Články na téma dějiny

Přečtěte si všechny příspěvky o tématu dějiny na našem webu.

Barokní klenot v srdci Prahy prošel rekonstrukcí a otevírá se návštěvníkům

Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy.

Spor o budovu Národního muzea. Kdo a proč šetřil na nesprávném místě?

Budova Národního muzea na Václavském náměstí je jedním z nejkrásnějších odkazů našich předků z 19. století. V její bohaté historii se zrcadlí osud českého národa. A snad částečně i jeho povaha. Důkazem je novinový článek z Národních listů z roku 1902.

Triedr

Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů

Žárlivost je stejně stará jako samotná láska. Snad každá žena i muž má své vlastní taktiky, jak případnou nevěru včas odhalit. Kuriózně ale působí zpráva z dobového tisku o jistém spolku berlínských žen. Jejich cílem bylo posvítit si společnými silami na záletné muže. Přečtěte si článek, který vyšel v Národních listech v srpnu 1892.

Přísný režim studentek na Oxfordu. Feministky by dnes zuřily

Světoznámá univerzita v anglickém Oxfordu umožnila ženám studium teprve v 70. letech 19. století. Až do roku 1920 ale nebyly brány jako plnohodnotné členky. Směly sice navštěvovat přednášky, nemohly však počítat s tím, že by na konci získaly vysokoškolský diplom a titul. Jejich studentský život byl navíc oproti mužským protějškům omezen i v dalších ohledech. Podrobně o tom líčil český dobový tisk v roce 1898.

Starou křivdu urovnalo neskutečně náhodné setkání

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Občas se dokonce stane něco, nad čím zůstává rouzum stát. Přečtěte si příběh z dobových novin, který popisuje neuvěřitelně náhodné setkání. Citlivějším povahám možná ukápne slza.

Jak se má chovat skutečný gentleman

Chápání pojmu gentlemanství nebo gentleman se v průběhu času proměňuje. V minulosti se lišilo také v závislosti na geografické šířce. Zatímco v Anglii bývali gentlemani ještě před 120 lety především vysoce postavení muži, ve Spojených státech se za ně považovali i neurození a nemajetní. Museli mít ale několik důležitých charakterových rysů. Přečtěte si dobový článek z roku 1899.

Techniky učení divadelního textu na začátku minulého století

Práce divadelních herců je mimořádně náročná na paměť. Do hlavy musí dostat často i stovky stran textu a nikdy je nezapomenout. Jak to dělali britští umělci na přelomu 19. a 20. století dokládá novinový článek ze srpna 1901. Není pochyb o tom, že i jejich současníci nejspíš používají podobné techniky učení.

Řádění fanatické bojovnice proti alkoholu v New Yorku

Na přelomu 19. a 20. století v USA přepadávala se sekyrou v ruce hostince a ničila nádoby s alkoholem. Nebo se snažila domluvami přesvědčovat jiné lidi, aby okamžitě začali abstinovat. Řeč je o fanatické odpůrkyni alkoholu a kouření Carrie Nation. Kuráž jí upřít nelze. Už ve své době byla však považována spíše za směšnou postavičku, jak dokládá dobový článek z roku 1901.

Austrálie má obrovský problém. Řešení marně hledá přes 130 let

Australský kontinent už od konce předminulého století decimují přemnožení králíci. Ti spotřebují enormní množství vegetace, což připravuje místní dobytek a původní býložravce o potravu, ale také vede k erozím a splachu úrodné půdy. Každoroční škody zemědělců se počítají v miliardách korun.

Turkyně mají při rozvodu nárok na štědrou odměnu. Evropanky by mohly závidět

Práva žen v muslimském světě jsou Západem vnímána jako velmi omezená. Skutečnost ovšem byla a je poněkud jiná.

Chorobný lakomec zemřel. Co všechno po něm zůstalo vyráží dech

Šetřit peníze a šetrně nakládat s majetkem je všeobecně považováno za ctnost. Když se to ale vezme za špatný konec, může se z člověka stát chorobný lakomec, kterého nikdo nemá rád. Přečtěte si příběh z Franice, který pražským čtenářům přinesly Národní listy v únoru 1894.

Lékař oslavil 100. narozeniny a prozradil tajemství své dlouhověkosti

Pokroky v medicíně a historicky nebývalý blahobyt způsobuje, že se stále více lidí dožívá velmi vysokého věku. Oslavit 100. narozeniny tedy dnes již není tak výjimečné jako na konci 19. století. O jednom mimořádně vitálním stoletém muži napsaly v Praze vydávané Národní listy v lednu 1894. Kolik kávy si denně dopřával a proč přišel o jedno oko?

Ženy jako námořnice. Zvládly by těžkou práci na lodi?

V dávných dobách bývalo nepředstavitelné, aby ženy vykonávaly tzv. „mužské“ profese. Situace se začala velmi pozvolna měnit až na přelomu 19. a 20. století. Dokazuje to i článek z Národních listů z roku 1891. Jeho text vás nejspíš překvapí.

Hromadění mrtvol na břehu Dunaje přitahovalo zloděje jako magnet

V Bratislavě (dříve Prešpurku) se v roce 1896 začal rozmáhat velký nešvar. Místní zloději okrádali nebožtíky, které na břeh Dunaje vyplavila voda. Brali jim často i to úplně poslední, co měli. Přečtěte si dobový novinový článek, který vyšel v pražských Národních listech.

Rodina věznila dívku v prasečím chlévě. Strávila tam patnáct let

Celý svět byl před lety v šoku z příběhu Rakušanky Nataschy Kampusch, kterou 8 let věznil ve sklepě její únosce Wolfgang Priklopil. I v minulosti přitom v Evropě docházelo k podobným ohavným případům. O jednom takovém napsaly v Praze vydávané Národní listy v září roku 1901.

Chlapec zabil medvěda brokovnicí a dostal štědrou odměnu

Střet s medvědem ve volné přírodě často nekončí pro člověka dobře. Před 120 lety se v Kanadě odehrál incident, jehož hlavním aktérem byl třináctiletý chlapec. Holý život mu zachránila nejen brokovnice, ale především vlastní statečnost. Přečtěte si článek, který přinesly v Praze vydávané Národní listy v květnu 1901.

Přednášky o popravách

Děsivé detaily o popravách popisoval na přednáškách kat ve výslužbě

Stát se profesionálním popravčím není nic, co po čem by normální člověk toužil. Přesto to svým způsobem bývalo řemeslo jako každé jiné. Jeden penzionovaný kat z Velké Británie přišel na počátku minulého století na to, jak si ke svému důchodu slušně přivydělat. Pořádal přednášky o popravách. Přečtěte si původní článek z Národních listů ze srpna 1901.

Spadne někdy Eiffelova věž? Naši předci nepočítali, že vydrží tak dlouho

Eiffelova věž patří mezi nejznámější symboly Paříže i celé Francie. Ve své době ji lidé považovali za malý zázrak. Jak ale dokládá článek z Národních listů ze srpna 1891, příliš se nepředpokládalo, že by mohla vydržet stát až do 21. století.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři

Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Skandál ve vlaku. Kterak politici nechtěli opustit kupé, kde neměli co pohledávat

Společenská morálka a pravidla prochází neustálou proměnou. V dnešní době už je nepředstavitelné, že by ve vlacích existovalo kupé určené výhradně pro ženy. Ještě před 130 lety to ovšem bývalo normální. Pochopitelně se ale našli i tací, kteří porušovali dobré mravy. Přečtěte si článek, které přinesly Národní listy v červenci roku 1891.

Pohádka Malý Pán bude mít pokračování. Přípravy zabraly skoro osm let

Loutkový film na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého Pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha se v letošním roce dočká pokračování. První díl sklízel ocenění na českých i zahraničních festivalech. Snímek o dalších dobrodružstvích Malého Pána vzniká opět výjimečným způsobem loutkové akce zachycené na kameru ve skutečných exteriérech.

Praha 2 daruje peníze strážníkům policistům a hasičům

Městská část Praha 2 pokračuje v podpoře bezpečnostních složek. Ze svého rozpočtu uvolní 350 tisíc korun na motivační odměny strážníků městské policie, dalších 240 tisíc korun pak rozdělí mezi strážníky, policisty a hasiče na nákup techniky a vybavení. Záměr schválilo Zastupitelstvo městské části Praha 2 na svém včerejším jednání.

Barokní klenot v srdci Prahy prošel rekonstrukcí a otevírá se návštěvníkům

Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy.

Spisovatelka Klevisová napíše další postavu podle herečky Terezy Kostkové

Aktuálně nejprodávanější tuzemská autorka detektivek Michaela Klevisová pokřtila svoji novou knihu Vraní oko z řady s Josefem Bergmanem. Zdá se ovšem, že tomuto ostřílenému vyšetřovateli na nějakou dobu vystaví stopku. Vzniknout by totiž měla nová série s ženskou hrdinkou.

Homer Simpson by byl skvělým českým prezidentem. Tady jsou důvody

Česká republika si na příštích 5 let zvolila za prezidenta Petra Pavla. To ale neznamená, že nemůžeme upustit uzdu fantazii a zamyslet se, kdo další by rukou moudrou a spravedlivou vládl dobře nad českou kotlinou. Co kdyby se příští hlavou našeho státu stala jedna z hlavních postav populárního amerického seriálu Simpsonovi? Přesvědčíme vás, že Homer Simpson by vůbec nebyl špatným kandidátem.

Bramborová kaše

Dokonalá bramborová kaše. V čem je to tajemství?

Dobře připravená bramborová kaše je kombinací několika faktorů, které společně dohromady vytvářejí její charakteristickou chuť a texturu.

Vrátit se k bývalému partnerovi nebo partnerce? Tohle ještě zvažte

Myslíte na něj nebo na ni, kamkoliv se pohnete? Váš vztah již sice skončil, ale přesto máte občas pocit, že to bylo možná trochu unáhlené? Má smysl vrátit se zpátky a zkusit na vztahu s expartnerem nebo expartnerkou ještě zapracovat?

Manipulátoři a jak se jich jednoduše zbavit, dokud je čas

Manipulace je poměrně běžná součást lidských interakcí, ale někteří lidé se snaží manipulovat s ostatními výrazně častěji než ostatní. Tito lidé jsou známí jako manipulátoři a jejich chování může být velmi škodlivé pro ty, kteří jsou jejich obětí. Pokud se nacházíte v takové situaci, je důležité vědět, jak se zbavit manipulativního člověka ze svého života. V tomto článku se zaměříme na několik praktických kroků, které můžete podniknout, abyste se zbavili manipulativního jedince a udrželi si kontrolu nad svým životem.

Praha bude mít světový unikát za 250 milionů korun

Pokud se v blízké době chystáte navštívit pražské planetárium, měli byste si pospíšit. Brzy totiž začne dlouho očekávaná rekonstrukce zdejší kupole. Největší lákadlo této instituce tak bude několik měsíců mimo provoz.

Spí kočka s vámi? Jen z lásky to nedělá

Kočky jsou svým způsobem velice tajuplní domácí mazlíčci. Některé jejich chování bývá pro mnohé lidi často záhadou. Malé šelmičky se například uvelebí na hrudníku svého majitele a spokojeně si tam hoví. Ale proč to vlastně dělají?

X Zavřít