Blbá nálada jako předzvěst obrovských společenských změn

ZprávyKristián Vích29. září 20203 minuty čtení

Foto: Pixabay.com

Stav nouze, epidemie, ekonomická krize, nákaza, promoření, peníze, opatření, roušky, změna klimatu a zase peníze. Žijeme v podivné době. Ze všech stran na nás útočí negativní zprávy, řada lidí začíná na vlastní kůži pociťovat těžký ekonomický propad. Panuje všeobecně špatná nálada, kolabují rodinné i pracovní vztahy, ztrácí se důvěra v politiku. Jak tohle všechno může dopadnout?

Není pochyb o tom, že společnost se ve svém vývoji dostala do zlomového bodu. Něco se děje, ale nikdo neví, co přesně to je. Takže zatímco racionálně smýšlející část lidí se snaží vysvětlit a předpovědět současné změny na základě dat a vědeckých poznatků, ezoterici používají termíny jako „transformace bytí“, „probuzení vědomí“, „vstup do nové dimenze“.

Můžeme si vybrat, komu budeme více věřit. Problém je, že oba náhledy mají značné nedostatky. Jak můžeme spoléhat na ekonomické experty, když každý z nich předkládá rozdílné vize propadu hospodářství? Pochopitelně, že předpovídat v této nejisté době nelze téměř vůbec nic. V čem se ale pak jejich analýzy liší od proroctví odborníků na duchovno? Vždyť každá kartářka vám řekne, že nás čekají problémy, které se ale časem vyřeší.

Sociální singularita

Jedním z těch, kteří předpovídají velké společenské změny, je podnikatel a filantrop Karel Janeček. „Žijeme v naprosto jedinečné době historie lidstva, avšak čelíme také hrozbám schopným zničit naši existenci. Aby se tak nestalo, musí dojít ke globální společenské změně. Věřím, že tato globální změna, které říkám „sociální singularita“, nastane velmi brzy. K dosažení úspěšné sociální singularity je důležité, abychom se naučili lépe komunikovat, spolupracovat a důvěřovat si, protože většina konfliktů vyplývá z předsudků a následných nedorozumění. Pro následující roky je tedy klíčové, aby co nejvíce lidí přijalo svůj díl zodpovědnosti a byli aktivnější,“ říká.

Dva možné scénáře výboje popsal před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy egyptolog Miroslav Bárta. „Velké středověké morové rány v Evropě vesměs zatřásly s tehdejší společností a v důsledku vedly k jejímu růstu. To je šance i v době koronavirové krize. Pak je tu druhá možnost. A to, že se propadneme do zadluženého státu s velkým počtem nezaměstnaných lidí. Škrtnou se projekty, které by měly zásadní význam pro budoucnost země. A to může být spirála, která vede ke kolapsu,“ varuje vědec.

Cesta z krize pro každého

Vypadá to, že současná doba prověřuje každého z nás. Osud nás postavil před zkoušku z lidství. Dokážeme žít v dokonalém souladu s dobrem, láskou a pravdou? Dokážeme nezištně pomáhat těm, kteří to budou potřebovat? Umíme ještě milovat a respektovat naše bližní? Zvládneme nyní zapomenout na neshody a zbytečné hádky? Přestaneme se honit za penězi? Začneme si znovu vážit přírody i sami sebe?

Osobně si myslím, že kdo tímto testem neprojde, nepřežije. Svět chce být nyní lepším místem pro život, a s tím bude možná souviset i celková proměna společenského uspořádání. Mocní a bohatí, kteří v posledních desetiletích lhali, kradli a podváděli, nejspíš o svůj vliv přijdou. Díky moderním technologiím a novým vynálezům se může celé lidstvo vymanit z nesvobody, která nám byla léta předkládána jako dokonalá svoboda.

Zároveň s tím ale na každého občana planety přejde i zodpovědnost. A právě proto si nás teď osud zkouší. Chce vědět, zda jsme na tuto změnu již připraveni.

Nepřehlédněte

Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad. Doplatí na to všichni • Firmy nemohou prodávat své zboží a služby, tržby jim ze dne na den klesly na nulu. Ta samá vláda, která kvůli boji proti koronavirové nákaze nařídila podnikatelům okamžitě zavřít své provozovny, přichází s nápadem, jak jim výpadek příjmu vynahradit. Bohužel však na úkor další velké skupiny soukromníků, tentokrát majitelů nemovitostí. Jedním z léků pro firmy, jak přežít karanténu a zákaz prodeje, by mělo být odložení povinnosti platit nájem až o půl roku. To ale povede ke krachům spousty dalších firem, zavlečení infekce platební neschopnosti do dalšího podnikatelského sektoru a prohloubení krize celé ekonomiky.

Koronavirem se nakazila i některá zvířata v pražské zoo • Testování zvířat prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že pozitivní jsou lvi indičtí Jamvan a Suchi a gorilí samec Richard. Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Vítejte v obchodě budoucnosti! Společnost Alza ho otevírá na Floře • Lídr internetového trhu přichází s jedinečným konceptem prodejen budoucnosti – extrémně rychlé nakupování, žádné fronty a neomezená otevírací doba nabídnou dosud nevídaný nákupní komfort.

Komfortní samoobslužný shop navzdory své velikosti zvládne obsloužit přes 1 000 zákazníků denně.

Evžen Korec: Realitní trh se propadl o čtvrtinu. A to ještě není konec • Hypoteční trh v březnu dopadl podle očekávání. Koronavirová pandemie srazila objemy hypoték o čtvrtinu, pokles počtu uzavřených hypotečních úvěrů klesl ve třetím měsíci letošního roku podobně. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Dá se očekávat, že propad bude pokračovat i v následujících měsících, kdy předpokládám ještě hlubší propad.

Česko čeká sčítání lidu. Otázek bude méně, za nevyplnění hrozí pokuta • Za sedm měsíců odstartuje zatím nejmodernější sčítání lidu v naší historii. Probíhat bude primárně přes internet. Listinné formuláře následně vyplní pouze ti, kteří možnost sečíst se přes internet nevyužijí. Již v září ale Český statistický úřad (ČSÚ) provede zkušební sčítání.

Za sobotu přibylo necelých 7 tisíc nakažených a 143 úmrtí • V sobotu bylo v Česku zaznamenáno 6 914 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 16 439 provedených PCR testů, z nichž 42 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 41 253. Čísla zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Roušky v metru jsou i nadále povinné. V povrchové dopravě už ne • Lidé cestující pražskými tramvajemi a autobusy už si od dneška nemusí zakrývat ústa a nos. V přepravním prostoru metra jsou ale ochranné prostředky i nadále povinné.

Albert instaluje plexiskla na pokladny a radí zákazníkům, jak nakupovat bezpečně • Řetězec supermarketů Albert začal instalovat plexiskla k pokladnám. Během tří dnů by se měla objevit ve všech pobočkách po celém Česku. Pro zákazníky zároveň nalepí do prostoru před pokladnami navigační samolepky, které vyznačí bezpečný dvoumetrový sanitační odstup mezi zákazníky. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Nakažených ve čtvrtek bylo méně. Ubylo i pacientů v nemocnicích • Ve čtvrtek bylo v Česku zaznamenáno 8 032 nových případů nákazy koronavirem. O den dříve bylo toto číslo skoro 11 tisíc. Hygienici vykázali 27 241 provedených PCR testů, z nichž 29 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 21 816.

Počet nakažených za středu opět přes 15 tisíc. Zemřelo 187 lidí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 15 088 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 172 provedených PCR testů, z nichž 50 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 56 325.

V neděli odhaleno 3 923 nakažených. Zemřelo 165 lidí • V neděli bylo v Česku zaznamenáno 3 923 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 10 623 provedených PCR testů, z nichž 37 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 30 568.

Vybrané pražské autobusy budou jezdit jen do 22 hodin • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) od této soboty 17. 10. 2020 dočasně ukončí provoz na 35 vybraných autobusových linkách již ve 22:00.

Ve středu přibylo 13 667 nakažených a 153 zesnulých • Během středy bylo v Česku zaznamenáno 13 657 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 36 842 provedených PCR testů, z nichž 37 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 48 018.

Praha 4 schválila další slevy na nájemném pro podnikatele • Rada MČ Praha 4 schválila slevy na nájemném pro místní podnikatele za měsíce prosinec, leden a únor. Jedná se již o třetí vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie koronaviru.

V pondělí se opět otevře Botanická zahrada • Návštěvníci mohou od pondělí 20. dubna opět navštívit Botanickou zahradu v Tróji. Po konzultaci s Ministerstvem zdravotnictví ČR o tom rozhodlo vedení hlavního města.

Botanická zahrada hl. m. Prahy.

Za čtvrtek přibylo v Česku 11,5 tisíce nových případů covid-19 • Během čtvrtka bylo v Česku zaznamenáno 11 553 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 32 733 provedených PCR testů, z nichž 35 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 39 140.

V Česku přibylo dalších 4,5 tisíce nakažených • Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 4 557 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 11 547 provedených PCR testů, z nichž 39 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 25 285.

V neděli přibylo 2,5 tisíce nových případů koronaviru • Během neděle bylo v Česku zaznamenáno 2 540 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 7 145 provedených PCR testů, z nichž 36 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 11 662.

Praha by si zasloužila novou koncertní síň pro filharmonii, myslí si většina dotázaných • Praha má jedinečnou šanci zařadit se po bok světových kulturních metropolí 21. století, které neváhaly investovat do nových koncertních sálů. Pro město, které je dodnes symbolem české hudební tradice, představuje nová filharmonie výzvu o to naléhavější, že v něm roky nevznikla žádná architektonicky významná stavba a žije především ze své slavné minulosti. Právě veřejné budovy tohoto typu přitom mají obrovský potenciál, mohou nastartovat rozvoj nových městských čtvrtí a být katalyzátorem rozkvětu a růstu celých měst. V Brně a Ostravě si to uvědomili o něco dřív než v Praze a podobu svých nových filharmonií už znají.