Praha 8 otevře dalších třicet populárních knihobudek. Knihy si můžete klidně nechat

ZprávyPražskýDEN.cz14. května 20182 minuty čtení

Foto: MČ Praha 8

MČ Praha 8 a její příspěvková organizace Osmička pro rodinu společně posilují šíření literatury po osmé městské části. V návaznosti na běžící projekty Digitální svět a Čtecí babičky a dědečci rozmístí přes 30 knihobudek.

První knihobudku umístila Osmička pro rodinu ve čtvrtek 10. května 2018 před Rodinné centrum Osmička v Čimicích. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnila ředitelka Osmičky pro rodinu Kateřina Halfarová a zaměstnanci této organizace.

Tento projekt podporuje také místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil: „Projektem chceme podporovat zájem o literaturu všeho druhu, a to nejen mezi dospělou populací, ale především mezi našimi dětmi. Vzhledem k moderním technologiím děti nečtou, což snižuje jejich všeobecný přehled. Abychom děti nalákali, zvolili jsme přitažlivý design knihobudek a strategické rozmístění po celé Praze 8.“

„Je pro nás velmi důležitá logopedická prevence, rozvoj slovní zásoby, soustředění dětí a zejména vidíme smysl, který pojí projekty Digitální svět, Čtecí babičky a dědečci i Knihobudky a tím je mezigenerační přesah. Děláme tak osvětu v rámci digitálních technologií, a zároveň posilujeme pozitivní vztah ke knize. V první fázi umístíme knihobudky před naše rodinná centra a dětské kluby. Následně budeme umisťovat ke všem školám a školkám, které o tento projekt projevily zájem. Do tohoto projektu jsme zapojily i další organizace, které se podílí na výrobě i následném servisu knihobudek. Velice nás těší, že i samotná výroba pomáhá konkrétním lidem,“ dodává ředitelka Osmičky pro rodinu Kateřina Halfarová.

[related-post id=“9508″]

K dnešnímu dni zažádalo o umístění knihobudky v areálu mateřské či základní školy 30 subjektů. „Je skvělé, že si školky i školy uvědomují, jak důležité je pro děti četba. Některé z našich škol dokonce chtějí v areálu více knihobudek, aby byly pro děti skutečně dostupné,“ dodává radní pro školství Prahy 8 Anna Kroutil.

Knihobudky jsou určeny pro každého, kdo si chce knížku zdarma půjčit, vzít, či vyměnit. Naplňována tak bude nejen Osmičkou pro rodinu, ale i všemi obyvateli a uživateli. Samotná knihobudka je výsledkem společného snažení, což posiluje společenskou odpovědnost, komunitní sounáležitost a sdílení.

Nepřehlédněte

VIDEO: Muž chtěl skočit z Karlova mostu. Ze zábradlí ho na poslední chvíli strhnul strážník • Mladého muže ze zídky Karlova mostu pohotově strhl strážník právě ve chvíli, kdy se chystal skočit do Vltavy. Osmadvacetiletého cizince si následně převzali do své péče záchranáři. Na muže stojícího na zídce u sousoší Kalvárie na Karlově mostě upozornil hlídku městské policie anglicky hovořící muž ve chvíli, kdy kontrolovali žebrající osoby. Muž byl nakloněn a evidentně připraven ke skoku. Jeden ze strážníků k němu rychle přiskočil a strhl ho ze zídky dolů. Po chvilce se mu podařilo navázat s ním komunikaci. Osmadvacetiletý cizinec mu sdělil, že zde v Praze studuje a cítí se osamělý a opuštěný. Muž byl převezen do nemocnice Protože byl muž velmi rozrušen, hrozilo, že by mohl svůj plán zopakovat. Hlídka proto přivolala na místo záchrannou službu, která ho následně převezla do jedné z pražských nemocnic. Ze záznamu městského kamerového systému bylo zjištěno, že cizinec ke svému činu dlouho sbíral odvahu. Na potřetí ho zachránili pražští strážníci.

Sezóna jahod vrcholí. Na co si dát pozor při nákupu? • Na konci května začaly dozrávat první české jahody a právě nyní jejich sezóna vrcholí. V Česku patří toto ovoce mezi nejoblíbenější, každý Čech ročně zkonzumuje kolem 2,5 kila jahod. Poptávka je převážně po jahodách vypěstovaných v tuzemsku. Poznat ale českou jahodu od té dovezené je v podstatě nemožné.

16. 3. 1868: Prokletí? Muž našel starou minci a za pár hodin zemřel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Prodloužení parkovacího oprávnění přes internet bude v Praze jednodušší • Novela zákona o pozemních komunikacích dala obcím možnost přístupu do základních registrů obyvatel pro účely organizování dopravy na svém území. Praha chce tyto údaje využívat pro lepší fungování zón placeného stání (ZPS). Řidiči si tak budou moci vyřídit vydání parkovacího oprávnění nebo jeho prodloužení online bez nutnosti cesty na úřad.

Narodilo se nejvíc dětí od roku 1980. Kdy bude mít Praha 1,5 milionu obyvatel? • Počet obyvatel Prahy vzrostl v roce 2017 o 14 tisíc. Hlavní město tak mělo na konci loňského roku 1 294 513 obyvatel. Nejnovější data zveřejnil Český statistický úřad. Přirozený přírůstek i přírůstek stěhováním byly v roce 2017 vyšší než v předchozím roce, a to jak v absolutní výši, tak v přepočtu na střední stav obyvatel. Od počátku roku se počet obyvatel zvýšil o 14 005 osob. Podle předběžných údajů ČSÚ tak měla Praha v závěru roku přesně 1 294 513 obyvatel. V roce 2017 se v Praze živě narodilo 15 324 dětí (o 1 032 více než v předchozím roce), což je nejvíce od roku 1980, kdy se narodilo 15 337 dětí. Zemřelo 12 199 obyvatel (o 58 více než v předchozím roce). Pražané také uzavřeli 6 604 sňatků, rozvedeno jich naopak bylo 2 860. Statistici také zaznamenali 2 423 umělých přerušení těhotenství. Vývoj počtu obyvatel Prahy (v tisících) 1880 1910 1930 1950 1970 350 668 950 1 058 1 141 1990 2000 2010 2015 2017 1 215 1 181 1 257 1 267 1 294 Přestože byl přírůstek obyvatel v Praze mezi kraji nejvyšší, i nadále zůstává až druhým nejlidnatějším krajem ČR po Středočeském kraji. Už letos by ale Praha mohla překonat hranici 1,3 milionu obyvatel. Odborníci předpokládají, že v polovině tohoto století bude žít v Praze až 1,6 milionu lidí. Kolem roku 2100 už by pak Praha měla být dvoumilionovou metropolí.

Začala rekonstrukce kostry plejtváka myšoka, symbolu Národního muzea • Národní muzeum i v době, kdy je pro své návštěvníky uzavřeno, pokračuje v práci. Pro účely nových stálých přírodovědeckých expozic dochází právě v těchto dnech ke kompletnímu restaurování největšího předmětu ze sbírek Národního muzea, kostry samice plejtváka myšoka. Její oprava probíhá v sále, kde je umístěna již více než sto let. Restaurátorské a preparátorské práce na dalších sbírkových předmětech probíhají i v dílnách a laboratořích Národního muzea, tak aby byly připraveny k vystavení v nových expozicích a připravovaných výstavách.

Sousoší sv. Václava se vrátí ke své původní podobě • Začátkem dubna dojde k drobné, ale významné změně prostoru kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Na své místo se díky dlouholetému úsilí vrátí zbývající dva ze čtyř žulových kamenů, které byly historicky součástí tohoto významného sousoší. „Vše začalo před deseti lety, kdy naši zaměstnanci náhodou zjistili, že ke dvěma kamenům, které jsou za sochou svatého Václava směrem k Národnímu muzeu, patří další dva, které byly v minulém století, pravděpodobně kvůli vybudování tramvajové trati, přemístěny o několik desítek metrů dál, právě k budově Národního muzea. Jsme rádi, že se nám podařilo po letech hledání původní podoby najít dokumenty, které nám nyní umožní vrátit sousoší svatého Václava původní vzhled,“ říká Petr Smolka, generální ředitel Technické správy komunikací hl. m. Prahy. V úterý 3. dubna začnou práce na přemístění dvou původních žulových bloků, které jsou v současné době u bočních schodišť Národního muzea, zpět na jejich místo k soše svatého Václava. Práce by měly skončit v závislosti na počasí nejpozději do 14 dnů. „Současně dojde k vyzvednutí dvou stávajících kamenů do původní výšky nad terénem tak, aby byly všechny čtyři vráceny do původní polohy. Tím vrátíme celému sousoší jeho původní vzhled. Současně tyto žulové bloky převezme do své správy Galerie hl. m. Prahy a zařadí je do evidence jako součást sochy svatého Václava. Tím bude zakončeno desetileté hledání a jednání o jejich návratu na původní místo,“ popisuje Jan Zemánek z TSK.

Těžký kuřák a gambler Antonín Dvořák. Neřesti slavného skladatele odkrývá nová výstava • Národní muzeum svým návštěvníkům otevře novou výstavu s názvem Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která představí tohoto známého skladatele v neznámém světle – jako člověka s běžnými vášněmi a hříšnými radostmi. Veřejná vernisáž proběhne 26. března od 18:00 hod. v Muzeu Antonína Dvořáka. Její součástí bude provedení originálního zhudebnění receptů z kuchařské knihy Terezie Liehmannové, Dvořákovy první lásky ze Zlonic, v podání pěveckého souboru Collegium 419 pod vedením Lukáše Vendla. Dvořák byl náruživý kuřák, hráč karetní hry darda a milovník dobrého jídla (především české kuchyně). S přáteli navštěvoval pražské hostince a kavárny, „na pivo“ chodil například do hostince na Vysoké u Příbrami, kde měl své letní sídlo. Dardu hrával po večerech v kruhu rodiny a známých i v Americe, jak vzpomínal jeho americký přítel a průvodce Josef J. Kovařík. Nikdy nehráli o peníze, občas jen o sirky nebo knoflíky. Milovník nezdravého jídla Z českých jídel měl skladatel v mimořádné oblibě švestkové knedlíky, hovězí na šafránové omáčce nebo telecí řízek. Česká jídla si částečně dopřával i za pobytu v Americe. Během prvního roku chodila rodina na obědy do tzv. boarding house, kde se podávala místní kuchyně, jak píše Dvořák v dopise příteli Josefu Hlávkovi, „…polívka, maso pokaždé jiné, krocani, drůbež, moučná jídla, někdy i knedlíky a lívance (ale trochu jiné), kompot, sýr, káva, víno a pivo“. [related-post id="3800"] Kavárenský povaleč Co se týče Dvořákovy záliby v kouření, upřednostňoval zejména dýmku, ale kouřil i doutníky a cigarety. Ty si dopřával doma pouze ve své pracovně. Také fajfku (na přání manželky Anny) kouřil jen v hospodách nebo venku na zahradě. „Dvořák chodíval téměř denně do Pařížské kavárny naproti bytu Dvořákových v Žitné ulici. Často také zavítal do restaurace U Mahulíků v Myslíkově ulici, kde se scházela zábavná společnost hudebníků, jíž byl Dvořák ,protektorem‘. Do hostince U Zpěváčků v ulici Na Struze chodíval s kolegy na oblíbenou bramboračku po představení v Prozatímním divadle, kde působil v letech 1862–1871 v orchestru jako violista,“ upřesňuje kurátorka výstavy Veronika Vejvodová. [related-post id="5852"] Výstava, která potrvá od 27. března tohoto roku až do začátku dubna roku 2019, představí předměty ze skladatelovy osobní pozůstalosti, které tyto jeho vášně dokumentují jako např. dýmky, kuřácké špičky, pouzdro na doutníky, karty, kuželky, kuchyňské nádobí z jeho vily na Vysoké u Příbrami nebo kuchařskou knihu Terezie Liehmannové, jeho spolužačky a první lásky ze Zlonic.

Průmyslový palác se po letech dočká obnovy. Praha už hledá stavební firmu • Hlavní město vypsalo veřejnou zakázku na stavební firmu, která zrekonstruuje a dostaví Průmyslový palác. Památkově chráněná budova v areálu Výstaviště Praha se dočká celkové rekonstrukce pravého křídla a střední haly. Levé křídlo, které před dvanácti lety kompletně zničil požár, bude obnoveno v původní podobě.

V pražské zoo byla pokřtěna dvojčata malajských tygrů • Skupina Laura a její tygři v neděli v Zoo Praha pokřtila dvouměsíční mláďata tygrů malajských. Sameček dostal jméno Bulan, které v malajštině znamená Měsíc, zatímco samička byla pokřtěna jako Wanita, tedy Žena. „Neperte se a množte se!“ popřáli jim členové kapely.

Mláďata tygra malajského - nahoře sameček.

Změny čichu mohou signalizovat nástup vážných nemocí • Základní smysly zrak, sluch, čich, chuť a hmat většinou považujeme za automatickou samozřejmost. Jejich důležitost si často uvědomíme až v okamžiku, kdy o některý z nich přijdeme. Snad každého člověka někdy postihne dočasné zhoršení čichu při rýmě. Když ale tento stav přetrvává a nepředcházelo mu žádné onemocnění dýchacích cest, může to být první známka vážných neurodegenerativních změn.

Ztráta čichu může být známkou nemoci.

Okradl stařenku o celoživotní úspory. Policie prosí veřejnost o pomoc • Pražští kriminalisté pátrají po muži, který ve čtvrtek 30. ledna napadl v ulici Stroupežnického v Praze 5 mladíka a odcizil mu jeho mobilní telefon.

Městský mobiliář by měl být v budoucnu jednotný. Chystá se katalog • Pražští radní zadali Institutu plánování a rozvoje (IPR) vypracovat katalog doporučených prvků veřejných prostranství. Cílem je sjednotit již existující dokumenty, které se věnují každému typu prvku zvlášť, nebo pro něj dokonce žádná pravidla neexistují.

Ambiciózní plán. Tisíce pražských budov dostanou solární panely • Pražští radní schválili vznik nové městské příspěvkové organizace. Jejím hlavním úkolem má být příprava, vybudování a provozování pražské sluneční elektrárny, která by využívala zejména budovy v majetku hlavního města.

20. 6. 1890: Výtržnost na Zeleném trhu a stavba přístaviště v Holešovicích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Letiště Václava Havla Praha odbavilo nejvíce cestujících v historii • Na Letišti Václava Havla Praha včera večer padl potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice 16 milionů.

4. 4. 1868: Dělníkovi vyteklo oko při práci v sadech. Zřejmě nedával pozor • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Na Vltavě je rušno Plavba po Vltavě se nyní ve velmi rozsáhlé míře provozuje. V Karlíně nestačí ani rameno řeky, jež za přístav slouží, by pojmulo všech lodí, již tam zakotviti chtějí. Náklad lodí záleží nejvíce v obilí. Též dříví po vorách se denně množství Prahou ubírá. – Pražský denník, 4. 4. 1868 Přišel o oko O oko přišel včera ráno jistý dělník na hradbách, jenž v tamních sadech prací zaměstnán byl. Prodíraje se hustým křovím byl od jednoho náhle se vyšvihnuvšího prutu tak mocně do oka udeřen, že mu v malé chvíli zcela vyteklo. Na bolestný jeho pokřik odvedli okolojdoucí ubohého do blízké restaurace, kdež náhodou se procházející lékař poraněné oko obvázal a na své útraty nešťastnka do jeho bytu odvezti dal. – Pražský denník, 4. 4. 1868 Zastřelil se V penízkové ulici hned vedle domu, v kterémž se ve středu odpoledne zastřelil důstojník, bydlí jistý setník od pěšího pluku prince Karla Ludvíka; sluha tohoto setníka vzal si ve čtvrtek před poledním ručnici a zúmysla se zastřelil. Kule mu projela srdcem, tak že okamžitě byl mrtev. Mrtvola byla odnešena do vojenské nemocnice na Karlovu náměstí. – Pražský denník, 4. 4. 1868 [related-post id="8676"] Blázen Jakožto šílený byl tyto dny do blázince dodán jistý zahradnický pomocník z Hradčan, který už častěji z domova odešel a po okolí pražském se potuloval. Poněvadž se šílenství jeho horšilo, musel do řečeného ústavu odevzdán býti. – Pražský denník, 4. 4. 1868

Pražané si připlatí za vodu. Část peněz půjde na obnovu infrastruktury • S novým rokem si budou muset Pražané opět sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Tisíc litrů vody v hlavním městě bude stát 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta. 

Národní zemědělské muzeum na Letné bude mít v sobotu otevřeno zdarma • V sobotu 18. května 2019 se u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií koná Letenský muzejní den. V Národním zemědělském muzeu v Praze bude vstup do všech expozic a na výstavy zdarma. Na návštěvníky čekají také komentované prohlídky expozic, divadélko pro děti a speciální prohlídky krytu civilní obrany, který se nachází pod muzeem.

Češi zaplatí za léky průměrně 2,5 tisíce korun ročně • Výdaje na zdravotní péči v roce 2017 dosáhly v České republice 387,4 miliardy korun. Oproti roku 2016 došlo k nárůstu výdajů o 7,1 %, tedy o 25,8 miliard korun. Jen za léky bylo vydáno 82,9 miliard korun, 21,4 % veškerých výdajů na zdravotní péči. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.