Středoevropský advent. Velké trhy v Praze nebudou, v jiných metropolích ano

ZajímavostiPražskýDEN.cz27. listopadu 20206 minut čtení

Vídeňské adventní trhy proběhnou, ale s mnoha omezeními.

Foto: Unsplash.com

Kvůli pandemii koronaviru prožijeme tento rok dost odlišné vánoční svátky. Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se stalo každodenním chlebem většiny Evropanů. Tyto restrikce ovlivní také nadcházející adventní čas a s ním spojené vánoční trhy, které jsou přehlídkou dlouholetých tradic té, které země a vždy patřily k oblíbeným místům k setkávání s přáteli. Právě z těchto důvodu se ve většině evropských měst klasické trhy konat nebudou a zrušena byla i většina doprovodných akcí. Jakou podobu budou mít tedy Vánoce u nás a našich nejbližších sousedů?

Staroměstském náměstí, náměstí Republiky i ve spodní části Václavského náměstí se letos trhy pořádat nebudou. Podle slov radního pro správu městského majetku Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, která láká velké množství lidí. „Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné pořádat vánoční trhy, a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let,“ uvedl.

Magistrát se ale nechce vzdát vánoční atmosféry úplně. Plánuje proto Prahu vyzdobit dekoracemi a na Staroměstské náměstí umístil také tradiční smrk. Vánoční strom je vysoký téměř 18 metrů a pochází z Kamenného Přívozu nedaleko Prahy. „Ozdoben bude letos takovým způsobem, který asi odpovídá divné době, ve které žijeme. To znamená, že se na něm určitě objeví barvy české národní trikolory,“ řekl předseda představenstva společnosti Technologie hl. m. Prahy Tomáš Jílek. To však dle jeho slov neznamená, že by byl strom oproti loňskému roku chudý. Použito bude asi šest kilometrů světelných řetězů a stovky ozdob, konkrétně 40 hvězd a 300 vánočních koulí.

Trhy na Staroměstském náměstí se letos neuskuteční. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Netradiční bude i jeho rozsvěcení v posledním listopadovém víkendu, které proběhne oproti minulým rokům zcela neveřejně. Chabr to komentoval slovy, že není potřeba chodit na Staroměstské náměstí v konkrétní čas, když se lidé mohou přijít pokochat v průběhu dalších adventních víkendů a vánočních svátků či se podívat na záznam se slavnostního rozsvícení na internetu. Magistrát bude dále jednat i o tom, zda by se trhy na Staroměstském náměstí nemohly při zmírnění situace konat alespoň v omezené míře. „V danou chvíli ale platí, že rozhodně nebudou v té variantě, jak jsme na ně byli zvyklí,“ dodal. 

[related-post id=“36375″]

Lidé ale nepřijdou alespoň o menší trhy v jiných částech metropole. „Neznamená to ovšem, že by trhy v Praze nebyly. Jsou trhy, které si organizují městské části v takovém skromnějším, decentnějším měřítku, než je tomu třeba v případě Staroměstského náměstí,“ shrnul Chabr.

V podobné situaci se momentálně nachází i další česká města. Kromě tradičních výzdob a vánočních stromů některá z nich počítají i s rozvolňováním dosavadních opatření. Jiná se prozatím přiklonila k online přenosům a doprovodným programům, které chtějí svým občanům během adventu nabídnout.

Vídeň s trhy počítá 

Vídeňské trhy každoročně navštíví až 3,5 milionu turistů z celého světa. Ačkoliv momentálně bylo jejich zahájení kvůli covidovým opatřením posunuto rakouskou vládou na začátek prosince, organizátoři nadále pokračují s jejich přípravami. Město v boji proti koronaviru nachystalo několik preventivních opatření.

Všechny stánky by tak měly být chráněny plexisklem, aby se zabránilo většímu kontaktu mezi hosty a prodejci. Počet návštěvníků bude nově regulován pomocí semaforů u vstupu. V případě že bude svítit zelená, můžete vstoupit, naopak červené světlo symbolizuje plnou kapacitu. Aby se předcházelo shromažďování před turnikety, budou moci lidé sledovat návštěvnost i na webových stránkách města. 

Foto: Unsplash.com

Konzumace jídla a pití bude také částečně omezena. Organizátoři počítají s vyhrazenými zónami, oddělenými od zbytku trhu, kde si člověk v klidu vychutná punč, svařené víno nebo tradiční gulášovku. S velkou pravděpodobností však již nebudou podávány v hrníčcích se symbolem vídeňské radnice, ale v uzavíratelných lahvích, které si hosté mohou odnést domů.

Největší město Tyrolska, Innsbruck, oblíbený cíl turistů a zejména pak lyžařů, připravuje tzv. Glühweingärten – zahrádky se svařeným vínem, které plánuje rozptýlit po celém městě, aby se předešlo shromažďování davů v turisticky rušných zónách. Dále bude nabízet nový systém šálků, které mají podpořit zvýšená hygienická opatření v kraji. Nezaostává ani Salzburg. Přestože by se trhy v Mozartově rodišti konat měly, zakázány budou dlouhé hodové stoly.

V Německu jen 7 % trhů v provozu

Německo muselo letos zrušit až 3 000 vánočních trhů. Patří mezi ně i trh na náměstí Gendarmenmarkt v Berlíně, vůbec nejstarší adventní trh v Norimberku či Čechy hojně navštěvovaný Striezelmarkt v Drážďanech. Ačkoliv někteří radní konání od samého začátku podporovali, potvrzeno jich bylo oproti loňskému roku pouhých 7 %. Jejich začátek je v Německu prozatím odložen na prosinec a v některých z nich bude, kromě povinných roušek a 1,5metrových rozestupů, potřeba se předem zaregistrovat.

V Berlíně, srdci Německa, proběhnou tradiční adventní trhy například v bývalé východní části na náměstí Alexanderplatz, na Postupimském náměstí nebo u Berlínské radnice. Stánků však bude v letošním roce mnohem méně, aby byly zajištěny větší rozestupy mezi jednotlivými zastávkami.

Foto: Unsplash.com

Také Mnichov počítá s „okleštěným“ adventním trhem. Bavorská metropole rozestaví stánky na vzdálenost pět až deset metrů. Konzumace alkoholu bude navíc možná pouze po registraci a v oblastech k tomu vyhrazeným. Razantně se k situaci postavila radnice v Lipsku – na trzích rovnou zakázala jakýkoliv prodej jídla a pití. 

Netradičně pojaly adventní trhy města jako Dortmund či Essen. Aby řemeslníci nepřišli o možnost prodeje zboží, mohou své produkty nabízet na webových stránkách, které mají alespoň částečně nahradit tradiční pojetí trhu a pomoci tak řadě obchodníků s propagací výrobků. O krok dál šlo ještě malé lázeňské městečko Seiffen na česko-německém pomezí. Zde vznikl projekt virtuálního vánočního trh, kde se kromě nakupování můžete i projít po náměstí s výhledem na impozantní budovu radnice. 

V Polsku advent bez trhů

V Polsku je kvůli pandemii většina velkých adventních trhů zrušena. Krakov již na webových stránkách informoval, že město vánoční trh neplánuje. Další polská města jsou na tom podobně. Ačkoliv Varšava zatím žádné bližší informace neposkytla, s největší pravděpodobností se zde trhy také konat nebudou. Pro virtuální trhy se naopak rozhodlo jedno z nejstarších polských měst, Gdaňsk, které oficiální akci pro letošní rok také zrušilo.

Trhy by tak mohly v omezené podobě proběhnout maximálně ve Vratislavi. Pokud se město přece jen rozhodne zachovat staletou tradici, musí vzhledem k nařízením polské vlády počítat s prosincovým datem otevření. Na trhu by platila státní nařízení jako povinné nošení roušek, zachování náležitých rozestupů i zpřísněné hygienické postupy. 

Nepřehlédněte

Betlémské světlo dorazilo do Prahy. Přijít si pro něj můžete na Mariánské náměstí • Také v letošním roce si mohou Pražané přijít pro plamínek Betlémského světla do foyer Nové radnice na Mariánském náměstí. Od skautů a skautek ho dnes převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Společně s radním Vítem Šimralem pak odpoledne připaloval plamínek veřejnosti. Betlémské světlo bude k dispozici až do 24. prosince.

Betlémské světlo dorazilo do Prahy.

OBRAZEM: Unikátní Žižkovský betlém. Najdete v něm Oldřicha Nového, Rychlé šípy, Olgu Havlovou i TGM • Během adventu a ledna bude v Informačním centru Praha 3 vystavený Žižkovský betlém, který se letos opět rozrostl o další charismatické figurky. Slavnostní odhalení proběhne 3. prosince v 17 hodin.

Štědrý den sníh nepřinese, čekají nás poměrně vysoké teploty. Ochladí se až koncem týdne • O bílých Vánocích si idealisté i letos mohou nechat jen zdát. V nižších nadmořských výškách padat nebude a rtuť teploměru ukáže přes den i deset stupňů Celsia. Přinášíme předpověď počasí pro letošní vánoční svátky.

Vybíráme dárek pro babičku a dědečka. Tipy na věci, které udělají radost • Dárek pro vaše prarodiče k Vánocům by měl být jedinečný a od srdce. Zároveň ale musí být i trochu praktický, protože starší lidé si právě na takové dárky potrpí nejvíc. Nevím, jak vaši prarodiče, ale ti mí nejsou úplně příznivci dekorativních drobností. Co tedy vybrat? Teplé papuče, deky nebo elektroniku, která jim usnadní každodenní život? Podívejte se na několik tipů, co nadělit prarodičům pod stromeček.

Alkohol jako vánoční dárek kupují dvě třetiny Čechů, zjistil průzkum • Dvě třetiny Čechů kupují alkohol jako vánoční dárek. Obdarovávají jím především rodinu a přátele, méně často pak kolegy a obchodní partnery. Nejčastěji utrácejí Češi za alkoholický vánoční dárek mezi 300 a 500 korunami a obvykle kupují víno či sekt. A právě víno či sekt jsou mezi Čechy také nejoblíbenějším alkoholem v době vánoční.

Proč na Vánoce zdobíme stromeček? Můžou za to Němci, ale i britská královna • Stromy a rostliny, které zůstávají zelené i v zimě, měly pro lidi zvláštní význam už dávno před příchodem křesťanství. A tak podobně, jako si my své domovy během Vánoc zdobíme smrky, borovicemi a jedlemi, naši předci si v zimním období do příbytků nosili zelené větve, které měly odhánět zlé duchy, nemoci a neštěstí. Jak to tedy s tradicí zdobení vánočních stromků bylo?

Vánoce bez stromečku? Dnes už je těžko představitelné!

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Úžasné video vidělo přes milion lidí • Do Prahy na Vánoce mimořádně přilétá Donald Trump. Účel jeho mise je jediný – zachránit malého Kevina McCallistera, kterého v srdci české metropole pronásledují „mokří bandité“ Marv a Harry.

Kevin se ztratil v Praze.

Na vánočních stromcích si pochutnají zvířata z pražské zoo • Pražská zoo dostala na konci roku stovky neprodaných vánočních stromečků.

Speciální krmení losů probíhá v 11:30.

Bramborový salát před sto lety Češi skoro neznali. Odkud se vzal? • Vánoce bez bramborového salátu si většina z nás nedokáže představit. Ještě před 100 lety byste přitom tuto pochoutku hledali na naší vánoční tabuli marně. Odkud se vlastně vzal? A proč ho Češi začali jíst?

Lidé se zbavují vánočních stromků. Ne každý to ale dělá správně • Na Tři krále bychom měli odstrojit vánoční stromeček. Alespoň tak velí tradice. Víte, jak s vysloužilým stromečkem správně naložit? A jaký osud ho pak čeká?

Použité vánoční stromečky plní pražské ulice.

Užijte si nejkrásnější Vánoce bez stresu. Pomůže vám jednoduchý manuál • Vánoce jsou stresovým obdobím pro řadu lidí. Dárky, nákupy, výzdoba, úklid, rodinné návštěvy – jak to všechno zvládnout a zároveň se nezbláznit? Vyzkoušejte jednoduchý manuál, díky kterému budou letošní svátky ty nejkrásnější, které jste kdy prožili.

Užijte si letošní Vánoce plnými doušky!

Betlémské světlo rozveze po Praze historická tramvaj • I přes protiepidemická omezení se Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) také letos zapojí do distribuce Betlémského světla po Praze. Tuto sobotu 19. prosince krátce po poledni vypraví historickou tramvaj, kterou společně se skauty rozveze Betlémské světlo na celkem 9 zastávek.

Pražská zoo připravila bohatou vánoční nadílku pro zvířata i návštěvníky • V Zoo Praha již tradičně proběhnou vánoční svátky ve znamení bohaté nadílky pro zvířata i pro návštěvníky.

Na Štědrý den uvidí návštěvníci v 12:00 v Amfiteátru Rezervace Bororo „zlaté“ prasátko.

Štědrovečerní pohádka na ČT. Aňa Geislerová a Tereza Ramba se budou přetahovat o muže • Také o letošních Vánocích zvítězí dobro nad zlem. Alespoň na televizních obrazovkách. Česká televize odvysílá na Štědrý večer pohádku režiséra Karla Janáka O vánoční hvězdě.

Dobré důvody, proč se těšit na zimu už teď • Přestože léto je prosluněným časem dovolených, relaxace, pohody u vody a dlouhých dní, existuje také řada důvodů, proč se už nyní začít těšit na zimu. Není třeba čekat na radost z prvních zimních vloček, abychom si uvědomili krásy a výhody zimní sezóny již teď v srpnu.

Vánoční trhy v Praze se neuskuteční. Strom na náměstí ale bude • Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a na náměstí Republiky se letos kvůli pandemii koronaviru konat nebudou. Jejich organizátor se na tom dohodl se zástupci vedení města. Vánoční atmosféru bude v srdci Staroměstského náměstí připomínat pouze strom, který letos přijede ze středních Čech.

V Loretánské zahradě se budou opět zdobit vánoční stromečky • Letošní předvánoční akci a soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček nazvanou „Zdobit může každý – Zdobit bude každý“ byla slavnostně zahájena ve středu 13. prosince v 10 hodin v Loretánské zahradě za účasti radního hl. m. Prahy Daniela Hodka.

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos pochází z Libereckého kraje • Staroměstské náměstí v Praze letos ozdobí během adventu urostlý smrk z Libereckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Organizátoři ho vybrali z téměř tří desítek stromů, které doporučila veřejnost.

Zoo Praha slavnostně rozsvítí vánoční stromek. Vstupné bude za 1 korunu • V neděli 1. prosince pražská zoo rozsvítí svůj vánoční strom. Akce se zúčastní herec Ivan Trojan a režisér Jiří Strach. I letos návštěvníci zahrady budou moci obdivovat živou, vzrostlou jedli kavkazskou, která bude tradičně nazdobená v „ladovském“ stylu. Součástí stromku opět bude i betlém Josefa Lady. Současně bude poblíž vánočního stromu otevřen prodejní stánek s oblíbenými vánočními štěstíčky a ozdobami. Ti, kdo přijdou do zoo po 15. hodině, navíc zaplatí za vstup pouhou jednu korunu.