Nestíháte? Víc času získáte, když si pečlivě naplánujete svůj den

4. října 2018, 22:24 – Klára Dvořáková
Jak správně naložit s časem?

Jak správně naložit s časem? Zdroj: Archiv

„Nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím,” zpívá brouk Kvapík ve známém Večerníčku o včelích medvídcích. Dnešní uspěchaná doba udělala takového Kvapíka z každého z nás. Jen si přiznejte, kolikrát během měsíce vynecháte oběd nebo odpolední kávu jen proto, že prostě nestíháte?

Jak to zařídit, abychom měli čas nejen na věci, které dělat musíme, ale i na ty, které dělat chceme? Skvělým pomocníkem je time management. Jedná se o sadu postupů, doporučení a nástrojů pro plánování času, obvykle za účelem jeho efektivnějšího využití. V současnosti zahrnuje celou škálu aktivit mezi něž patří plánování, přidělování, stanovení cílů, monitorování a stanovení priorit. Time management potřebuje čas na rozvoj a pro každého je jiný. Musíte najít a vyzkoušet to, co vyhovuje vám a vašim pracovním návykům. Vybrat si můžete hned z několika našich tipů.

Naplánujte si úkoly

Každý z nás měl určitě někdy sepsaný svůj TO-DO list, tedy seznam věcí, které chce v daný den/týden/měsíc stihnout. Takovýhle seznam je prvním krokem ke zkrocení vašeho diáře. Před začátkem každého dne si vytvořte seznam úkolů, které chcete v daném dni splnit. A chcete-li opravdu lépe spravovat své dovednosti v oblasti řízení času, seznam s úkoly si rozdělte na tři části: práce; domácnost a osobní úkoly. Důležité také je, si sepsat úkoly, u kterých je reálná splnitelnost. Uvidíte, jaká radost vás zaplaví, až postupně jednotlivé úkoly odškrtáte a seznam budete moci vyhodit do koše.

Nastavte si termíny

Pokud vás čeká nějaký rozsáhlejší úkol, nastavte si termín jeho splnění a držte se ho. Stejně jako u TO-DO listů je ovšem důležité být k sobě kritický a nastavit si takový termín, který jsme skutečně schopni splnit. Mnohým z nás se nejlépe pracuje ve stresu, pár hodin před deadline. Proto odborníci doporučují nastavit si tzv. “falešný deadline”, tedy termín pár dní před deadlinem skutečným, aby byl dostatek času na řešení případných problémů a komplikací.

Začněte co nejdříve

Většina úspěšných lidí má jednu společnou věc – svůj den začínají poměrně brzy. Mají tedy ráno dostatek času na rozjímání a plánování nadcházejícího dne, aniž by jim to ubralo čas na práci. Vyzkoušejte to také! Když vstanete brzy, budete klidnější, kreativnější a vaše mysl bude bystřejší. Ovšem jen za předpokladu, že půjdete spát dříve než po půlnoci.

Vyvarujte se odkládání

Známe to všichni. Pokud před námi leží úkol, do kterého se nám nechce, najednou máme na práci mnohem “důležitější” věci (úklid pracovní plochy, třídění e-mailů, zalévání květin v kanceláři). Zvláště v posledních letech se prokrastinace, tedy chorobné odkládání úkolů a povinností, stala fenoménem. Pokud možno, pokuste se jí, následující pracovní den , vyvarovat. Je to totiž jedna z věcí, které mají negativní vliv na produktivitu, což může mít za následek ztrátu nezbytného času a především energie nutné k dokončení ostatních úkolů.

Vyhněte se multitaskingu

Většina z nás má dojem, že multitasking je účinný způsob, jak zvládnout víc věcí. Opak je ale pravdou. Více se nám totiž daří, pokud se plně soustředíme pouze na jednu jedinou věc. Využijte tedy vytvořených TO-DO listů k tomu, aby vám pomohli se soustředit na to, co je opravdu důležité. Uvidíte, že když budete plnit úkoly postupně, půjde vám to lépe od ruky.

Dobrá organizace času vyžaduje každodenní praxi. Díky těmto tipům však můžete přijít na to, jak svůj pracovní a volný čas lépe uchopit.

Přidejte si náš boxík na homepage Seznam.cz

Teď už vám nic neunikne! Stačí kliknutí a boxík se zprávami z webu PražskýDEN.cz se začne zobrazovat na Vaší personalizované domovské stránce Seznamu.

Přidat na Seznam.cz

Hokej na Staroměstském náměstí. Přijďte fandit našim reprezentantům!

Staroměstské náměstí v Praze se tento víkend stane centrem všech fanoušků ledního hokeje. Magistrát chystá živé přenosy závěrečných zápasů z letošního mistrovství světa v hokeji na Slovensku. V pátek po poledni již začala instalace pódia a velkoplošné obrazovku o rozměrech 9 x 5 metrů. „Věřím, že český tým letos ukončí smolnou sérii a přiveze domů minimálně medaili. Staromák bude připravený pro semifinálový i finálový zápas, ale, hlavně i pro společné oslavy […]

vydáno před 3 dny

Ústřední ředitel Jan Zelenka, první muž Husákovy normalizační televize

Podobu televizního vysílání v 90. letech u nás výrazně formoval Vladimír Železný, spoluzakladatel a ředitel soukromé TV Nova. Ten ale zdaleka nedosáhl takového vlivu, jaký měl v médiích v předchozích dvou dekádách Jan Zelenka, ústřední ředitel Československé televize. Historie rozlišuje lidi na dobré a špatné. A pak je pár výjimek, které nemůžeme zařadit nikam. Jedním z nich je i Jan Zelenka, výrazná osobnost naší mediální scény, která určovala obsah i […]

vydáno před 3 dny
Jan Zelenka šéfoval Československé televizi úctyhodných dvacet let.

Příběh fotografie, kterou zná celý svět díky Windows XP. Kde vznikla a kolik vydělala autorovi?

Idylický snímek zářivě zeleného kopce a modré oblohy je pravděpodobně nejprohlíženější fotografií všech dob. Jako výchozí pozadí počítačového systému Windows XP ho viděl alespoň jednou v životě snad každý. Víte ale, kdy a kde vznikl? A kdo je jeho autorem? Operační systém Windows XP patří mezi nejúspěšnější produkty softwarového giganta Microsoft. Na trh byl uveden 25. října 2001 a od té doby byl nainstalován na více než miliardě osobních počítačů. […]

vydáno před 4 dny

Pražané se naučili třídit kovové obaly. Ve Vysočanech funguje nová třídící linka

V areálu Pražských služeb ve Vysočanech byla zprovozněna moderní linka na třídění kovových obalů. Poloautomatická linka je vybavena technologií, která odděluje železné a neželezné kovy. Mezi ty například patří hliník, měď nebo zinek. Do zařízení putují kovové obaly z šedých kontejnerů umístěných po celé Praze a od všech svozových společností zajišťujících svoz komunálního odpadu na území metropole. Třídění kovových obalů si Pražané oblíbili. Zatímco v roce 2017 obyvatelé metropole vytřídili 144 tun kovových obalů, […]

vydáno před 5 dny

Zájem o hypotéky poklesl. Banky se proto snaží držet nízké úroky

Hypoteční trh se letos stále potýká s výrazným poklesem zájmu, hypotéku si v dubnu sjednalo 6395 klientů. To je o pětinu méně, než ve stejném měsíci loňského roku. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex. Podle něj také průměrné hypoteční sazby už třetí měsíc v řadě zlevňují, aktuálně klesly na dubnových 2,85 procenta. Zlevňování hypoték je tak logickým krokem v době, kdy klientů ubývá. Banky se snaží udržet si svůj podíl na trhu i […]

vydáno před 5 dny
X Zavřít