Praha úplně zakáže herní automaty. Městské části prý o peníze nepřijdou

9. září 2020 ∙ 05:10
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash.com

Pražští radní v pondělí schválili návrh nové vyhlášky, která zakazuje provoz hazardních her na mechanickém, elektromechanickém, elektronickém nebo jiném podobném technickém zařízení. Návrh vyhlášky musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Cílem nové regulace je snížit negativní dopady hazardních her, zejména v jejich nejnebezpečnější formě, za niž je považována tzv. technická hra.

„V odborné literatuře je zdokumentováno, že hazardní hrou primárně zodpovědnou za vyhledání odborné pomoci (téměř v 83 procentech) je takzvaná technická hra, tedy videoloterijní terminály, elektromechanická ruleta, výherní hrací přístroje a podobně. Adiktologové se rovněž shodují na tom, že v oblasti prevence na úrovni státu a obcí jsou nejdůležitější politická opatření, která omezují dostupnost hazardních her a zakazují reklamu na hazardní hry,“ říká radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová.

Nová vyhláška stanovuje, že všechny podniky s technickou hrou mohou být provozovány pouze do konce platnosti stávajícího povolení, což v praxi znamená přibližně do roku 2024. Návrh ale ještě musí projít pražským zastupitelstvem. K projednání by měl být předložen již tento čtvrtek.

Výpadek příjmů bude kompenzován

Na daních z hazardu Praha ročně vybere zhruba 400 milionů korun. Tyto peníze jsou následně přerozdělovány jednotlivým městským částem a financují se z nich nejrůznější projekty v oblasti, sportu, kultury nebo školství.

„Slíbila jsem městským částem, že výpadek příjmů v důsledku zákazu technických her nepocítí a bude dorovnán z rozpočtu hlavního města Prahy tak, aby neutrpělo tímto krokem financování důležitých veřejných aktivit, které dosud městské části financovaly z výnosů z daně z technické hry na území Prahy,“ slibuje radní Kordová Marvanová.

X Zavřít