Polovina Čechů se seznamuje přes internet. Ani starší generace už není pozadu

12. února 2019 ∙ 01:10
PražskýDEN.cz
Stále více Čechů si hledá partnery online.
Stále více Čechů si hledá partnery online.Foto: Archiv

Přes internet už se někdy pokusilo seznámit či navázat romantický vztah 42 % Čechů. O něco větší zájem o to mají muži. Nejlepší k navázání vztahů jsou podle respondentů služby Badoo a Seznamka.cz. Příliš velkému zájmu se naopak netěší aplikace Tinder. Výsledky přináší výzkum společnosti Nielsen Admosphere realizovaný na vzorku pěti set respondentů z aktivní internetové populace starší 15 let.

K online seznámení nebo navázání romantického vztahu přes internet se v Česku už někdy uchýlilo 45 % mužů a 39 % žen. Možná překvapivě to není jen záležitost nejmladších věkových skupin, které vyrostly v době internetu. Výzkum ukázal, že ačkoli skupina 15–34letých vede (online se už někdy seznámilo 53 % z nich), respondenti ve věku 35–44 let rozhodně nezaostávají – vyzkoušelo to 52 % z nich. Z respondentů nad 45 let věku se někdy seznámilo přes internet 27 % dotázaných.

Podle 15 % dotázaných, kteří mají zkušenost s navázáním vztahu online, je nejlepší službou pro tyto účely Badoo. Tento seznamovací web zároveň vede hlavně u mladších respondentů. Na druhém místě, v 12 % případů, respondenti jmenovali web Seznamka.cz. Tato služba naopak vede u respondentů starších. V žebříčku však nezaostává ani Facebook, který je k účelu seznámení nejlepší podle 8 % dotazovaných.

Často diskutovaná globální mobilní aplikace Tinder, která k navazování kontaktů využívá mimo jiné geografickou polohu, se v Česku zatím netěší příliš velkému zájmu. Podle výzkumu Nielsen Admosphere ji v současné době aktivně využívají 2 % Čechů, 10 % ji používalo v minulosti, ale už ji nepoužívá. U obou těchto odpovědí převládají spíše mladší respondenti. Tři čtvrtiny Čechů Tinder nepoužívají a ani ho neplánují využívat v budoucnu. O využívání této aplikace v budoucnu aktuálně uvažuje pouze 9 % Čechů.

X Zavřít