Šedých kontejnerů v Praze přibývá. Časem je doplní hnědé

18. srpna 2020 ∙ 10:23
PražskýDEN.cz
Foto: PražskýDEN.cz

V ulicích hlavního města se aktuálně nachází 1412 šedých kontejnerů na kovové obaly. Za prvních sedm měsíců tohoto roku do nich Pražané vyhodili přes 359 tun odpadu.

Kontejnery určené ke sběru kovových obalů se v metropoli na stálo objevily v druhé polovině roku 2016, kdy byla separace této komodity zařazena do komplexního systému třídění komunálního odpadu. V naprosté většině jde o 1100litrové nádoby doplněné menšími 240litrovými popelnicemi a velkokapacitními podzemními kontejnery.

„Během pilotního projektu se na vybraných místech nacházelo 53 nádob, nyní se počet stání umožňujících separaci kovových obalů blíží k číslu 1500,“ říká tiskový mluvčí největší pražské svozové společnosti Pražské služby Radim Mana.

Popularita plechovek roste

Stejně jako stoupá popularita kovových nápojových obalů, stoupá povědomí a ochota Pražanů tento druh odpadu separovat. V roce 2017 se v Praze svezlo 143,5 tuny kovového odpadu. V roce 2018 to bylo 261,8 tun a loni už činil objem svezených nápojových plechovek, kovových tub, konzerv a víček celkem 421 tun.

„Překvapilo nás rekordní množství kovových obalů vyhozených během dubna, května, června. Svou roli patrně sehrála vládní nařízení, zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a omezení otevírací doby restaurací,“ odhaduje Radim Mana.

Tlakové obaly do kontejneru nepatří

Do kontejnerů nepatří nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek. Nepatří sem ani prázdné plynové kartuše od turistických vařičů a v žádném případě zde nesmí končit hasicí přístroje. Tyto produkty patří na sběrné dvory.

Přibydou hnědé kontejnery

Šedé kontejnery zřejmě nebudou těmi posledními, které rozšíří barevnou paletu separačních nádob. Do budoucna Praha počítá také s hnědými popelnicemi na bioodpad.

„Od ledna mají Pražané možnost objednat si hnědou nádobu určenou ke třídění bioodpadu. Praha aktuálně testuje svoz domácího gastroodpadu a ve Štěrboholech běží pilotní projekt vícekomoditního sběru. Důkladnější separace je nutná jednak kvůli rostoucímu množství vyprodukovaného odpadu na území hlavního města, jednak kvůli našim klimatickým závazkům,“ vysvětlil náměstek primátora pro životní prostřední Petr Hlubuček.

X Zavřít