Módní doplněk, který rozzáří úsměv

LifestyleKomerční sdělení11. října 20212 minuty čtení

Foto: Archiv

Když narostou první zoubky jako noty na buben, nikdo to neřeší, vždyť je to jen na pár let. Se stálým chrupem už je to jiné. Rodiče by měli se svými ratolestmi chodit pravidelně na preventivní prohlídky ke stomatologovi již od prvních zoubků, ten podle vývoje chrupu zhodnotí, jak dál.

Se stomatology je to jako s rodinnými lékaři. Specialistů na dětskou klientelu je jako šafránu, je dobré se už v těhotenství poptat svého zubaře, jestli si vezme vaše dítě do péče. Navíc váš lékař zná dobře chrup maminky (případně tatínka), dokáže tedy odhadnout, jak se bude chrup vašeho potomka vyvíjet. To dobře vědí na stomatologii v Praze, kde přijímají dětské pacienty spolu s rodiči. Dítě je při prohlídce klidnější, když poprvé přijde jen „omrknout“ situaci v ordinaci, když sedí na křesle máma.

Od hry po vážné ošetření

Pak už je jen krůček k tomu posadit se do zubařského křesla a nechat si zrcátky prohlédnout zoubky a ústní dutinu. Podle tvaru zubního oblouku u dítěte i rodičů může zubař brzy odhadnout, jestli budou na pořadu dne i rovnátka. Ta se obvykle nasazují kolem 10. až 14. roku, ale není problém je nosit i později, v dospělosti. Korekce nejrůznějších problémů lze řešit kdykoli. V mladším věku hlava i ústa stále ještě rostou, a proto jsou zuby přístupnější k rovnání. 

Proč rovnátka a co se dá napravit

Zubní lékaři obvykle doporučují rovnátka pro zlepšení fyzického vzhledu chrupu. V rámci ortodontické léčby se napravují problémy jako křivé nebo nesprávně rozmístěné zuby, předkus horní či dolní čelisti, nesprávná pozice čelistí nebo čelistního kloubu, obrácený skus, příliš natěsnané zuby, mezery mezi zuby… Smyslem je nejen vzhled, ale také funkčnost skusu, v řadě případů i zlepšení výslovnosti. 

Zubař nebo ortodontista?

Při pravidelných preventivních prohlídkách o váš chrup pečuje zubní lékař. Ten kromě prevence a doporučených hygienických opatření pravidelně posílá své klienty na dentální hygienu k odstranění zubního kamene a plaku, v případě vážných obtíží s dásněmi na parodontologii a s doporučením ke korekci chrupu k ortodontistovi. Ten v úzké spolupráci s vaším stomatologem doporučí nejvhodnější typ rovnátek. Léčba fixními rovnátky trvá obvykle 18 až 30 měsíců, samozřejmě záleží na závažnosti problému. Následuje ještě řada měsíců až dva roky nošení dočasných, aby se zuby nevrátily do původní polohy. Současné stomatologické pomůcky jsou ale na takové úrovni, že nepůsobí žádné obtíže, a dokonce se stávají módními doplňky.    

Nepřehlédněte

Sny o zubech nevěstí nic dobrého. Jaká je pravda? • Spánkem strávíme třetinu života. Může se to zdát zvláštní, ale je to tak. A každý náš spánek doprovází sny. I když proběhla již řada vědeckých výzkumů, stále nemáme spolehlivou odpověď na otázku, proč vlastně spíme tak dlouho a proč se nám při tomto procesu zdají sny. To vytváří prostor pro nejrůznější spekulace a „zaručená“ vysvětlení. Jak je to vlastně se sny o zubech?

CO doopravdy znamenají sny o zubech?

Podceňované onemocnění může skončit ztrátou zubů • Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější příčinou ztráty zubů. Toto poměrně časté onemocnění dásně, závěsného aparátu i okolní kosti způsobuje nedostatečná ústní hygiena, ale také podceňování příznaků.

Sny o zubech. Co znamenají a jak je interpretovat? • Sny jsou od nepaměti záhadným oknem do lidského podvědomí, plným skrytých významů a symbolů, které nás často zanechávají v nejistotě ohledně svého poselství. Jedním z nejběžnějších snů, které lidi pronásledují, jsou sny o zubech. Někteří je zažívají jako hrůzostrašné noční můry, jiní v nich cítí jemný náznak něčeho znepokojivého. Co však tyto sny znamenají a jak je máme interpretovat?

Špatná péče o zuby může vést k cukrovce, mrtvici i rakovině, ukazují výzkumy • Dentální hygiena je důležitá nejen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro zdraví celého organismu. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.

Při čištění zubů nezáleží na čase, ale na správné technice. Lidé v tom často chybují • Čištění zubů a ústní hygiena je pro většinu z nás již natolik automatickou záležitostí, že častokrát ani nepřemýšlíme nad tím, jestli péči o chrup provádíme správně. Odborníci říkají, že nezáleží na tom, jestli čištění zubů věnujeme tři nebo deset minut denně. Mnohem důležitější je správná technika. Jedno správně provedené vyčištění denně totiž zpravidla bývá účinnější než tři nesprávná.

Perlivá voda způsobuje řadu zdravotních obtíží. Proč se jí raději vyhnout? • Pijete často vodu s bublinkami? Podle odborníků děláte chybu. Obyčejná voda obohacená o oxid uhličitý totiž může poškodit zuby. A tím její negativní účinky na organismus nekončí.

Nepříjemná noční nemoc může způsobit nenávratné poškození zubů • Slyšeli jste už někdy o nemoci zvané bruxismus? Projevuje se skřípáním nebo zatínáním zubů během spánku a pacientům může způsobit obrovské škody. Jaké jsou příznaky a možnosti léčby?