovským úspěchem v Evropě i USA skončilo vydání další řadovky – Into the Labyrinth z roku 1993. Následující světové turné zachytilo živé album Toward the Within o rok později. Již v té době se oba členové věnovali kromě Dead Can Dance i svým sólovým projektům – Lisa Gerrard natočila svůj debut v roce 1995 a věnovala se také skládání filmové hudby. O rok později vyšlo společné album Spiritchaser. Dead Can Dance oficiálně oznámili konec spolupráce v roce 1998 a v roce 1999 vydal také svůj debut Brendan Perry. V roce 2005 proběhlo jedno světové reunion turné, ale plnohodnotné obnovení společného fungování Lisy Gerrard a Brendana Perryho jako Dead Can Dance můžeme datovat rokem 2011. V roce 2012 vydali zatím poslední album Anastasis a během následného turné v říjnu nadchli Prahu. Vše nahrává tomu, že stejně intenzivní zážitek nabídnou Dead Can Dance v Kongresovém centru i v červnu 2019.

Přichází obleva. Dávejte pozor na padající sníh a rampouchy • Mrazivé počasí v Praze podle aktuální předpovědi v příštích dnech skončí a vystřídá ho obleva. Výrazně tak vzroste riziko odpadávajících kusů tajícího sněhu a rampouchů ze střech a okapů, které mohou vážit i desítky kilogramů.

Chystá se největší hromadná koulovačka v dějinách Prahy • Staňte se součástí největší pražské koulovačky všech dob a užijte si parádní sněhovou akci, která v Praze nemá obdoby! Vraťme se do dětských let a užijme si zimu jako za mlada!

Rekordní duben v Praze, byl druhý nejteplejší od počátku měření • V dubnu 2018 byla v Praze-Klementinu naměřena průměrná měsíční teplota 15,6 °C, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla +4,8 °C. Měsíc duben byl tedy podle tohoto normálu teplotně mimořádně nadnormální. Teplotní odchylka od dřívějšího normálu 1961-1990 byla +5,8 °C a i podle tohoto normálu by byl mimořádně nadnormální. Teplotní odchylka od dlouhodobého průměru 1775-2014 byla +6,1 °C. Mezi dosavadními 244 dubny od roku 1775 se umístil na druhém místě, což rovněž odpovídá mimořádně teplému dubnu. Nejteplejší duben od roku 1775 byl naměřen roku 1800, s průměrnou teplotou 16,2 °C. Za letošním dubnem se umístil duben 2009 s průměrnou teplotou 15,1 °C, na čtvrtém místě byl duben 1794 s průměrnou teplotou 13,9 °C, na pátém místě duben 2007 s 13,8 °C. Na dalších místech jsou roky 2011, 2000 a 2014. Kdy bylo nejchladněji? Nejchladnější duben od roku 1775 byl naměřen v roce 1839 s průměrnou teplotou 4,9 °C, druhý nejchladnější byl duben 1817 s průměrnou teplotou 5,0 °C, třetí byl duben 1785 s průměrnou teplotou 5,4 °C a čtvrtý nejchladnější byl duben 1917 s průměrnou teplotou 5,5 °C.

Zasáhnou nás silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou být provázeny přívalovými srážkami, krupobitím a poryvy větru. Zejména ve východní polovině Česka může spadnout až 30 milimetrů srážek. „Dnes v odpoledních hodinách se budou místy tvořit bouřky, ojediněle silné, a to zejména ve východní polovině území. V silných bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky kolem 30 mm, nárazy větru 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h) a krupobití. Ve večerních hodinách bude bouřková činnost slábnout,“ předpovídá ČHMÚ. Výstraha platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj a Zlínský kraj.

Projeďte se parním vlakem po Praze! Poprvé již tuto sobotu • Tuto sobotu 6. dubna odstartuje první jízdou nový projekt Českých drah nazvaný příznačně „Párou Prahou“. Historický vlak v čele s lokomotivou 556.0506 „Štokr“ pojede okružní trasou po fotogenických tratích na západě metropole a těsně za jejími hranicemi. Během turistické sezóny jsou plánované další tři termíny, kdy vlak pojede.

Den otevřených dveří ČHMÚ. Zjistěte, jak se předpovídá počasí! • V sobotu 24. března pořádá Český hydrometeorologický ústav Den otevřených dveří. Oslaví tak nadcházející Světový den vody (22. březen) a zároveň Světový meteorologický den (24. březen). ČHMÚ návštěvníkům zpřístupní děvět svých pracovišť po celé České republice. Pražané mají na výběr hned ze dvou poboček. V Praze-Libuši budou prezentovány činnosti radarového, družicového a aerologického oddělení, poznáte vybavení meteorologické zahrádky a stanice imisniho monitoringu. Mimo jiné se dozvíte, co ruší radarová měření, jaké družice meteorologové používají nebo jak vysoko vystoupá balón s radiosondou. V Praze-Komořanech si přijdou na své především zájemci o hydrometeorologii. Pracovníci ústavu vás seznámí se staniční sítí hydrologických a klimatologických stanic a předvedou praktické ukázky přístrojů. Otevřeno bude od 9 do 14 hodin a vstup je zdarma.

PŘEHLED: Kam v Praze o víkendu? Bitva na Bílé Hoře, Den IZS a prohlídka Čapkovy vily • Přemýšlíte, jak strávit nadcházející víkend? Přinášíme vám přehled toho nejlepšího, co v Praze v sobotu a neděli můžete zažít.

Babí léto je za dveřmi. Počasí se o víkendu promění • Nezvykle teplé zářijové dny pomalu končí. Zatímco v polovině týdne jsme si na mnoha místech Česka užívali vyloženě tropické letní počasí, o víkendu už by se mělo ochladit. Podívejte se, jaké bude počasí v příštích dnech.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči slaví. Zájemce nechá vylézt na komín • U příležitosti Světového dne vody přichystala Stará čistírna odpadních v Bubenči speciální sobotní program pro veřejnost. Těšit se můžete na komentovanou prohlídku areálu, výukovou hru nebo jištěný výstup na komín. Vstupné 200 Kč je jednotné pro děti i dospělé. V ceně je prohlídka areálu s plavbou na prámu a ukázkou parní strojovny, veškerý vnitřní doprovodný program a výuková hra. Co návštěvníky v sobotu čeká PROHLÍDKY AREÁLU - prohlídky budou probíhat po celý den každých 20 minut, rezervace je na čas prohlídky a slouží jako celodenní vstupenka do areálu; prohlídka historické budovy je vždy s průvodcem, jež názorně popisuje původní proces mechanického čištění. PARNÍ STROJOVNA A KOTELNA - jak je již zvykem, bude při akci pro každou prohlídku spuštěn parní stroj z roku 1903 dodnes dochovaný ve své původní funkční podobě; zároveň si pak návštěvníci mohou prohlédnout dochovanou funkční kotelnu s kotly z roku 1905. PŘEVOZNÍKŮV PRÁM - každá prohlídka je zakončena plavbou v podzemní usazovací nádrži na prámu a průchodem obtokovou stokou. JIŠTĚNÉ VÝSTUPY NA KOMÍN - výstupy budou probíhat po celou dobu trvání akce, na výstupy se nevztahuje rezervace a jejich organice včetně platby bude probíhat až na místě v den konání akce. VÝUKOVÁ HRA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ - Obnova soužití s řekou je výuková hra na pozemku Staré čistírny, kde se účastník formou hry dozví informace o vlivu člověka na toky řek. CHEMICKÁ LABORATOŘ - pro děti i dospělé bude připravena chemická laboratoř, kde se budou provádět pokusy nejen z vody. VÝTVARNÁ DÍLNA - pro všechny zájemce bude připravená tématická výtvarná dílna s vedením zkušeného lektora. MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ - rybky, víly, vodníky, raci a mořští koníci, nejen vodní živočichy si můžete nechat vymalovat od šikovných malířů.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.