Novoroční předsevzetí si dávají hlavně mladší lidé. Výzkum zjistil, v čem se chtějí změnit

ZprávyKristián Vích7. ledna 20191 minuta čtení
Co nás čeká v roce 2019?

Co nás čeká v roce 2019?

Foto: Archiv

S příchodem nového roku si někteří lidé dávají novoroční předsevzetí. Jaká jsou nejčastější? Kolik z nás novoroční předsevzetí letos plánuje, a kolik z nás na ně už spíše rezignovalo?

Budu zdravě jíst a pokusím se zhubnout. To je nejčastější novoroční předsevzetí, které si dávali Češi začátkem roku 2018. Tělesné kondice a zdravotního stavu se týkalo také druhé nejčastější novoroční předsevzetí – více sportovat nebo začít sportovat. Vyplývá to z výzkumu, který byl realizován společností Nielsen Admosphere v prosinci 2018 na vzorku internetových respondentů starších 15 let z Českého národního panelu.

Zajímavým zjištěním je, že v roce 2018 si dalo novoroční předsevzetí jenom 16 % Čechů. Letos je podíl lidí plánujících v roce 2019 změnu mírně vyšší (22 %), ale většina z nás (78 %) i letos na jakákoliv novoroční předsevzetí rezignuje. Z lidí, kteří si v roce 2018 dali novoroční předsevzetí, si jej naprostá většina dává i v roce 2019. Stejně tak ti, kteří si předsevzetí v roce 2018 nedali, novoroční předsevzetí neplánují ani letos. Pozitivní zprávou je, že pokud si lidé předsevzetí dali, pak se je většině z nich podařilo splnit alespoň na 50 %.

Odhodlání k novoročním předsevzetím je nejvíce závislé na věku – mladí lidé si novoroční předsevzetí dávají mnohem častěji než lidé starší. U skupiny 15–34 let letos předsevzetí plánuje 34 %, ve skupině lidí starších 45 let jenom necelých 12 %.

Nepřehlédněte

Odvaha změnit svůj život začíná pevným rozhodnutím • V životě občas přijde chvíle, kdy si uvědomíme, že nejsme spokojeni s tím, kde právě jsme. Může to být špatně fungující vztah, pracovní rutina, která nás vyčerpává, nebo jen pocit stagnace. Když se k tomuto zjištění postavíme čelem, začneme přemýšlet, co nám v našem současném způsobu života nevyhovuje a co bychom chtěli změnit.

Praha přivítala rok 2020 vidomappingem na budově Národního muzea • Hlavní město přivítalo rok 2020 novoročním videomappingem na Historickou budovu Národního muzea s názvem „My, Praha“. Do přípravy světelné show se zapojily i stovky dětí ze základních škol v metropoli. Celkově bylo představení promítáno celkem třikrát za večer a cestu na Václavské náměstí si podle odhadu Magistrátu našlo několik desítek tisíc lidí.

Novoroční ohňostroj v Praze nejspíš opět bude, navzdory rozhodnutí magistrátu • Vypadá to, že ani letos Pražané nepřijdou o novoroční ohňostroj. Vedení magistrátu sice v polovině roku avizovalo, že chce letitou tradici nahradit videomappingem, ale zastánci klasického ohňostroje se s tímto krokem nechtějí smířit. Pomocnou ruku jim teď podala i městská část Praha 2.

I do roku 2020 nejspíš Pražané vstoupí velkým profesionálním ohňostrojem.

Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší • Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Češi nesouhlasí s volným prodejem pyrotechniky. Datum spotřeby přitom skoro neřeší • Zábavní pyrotechnika neodmyslitelně patří k oslavám Nového roku. Možná proto překvapí, že každoročně ji kupuje pouze 17 % Čechů. Více než polovina (65 % dotazovaných) zábavní pyrotechniku nekupuje vůbec. Ženy jsou v těchto nákupech ještě o něco zdrženlivější než muži – zábavní pyrotechniku nikdy nekoupily téměř tři čtvrtiny (72 %) z nich, oproti 58 % mužů.

Silvestr 1890. Takhle se oslavovalo v dobách Rakousko-Uherska • Jak oslavovali příchod nového roku naši předci na konci 19. století? Jejich způsob se v mnohém nelišil od současnosti. Snad jen s tím rozdílem, že tehdy neplatil zákaz nočního vycházení.

Tragická nehoda ve Spálené. Cizinec na Nový rok usmrtil chodkyni • Jen pár hodin po začátku roku 2018 museli pražští policisté vyšetřovat tragickou dopravní nehodu ve Spalené ulici. Způsobil ji cizinec pod vlivem alkoholu.

Novoroční ohňostroj v Praze připomene události roku 1989 • Pět tematických obrazů, z nichž každý symbolizuje jednu etapu revoluce v roce 1989, bude tvořit pražský novoroční ohňostroj pro rok 2019.

Novoroční ohňostroj v Praze opět bude. I přes rozhodnutí magistrátu • Přestože vedení Prahy v srpnu oznámilo, že v příštím roce nebude organizovat žádný oficiální novoroční videomapping ani ohňostroj, milovníci pestrobarevných světélek si opět přijdou na své. Již druhý „neoficiální“ novoroční ohňostroj plánuje opět uspořádat spolek Ohňostroj pro Prahu.

Klid pro zvířata. V Praze platí zákaz odpalování pyrotechniky na vybraných místech • Praha letos schválila vyhlášku, podle které se na mnoha místech v metropoli zakazuje používání zábavní pyrotechniky. Oslavy příchodu nového roku se tak například v centru města budou muset poprvé obejít bez rachejtlí, světlic a dělobuchů. Ochránci zvířat tento krok vítají.

Jak vyzrát na kocovinu? Pomůže voda i lehká procházka. Některé potraviny ale vynechejte • Oslavy příchodu nového roku jsou již tradičně spojeny i s velkým množstvím vypitého alkoholu. Co dělat, když po silvestrovském večírku nastoupí nepříjemná kocovina?

Pražský novoroční ohňostroj připomene 100 let Československa • První den roku 2018 rozzáří Prahu ohňostroj v národních barvách, který zakončí tóny české hymny. Z Letné bude odpálen přesně v 18 hodin.