Pražská zoo bilancuje. I v těžkém roce přišlo na svět několik vzácných mláďat

Mládě tapíra čabrakového, které se v Zoo Praha narodilo letos na jaře, je v historii pražské zoo teprve druhým odchovávaným mládětem tohoto ohroženého druhu. Chov těchto tapírů v zoologických zahradách je opravdovou raritou. To pražské dostalo jméno Morse.
Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Opatření proti šíření koronaviru se letos výrazně dotkla i pražské zoo. Život v zahradě i přesto pokračoval dál. Na svět zde přišly stovky nových mláďat. Některé odchovy jsou velmi významné i z odborného hlediska.
Do poloviny prosince se v Zoo Praha narodilo nebo vylíhlo 1 360 mláďat 216 druhů a další k nim stále přibývají. „Například malá slůňata nebo mládě orangutana sumaterského vzbudila zájem médií i veřejnosti, zatímco jiná zůstala trochu v pozadí. Neprávem. Jsou mezi nimi opravdu skvělé odchovy spojené s velmi zajímavými příběhy,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Tapír čabrakový
K nejatraktivnějším přírůstkům sezóny se zařadil tapír čabrakový, jenž je v historii pražské zoo teprve druhým odchovávaným mládětem tohoto ohroženého druhu. Malý tapír čabrakový byl pokřtěn 27. dubna, tedy v den opětovného otevření Zoo Praha veřejnosti po první koronavirové uzavírce. Dostal jméno Morse, a to v upomínku toho, že právě na tento den připadá jak Den Morseovy abecedy, tak Světový den tapírů, jejichž srst je v mládí poseta tečkami a čárkami. Morse přivedla na svět samice Indah po více než čtrnácti měsících březosti.
Dvojzoborožec nosorožčí
Dalším významným odchovem byl dvojzoborožec nosorožčí. Jde o jednoho z nejvýraznějších a největších asijských stromových zoborožců. Samice Markéta v Zoo Praha v letošním roce odchovala své šestnácté a sedmnácté mládě a vytvořila tak v rámci příslušníků svého druhu chovaných v zoologických zahradách i celosvětový rekord v počtu odchovaných potomků.

Gekončík východoafrický
Radost chovatelům udělalo i mládě gekončíka východoafrického, který je označován za „superobtížný“ druh. V lidské péči, ať už v soukromých chovech, nebo v rámci zoologických zahrad, se téměř nevyskytuje. Je to dáno choulostivostí na terarijní mikroklima. Zoo Praha drží v úspěšnosti jeho chovu světový primát a letošní mládě je jejím již patnáctým úspěšným odchovem.

Milionové ztráty
Branami Zoo Praha v uplynulých letech prošlo ročně mezi 1,4 až 1,5 milionu návštěvníků. Letos jich ale bude podstatně méně, zahrada je totiž od 18. prosince opět uzavřená pro veřejnost, již potřetí v tomto roce. „Ztrácíme nejen na vstupném, ale i na příjmech z pronájmu restaurací, z prodeje suvenýrů nebo z parkovného,“ uvedl ředitel Miroslav Bobek.
Jen za jarní období přišla pražská zoo o 45 milionů korun. Pražští radní sice na podzim schválili finanční injekci ve stejné výši. I tak ale v rozpočtu budou další miliony chybět.