Ohyzdné okolí libeňského nádraží se promění. Chystá se výsadba nových stromů

ZprávyPražskýDEN.cz20. února 20182 minuty čtení
Prostor před libeňským nádražím se zazelená 15 novými pavlovniemi.

Prostor před libeňským nádražím se zazelená 15 novými pavlovniemi.

Foto: Lesy hl. m. Prahy

Na příjemnou změnu a svěží prostředí se mohou těšit obyvatelé pražské Libně i cestující z místního vlakového nádraží. Lesy hl. m. Prahy na jaře zahájí kompletní rekonstrukci dvouřadého stromořadí a zeleně u parkoviště před nádražím. Českomoravskou ulici tak brzy zkrášlí 15 nových stromů pavlovnie plstnaté a prostor rozkvete i novými výsadbami okrasných trav, cibulovin a trvalek.

Každý, kdo v horkých letních dnech procházel místem před vlakovým nádražím Praha – Libeň jistě poznal na vlastní kůži rozpálený chodník bez stínu, hluk od pojíždějících aut i nepěkný pohled na živořící zeleň před budovou nádraží. Cílem projektu nových výsadeb v této lokalitě je upravit veřejné prostranství před nádražím tak, aby bylo reprezentativní, bezpečné a zároveň příjemné pro průchozí návštěvníky i obyvatele Libně.

Původní lípy stříbrné (Tilia tomentosa), které ve stromořadí na tomto silně exponovaném stanovišti spíše živořily, nahradí druh, který by měl stresové faktory snášet lépe. Proto se od poloviny roku na tomto místě setkáte s pavlovnií plstnatou (Paulownia tomentosa). Tento strom se širokou, vzdušnou korunou, který dobře prosperuje na slunném stanovišti, má velké plstnaté listy a výrazné modrofialové zvonkovité květy. Pochází z Číny a své druhové jméno dostal po dceři ruského cara Pavla I., Anně Pavlovně. Ze stávajících stromů zůstanou na stanovišti 4 nejvitálnější lípy, zbylých 15 stromových míst bude osazeno pavlovniemi.

[related-post id=“5087″]

Zmizí kovové mříže

„Abychom zlepšili životní podmínky stromů, zvětšíme výsadbová místa a odstraníme nevyhovující a nevzhledné kovové mříže, které sloužily k zakrytí půdy a kořenů stromů. Ty nahradí podsadba tvořená směsí okrasných trav, trvalek a cibulovin vysazovaných do štěrku. Z okrasných trav zkrášlí část Českomoravské ulice třtina ostrokvětá a ozdobnice čínská, z trvalek například kakost, denivka či šater plnokvětý zvaný též „nevěstin závoj“ a z cibulovin se můžete těšit na ozdobné česneky a ocúny. Stromová místa budou dále ohrazena jednoduchými vzdušnými kovovými oplůtky, aby byly rostliny chráněny proti sešlapu,“ říká tisková mluví Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Zároveň s úpravou stromořadí dojde také k rekonstrukci vegetační plochy okolo malého parkoviště u nádraží. Stávající zanedbané keřové výsadby skalníku a ptačího zobu budou nahrazeny štěrkovými záhony s kombinovanou výsadbou okrasných trav, trvalek a cibulovin. Součástí obnovy bude i provedení drobných stavebních oprav u vyvýšených záhonů na severní straně parkoviště.

Nepřehlédněte

Evžen Korec: Centrální stavební úřad prospěje městským částem • Jeden úřad místo současných 22. To je plán, o kterém se stále častěji v hlavním městě mluví. Jde o zřízení centralizovaného stavebního úřadu, který by rozhodoval o velkých a složitějších stavbách. Například by pod něj spadaly všechny stavby s více než 60 byty. Zbylé místní stavební úřady by získaly více prostoru řešit menší stavby významné hlavně z lokálního hlediska. Vznik nového úřadu je jedním z nejrychlejších způsobů, jak odblokovat zaseknuté povolování staveb, kvůli kterému mimo jiné výrazně zdražují nové byty.

Praha zhasne světla. Město chce řešit klimatické změny • Praha se v sobotu připojí k akci Hodina Země, během níž lidé, firmy i města dávají symbolickým společným zhasnutím najevo, že vědí o problému globálního oteplování a že ho také chtějí aktivně řešit. „K Hodině Země se Praha stejně jako vloni připojí vypnutím slavnostního osvětlení některých dominant, jejichž osvětlení nemá vliv na bezpečnost obyvatel a návštěvníků města. Jsou jimi například osvětlení Petřínské rozhledny, Státní opery, Obecního domu či budovy Nové radnice,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Jana Plamínková. Hodina Země Tuto každoroční mezinárodní akci zavedl Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Magistrát hl. m. Prahy nechá osvětlení vybrných památek vypnuté v čase od 20:30 do 21:30 hodin. [related-post id="7860"] Adaptace na klimatické změny „Dnes už nemůže nikdo pochybovat o tom, že jsme svědky změn klimatu. Praha se musí na tuto změnu co nejrychleji připravit,“ upozorňuje Jana Plamínková. Rada hl. m. Prahy v loňském roce schválila strategii adaptacena klimatickou změnu. Ta se zaměřuje na snižování negativních dopadů změn klimatu pomocí přírodě blízkých opatření (budování tzv. zelené a modré infrastruktury) s využitím přirozených vlastností vegetace, která pomocí výparu a poskytováním stínu ochlazuje své okolí a umožňuje zadržovat srážkovou vodu v půdní vrstvě a podzemních vodách. [related-post id="5916"]

V rámci Hodiny Země v sobotu zhasne i rozhledna na Petříně.

14. 10. 1889: Krvavé rvačky a den otevřených dveří ve věznici • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Bubenečským tunelem několik nocí neprojedete • Z důvodu mytí a pravidelné údržby bude po čtyři červnové noci probíhat úplná noční uzavírka Bubenečského tunelu.

Holešovická tržnice částečně obnoví prodej farmářského ovoce a zeleniny • Pražané budou moci opět nakupovat na oblíbeném zeleninovém trhu v Hale 22 na Pražské tržnici. Úřady povolily bezpečnou formu prodeje farmářského zboží z okének. Zelináři a pěstitelé, kteří se obávají o svou letošní úrodu, tuto možnost vítají. Výdej objednávek z okének začne fungovat po Velikonocích. Zeleninu a další zboží mohou zájemci od prodejců objednávat již nyní.

Dětský den Prahy 3 nabídne horolezeckou stěnu i cukrovou vatu • Ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka se bude v neděli 3. června 2018 od 10 do 17 hodin konat Dětský den Prahy 3 s bohatým doprovodným programem, soutěžemi a atrakcemi. „Na své si přijdou sportovci, nově se naučí cviky s vlastní vahou, rodiče a prarodiče si užijí relax po svém – připravena tu bude odpočinková zóna. Představí se Městská policie Prahy 3, myslivecký spolek s drezúrou dravců a zástupci Českého zahrádkářského svazu s místní flórou,“ zve na akci radní Jaroslava Suková. Pro děti budou připraveny nafukovací atrakce, dílny, soutěže, animační tým a spousty dalších aktivit. Pro nejmenší zde bude divadélko Fridolín, kde se naučí nové tanečky a písničky. Za odměnu si mohou nechat pomalovat obličej, vyfotit se ve foto stánku a ochutnat výbornou cukrovou vatu. Bude se zdolávat horolezecká stěna, děti do 8 let budou moct závodit na nafukovací překážkové dráze Bootcamp, proběhne nácvik základů míčových her nebo ukázky různých technik běhů (pozadu, žabáky atd.). Na všechny opět čekají sportovní disciplíny jako Hod do dálky nafukovacími obřími šipkami, cvičení postřehu, běh s omezenými pohybovými možnostmi, hod na cíl míčkem do lví tlamy, znalost ochrany fauny, dopravní kvíz, nácvik obratnosti přeskokem přes švihadlo, test fyzické zdatnosti překážkovou drahou, znalostní kvíz „Co patří na Prahu 3?“ a znalost ochrany flóry, s níž seznámí svaz zahrádkářů. V odpočinkové zóně budou k dispozici stany na zajištění stínu, lehátka a fatboye, mlhoviště, bazénky pro nejmenší. Program 10:00 – Přivítání, zahájení Dětského dne a spuštění soutěží 10:05 – Divadelní vystoupení – Kašpárek a baba Klapzuba 10.30 – Ukázka výcviku – Myslivecký spolek 11:00 – Zacvičte si s námi - předcvičení dětského aerobiku 11:30 – Ukázky Městské policie Praha 3 12:00 – Přestávka na oběd 13:00 – Divadelní vystoupení – Zvířátka a loupežníci 13:30 – Ukázky Městské policie Praha 3 14:00 – Zacvičte si s námi – Výuka říkadel s pohybem 14:30 – Zkázka výcviku – myslivecký spolek 15:00 – Logopedická dětská říkadla a písničky 15:30 – Zpívánky pro děti – lidová písnička s hudebním doprovodem 16:00 – Zacvičte si s námi – posilujeme a zvyšujeme kondici Vstup na akci je zdarma.  

Oválná okna v letadle mají svůj důvod • Ať už cestujete letadlem často, nebo spíš jen příležitostně, určitě už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč jsou všechna okénka v kabině oválná. Nejedná se o žádný výstřelek designerů. Hranatá okna by totiž mohla způsobit katastrofu.

Projeďte se parním vlakem po Praze! Poprvé již tuto sobotu • Tuto sobotu 6. dubna odstartuje první jízdou nový projekt Českých drah nazvaný příznačně „Párou Prahou“. Historický vlak v čele s lokomotivou 556.0506 „Štokr“ pojede okružní trasou po fotogenických tratích na západě metropole a těsně za jejími hranicemi. Během turistické sezóny jsou plánované další tři termíny, kdy vlak pojede.

Nájemné za nebytové prostory v majetku Prahy se zvyšovat nebude • Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila nulovou míru valorizace nájemného v nebytových prostorách v majetku hlavního města pro rok 2021. Kvůli pandemii koronaviru přistoupila Praha k obdobnému kroku už v minulém roce.

Co prožívá pes, když zůstane sám doma • Přemýšleli jste někdy nad tím, co se honí hlavou vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, když zamykáte dveře a odcházíte z domova? Podle odborníků je tato situace pro mnoho pejsků velmi stresující. Nejhůře snáší samotu malá štěňata. Je proto potřeba je na ni naučit.

Ne každý pes zvládá samotu.

Počet nakažených oproti minulé sobotě klesl o třetinu • Za sobotu bylo v Česku zaznamenáno 5 199 nových případů nákazy koronavirem, což je o třetinu méně než minulou sobotu, kdy bylo 8 425 nakažených. Hygienici vykázali 16 970 provedených PCR testů, z nichž 31 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 7 246.

Ceny hrobů v Praze klesnou až o 20 procent. Kvalita prý zůstane zachována • Cena za bydlení v hlavním městě v posledních letech raketově roste. Praha proto uleví Pražanům alespoň po smrti. Správa pražských hřbitovů na návrh radního pro sociální oblast pana Daniela Hodka nově kategorizuje hřbitovy, které má ve své správě, do čtyř skupin podle jejich vybavenosti. V souladu s tímto opatřením pak na 23 z 29 hřbitovů sníží cenu nájmu hrobových míst za metr čtvereční. Doposud platila na všech hřbitovech ve správě SPH maximální cena, stanovená Ministerstvem pro místní rozvoj, tedy 120 Kč za čtvereční metr. V budoucnu by tato částka mohla klesnout až k 96 korunám. „Připadá nám logické, že když se jednotlivé pražské hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, tak by se úměrně měla lišit i cena pronájmu za hrobové místo na nich. Přistoupili jsme tedy k takovému snížení cen, které je na jedné straně příjemné pro nájemce, na druhé straně nám ale stále umožňuje se o pražské hřbitovy kvalitně starat. Jejich údržba a všechny další činnosti s ní spojené jsou totiž poměrně finančně náročné. První smlouvy podle tohoto nového ceníku budou uzavírány od 1. července 2018,“ uvedl radní Daniel Hodek s tím, že se jedná o první takto výrazné snížení cen za nájem hrobových míst v Praze od roku 1989. I přes zlevnění cen a zachování kvality stávajících služeb v rámci hřbitovních správ nehodlá Správa pražských hřbitovů žádat o navýšení rozpočtu. „Touto úpravou sice dojde oproti tržbám za nájemné v roce 2017 k poklesu tržeb za rok 2018 o 1 443 493,94 korun, přesto jsme připraveni se s tímto schodkem vyrovnat úsporou nákladů v ostatních položkách tak, aby výsledek hospodaření po započtení příspěvku zřizovatele, tedy hlavního města Prahy, byl nulový,“ řekl Karel Kobliha, pověřený řízením Správy pražských hřbitovů.

Zatajil nález peněženky. Teď mu hrozí vysoký trest • Policisté z místního oddělení Horní Počernice pátrají od začátku letošního února po muži, který je podezřelý z přečinu zatajení věci. V případě dopadení mu hrozí trest odnětí svobody.

100 let republiky: UK vystaví Masarykovu posmrtnou masku i aktovku Jana Palacha • Univerzita Karlova připravuje unikátní výstavu k 100. výročí vzniku Československa. Představí na ní sto exponátů a sto s nimi spojených příběhů – za každý rok existence republiky jeden. Vůbec poprvé veřejnost uvidí obě Nobelovy ceny udělené absolventům pražských univerzit či aktovku Jana Palacha. Výstava s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“ se otevře 10. května 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina. „Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika, to je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt. Dokládat to bude už první exponát, jímž je právě busta profesora a prezidenta Masaryka. „Hned k dalšímu roku 1919 jsme vybrali mapu, kterou geograf Viktor Dvorský připravil jako podklad pro jednání politiků ve Versailles. Profesor Dvorský vlastně vymyslel hranice Československa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Jareš. Zcela ojedinělým exponátem bude aktovka, v níž si Jan Palach v lednu 1969 přinesl na Václavské náměstí svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manžele Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský. [gallery columns="1" size="full" ids="8416"] Na výstavě se objeví také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012. Kdy a kde? Výstavu můžete navštívit od 10. května do 1. září 2018 v Křížové chodbě Karolina (Ovocný trh, Praha 1). Otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin a vstupné bude zdarma.

Posmrtná maska T. G. Masaryka.

PŘEHLED: Kam v Praze o víkendu? Začíná Matějská pouť a do zoo bude vstup jen za 1 Kč • Premýšlíte, jak strávit nadcházející víkend? Přinášíme vám přehled toho nejlepšího, co v Praze v sobotu a neděli můžete zažít. Mezinárodní den ledních medvědů Zoo Praha oslaví v sobotu 24. únoru Mezinárodní den ledních medvědů plyšákovým průvodem. Všichni návštěvníci, kteří dorazí k pokladnám s plyšovým ledním medvědem, budou mít navíc vstup za symbolickou 1 Kč. Přichystány budou veselé hry a spousta informací u stánku přímo u expozice těchto polárních šelem. Medvědi Tom, Berta a Bora se již také těší na enrichmentový dárek, který jim bude předán za speciálního komentovaného setkání. [related-post id="5888"] Matějská pouť V areálu Výstaviště Praha v sobotu začíná tradiční Matějská pouť. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce. [related-post id="5938"] Hra se světlem v Národním muzeu Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Nové budovy Národního muzea, kde se v sobotu 24. února 2018 od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Výstava Světlo a život představuje sluneční záření jako zdroj životadárné energie v přírodě, avšak návštěvníci se na něj tentokrát podívají také jako na prostředek k zajímavým hrám a pokusům. [related-post id="5894"] Jak vypadalo školství před 100 lety? Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami „Nová škola v nové republice“ a „Tady nová republika“. Výstavy jsou pro veřejnost přístupné od 1. února do 31. prosince 2018. [related-post id="5127"] Josef Lada v Tančícím domě Až do 1. dubna 2018 můžete v Tančícím domě navštívit výstavu s názvem Sedmičky Josefa Lady, která přináší obsáhlý vhled do malířovy tvorby i osobního života. [related-post id="3892"] Zlaté časy českého hokeje Dát gól Dominiku Haškovi, vyfotit se s Jaromírem Jágrem přímo v akci, prohlédnout si unikátní sbírku fotografií našich reprezentačních hokejových týmů od roku 1909 nebo si zahrát stolní hokej – to nyní mohou návštěvníci Muzea Grévin Praha. [related-post id="4627"] David Gaberle: Na Prahu! V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) je k vidění výstava mladého fotografa Davida Gaberleho. Návštěvníci budou svědky jeho vnímání světla, Prahy a lidí v ní. [related-post id="5216"]

Tipy na víkendové akce v Praze.

Spánkový deficit ovlivňuje člověka ještě spoustu dní po návratu k běžnému režimu, zjistili vědci • Kvalitní spánek patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Odborníci na spánkovou hygienu neustále upozorňují, že jeho dlouhodobý nedostatek, tzv. spánkový dluh či spánková deprivace, může nepříznivě ovlivnit celkové psychické i fyzické zdraví. Potvrzuje to i nejnovější výzkum polských vědců, zveřejněný ve vědeckém fóru Plos One. A přidává jeden další důležitý poznatek.

Několikadenní výluka metra C letos postihne dva úseky. Uzavřena bude i stanice Opatov • Pražané i návštěvníci metropole by se letos měli připravit na několikadenní výluky na lince metra C. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude pokračovat v tradiční výměně dřevěných pražců za betonové.

Strážnici kontrolovali pivní kola. Odhalili celkem 11 přestupků • Pražští strážníci se o prodlouženém víkendu zaměřili na turisty pojízdných pivních barů. V organizované akci sledovali zejména konzumaci alkoholu na místech, kde to zakazuje vyhláška. „Problematiku pivních kol v metropoli pochopitelně pečlivě sledujeme. A nejde jen o komplikace, které přináší dopravnímu provozu v historickém centru. Úroveň chování klientů a turistů, kteří si tyto cyklovýlety platí, už dalece přesahuje rámec slušného chování. Kromě obtěžování hlukem a výstřelky v opilosti stal se i případ, kdy v oblasti Letné jeden z účastníků močil z pivního kola za jízdy,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality. „Nelze tedy jinak, než reagovat zákonným způsobem, a je proto zcela na místě, že strážníci přistoupili k organizované akci. Osobně bych se navíc kategoricky přimlouval za změnu legislativy, která by nám pomohla veškeré negativní jevy spojené s tímto fenoménem postihovat razantněji,“ dodal radní Hadrava. Hlídky strážníků během tří dnů odhalily celkem 11 přestupků týkajících se porušení vyhlášky hlavního města Prahy, která zakazuje požívání alkoholu na veřejném prostranství. Za tyto přestupky uložily blokové pokuty v příkazním řízení na místě v celkové výši 3 400 korun.

14. 2. 1890: Hrubá krádež, nebezpečný zloděj a nový dům na Palackého nábřeží • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Petřínská rozhledna se rozsvítí zeleně na počest svátku sv. Patrika • Hlavní město se letos opět připojí k oslavám svátku sv. Patrika, který každoročně připadá na 17. březen a připomínají si ho lidé po celém světě. Petřínská rozhledna bude nasvícena zelenou barvou.