Spadne někdy Eiffelova věž? Naši předci nepočítali, že vydrží tak dlouho

14. července 2021 ∙ 21:41
Kristián Vích
Eiffelova věž na snímku z konce 19. stoletíFoto: Picryl, volné dílo

Eiffelova věž patří mezi nejznámější symboly Paříže i celé Francie. Ve své době ji lidé považovali za malý zázrak. Jak ale dokládá článek z Národních listů ze srpna 1891, příliš se nepředpokládalo, že by mohla vydržet stát až do 21. století.

Věž Eiffelova na spadnutí?

»Eiffelova věž se kloní! Eiffelova věž je na spadnutí !« Tato poplašná zvěsť roznesla se těchto dnů po Paříži. Obyvatelé domů na Marsovu poli, kteří by v první řadě byli ohroženi pádem tohoto obra, již již pomýšleli na útěk.

Ale brzy přesvědčili se, že to lichý poplach a inženýrům a úřadníkům věže podařilo se obecenstvo úplně upokojit. Byl to totiž poplach opozděný o několik měsíců.

Bylať věž vskutku během minulé tuhé zimy utrpěla některé pohromy. Smrštění železných součástí v tuhém mraze a roztažení jich pak pod vlivem slunce spůsobily různé vady, jež odstraněny vyměněním několika šroubů a nýtů. Základy věže, jak známo, pojištěny systémem hydraulických pák, tak že, i kdyby se věž naklonila, může být opět uvedena v rovnováhu.

Věčného trvání ovšem železná konstrukce věže mít nebude, ale několik let ještě ve zdraví přečká ku potěšení akcionářů, jimž se, jak známo, znamenitě vyplácí.

– Národní listy, 25. 8. 1891. Autor neuveden.

X Zavřít