MagazínKlára Dvořáková4. října 20183 minuty čtení

Jak mít více času? Pečlivě si naplánujete svůj den

Jak správně naložit s časem?

Jak správně naložit s časem?

„Nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím,” zpívá brouk Kvapík ve známém Večerníčku o včelích medvídcích. Dnešní uspěchaná doba udělala takového Kvapíka z každého z nás. Jen si přiznejte, kolikrát během měsíce vynecháte oběd nebo odpolední kávu jen proto, že prostě nestíháte? Jak mít tedy více času na všechno, co chcete?

Jak to zařídit, abychom měli čas nejen na věci, které dělat musíme, ale i na ty, které dělat chceme? Skvělým pomocníkem je time management. Jedná se o sadu postupů, doporučení a nástrojů pro plánování času, obvykle za účelem jeho efektivnějšího využití. V současnosti zahrnuje celou škálu aktivit mezi něž patří plánování, přidělování, stanovení cílů, monitorování a stanovení priorit. Time management potřebuje čas na rozvoj a pro každého je jiný. Musíte najít a vyzkoušet to, co vyhovuje vám a vašim pracovním návykům. Vybrat si můžete hned z několika našich tipů.

Naplánujte si úkoly

Každý z nás měl určitě někdy sepsaný svůj TO-DO list, tedy seznam věcí, které chce v daný den/týden/měsíc stihnout. Takovýhle seznam je prvním krokem ke zkrocení vašeho diáře. Před začátkem každého dne si vytvořte seznam úkolů, které chcete v daném dni splnit. A chcete-li opravdu lépe spravovat své dovednosti v oblasti řízení času, seznam s úkoly si rozdělte na tři části: práce; domácnost a osobní úkoly. Důležité také je, si sepsat úkoly, u kterých je reálná splnitelnost. Uvidíte, jaká radost vás zaplaví, až postupně jednotlivé úkoly odškrtáte a seznam budete moci vyhodit do koše.

Nastavte si termíny

Pokud vás čeká nějaký rozsáhlejší úkol, nastavte si termín jeho splnění a držte se ho. Stejně jako u TO-DO listů je ovšem důležité být k sobě kritický a nastavit si takový termín, který jsme skutečně schopni splnit. Mnohým z nás se nejlépe pracuje ve stresu, pár hodin před deadline. Proto odborníci doporučují nastavit si tzv. “falešný deadline”, tedy termín pár dní před deadlinem skutečným, aby byl dostatek času na řešení případných problémů a komplikací.

Začněte co nejdříve

Většina úspěšných lidí má jednu společnou věc – svůj den začínají poměrně brzy. Mají tedy ráno dostatek času na rozjímání a plánování nadcházejícího dne, aniž by jim to ubralo čas na práci. Vyzkoušejte to také! Když vstanete brzy, budete klidnější, kreativnější a vaše mysl bude bystřejší. Ovšem jen za předpokladu, že půjdete spát dříve než po půlnoci.

Vyvarujte se odkládání

Známe to všichni. Pokud před námi leží úkol, do kterého se nám nechce, najednou máme na práci mnohem “důležitější” věci (úklid pracovní plochy, třídění e-mailů, zalévání květin v kanceláři). Zvláště v posledních letech se prokrastinace, tedy chorobné odkládání úkolů a povinností, stala fenoménem. Pokud možno, pokuste se jí, následující pracovní den , vyvarovat. Je to totiž jedna z věcí, které mají negativní vliv na produktivitu, což může mít za následek ztrátu nezbytného času a především energie nutné k dokončení ostatních úkolů.

Vyhněte se multitaskingu

Většina z nás má dojem, že multitasking je účinný způsob, jak zvládnout víc věcí. Opak je ale pravdou. Více se nám totiž daří, pokud se plně soustředíme pouze na jednu jedinou věc. Využijte tedy vytvořených TO-DO listů k tomu, aby vám pomohli se soustředit na to, co je opravdu důležité. Uvidíte, že když budete plnit úkoly postupně, půjde vám to lépe od ruky.

Dobrá organizace času vyžaduje každodenní praxi. Díky těmto tipům však můžete přijít na to, jak svůj pracovní a volný čas lépe uchopit.

Čtěte také…
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici

Nepřehlédněte

Nejhorší zima v dějinách Česka. Třeskuté sibiřské mrazy, které přicházejí jednou za tisíc let • Meteorologové po celém světě sledují aktuální vývoj, protože lidé chtějí dopředu vědět, jaká bude letos zima. Podle jejich předpovědí by měla být jiná, než ty předchozí. Za vším stojí jev La Niña, který ovlivňuje počasí nejen v Severní Americe, ale i u nás.

Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici • Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.

Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit • V evropské loterii Eurojackpot padla rekordní výhra. Dva šťastní výherci v dnešním losování uspěli a rozdělí si neuvěřitelných 120 milionů euro, což v přepočtu dělá asi 3 miliardy korun. Jedná se maximální a zároveň o jednu z nejvyšších částek, které kdy byly v evropských loteriích vyplaceny.

Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc? • Ve světle předvánočních výloh stojí matka s dítětem. "Mami, já chci všechno," říká holčička a ukazuje na hory pestrobarevných hraček. Tento zdánlivě nevinný moment vystihuje proměnu, kterou Vánoce v posledních desetiletích prošly. Z období určeného k usebrání a vnitřního ztišení se stal festival neutuchající spotřeby, kde hodnotu svátků měříme velikostí nákupního košíku.

Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači • Slovenský rozhlas přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, kterou díky památnému fotbalovému mistrovství dobře znají i čeští posluchači. Úmrtí dlouholetého sportovního redaktora a komentátora potvrdil pověřený ředitel Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy • Platformy jako Netflix, Max nebo Disney nabízejí divákům nejen moderní pokoukání, ale sem tam i nějaký ten osvědčený český film. Jenomže co naplat, většinou jsou to jen ty největší šlágry, jako třeba trilogie Slunce Seno, Na samotě u lesa apod. Co když ale dostanete chuť na jinou českou klasiku? Až doteď jste měli smůlu.

Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy • Česká kuchyně na prahu nové revoluce? No, to asi zatím ne, avšak jedno inovované jídlo se nyní se šíří rychlostí blesku po sociálních sítích a bourá všechny předsudky o nudné čočce na kyselo.

Co zaměstnanci doopravdy chtějí od svých šéfů o letošních Vánocích? Průzkum dává jasná data • Pracovní trh dramaticky mění a firmy hledají různé divné způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance. Poměrně překvapivé zjištění vyšlo z nedávného průzkumu mezi americkými pracovníky. Provedla ho společnost Talker Research mezi 2000 respondenty. A odhaluje zajímavý trend v oblasti pracovní spokojenosti. Ukazuje se, že peníze nejsou vždy tím hlavním motivátorem, který drží lidi v zaměstnání.

Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět • V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.

Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne? • Silvestrovské vysílání je po léta považováno za výkladní skříň tuzemských televizních stanic. Nova, Prima, Česká televize i Barrandov se snaží nasadit ty nejlepší moderátory, herce a baviče, jen aby se na to dívali lidi.