Nejstarší ženy světa prozradily tajemství dlouhověkosti

22. března 2021 ∙ 19:10
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Noviny a časopisy jsou plné zaručených návodů na dlouhověkost. Často se zmiňuje především význam jídla a nastavení mysli. Pravdou je, že složení jídelníčku může hodně ovlivnit délku i kvalitu života. Některé případy stoletých lidí ale dokazují, že ne vždy jsou tyto zdravé rady neomylné.

Chcete se dožít stovky? Vyhýbejte se stresu, smaženým pokrmům, fast foodu, alkoholu, cigaretám a sladkostem, slýcháváme ze všech možných stran. Opravdu to ale zaručí vitalitu a zdraví i v pokročilém stáří? Někdy to tak úplně být nemusí.

Slanina a vejce

Italka Emma Morano se narodila v roce 1899 a až do své smrti v roce 2017 byla v dobré kondici. Zvědavým novinářům prozradila, že ze svého jídelníčku vyřadila maso a každý den si dopřává dvě vejce a banán.

Američanka Agnes Fenton naopak často jedla k snídani slaninu nebo klobásu. Nepohrdla ani sklenkou kvalitní whiskey a dožila se úctyhodných 112 let. Slaninu často jedla i další Američanka Susannah Mushatt Jones, která ji při snídani prokládala vejci a dožila se 116 let.

Další dlouhověká babička Filomena Taipe Mendoza prožila celých 117 let v jediné peruánské vesnici. Její strava se skládala z brambor, kozího mléka, masa a fazolí.

[related-post id=“18701″]

Na zdravou stravu nedala dopustit ani Američanka Jessie Galla, která se dožila 109 let. Měla ale jednu zásadu, a to vyhýbat se mužům. „Mé tajemství na dlouhý život je vyhýbat se jim obloukem. Přinesou vám víc potíží než užitku,“ prohlásila.

Všechny neřesti dohromady

Zřejmě nejvíc vás ale asi překvapí Francouzka Jeanne Calment. Ta žila v letech 1875 až 1997, takže je ze všech zmíněných dam rekordmankou – dožila se 122 let. Celý život se snažila být aktivní, věnovala se šermu a až do své stovky dokonce jezdila na kole.

Používala hodně olivového oleje – jednak jako přísadu do jídla a jednak na potírání kůže. Také pila portské víno a doslova se přejídala čokoládou. Za týden prý klidně spořádala i jeden kilogram. Také pila portské víno a až do konce života kouřila, ovšem nikdy ne více než 2 cigarety denně.

X Zavřít