Začíná platit noční zákaz aut v centru Prahy. Zatím jen na zkoušku

12. dubna 2019 ∙ 20:27
Kristián Vích
Foto: MČ Praha 1

Tři dubnové víkendy po sobě budou v noci vybrané frekventované ulice Prahy 1 uzavřeny pro vjezd nerezidentů a vozů taxi. Magistrát chce vyzkoušet, jaký to bude mít dopad na hladinu hluku.

Opatření vstupuje v platnost poprvé 12. dubna 2019 a týká se ulic Dlouhá (od křižovatky s ul. Dušní po křižovatku s ul. Hradební), V Kolkovně, Rámová, Rybná, Masná a Kozí (od křižovatky s ul. Haštalskou po křižovatku s ul. Dlouhá). V Dušní ulici pak dojde v době opatření k obrácení jednosměrnosti.

Omezení provozu bude platit následující tři po sobě jdoucí víkendy v noci z pátků na soboty a ze sobot na neděle – vždy od 22:00 do 03:00 hodin. Na vybraných místech budou umístěny dočasné dopravní značky a dodržování zákazu bude kontrolovat Policie ČR a Městská policie hl. m. Prahy.

Rezidenti se budou muset prokázat občanským průkazem. Vozy taxi služeb a dalších smluvních přepravců budou mít do oblasti v daných hodinách vjezd zakázán. Nejbližší místo nástupu a výstupu z vozů taxi bude na ulicích Revoluční, Pařížská, Řásnovka nebo na Staroměstském náměstí – tedy v docházkové vzdálenosti několika desítek metrů.

„Ze zahraničí víme, že podobná opatření skutečně účinně snižují hladinu hluku. Chceme je vyzkoušet v praxi a věříme, že obyvatelům dané lokality dopřejí ke klidný spánek a zasloužený odpočinek ve svých domovech,“ vysvětluje smysl opatření náměstek primátora pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček.

„Naší prioritou je zajistit dodržování nočního klidu po 22. hodině. Věřím, že toto opatření pomůže řešit dlouhodobě neúnosnou situaci v této lokalitě,“ doplňuje místostarosta Prahy 1 pro bezpečnost Petr Hejma.

X Zavřít