Při čištění zubů nezáleží na čase, ale na správné technice. Lidé v tom často chybují

LifestyleTereza Běhalová3. prosince 20183 minuty čtení

Foto: Archiv

Čištění zubů a ústní hygiena je pro většinu z nás již natolik automatickou záležitostí, že častokrát ani nepřemýšlíme nad tím, jestli péči o chrup provádíme správně. Odborníci říkají, že nezáleží na tom, jestli čištění zubů věnujeme tři nebo deset minut denně. Mnohem důležitější je správná technika. Jedno správně provedené vyčištění denně totiž zpravidla bývá účinnější než tři nesprávná.

„Čištění chrupu je částečně individuální záležitostí. Každý z nás má trochu jiné potřeby a tudíž ani neexistuje žádné univerzálně platné pravidlo pro všechny. Zásadní roli hraje technika čištění. Důležitý je i čas, který věnujeme jednotlivým částem ústní dutiny,“ říká dentální hygienistka Dana Běhounková.

Jak na správné čištění zubů

Jednou z největších chyb je čištění zubů tzv. „na efekt“. Mnoho lidí se důkladně věnuje předním zubům, ale zapomíná na ty zadní. Uškodit může i příliš časté čištění tvrdým kartáčkem, což přispívá k opotřebení zubní skloviny.

Mnoho lidí také zcela vynechává péči o dásně. Veškeré nečistoty se usazují u zubního krčku a mohou způsobovat tvorbu zubního plaku. „Zubní plak je neviditelná vrstva, která se tvoří nejen na zubech, ale hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také nejrůznější mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což má za následek vznik zubního kazu,“ vysvětluje Dana Běhounková.

Jedním z příznaků onemocnění dásní je krvácení. Není-li tento stav léčen, může se zhoršit, vést k zarudnutí, otoku a ústupu dásní, zápachu z úst a nakonec až ke ztrátě zubů. „Klientům doporučuji čistit dásně tak, aby kartáček přiložili půl napůl na dáseň a zuby a krouživými pohyby lehce stírali povlak,” dodává Běhounková.

Jak dlouho zuby čistit?

Neexistuje žádná doba čištění, která by platila pro všechny. Někomu stačí tři minuty, někdo potřebuje delší čas. Zkontrolovat kvalitu vyčištění můžete tak, že jazykem přejedete po zubech. Měly by být naprosto hladké. Pokud nejsou, zůstal na nich plak. Ideální je čistit si zuby po každém jídle. Nejdůkladnější čištění by mělo být prováděno po posledním jídle večer a mělo by zahrnovat i péči o mezizubní prostory.

Kartáček a pasta

Důležitým doplňkem při čištění je i zubní pasta. Ta totiž obsahuje řadu účinných látek, které preventivně působí proti paradentóze a vzniku zubních kazů. Antiseptické látky zamezí krvácení dásní a desinfikují. Některé dražší zubní pasty mohou zuby dokonce i bělit. Při volbě zubního kartáčku sáhněte po takovém, který má malou hlavičku s hustými měkkými vlákny. Měnit by se měl po jednom až dvou měsících, když začne ztrácet tvar a projevovat známky opotřebení.

Nepřehlédněte

Nepříjemná noční nemoc může způsobit nenávratné poškození zubů • Slyšeli jste už někdy o nemoci zvané bruxismus? Projevuje se skřípáním nebo zatínáním zubů během spánku a pacientům může způsobit obrovské škody. Jaké jsou příznaky a možnosti léčby?

Perlivá voda způsobuje řadu zdravotních obtíží. Proč se jí raději vyhnout? • Pijete často vodu s bublinkami? Podle odborníků děláte chybu. Obyčejná voda obohacená o oxid uhličitý totiž může poškodit zuby. A tím její negativní účinky na organismus nekončí.

Podceňované onemocnění může skončit ztrátou zubů • Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější příčinou ztráty zubů. Toto poměrně časté onemocnění dásně, závěsného aparátu i okolní kosti způsobuje nedostatečná ústní hygiena, ale také podceňování příznaků.

Módní doplněk, který rozzáří úsměv • Když narostou první zoubky jako noty na buben, nikdo to neřeší, vždyť je to jen na pár let. Se stálým chrupem už je to jiné. Rodiče by měli se svými ratolestmi chodit pravidelně na preventivní prohlídky ke stomatologovi již od prvních zoubků, ten podle vývoje chrupu zhodnotí, jak dál.

Sny o zubech. Co znamenají a jak je interpretovat? • Sny jsou od nepaměti záhadným oknem do lidského podvědomí, plným skrytých významů a symbolů, které nás často zanechávají v nejistotě ohledně svého poselství. Jedním z nejběžnějších snů, které lidi pronásledují, jsou sny o zubech. Někteří je zažívají jako hrůzostrašné noční můry, jiní v nich cítí jemný náznak něčeho znepokojivého. Co však tyto sny znamenají a jak je máme interpretovat?

Sny o zubech nevěstí nic dobrého. Jaká je pravda? • Spánkem strávíme třetinu života. Může se to zdát zvláštní, ale je to tak. A každý náš spánek doprovází sny. I když proběhla již řada vědeckých výzkumů, stále nemáme spolehlivou odpověď na otázku, proč vlastně spíme tak dlouho a proč se nám při tomto procesu zdají sny. To vytváří prostor pro nejrůznější spekulace a „zaručená“ vysvětlení. Jak je to vlastně se sny o zubech?

CO doopravdy znamenají sny o zubech?

Špatná péče o zuby může vést k cukrovce, mrtvici i rakovině, ukazují výzkumy • Dentální hygiena je důležitá nejen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro zdraví celého organismu. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.