Zemřela nejstarší obyvatelka Prahy. V sobotu by oslavila 109. narozeniny

22. ledna 2019 ∙ 01:00
Kristián Vích
Fotografie z ledna 2018, kdy paní Květoslava Hraošová slavila 108. narozeniny.
Fotografie z ledna 2018, kdy paní Květoslava Hraošová slavila 108. narozeniny.Foto: MČ Praha 5

Ve věku nedožitých 109 let v neděli zemřela Květoslava Hranošová, nejstarší obyvatelka Prahy a zároveň nejstarší Češka. Na Facebooku o tom informovala radnice MČ Praha 6.

Paní Květoslava Hranošová se narodila 26. ledna 1910. Zažila rakousko-uherskou monarchii, obě světové války, první republiku i komunismus. V poslední době bydlela na pražském Břevnově v Domově Elišky Purkyňové a v sobotu by oslavila 109 let. Její dlouhá cesta životem však bohužel v neděli skončila.

I v téměř 109 letech byla paní Hranošová plná energie, zajímala se o politiku a dokud mohla, tak cvičila. V minulosti si velmi oblíbila jógu. Cvičení prý pokládala za důležité pro předcházení problémům pohybového ústrojí.

Recept na dlouhověkost prozradila Květoslava Hranošová kronikáři městské části Prahy 5 loni v lednu, kdy slavila 108. narozeniny: „Nesoutěžila jsem, jen jsem se snažila dobře žít.“

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žilo v České republice loni v prosinci přesně 438 lidí, kterým bylo sto a více let.

X Zavřít