LifestyleTereza Běhalová3. prosince 20183 minuty čtení

Při čištění zubů nezáleží na čase, ale na správné technice. Lidé v tom často chybují

Čištění zubů a ústní hygiena je pro většinu z nás již natolik automatickou záležitostí, že častokrát ani nepřemýšlíme nad tím, jestli péči o chrup provádíme správně. Odborníci říkají, že nezáleží na tom, jestli čištění zubů věnujeme tři nebo deset minut denně. Mnohem důležitější je správná technika. Jedno správně provedené vyčištění denně totiž zpravidla bývá účinnější než tři nesprávná.

„Čištění chrupu je částečně individuální záležitostí. Každý z nás má trochu jiné potřeby a tudíž ani neexistuje žádné univerzálně platné pravidlo pro všechny. Zásadní roli hraje technika čištění. Důležitý je i čas, který věnujeme jednotlivým částem ústní dutiny,“ říká dentální hygienistka Dana Běhounková.

ČTĚTE TAKÉ: Sny o zubech. Co znamenají a jak je interpretovat?

Jak na správné čištění zubů

Jednou z největších chyb je čištění zubů tzv. „na efekt“. Mnoho lidí se důkladně věnuje předním zubům, ale zapomíná na ty zadní. Uškodit může i příliš časté čištění tvrdým kartáčkem, což přispívá k opotřebení zubní skloviny.

Mnoho lidí také zcela vynechává péči o dásně. Veškeré nečistoty se usazují u zubního krčku a mohou způsobovat tvorbu zubního plaku. „Zubní plak je neviditelná vrstva, která se tvoří nejen na zubech, ale hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také nejrůznější mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což má za následek vznik zubního kazu,“ vysvětluje Dana Běhounková.

Jedním z příznaků onemocnění dásní je krvácení. Není-li tento stav léčen, může se zhoršit, vést k zarudnutí, otoku a ústupu dásní, zápachu z úst a nakonec až ke ztrátě zubů. „Klientům doporučuji čistit dásně tak, aby kartáček přiložili půl napůl na dáseň a zuby a krouživými pohyby lehce stírali povlak,” dodává Běhounková.

Jak dlouho zuby čistit?

Neexistuje žádná doba čištění, která by platila pro všechny. Někomu stačí tři minuty, někdo potřebuje delší čas. Zkontrolovat kvalitu vyčištění můžete tak, že jazykem přejedete po zubech. Měly by být naprosto hladké. Pokud nejsou, zůstal na nich plak. Ideální je čistit si zuby po každém jídle. Nejdůkladnější čištění by mělo být prováděno po posledním jídle večer a mělo by zahrnovat i péči o mezizubní prostory.

ČTĚTE TAKÉ: Nepříjemná noční nemoc může způsobit nenávratné poškození zubů

Kartáček a pasta

Důležitým doplňkem při čištění je i zubní pasta. Ta totiž obsahuje řadu účinných látek, které preventivně působí proti paradentóze a vzniku zubních kazů. Antiseptické látky zamezí krvácení dásní a desinfikují. Některé dražší zubní pasty mohou zuby dokonce i bělit. Při volbě zubního kartáčku sáhněte po takovém, který má malou hlavičku s hustými měkkými vlákny. Měnit by se měl po jednom až dvou měsících, když začne ztrácet tvar a projevovat známky opotřebení.

Nepřehlédněte