Výstava Sluneční králové v Národním muzeu se blíží ke konci

14. září 2021 ∙ 10:07
PražskýDEN.cz
Výstava Sluneční králové
Výstava Sluneční královéFoto: Národní muzeum

Do konce výstavy Sluneční králové zbývají už jen dva týdny. Podívaná světového formátu je pro návštěvníky otevřena v Národním muzeu do 30. září tohoto roku. 

Výstava, kterou připravilo Národní muzeum společně s Univerzitou Karlovou a Nejvyšší radou pro památky Egypta, se v minulých měsících stala výstavním klenotem naší republiky. Ještě nikdy nebylo z Egypta do zahraničí zapůjčeno takové množství významných artefaktů. Její pojistná hodnota je 1 miliarda korun.

K vidění jsou unikátní exponáty z mnoha světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. Součástí výstavy jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny jsou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.

„Výstava Sluneční králové je skutečně jednou z nejvýznamnějších výstav v dějinách Národního muzea. Výstavu takových hodnot a mimořádných exponátů muzeum ještě nikdy neuspořádalo. Zároveň se výstava stala symbolem odhodlání a života kulturních institucí v době epidemie covidu-19. Nikde jinde na světě se v této době nepodařilo obdobnou výstavu uspořádat. Sluneční krále i přes dlouhé měsíce uzavření, omezení počtu návštěvníků ve výstavě a téměř neexistujícího zahraničního turistického ruchu navštívilo více jak 100.000 návštěvníků. Považuji to za veliký úspěch Národního muzea i celé České republiky,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava je unikátní nejen díky ve světě doposud nevystaveným vzácným předmětům, ale i svým moderním pojetím a designem. Využití multimediálních technologií a působivé architektury umožní návštěvníkům zažít jedinečnou atmosféru královského Abusíru. Sluneční králové tak v sobě spojují kouzlo originálních artefaktů nevyčíslitelné hodnoty s moderními audiovizuálními prvky i poutavým prostředím.

Muzejní komplex Národního muzea je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Veškeré aktuální informace včetně rezervačního systému naleznete na webových stránkách Národního muzea.

X Zavřít