Praha schválila investiční rozpočet. Nejvíc peněz půjde na dopravu

ZprávyKristián Vích11. února 20194 minuty čtení

Foto: PražskýDEN.cz

Pražští radní v pondělí schválili, že na investice hlavního města půjde v letošním roce 19,4 miliardy korun. Jde o nejvyšší částku, kterou Praha v novodobých schválených rozpočtech na investice vyčlenila.

„Praha těží z příznivé ekonomické situace a vysokých příjmů. Na výši investic je vidět, že tyto příjmy neprojídáme v běžných výdajích, ale investujeme je do budoucnosti všech Pražanů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Rozpočet na letošní rok projednala Rada hl. m. Prahy na konci listopadu, kdy současně oznámila, že o využití investiční části rozhodne v únoru 2019. Noví radní rozpočet bez konkrétních investičních akcí odsouhlasili dva týdny po svém nástupu do funkcí, aby městským částem dali jistotu a umožnili plynulé fungování města na každodenní úrovni. Podle rozpočtu schváleného v prosinci zastupitelstvem mělo město na investice vydat 18,2 miliardy korun, během dvou měsíců se je ale podařilo navýšit o další 1,2 miliardy korun. Návrh rady ještě bude muset odsouhlasit Zastupitelstva hl. m. Prahy na únorovém zasedání.

Pomohly ušetřené peníze

„Za poslední roky výrazně narostly běžné výdaje. Projít kompletní výdaje a najít místa, kudy peníze Pražanů zbytečně unikají, je výzva na několik let,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek. „Ale už teď se nám podařilo najít 1,2 miliardy napříč celým rozpočtem, o které jsme klíčovou částku na investice dokázali navýšit. Například plánujeme snížit provozní výdaje magistrátu o 90 milionů korun,“ doplnil náměstek Vyhnánek.

O více než 200 milionů korun se snížil přiměřený zisk Dopravního podniku Praha a o dalších 500 milionů korun se snížila jeho rezerva. „Tento zásah v žádném případě neznamená snížení investic do komfortu dopravy pro cestující. Jde o peníze, které v minulosti zůstávaly ležet na účtech, nebo jimi plýtvali političtí hráči, kteří Dopravní podnik ovládali. Po dohodě s novým generálním ředitelem, který není spojený se žádnými politickými stranami, jsme se na snížení těchto výdajů dohodli jako na první pomoci, jak dalšímu plýtvání zamezit,“ popsal náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).

Nejvíc peněe půjde na dopravu

Právě do dopravy zamíří nejvyšší podíl investičních výdajů – 5,7 miliardy korun. Díky této částce začne stavba metra D, výkup pozemků pro Pražský okruh, oprava Štěrboholské spojky nebo výstavba záchytných P+R parkovišť. „Tyto investice umožní konečně začít s dlouho odkládanými projekty. Jakmile se stavby dostanou do dalších fází, na jejich financování připravíme další desítky miliard – z běžného rozpočtu, odpovědným zadlužením a také spoluprací s partnery. S komerčními subjekty budeme vyjednávat férové podmínky například u metra D a u Pražského okruhu a u dalších velkých městských staveb, které využívají nejen Pražané a zároveň je při současném systému financování měst Praha není schopna sama zaplatit, pak očekáváme spolufinancování ze strany státu,“ řekl Pavel Vyhnánek. Nová rada se podle něj chce vyhnout situaci, kdy kvůli jediné stavbě vznikne deficit u dalších nutných výdajů.

1,9 miliardy korun do městského majetku

Téměř dvě miliardy korun Praha investuje do svého majetku. „V této oblasti cítíme obrovský deficit. Jako správní hospodáři se musíme starat o to, co nám bylo Pražany svěřeno, a nedopustit další chátrání historických budov i městských bytů nebo zpustnutí takových klenotů, jakými je třeba Pražská tržnice. To je dnes ostudně zanedbaný, a přitom památkově chráněný areál, ze kterého chceme postupně znovu udělat místo, na které budou Pražané hrdí a budou tam rádi chodit za nákupy i volným časem,“ uvedl Pavel Vyhnánek. Do obnovy Pražské tržnice město plánuje v letošním roce investovat 100 milionů korun. Na 199 milionů korun půjde do revitalizace náplavek, 155 milionů korun je určeno na obnovu veřejného osvětlení a za 46 milionů korun bude město rekonstruovat své bytové objekty.

V oblasti bezpečnosti radní investují 646 milionů korun, a to do budov hasičského sboru, základny letecké záchranné služby nebo do jednotek dobrovolných hasičů. Na informační technologie využije hlavní město částku 499 milionů korun.

Městské části o svých projektech rozhodnou samy

Na rozvoj města a jeho infrastruktury může Praha počítat s investicemi ve výši přes 2,5 miliardy korun. Za tuto částku se promění místa, kam Pražané chodí na procházky nebo za sportem, například zoologická zahrada nebo Petřínské sady a také turisticky oblíbené Malostranské náměstí. Praha dále vydá přes 500 milionů korun na technickou infrastrukturu a o dalších 500 milionů korun navýší rozpočet přímo na investice městských částí. Městské části tak budou moci na lokální úrovni samy rozhodnout, na jaké své projekty prostředky využijí. Nově mezi priority rady patří rozvoj veřejného prostoru a zeleně na sídlištích.

Kapacita škol a nové sanitky

Přes 1,4 miliardy korun půjde na investice v oblasti školství, mládeže a sportu. Dostaví se díky nim například základní škola na Zličíně, Praha také podpoří skrze granty sportovní příležitosti nebo revitalizuje zanedbávaný Areál ledových sportů na Chodově. Zdravotnictví a sociální oblast podpoří investiční rozpočet částkou 610 milionů korun, například na nákup sanitních vozidel nebo do areálu Nemocnice Na Bulovce. „207 milionů korun je první rychlou pomocí chátrající nemocnici, kterou jsme slíbili Pražanům opravit. Vedle toho připravujeme dlouhodobý záměr záchrany nemocnice,“ řekl Pavel Vyhnánek.

Výstaviště nebo Clam-Galassův palác čeká proměna

Kultura a cestovní ruch získá na potřebné projekty 558 milionů korun. Z nich je 245 milionů korun určeno na kultivaci areálu Výstaviště, který se má stát novým volnočasovým centrem Pražanů, a 131 milionů na rekonstrukci Šlechtovy restaurace. Desítky milionů korun půjdou do rekonstrukce knihovny v Nuslích a na technologie v Městské knihovně. Za 170 milionů korun se také bude rekonstruovat Clam-Gallasův palác.

Nepřehlédněte

„Dobrý den, jak se vám žije?“ Tazatelé možná zazvoní i u vás doma • Český statistický úřad (ČSÚ) již po patnácté spouští pravidelné každoroční šetření o příjmech a životních podmínkách obyvatel Česka. Letos proběhne v období od 2. února do 26. května. Tazatelé po celé republice osobně navštíví téměř 11,5 tisíce domácností s cílem získat aktuální údaje k posouzení jejich ekonomické a sociální situace.

Novoroční ohňostroj v Praze opět bude. I přes rozhodnutí magistrátu • Přestože vedení Prahy v srpnu oznámilo, že v příštím roce nebude organizovat žádný oficiální novoroční videomapping ani ohňostroj, milovníci pestrobarevných světélek si opět přijdou na své. Již druhý „neoficiální“ novoroční ohňostroj plánuje opět uspořádat spolek Ohňostroj pro Prahu.

KOMENTÁŘ: Hlavní důvody, proč jsou byty v Praze stále tak drahé • Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky potvrzující pravidlo. Vliv na cenu nových bytů má přitom hned několik faktorů, všechny se do ní promítají negativně. Jde o nedostatek volných stavebních pozemků, zdražující stavební práce v čele s řemesly a neuvěřitelně složitá a zdlouhavá byrokracie prodlužující povolování nových staveb. Ale popořadě.

Praha 4 má rozpočet na letošní rok. Plánuje utratit miliardu korun • Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo rozpočet městské části na rok 2019. Radnice bude podle něj v letošním roce hospodařit s rozpočtem ve výši téměř 1 miliardy korun a její hospodaření bude vyrovnané.

Komentář: Stal se zázrak? Našlo se 8,6 miliard korun, o nichž nikdo neměl ani tušení • Andrej Babiš oznámil v pondělí ohromující zprávu. Ve státní kase se zničehonic našlo 8,6 miliardy korun. Zatím není jasné, kde byla tato horentní suma celou dobu schovaná. Premiér se ale pět dní před volbami do europarlamentu rozhodl, že peníze použije na navýšení rodičovského příspěvku.

Dopady krize překonáme, myslí si většina dotázaných • Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 43 % zaměstnanců. Krize se dotkla i 60 % samostatně výdělečně činných. Velká většina postižených označovala dopady za dočasné. Takové jsou výsledky šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Praha zveřejnila plán velkých zakázek pro letošní rok • Hlavní město sestavilo seznam veřejných zakázek s hodnotou nad 20 milionů Kč, které plánuje vyhlásit v tomto roce. Navazuje tak na loňský rok, kdy k tomuto kroku přistoupilo poprvé. Cílem je zvyšovat transparentnost hospodaření s pražskými financemi.

Růst cen nemovitostí zpomalil. Proč ale bydlení už nikdy levnější nebude? • Další dlouhodobý ukazatel naznačuje, že razantní růst cen nemovitostí v minulých pár letech je u konce. Podle HB Indexu sledujícího ceny nemovitostí byl růst cen bytů v letošním druhém čtvrtletí nejpomalejší za poslední čtyři roky. Potvrzují se tak i statistiky Ekospolu, podle kterých vzrostla cena nových bytů dostupných na pražském trhu meziročně jen o 5,3 procenta, což představuje nejpomalejší nárůst od konce roku 2017. Mezičtvrtletně zdražily dostupné nové byty v Praze dokonce jen o 0,6 procenta.

Dopravní podnik loni hospodařil se ziskem. Efektivitu chce v budoucnu zvýšit třeba omezením duplicitních spojů • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dosáhl za loňský rok 2018 zisku po zdanění ve výši 1,529 miliardy korun. To je o více než 200 miliónů korun méně, než kolik tvořil přiznaný přiměřený zisk ze strany vlastníka. Podepsaly se na tom především rostoucí náklady. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

Dobrá zpráva pro ekonomiku. Spotřeba českých domácností vzrostla • Uvolnění opatření proti šíření onemocnění covid-19 ve 2. čtvrtletí letošního roku napomohlo silnému oživení spotřeby domácností a tím také výkonu odvětví obchodu a služeb. Ekonomické oživení mělo příznivý dopad na příjmy vládních institucí. Jejich hospodaření bylo ale nadále silně deficitní. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha má rozpočet na příští rok. Omezí běžné výdaje, zachová investice • Hlavní město Praha sestavilo rozpočet pro rok 2021. Kvůli epidemii covid-19, propadu ekonomiky a navazujícím opatřením vlády přijde metropole v příštím roce o miliardy korun. Proto snižuje běžné výdaje a hledá cestu k zachování investic. Ty považuje v době ekonomické krize za klíčové pro podporu pražské ekonomiky. Rada hl. m. Prahy projedná městský rozpočet v příštím týdnu. Následně ho musí schválit ještě Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Podnikatelé mohou prodávat i na ulici. Stačí to jen oznámit • Od 21. dubna 2020 je podnikatelům v Praze umožněno zrychlené zřízení uličního prodeje před provozovnou. Stánek nebo stolek mohou mít obchodníci na chodníku až do konce roku zdarma, stačí to oznámit jednoduše e-mailem a není ani nutné čekat na vyřízení žádosti úřady. Poplatky jsou odpuštěné také za předzahrádky na pozemcích hlavního města. U stávajících se upravují smlouvy, u nových jsou otevřené žádosti o zřízení.

KOMENTÁŘ: Hypotéky v lednu zlevňovaly. Poskytnutých úvěrů na bydlení ubylo • Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla průměrná úroková sazby hypoték o dva bazické body na 1,94 procenta.

Pracujících cizinců přibývá. Průměrně vydělávají stejně jako Češi, někdy i víc • Česká ekonomika musí kvůli nedostatku pracovních sil stále více spoléhat na zaměstnance s cizím státním občanstvím. Jejich podíl přesáhl loňském roce 12 procent. Většinu celkového počtu cizinců u nás tvoří občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Následují občané Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska. V počtu usazených převyšují občané třetích zemí nad občany EU. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Inflace pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Náklady na bydlení ale rostou • Inflace v Česku pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Zpomalení meziročního růstu způsobily hlavně ceny v potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 9,5 procenta a ceny služeb o 7,6 procenta.

Citáty o penězích, bohatství a majetku. Přinášíme 100 inspirativních myšlenek • Peníze, bohatství a majetek jsou slova, která rezonují v myslích mnoha lidí a ovlivňují mnoho aspektů našeho života. Ať už jsou pro vás symbolem úspěchu, nástrojem k dosažení svobodného života nebo prostě prostředkem, jak si užívat drobných radostí každodenního života, jejich význam je nesporný. Přesto se názory na to, co peníze opravdu znamenají, mohou velmi lišit.

Polovina autobazarů porušuje zákon, zjistila obchodní inspekce • Dodržují prodejci ojetých automobilů stanovená pravidla? Z 83 kontrol autobazarů v loňském roce zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení zákona téměř v padesáti případech. Nejčastěji šlo o nekalé obchodní praktiky, které pak mohou negativně ovlivnit rozhodnutí spotřebitele při nákupu vozidla. Někteří prodejci také nedostatečně informovali o vlastnostech prodávaných vozidel.

Praha 2 schválila rozpočet na rok 2021. Část výdajů pokryjí úspory • Hospodaření městské části Praha 2 bude i v letošním roce vyrovnané. Plánované výdaje na aktivity městské části, investice a opravy se snižovat nebudou. Nejvíce peněz, podobně jako v předcházejících letech, půjde do oblasti školství, dále pak do sociální oblasti, na péči o veřejná prostranství, o zeleň a na obnovu bytového fondu v majetku městské části.

Příjmy českých domácností v loňském roce výrazně narostly • Hospodářský růst v roce 2019 táhla zejména domácí spotřeba. Domácnosti využívaly svých rostoucích příjmů k posílení spotřeby i investic. Sektor vládních institucí se potýkal se zrychlením dynamiky výdajů, zůstal ale v přebytku. Nefinančním podnikům se v roce 2019 rovněž dařilo. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Růst HDP podpořila loni hlavně spotřeba domácností • Meziroční tempo hospodářského růstu v průběhu celého roku 2019 zpomalovalo. Celkově se hrubý domácí produkt loni zvýšil o 2,5 %. Domácí spotřeba přitom tvořila stabilní pilíř růstu. Pokračující navyšování mezd se ale promítalo do cenového vývoje, zejména u služeb. Nejnovější data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).