Módní doplněk, který rozzáří úsměv

11. října 2021 ∙ 14:05
Komerční sdělení
Foto: Archiv

Když narostou první zoubky jako noty na buben, nikdo to neřeší, vždyť je to jen na pár let. Se stálým chrupem už je to jiné. Rodiče by měli se svými ratolestmi chodit pravidelně na preventivní prohlídky ke stomatologovi již od prvních zoubků, ten podle vývoje chrupu zhodnotí, jak dál.

Se stomatology je to jako s rodinnými lékaři. Specialistů na dětskou klientelu je jako šafránu, je dobré se už v těhotenství poptat svého zubaře, jestli si vezme vaše dítě do péče. Navíc váš lékař zná dobře chrup maminky (případně tatínka), dokáže tedy odhadnout, jak se bude chrup vašeho potomka vyvíjet. To dobře vědí na stomatologii v Praze, kde přijímají dětské pacienty spolu s rodiči. Dítě je při prohlídce klidnější, když poprvé přijde jen „omrknout“ situaci v ordinaci, když sedí na křesle máma.

Od hry po vážné ošetření

Pak už je jen krůček k tomu posadit se do zubařského křesla a nechat si zrcátky prohlédnout zoubky a ústní dutinu. Podle tvaru zubního oblouku u dítěte i rodičů může zubař brzy odhadnout, jestli budou na pořadu dne i rovnátka. Ta se obvykle nasazují kolem 10. až 14. roku, ale není problém je nosit i později, v dospělosti. Korekce nejrůznějších problémů lze řešit kdykoli. V mladším věku hlava i ústa stále ještě rostou, a proto jsou zuby přístupnější k rovnání. 

Proč rovnátka a co se dá napravit

Zubní lékaři obvykle doporučují rovnátka pro zlepšení fyzického vzhledu chrupu. V rámci ortodontické léčby se napravují problémy jako křivé nebo nesprávně rozmístěné zuby, předkus horní či dolní čelisti, nesprávná pozice čelistí nebo čelistního kloubu, obrácený skus, příliš natěsnané zuby, mezery mezi zuby… Smyslem je nejen vzhled, ale také funkčnost skusu, v řadě případů i zlepšení výslovnosti. 

Zubař nebo ortodontista?

Při pravidelných preventivních prohlídkách o váš chrup pečuje zubní lékař. Ten kromě prevence a doporučených hygienických opatření pravidelně posílá své klienty na dentální hygienu k odstranění zubního kamene a plaku, v případě vážných obtíží s dásněmi na parodontologii a s doporučením ke korekci chrupu k ortodontistovi. Ten v úzké spolupráci s vaším stomatologem doporučí nejvhodnější typ rovnátek. Léčba fixními rovnátky trvá obvykle 18 až 30 měsíců, samozřejmě záleží na závažnosti problému. Následuje ještě řada měsíců až dva roky nošení dočasných, aby se zuby nevrátily do původní polohy. Současné stomatologické pomůcky jsou ale na takové úrovni, že nepůsobí žádné obtíže, a dokonce se stávají módními doplňky.    

X Zavřít