Stále nestíháte? Naučte se efektivně plánovat svůj den
Foto: Pixabay.com
„Nestíhám! Mám málo času!“ Jak často touto odpovědí odbýváte ostatní, anebo si těmito slovy jen tak pro sebe povzdychnete? U mnohých je tomu tak téměř každý den. Nenechte se uštvat dobou a povinnostmi. Čas nelze natáhnout, ubíhá neúprosně každému z nás. Ale můžeme ho alespoň trochu ošidit a vyzrát nad ním tak, že si své běžné aktivity chytře rozvrhneme. A ještě se nám k nim občas vejdou některé činnosti mimořádné.
Základem je plánovat, plánovat a plánovat. Každý podle svých potřeb a možností. Je dobré připravit si denní, týdenní či měsíční plán tak, jak to pracovní povinnosti, starost o domácnost a volnočasové aktivity vyžadují. S dobrým pracovním rozvrhem lze postupem času zvládnout všechno. Postupně proto, že když u stolu tvoříte svůj plán, vejde se vám do něj ledacos.
ČTĚTE TAKÉ
Lidé po čtyřicítce by měli pracovat jen 3 dny v týdnu, potvrdili vědci
Avšak realita bývá jiná – různé prostoje kvůli materiálu, zdržení se s klienty, jindy se porouchá auto, onemocní děti, a podobně. A všechny tyto nepředvídané i nepředvídatelné okolnosti je zapotřebí do svého plánu zahrnout. Třeba u každé činnosti půlhodinkou navíc. Do jednoho dne či jiného časového úseku se vám toho sice vejde méně, ale pak bude váš rozvrh více reálný. Práce a další činnosti budou efektivnější, a to bez nadbytečného psychického vypětí, které škodí jak vám, tak vašim blízkým.
Naplánovaný rozvrh činností nemějte jen v hlavě, ale také zapsaný v diáři či plánovacím kalendáři, anebo v počítači, jinak na některé věci začnete zapomínat. Vždy večer splněné povinnosti s radostí odškrtněte a nesplněné přesuňte na nejbližší možný termín. Pokud by se vám nezvládnutých prací nahromadilo tolik, že záhy vydají na jeden celý den, musíte zkrátka někde ubrat a zvolnit – zde jasně sami vidíte, že jste si ukousli příliš velký krajíc a kalendář prostě nenatáhnete.
Využívejte časová připomenutí
Upomínky v kalendáři, v mobilu, v počítači. Zkrátka všude tam, kde je buď máte velmi často na očích, anebo se vám elektronicky nastavené aktivity samy ozvou.
Ranní ptáče dál doskáče
Naučte se vstávat o půl hodiny dříve, než je nezbytně nutné. V tomto ranním čase, který „máte k dobru“ si v mysli můžete v klidu probrat, co vše musíte tento den zvládnout a přitom si třeba vypijete kávu. Ranní klid se pozitivně odrazí v celém dni, na rozdíl od tzv. „zaspání“, kdy na sebe nedbale natáhnete ošacení a do práce běžíte na poslední chvíli. To je dobrý základ leda tak na žaludeční vředy a úzkostné a depresivní stavy.
Kdy řešit e-maily
E-mailové zprávy vyřizujte pravidelně každý večer, abyste jejich splnění mohli zapracovat do plánu následujících dní. Anebo k jejich vyřízení využijte náhlý pracovní prostoj. Hlavně to nedělejte při svačině či obědě – tento čas patří jen vám osobně.