Pronájem nebytových prostor bude mít nová pravidla

18. ledna 2020 ∙ 14:38
PražskýDEN.cz
Praha v budoucnu neposkytne pronájem obchodům s kýčovitým zbožím.
Foto: Archiv

Praha připravila nové znění vzorových podmínek výběrových řízení na pronájem nebytových prostor ve vlastnictví hlavního města. Jejich součástí jsou i smlouvy na dobu určitou a neurčitou. Nabídky podané ve výběrových řízení se budou nově hodnotit podle několika kritérií tak, aby pronájmy nebyly jen pro turistické prodejny, ale sloužily i Pražanům.

První z podmínek je cenová nabídka. Druhou představuje navrhovaný účel nájmu. V rámci účelu bude hodnocena i přínosnost požadovaného druhu činnosti pro místní obyvatele a pro všestranný rozvoj daného území, dále potřebnost a zastoupení požadovaného druhu činnosti na daném území a také doba trvání nájmu a výše zamýšlených investic zájemce do technického zhodnocení nebytového prostoru.

Třetím kritériem je zkušenost zájemce v daném oboru dle doložených referencí. Při hodnocení nabídky bude mít váhu 60 procent cena, 30 procent účel nájmu a 10 procent zkušenosti nájemce.

„Nechceme jít v historickém centru pouze cestou nejvyšších nájmů. V minulosti to často vedlo k tomu, že v soutěžích vítězily provozovny určené pro turisty, jako jsou směnárny, prodejny matrjošek a dalších podobných suvenýrů nebo restaurace a bary určené pro »pivní turistiku«,“ vysvětluje radní hl. m. Prahy pro majetkovou oblast Jan Chabr.

Herny pronájem nedostanou

V podmínkách budoucích pronájmů je ukotveno, že prostory nesmí být využívány jako diskotéky, směnárny, herny, sázkové kanceláře nebo obchůdky se suvenýry s jiným sortimentem než tím, který vychází z pražských nebo českých tradic. Má to ale jeden zásadní háček. Ne všechny nebytové prostory v centru jsou v majetku hlavního města.

„Většina toho, co kazí vizitku Prahy, je v soukromých prostorách. Ale plánujeme další opatření a budeme krok za krokem vracet Prahu Pražanům,“ slibuje primátor Zdeněk Hřib.

X Zavřít