Schola Pragensis nabídne největší přehlídku středních škol v Česku

12. listopadu 2020 ∙ 12:05
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash.com

Více než 93 tisíc deváťáků stojí nyní před rozhodnutím, kam dál. S výběrem jim i letos, za netradičních podmínek, pomůže Schola Pragensis – největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku. Jubilejní 25. ročník proběhne 26. až 28. listopadu v on-line režimu.

Místo v Kongresovém centru se nyní všechny školy musí prezentovat v on-line režimu, což má svá pozitiva, ale i negativa.

„Výhodou je ucelený přehled desítek škol ‚na jednom místě‘. Schola Pragensis vždy sloužila nerozhodnutým uchazečům jako první seznámení s nabídkou škol, jejich výukou a specializací. To díky základním informacím o školách, fotogaleriím a videím zůstane zachováno i v on-line prostředí. Studenti si mohou projít desítky ‚vystavovatelů‘ v klidu domova, porovnat je mezi sebou bez zdlouhavého hledání informací z různých zdrojů a vybrat ty školy, které je zaujmou a které budou chtít poznat hlouběji,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která se akce pravidelně účastní. Nevynechá ani letos, i když bylo konání výstavy dlouho nejisté a podmínky prezentace v on-line podobě neobvyklé.

„Pro všechny je to nové, ale je třeba se přizpůsobit a umožnit letošním deváťákům lépe se zorientovat ve svých možnostech. Na naší škole jsme v on-line prostředí absolvovali i první termín dnů otevřených dveří, které stále považujeme za nejlepší formu, jak školu poznat ‚zevnitř‘. K dispozici byly mimo jiné i chaty s učiteli a současnými studenty. Úvodních dnů otevřených dveří se takto on-line zúčastnilo přibližně 150 zájemců,“ popsal ředitel SSŠVT. 

V rámci Scholy Pragensis nabídne škola se zaměřením na IT nově natočená videa, která školu představí jak z pohledu vedoucích pracovníků, tak z pohledu studentů. Ta by měla alespoň trochu vynahradit nemožnost osobního setkání.

„Přímý kontakt s lidmi, kteří školu tvoří, tím bohužel suplovat nemůžeme. Nejvíce informací se uchazeči vždy dozví z komunikace s učiteli a studenty, buď na výstavách, nebo přímo na dnech otevřených dveří, což nyní není možné. To je velké negativum dálkové prezentace, které velmi ztěžuje uchazečům rozhodování. Pokud si ale budoucí středoškolák díky Schole Pragensis vytipuje několik škol, může jim zaslat dotazy e-mailem, zavolat nebo počkat na klasické dny otevřených dveří, které se jak, stále doufáme, v pozdějších termínech uskuteční,“ dodal Martin Vodička.

Schola Pragensis je určena nejen žákům základních a speciálních škol, ale i široké veřejnosti se zájmem o rekvalifikaci či doplnění vzdělání. Každý rok jí navštíví kolem 30 000 zájemců. Kromě desítek středních a vyšších odborných škol se na akci představují také cechy a oborové organizace.

X Zavřít