Motolská nemocnice postaví nový dům pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí

ZprávyPražskýDEN.cz14. února 20183 minuty čtení
Dohodu dnes oficiálně uzavřeli zástupci FN Motol a Nadačního fondu Domu Ronalda McDonalda.

Dohodu dnes oficiálně uzavřeli zástupci FN Motol a Nadačního fondu Domu Ronalda McDonalda.

Foto: FN Motol

FN Motol a Nadační fond Dům Ronalda McDonalda (DRMcD) uzavřeli Dohodu o společném záměru na vybudování a dlouhodobé provozování Domu Ronalda McDonalda v areálu nemocnice. V nejbližší době již začnou aktivity spojené s přípravou pozemku a vyřízení všech stavebních povolení, následně pak i vlastní stavba domu, který by mohl začít sloužit rodinám na konci roku 2019. Dům Ronalda McDonalda bude určen pro dočasné ubytování rodin dětí dlouhodobě hospitalizovaných ve FN Motol a jeho výstavba bude financována z nadačního příspěvku DRMcD.

Nadační fond DRMcD se podpisem Dohody zavázal poskytnout nemocnici dar ve formě nejen stavby, ale i služby, kterou zde bude bezplatně provozovat. Kromě projektu a výstavby zajistí také provozování a následnou údržbu celého objektu. Celkové náklady se budou pohybovat přibližně ve výši 35 mil. korun. „Za dobu mého působení ve FN Motol jde o jednorázový dar v nejvyšší finanční částce, kterou jsme kdy obdrželi od jednoho dárce,“ říká ředitel FN Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA.

Dům bude mít kapacitu 20 pokojů. Co pokoj, to jedna rodina. Hlavní myšlenkou vybudování stavby je, aby zde rodinní příslušníci hospitalizovaných dětí měli útočiště v průběhu léčby a aby se tu potkávali a sdíleli své zkušenosti s ostatními obyvateli domu. Dům bude disponovat společenskou místností a hracím koutkem pro sourozence pacientů nebo pacienty samotné. Nebude chybět dostatečné společné zázemí v podobě kuchyně vybavené lednicemi a spižírnami k jednotlivým pokojům, v plánu je také prádelna se sušárnou.

[related-post id=“5683″]

„Věříme, že dohoda o společném záměru postavit v areálu nemocnice dům pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí přinese lepší a kvalitnější zázemí a pomůže rodinám lépe překonat a zvládnout těžké období v jejich životě. Chceme přispět k tomu, aby Fakultní nemocnice v Motole byla vlajkovou lodí péče orientované na rodinu a měla k dispozici dům Ronalda McDonalda, jak je to běžné ve 43 zemích světa. Například v Německu využívá těchto domů 22 nemocnic,“ říká Marek Šedivý, ředitel Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Vybudování moderních ubytovacích prostor vítají také lékaři. „Z medicínského hlediska můžeme stavbu domu pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí hodnotit jako součást komplexní léčby závažných onemocnění, která může přispět k jejímu příznivému výsledku. Jako lékaři jsme šťastní, že se ubytování doprovodů, a někdy i samotných našich pacientů, dostane na kvalitativně vyšší úroveň, odpovídající nejvyspělejším zemím světa,“ říká MUDr. Vladimír Komrska, CSc., primář Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Další důležitou funkcí „domu“ bude možnost ubytování pro pacienty ze vzdálených míst. Mimopražské děti tvoří nejen na této klinice, ale i na dalších dětských pracovištích FN Motol, až 60 %, což je dáno celorepublikovým spádem u některých vysoce specializovaných diagnostických a léčebných postupů.

[related-post id=“4461″]

Provoz domu bude financován ze soukromých darů, a proto rodiny pacientů nebudou muset za pobyt v domě platit. Bude to místo, kde si rodiče odpočinou, vyspí se lépe než v nemocnici a naberou síly, které v takové těžké životní situaci potřebují. Zahraniční zkušenosti ukazují, že rodiny, které využily možnost pobývat v Domě Ronalda McDonalda, lépe zvládají stres, posttraumatický šok, strach a úzkost, což má následně pozitivní efekt i na jejich hospitalizované děti.

Od roku 2001 byl ve FN Motol několik let v jednom z objektů bývalé nemocnice pro dospělé provozován provizorní Dům dětí a rodičů, sponzorovaný zmíněným nadačním fondem, a to až do demolice této budovy v rámci nové výstavby. Nadační fond DRMcD se pak finančně podílel a stále podílí na nadstandardním vybavení části pokojů pro doprovody pacientů v ubytovně fakultní nemocnice. Nadační fond DRMcD počítá rovněž s pomocí dobrovolníků, jak je to běžné všude ve světě. Dobrovolníci budou pomáhat s vytvářením příjemné a domácké atmosféry v domě.

Nepřehlédněte

Fibrilace srdečních síní je závažné onemocnění. Před 20 lety pražští lékaři začali s revoluční léčbou • Pražská Nemocnice Na Homolce si v letošním roce připomíná 20 let od přelomového okamžiku v léčbě fibrilace srdečních síní – nejrozšířenější srdeční arytmie v populaci.

Pražská zoo oslaví v neděli Mezinárodní den ptactva • V neděli 1. dubna můžete v pražské zoologické zahradě oslavit Mezinárodní den ptactva. Zoo chce při této příležitosti připomenout, že ptáci patří k nejohroženějším zvířatům dokonce i v Evropě. Lovcům ve Středomoří padnou za oběť každý rok miliony táhnoucích opeřenců. Setkání u vybraných druhů ptáků 11:00 — Komentované krmení tučňáků Humboldtových 11:30 — Komentované krmení plameňáků kubánských a chilských 12:00 — Komentované setkání u kasuárů přilbových 13:00 — Komentované krmení pelikánů 14:00 — Komentované krmení supů (Velká voliéra) 15:30 — Komentované krmení ibisů (Voliéra pod skalou) [related-post id="8185"]

Ibis skalní.

Rychlá a vydatná polévka z červené řepy. Blahodárný zimní elixír prospěje organismu i peněžence • V posledních dnech sice v Česku panuje nezvykle teplé počasí, ale to se už velmi brzy změní. Meteorologové předpovídají nástup studené fronty. A to znamená, že dny budou opět nevlídné a sychravé. Naštěstí se můžeme zahřát vydatným krémem z červené řepy a dodat tak tělu pořádnou dávku zdravých látek.

Nedostatek hořčíku nepodceňujte. Tělo si o něj samo řekne • Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje k tomu celou řadu látek a minerálů. Jedním z nejdůležitějších je hořčík. Na jeho nedostatek vás může upozornit hned několik symptomů.

Tučňáci Humboldtovi ze Zoo Praha rostou jako z vody • Už kolem 2,5 kilogramu váží dvě letošní mláďata tučňáků Humboldtových. Vylíhla se v únoru v Zoo Praha, jejich rodiči jsou samice Sněhurka a samec Kulička. Zatím zůstávají v hnízdě a chovatelé je vyndávají jen kvůli pravidelné prohlídce a vážení.

Pět štěňátek naříkalo v krabici. Někdo je vyhodil do lesa • Ranní procházka skončila neobvyklým nálezem. V lesním porostu ležela krabice se štěňaty. Když se obyvatel Prahy 10-Hostivaře v sobotu ráno procházel v místním lesíku, zaslechl štěněčí kňučení. Zvuk ho dovedl až ke krabici s pěti odloženými štěňaty. Jedná se o tři kluky a dvě holky ve stáří 5 týdnů a v dobré kondici. Nálezce pejsky odvezl do útulku městské policie v Troji, kde s napětím čekají na nové majitele. [gallery size="full" columns="1" ids="9207"]

Gigantický slon lákal hosty do slavné pražské výletní restaurace • Píše se rok 1908 a na pražském výstavišti v Holešovicích se koná Jubilejní výstava obchodní a živnostenské komory u příležitosti 60. výročí panování císaře Františka Josefa I. Zraky návštěvníků se mimo jiného upínají k obří soše slona, který na zádech nese sudy s pivem. Byla to obrovská senzace.

Pocta zakladateli dětské onkologie. Ulice v Holešovicích ponese jeho jméno • Pražští radní schválili návrh MČ Praha 7 pojmenovat jednu z holešovických ulic po lékaři Josefu Kouteckém. Zakladatel dětské onkologie v Československu zemřel loni v červenci ve věku 88 let.

2. 9. 1868: Drsná rvačka dvou sokyň v lásce skončila překvapivým rozuzlením • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Žárlivé milenky Nemalý sběh lidu spůsobily předevčírem k večeru dvě dívky v sirkové ulici. Měly obě jednoho milovníka, aniž by díky opatrnosti jich vyvolence o tom věděly. Náhodou však se to přece dověděly a při prvním potkání počaly se nejprvé hádati a konečně i rváti. Rozlítěné dívky trhaly jedna s druhé šatstvo, až byl přivolán strážník, by je roztrhl. Ten však k velkému podivení všech přístojících sotva že rvoucí-se dívky zhlédl, rychle odkvapil a jiného strážníka poslal, aby úlohu tu zaň vyřídil. Ten pak šťastně dívky k rozejití-se přinutil. Jak se později shledalo, byl prvně přivolaný strážník obou dívek – milovník, a tudiž ovšem nechtěl proti nim zakročiti. – Pražský denník, 2. 9. 1868 Problémy učitelů Sjezd učitelský, jenž se měl právě v tyto dny v Praze odbývati, byl od c. k. policie zakázán, poněvadž policie myslela, že jej uspořádala zdejší učitelská beseda a stanovy této besedy podobného nic členům nedovolují. Přípravní výbor se z tohoto zákazu odvolal, řka, že je výborem samostatným a nikoliv výborem učitelské besedy, byť ovšem byli v obou těch výborech téměř titéž členové. C. k. místodržitelství tento zákaz zrušilo, avšak uspořádatelé upustili pro letos vůbec od sjezdu celého. – Pražský denník, 2. 9. 1868 [related-post id="12248"] Nosička zlodějka Zatčena byla včera dopoledne na svatováclavském náměstí jistá nosička, jelikož nebyla oprávněna k roznášení věcí. Přihodilo se totiž častěji, že bývali kupující okrádáni od nosiček zboží jich nesoucích tím spůsobem, že tyto na cestě jim i se zbožím uprchly. By se podobným krádežím předešlo, musí každá nosička na své nůši míti připevněnou tabulku a na ní své číslo, a jen taková jest oprávněna k odnášení zboží. Tohoto opatření se však nedostávalo řečené nosičce, za kterouž příčinou zatknuta a peněžitou pokutou potrestána byla. – Pražský denník, 2. 9. 1868

Tak náročného Silvestra jsme už dlouho neměli, říkají pražští policisté • Tak náročnou silvestrovskou službu pražští policisté už léta nepamatují. Řešit museli potyčky agresivních opilců, dopravní nehody i zranění způsobená zábavní pyrotechnikou.

Transgas minutu po dvanácté. Praha chce komplex zachránit, středeční jednání ale ztroskotalo na ceně • Minulý týden začaly přípravné práce k demolici brutalistního komplexu Transgas na Vinohradské třídě. Kusadla bagru se zakousla do vchodového přístřešku, zmizela i kašna a několik prvků na fasádě. Proti likvidaci architektonicky cenného díla se ve středu večer opět protestovalo. Stavbu chce na poslední chvíli zachránit i vedení pražského magistrátu. Času už ale moc nezbývá.

Hlavní budova Transgas Praha.

21. 7. 1890: Pošta na Vinohradech a sebevražedný skok do Vltavy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Cestovní ruch v Česku vydělal 295 miliard korun • Česká ekonomika profituje z pozitivního vývoje cestovního ruchu. V roce 2018 v tomto oboru pracovalo 240,6 tisíce osob a tvořil 2,9 % HDP. Finanční přínos z turismu na našem území se zvyšuje nepřetržitě od roku 2011. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Strašnická tramvajová vozovna funguje už 110 let. Unikátní je hned z několika důvodů • Nejstarší funkční pražská vozovna tramvají slaví kulaté jubileum – v provozu je přesně 110 let v provozu. Za tu dobu se stala domovem nejrůznějších strojů, mezi nimiž nechyběly ani moderní nízkopodlažní tramvaje 14T. V současnosti je ve Strašnicích k umístěno více než 130 vozů tří typů tramvají T3, které jsou v pravidelném provozu vypravovány na deset denních tramvajových linek.

Tramvaje v hale strašnické vozovny.

Praha 2 zaznamenala během pandemie snížení kriminality • Kriminalita v Praze 2 je v době nouzového stavu o 27 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Policie ČR. Je to důsledek vyhlášeného nouzového stavu a s ním souvisejících omezujících opatření vlády, ale i zvýšení sankcí u vybraných trestných činů.

Koronavirová data za pondělí. Zemřelo dalších 197 lidí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 7 590 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 27 989 provedených PCR testů, z nichž 27 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 26 929.

Celkový počet úmrtí v Česku byl v lednu nejvyšší za několik dekád • V lednu 2021 zemřelo podle předběžných údajů 15,9 tisíce obyvatel České republiky, tedy o 50 % více oproti pětiletému průměru let 2015–2019. Absolutně jde o nárůst o 5,3 tisíce osob. Na každých 100 tisíc obyvatel tak letos v lednu připadlo 148 úmrtí, kdežto v průměrném lednu z let 2015–2019 to bylo 100 úmrtí. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Tapír Morse se odstěhoval z Prahy. Zoo se s ním rozloučila stylově • Pražská zoo se rozloučila se samcem vzácného tapíra čabrakového. Jeho novým domovem bude zoologická zahrada v německém Norimberku. Stejně jako při loňských křtinách, také tentokrát zazněla speciální zpráva v Morseově abecedě, oznamující celému světu stěhování.

OBRAZEM: Velká radost! V pražské zoo se narodilo další mládě koně Převalského • V noci na čtvrtek se v Zoo Praha narodilo mládě koně Převalského, v pořadí již celkem 236. od roku 1932, kdy pražská zoo začala s chovem tohoto druhu. Nový přírůstek – tentokrát hřebec – je v pořádku a pod pečlivým dozorem matky Jessicy. „Klisna Jessica, narozená v Praze, patří ke zkušeným matkám. Nově narozený hřebec je jejím pátým mládětem, pije, drží se při ní na každém kroku a ona si jej velmi pečlivě hlídá,“ uvedl kurátor chovu kopytníků v Zoo Praha Jan Marek a doplnil: „Minimálně půl roku zůstane mládě v pražském stádě, pak ho přesuneme do hřebčí skupiny v Dolním Dobřejově.“ Podle Červené knihy IUCN spadá kůň Převalského do kategorie ohrožený. V přírodě vyhynul koncem 60. let 20. století a přežil jen díky chovu v lidské péči. Zoo Praha již do domovské Gobi v Mongolsku leteckými transporty dopravila celkem 27 koní a další transport je naplánován na 19. června. [gallery columns="1" size="full" ids="10719,10720,10721"]

Mládě koně Převalského zůstane v pražském stádě minimálně půl roku.

Vinici v Grébovce budou i nadále spravovat dosavadní vinohradníci • Rada MČ Praha 2 na svém posledním zasedání v tomto týdnu souhlasila s výběrem dodavatele služeb údržby vinice Grébovka. Protože Ing. Iveta Bulánková jako jediný účastník zadávacího řízení prokázala splnění všech podmínek účasti stanovených zadavatelem a vyžadovaných zákonem, budou dosavadní vinohradníci Iveta a Pavel Bulánkovi vinohrad Grébovka spravovat i nadále.