Dramatická záchrana fenky z jímky plné vody. Chybělo málo a utopila by se

ZprávyPražskýDEN.cz13. února 20181 minuta čtení
Zápas o život nakonec dopadl dobře.

Zápas o život nakonec dopadl dobře.

Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Zaměstnanci stavby vyprostili z jímky plné vody vysílenou a podchlazenou fenku. Předali ji do útulku pražských strážníků.

Dnes krátce před půl osmou ráno přijalo centrální operační středisko pražských strážníků volání z dramatické záchrany psa. Zaměstnanci stavby rodinných domů v Úbislavské ulici v Praze – Písnici, vyprostili z jímky zakryté plastovým víkem fenku.

Ve chvíli, kdy se jímka začala plnit vodou, fena zápasila o svůj život a snažila se dostat ven. Tím způsobila hluk, který zaslechli stavbaři. Vysílenou a podchlazenou fenu se jim naštěstí podařilo na poslední chvíli vytáhnout ven. Nešťatsnici následně zabalili do bundy a počkali na příjezd strážníků.

Asi 12 letá fena se zhoršenou akcí pánevních končetin skončila v péči ošetřovatelů útulku pražských strážníků. Za účelem stabilizace tělesné teploty byla umístěna na vyhřívací podložku a poté následovala další veterinární vyšetření. Díky označení mikročipem byla v odpoledních hodinách předána majiteli.

Nepřehlédněte

Cyprus Airways nabídne v letě více letů do Laranky • Letecká společnost Cyprus Airways oznámila navýšení spojení mezi Larnakou na jihovýchodním pobřeží Kypru a Prahou. Novou linku bude dopravce provozovat během letní letové sezóny od 1. června 2018 do 28. října, další frekvenci pak aerolinka přidá o měsíc později od 2. července. Oba lety bude operovat letounem typu Airbus A319 s kapacitou pro 144 cestujících. Dvě spojení týdně tak bude Cyprus Airways nabízet v období od 2. července do 10. září. Larnaka – Praha* Praha – Larnaka* Pondělí, pátek 11:00 – 13:35 14:35 – 18:50 * Uvedené časy jsou místní.

27. 6. 1890: Praha a Královské Vinohrady jednají o úpravě vzájemných hranic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Ve středu přibylo 8 763 nakažených koronavirem a 192 úmrtí • Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 8 763 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 27 056 provedených PCR testů, z nichž 32 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 132 261. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Bedřich Smetana jako nejkrásnější dárek domů. Nová výstava Národního muzea • Národní muzeum otevřelo ve svém Muzeu Bedřicha Smetany zcela novou výstavu s názvem Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů. Jedná se o ukázku toho, jaký vliv na věhlas skladatele může mít i fenomén hudebních nosičů. Výstava bude k vidění do konce října příštího roku.

Sdílená kola mohou Pražané nově využívat zdarma až hodinu denně • V pondělí Praha spustila pilotní projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou. Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu může využít zdarma až čtyřikrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a Nextbike.

Novou podobu terminálu Černý Most navrhne studio re:architekti • Koncepční studii autobusového terminálu Černý Most zpracuje česká architektonická kancelář re:architekti. Studio má za sebou například realizaci autobusového nádraží v Mnichově Hradišti. Výběrové řízení probíhalo pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Studie by měla být dokončena příští rok v květnu.

Zaměstnanci pražských škol dostanou po prázdninách přidáno • Pražští radní schválili navýšení platu učitelům a zaměstnancům škol pro rok 2019 o dalších 300 milionů korun. Celkem tak Praha letos přidá na platy ve školství nad rámec peněz od Ministerstva školství 1 miliardu korun. Peníze město školám pošle ve dvou částech – v srpnu a listopadu. Učitelům je ředitelé vyplatí následně.

Zoo Praha slavnostně rozsvítí vánoční stromek. Vstupné bude za 1 korunu • V neděli 1. prosince pražská zoo rozsvítí svůj vánoční strom. Akce se zúčastní herec Ivan Trojan a režisér Jiří Strach. I letos návštěvníci zahrady budou moci obdivovat živou, vzrostlou jedli kavkazskou, která bude tradičně nazdobená v „ladovském“ stylu. Součástí stromku opět bude i betlém Josefa Lady. Současně bude poblíž vánočního stromu otevřen prodejní stánek s oblíbenými vánočními štěstíčky a ozdobami. Ti, kdo přijdou do zoo po 15. hodině, navíc zaplatí za vstup pouhou jednu korunu.

Svět jehličnanů přibližuje letní výstava v Botanické zahradě • Jehličnany obývají naši planetu už od prvohor a od té doby se dokázaly vyrovnat s řadou změn a překážek. Dodnes jsou neodmyslitelnou součástí světové flóry. Jaká tajemství skrývá tato fascinující skupina dřevin? To prozradí letošní letní výstava v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Jan Hrušínský popsal, co by nová vláda měla udělat jako první • Jak už to tak bývá, výsledek víkendových parlamentních voleb spoustu lidí zklamal, ale jiným zase udělal velikou radost. Jedním z těch, kdo oslavovali, byl herec a ředitel pražského Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

22. 1. 1868: Ve Vltavě plavala mrtvola, na břeh ji vytáhli rybáři • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Svět po krizi se musí zásadně změnit, říká papež a popisuje svou představu • Lidstvo musí po koronavirové krizi zpomalit a nalézt lepší způsob soužití. V článku zveřejněném ve čtvrtek v deníku The New York Times to píše papež František.

Kam se Slovanskou epopejí? V úvahu připadá sedm lokalit • Praha představila místa, kde by mohla být v budoucnu trvale umístěna plátna Slovanské epopeje. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybral sedm míst, která doporučuje dále prověřit. Mezi tři nejperspektivnější patří Pankrácké náměstí, Savarin a Ledárny Braník.

Husitský triptych Kouzlo slova z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy vystavené ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2012.

Bramborový salát před sto lety Češi skoro neznali. Odkud se vzal? • Vánoce bez bramborového salátu si většina z nás nedokáže představit. Ještě před 100 lety byste přitom tuto pochoutku hledali na naší vánoční tabuli marně. Odkud se vlastně vzal? A proč ho Češi začali jíst?

7. 5. 1868: Koupání ve Vltavě mladíka málem stálo život • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pozor na koupání ve Vltavě! Koupání-se v řece Vltavě na veřejných místech k tomu určených za posledních teplých dnů již započalo. Jmenovitě v neděli odpoledne se koupalo v ramenech Vltavy na ostrově Štvanici množství mládeže, by za panujícího parna v chladné vodě se občerstvili. Také včera odpoledne se množství horkokrevných hochů v řece prohánělo. K výstraze podotýkáme, že koupání, ač velmi zdravé jest, nyní, kdy voda ještě studená jest, může mnohým škoditi, zvlaště v takovém pádu, jaký se přihodil v neděli odpoledne jednomu zámečnickému učenníku. Ten jsa celý rozehřatý, ponořil se do studené vody. Nepředloženost svou byl by málem životem zaplatil. Náhlým ochlazením rozpěněné krve byl křečemi zachvácen a bez sebe sklesl pod vodu, na štěstí ne příliš hluboké, tak že ostatní hoši spozorovavše jeho nebezpečí, rychle jej vytáhli a na břeh odnesli. Zde teprvé po delší době byl k sobě přiveden a jen stěží od svých soudruhů domů dopraven. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Nehoda na Vltavě Nehoda se stala předevčírem k večeru několika plavcům, se dřívím po Vltavě plujícím. Zabočili poněkud nešikovně do vrat u jezu nad kamenným mostem, tak ze vory mocným proudem rozvodněné řeky násilně strženy přes kozy u vrat se vlékly a tím z části roztrhly. Naložené dříví z velké části spadalo do vody a plavci měli sami co činiti, by s roztržených vorů do vody nespadli. Museli zajeli ke břehu, by rozervaný pramen opět dohromady spojili a dříví pochytali. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Rvačka venkovanů Zvláštní rozepře, která množství lidu přivábila, se strhla předevčírem večer mezi dvěma venkovany u poříčské brány. Jeden z nich sedě v hospodě v Karlíně, pohřešil náhle svou hůl. Běžel rychle na ulici, zdali by zloděje i s holí nedopadnul. Při stíhání setkal se s jedním venkovanem blíže brány, který se podpíral o hůl zúplna podobnou. Žádal ji tady sprně na něm, ten se mu ale zdráhal hůl vydati, až konečně rváti se počali. Brzo však policejní strážník učinil konec rvačce, zatknuv je oba. – Pražský denník, 7. 5. 1868 [related-post id="9931"] Sebevražda V noci na včerejší středu zastřelil se před svým bytem v Sakrabonii před Novou branou pražskou kozíšník p. Jan P., vestřeliv si kuli z pistole přímo do srdce. Byl ženat, otec šesti dítek a ještě nedávno vybíral u Nové brány potravní daň. Domácí nesnáze peněžní vedly jej k sebevraždě. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Restaurace na Štvanici Restaurace na ostrově Štvanici, nově zřízená a upravená, byla tyto dny slavnostně otevřena. Nejen příjemná místnost na vltavském ostrově tomto, ale i výtečné nápoje a pokrmy lákají ovšem četných hostů do restaurace této. Zejmena v neděli těší se Štvanice neobyčejné návštěvě. – Pražský denník, 7. 5. 1868

Muž s pistolí v ruce přepadl kadeřnictví v Karlíně • Pražští kriminalisté pátrají po muži muže, který v pátek 26. dubna krátce před 15. hodinou s rouškou přes obličej a s pistolí v ruce přepadl kadeřnictví v Sokolovské ulici.

Ohyzdné okolí libeňského nádraží se promění. Chystá se výsadba nových stromů • Na příjemnou změnu a svěží prostředí se mohou těšit obyvatelé pražské Libně i cestující z místního vlakového nádraží. Lesy hl. m. Prahy na jaře zahájí kompletní rekonstrukci dvouřadého stromořadí a zeleně u parkoviště před nádražím. Českomoravskou ulici tak brzy zkrášlí 15 nových stromů pavlovnie plstnaté a prostor rozkvete i novými výsadbami okrasných trav, cibulovin a trvalek. Každý, kdo v horkých letních dnech procházel místem před vlakovým nádražím Praha – Libeň jistě poznal na vlastní kůži rozpálený chodník bez stínu, hluk od pojíždějících aut i nepěkný pohled na živořící zeleň před budovou nádraží. Cílem projektu nových výsadeb v této lokalitě je upravit veřejné prostranství před nádražím tak, aby bylo reprezentativní, bezpečné a zároveň příjemné pro průchozí návštěvníky i obyvatele Libně. Původní lípy stříbrné (Tilia tomentosa), které ve stromořadí na tomto silně exponovaném stanovišti spíše živořily, nahradí druh, který by měl stresové faktory snášet lépe. Proto se od poloviny roku na tomto místě setkáte s pavlovnií plstnatou (Paulownia tomentosa). Tento strom se širokou, vzdušnou korunou, který dobře prosperuje na slunném stanovišti, má velké plstnaté listy a výrazné modrofialové zvonkovité květy. Pochází z Číny a své druhové jméno dostal po dceři ruského cara Pavla I., Anně Pavlovně. Ze stávajících stromů zůstanou na stanovišti 4 nejvitálnější lípy, zbylých 15 stromových míst bude osazeno pavlovniemi. [related-post id="5087"] Zmizí kovové mříže „Abychom zlepšili životní podmínky stromů, zvětšíme výsadbová místa a odstraníme nevyhovující a nevzhledné kovové mříže, které sloužily k zakrytí půdy a kořenů stromů. Ty nahradí podsadba tvořená směsí okrasných trav, trvalek a cibulovin vysazovaných do štěrku. Z okrasných trav zkrášlí část Českomoravské ulice třtina ostrokvětá a ozdobnice čínská, z trvalek například kakost, denivka či šater plnokvětý zvaný též „nevěstin závoj“ a z cibulovin se můžete těšit na ozdobné česneky a ocúny. Stromová místa budou dále ohrazena jednoduchými vzdušnými kovovými oplůtky, aby byly rostliny chráněny proti sešlapu,“ říká tisková mluví Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová. [gallery size="full" columns="1" link="none" ids="5900"] Zároveň s úpravou stromořadí dojde také k rekonstrukci vegetační plochy okolo malého parkoviště u nádraží. Stávající zanedbané keřové výsadby skalníku a ptačího zobu budou nahrazeny štěrkovými záhony s kombinovanou výsadbou okrasných trav, trvalek a cibulovin. Součástí obnovy bude i provedení drobných stavebních oprav u vyvýšených záhonů na severní straně parkoviště.

Prostor před libeňským nádražím se zazelená 15 novými pavlovniemi.

Zoo poprvé ukáže vzácného živočicha. Je jediný v Česku a řediteli připomněl Marka Ebena • Návštěvníci pražské zoo budou moci poprvé naživo spatřit nového vzácného obyvatele. Samec vombata obecného Cooper přicestoval do Prahy v prosinci z německého Hannoveru. Nejprve ale musel několik týdnů strávit v povinné podovozní karanténě v zázemí. Veřejnosti se poprvé představí tuto sobotu 8. ledna v expozici Darwinův kráter. Oficiálně ho přivítají herec a moderátor Marek Eben a cukrář Josef Maršálek.

Inflace pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Náklady na bydlení ale rostou • Inflace v Česku pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Zpomalení meziročního růstu způsobily hlavně ceny v potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 9,5 procenta a ceny služeb o 7,6 procenta.

Z Prahy do tureckého Izmiru bude od příštího roku létat přímý spoj • Letecká společnost SunExpress spustí příští rok novou pravidelnou linku mezi Prahou a tureckým Izmirem. Cestujícím bude k dispozici jednou týdně vždy v sobotu. Dopravce bude na nové trase létat od 30. května letadly typu Boeing 737-800NG v konfiguraci pro 189 cestujících. SunExpress již od loňského června provozuje linku z Prahy do Antalye, na níž v reakci na vyšší poptávku cestujících navýší příští rok frekvenci na tři lety týdně.