Přibývá nakažených koronavirem, jejichž jediným příznakem je ztráta čichu

ZajímavostiPražskýDEN.cz31. března 20203 minuty čtení
Ztráta čichu může být projevem nákazy novým typem koronaviru.

Ztráta čichu může být projevem nákazy novým typem koronaviru.

Foto: Unsplash.com

V sousedním Německu byla anosmie (dočasné vymizení čichu) příznakem u dvou třetin pacientů, kteří byli Covid-19 pozitivní. Jako hlavní příznak při lehkém průběhu koronavirové infekce ji udávalo také přibližně 30 % jihokorejských Covid-19 pozitivních pacientů.

Podobné informace jsou hlášeny dále z Číny, Iránu, USA, Francie a Severní Itálie. Podle profesorky Claire Hopkins z Britské rinologické společnosti mohou pacienti s anosmií bez jakýchkoliv dalších symptomů patřit mezi tzv. skryté přenašeče onemocnění.

„Pokud se snížení nebo vymizení čichu objeví náhle, řádově ve dnech, a není spojené s jiným zřejmým onemocněním nosu anebo vedlejších dutin nosních (například rýma s nosní neprůchodností, nosní polypóza, sinusitida – zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest, apod.), může jít vzhledem k současné epidemiologické situaci s velkou pravděpodobností o koronavirovou infekci,“ říká prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol a také předseda České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

[related-post id=“25369″]

Podle prof. Plzáka by ale pacienti jen kvůli izolované ztrátě čichu, pokud tedy nemají jiné dýchací obtíže nebo další zdravotní problémy vyžadující lékařskou péči, svého praktického lékaře nebo ORL specialistu v této situaci navštěvovat neměli.

„Pacienti s náhlou ztrátou čichu zatím bohužel nesplňují současná kritéria pro testování nebo karanténu. Ale vycházíme z aktuálních doporučení Evropské rinologické společnosti a doporučení Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku,“ dodává prof. Plzák.

Ztratili jste čich? Dodržujte karanténu

I když může být náhlá ztráta čichu způsobena i jinými viry, je rozumné z preventivních důvodů předpokládat, že příčinou je Covid-19, dokud to není vyloučeno testováním. Lékaři proto doporučují, aby pacienti, u kterých se nově ztráta čichu bez zjevné příčiny objeví a ti, se kterými žijí ve společné domácnosti, dodržovali současné pokyny pro karanténu.

Obecně patří mezi nejčastější příčiny úplné ztráty čichu (anosmie) nebo částečné ztráty (hyposmie) viry, které způsobují infekce horních cest dýchacích, často označované jako „nachlazení“. Mezi ně právě skupina koronavirů patří.

Viry mohou ovlivnit čichovou funkci několika způsoby. Zánět nosní sliznice, který vyvolávají, může omezit přístup vdechovaného vzduchu do oblasti stropu nosní dutiny, kde se nachází speciální čichový epitel, a narušit také rozpoznávání vůní.

[related-post id=“27660″]

Dále může virus přímo napadnout a poškodit buňky čichového pole ve stropu dutiny nosní, nebo poškodit nervovou dráhu, kterou jsou čichové vjemy vedeny z nosu do čichového centra v mozku. Protože se na vlastním vnímání chuti významně podílí i čichové vjemy, bývá často při poruše čichu postiženo i vnímání chuti.

Viry vnikají do lidského těla nejčastěji přes sliznice, tedy ústa, nos a oči. A právě na tato místa na obličeji si lidé nevědomě sahají téměř neustále. Lékaři proto doporučují, aby si na tyto doteky dávali pozor a pokud nemají čisté ruce, aby se jim raději kvůli velkému riziku nákazy úplně vyhýbali.

Nepřehlédněte

Tchaj-wan daroval Česku 25 ventilátorů. Sloužit budou v pražských nemocnicích • Česko obdrželo od Tchaj-wanu darem celkem pětadvacet plicních ventilátorů. Devět z nich je určeno výhradně pražským nemocnicím. Další tři poputují do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a dále vždy po třech kusech do FN Motol a Nemocnice Na Bulovce.

Nakažených ve čtvrtek bylo méně. Ubylo i pacientů v nemocnicích • Ve čtvrtek bylo v Česku zaznamenáno 8 032 nových případů nákazy koronavirem. O den dříve bylo toto číslo skoro 11 tisíc. Hygienici vykázali 27 241 provedených PCR testů, z nichž 29 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 21 816.

Praha zřídila v centru odběrové místo na testování covid-19 • Na Václavském náměstí zahájilo v pátek provoz odběrové místo na testování nemoci covid-19. Cílem je, aby testování bylo více dostupné pro jak pro obyvatele Prahy, tak i pro turisty. Současná odběrová místa se nacházejí mimo centrum a turisté do nich často musejí cestovat přes celé město.

Antigenní testování na covid-19 v Praze probíhá na 27 místech • Dobrovolné antigenní testování začalo v celé České republice ve středu 16. prosince. Bezplatná služba bude k dispozici také na 27 odběrových místech v hlavním městě. Navíc se zapojí i někteří praktičtí lékaři a ambulantní specialisté.

Za úterý přibylo přes 15 tisíc nových případů koronaviru • Během úterního dne bylo v Česku zaznamenáno 15 196 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 28 031 provedených PCR testů, z nichž 54 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 95 443.

Prvňáci a druháci se dnes vrátili do školních lavic • Žáci prvních a druhých tříd a děti ze speciálních škol se dnes vrátili zpět do lavic. V České republice se rozvolňování opatření řídí protiepidemickým systémem s pravidly pro pátý stupeň. Pokud se bude epidemický vývoj i nadále zlepšovat, zpět do škol by se na prezenční výuku mohli vrátit prioritně žáci devátých ročníků a maturanti. Na střední školy by se při čtvrtém stupni vrátila praktická výuka s omezením počtu do dvaceti lidí.

Za čtvrtek přibylo v Česku 11,5 tisíce nových případů covid-19 • Během čtvrtka bylo v Česku zaznamenáno 11 553 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 32 733 provedených PCR testů, z nichž 35 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 39 140.

Nová opatření v Praze. Do obchodu s rouškami, bary a restaurace jen do půlnoci • Šíření koronaviru v Praze zrychluje. Hygienici proto od středy 9. září zavádějí nová protiepidemiologická opatření.

Praha prodlouží program na podporu turismu až do konce roku • Díky programu V Praze jako doma přijelo do metropole v létě téměř 60 tisíc lidí zejména z tuzemska, Německa, Rakouska a také Slovenska. Hlavní město společně s Prague City Tourism tak V Praze jako doma prodlouží až do konce prosince letošního roku.

Počet nově nakažených v pátek klesl pod 10 tisíc • Během pátku bylo v Česku zaznamenáno 9 624 nových případů nákazy koronavirem, což je výrazně méně než před týdnem, kdy bylo necelých 15 tisíc nakažených.

Nechal jsem se unést, řekl Andrej Babiš v projevu k národu • Premiér Andrej Babiš vystoupil v pondělí večer se svým projevem k občanům České republiky. Všechny vyzval k nošení roušek a dodržování hygienických pravidel. Zároveň přiznal, že se v létě nechal unést příznivým vývojem epidemie. Tuto chybu už by prý nechtěl znovu opakovat.

Nákaza koronavirem z pitné vody nehrozí, uklidňuje PVK • Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město i nadále splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.

Praha otevře velkokapacitní očkovací centrum až pro 1 000 lidí denně • Hlavní město plánuje v dubnu otevření vlastního velkokapacitního očkovacího centra. Umístěno bude v Kongresovém centru na Vyšehradě a jeho denní kapacita bude 200 až 1 000 naočkovaných osob.

Pražská zoo bilancuje. I v těžkém roce přišlo na svět několik vzácných mláďat • Opatření proti šíření koronaviru se letos výrazně dotkla i pražské zoo. Život v zahradě i přesto pokračoval dál. Na svět zde přišly stovky nových mláďat. Některé odchovy jsou velmi významné i z odborného hlediska.

Nakažených ve čtvrtek bylo méně než minulý týden • Během čtvrtka bylo v Česku zaznamenáno 7 435 nových případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než minulý čtvrtek, kdy byl počet nakažených přes 8 tisíc. Hygienici vykázali 23 990 provedených PCR testů, z nichž 31 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 19 310.

Roušky musí mít všichni povinně i v obchodech, rozhodl primátor • Primátor Prahy Zdeněk Hřib vydal na doporučení Krizového štábu hl. m. Prahy nové nařízení o nošení ochranných prostředků dýchacích cest při pohybu občanů v provozovnách, zdravotnických a sociálních zařízeních, sídlech veřejných orgánů a v dalších prostorách. Nařízení, které je platné od 18. března od 12:00 hodin, navazuje na již platné opatření týkající se povinnosti používat ochranné prostředky v dopravních prostředcích.

Komentář Evžena Korce: Stavebnictví se v květnu dál propadalo. Co je příčinou? • Propad českého stavebnictví zrychluje, stavební produkce v květnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 7,6 procenta. V dubnu přitom stavebnictví kleslo meziročně o 4,6 procenta. Výrazně se na tom podepsalo pozemní stavitelství, které letos v květnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11 procent.

Albert instaluje plexiskla na pokladny a radí zákazníkům, jak nakupovat bezpečně • Řetězec supermarketů Albert začal instalovat plexiskla k pokladnám. Během tří dnů by se měla objevit ve všech pobočkách po celém Česku. Pro zákazníky zároveň nalepí do prostoru před pokladnami navigační samolepky, které vyznačí bezpečný dvoumetrový sanitační odstup mezi zákazníky. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Tisíce křížů zaplavily Staroměstské náměstí • Na pražském Staroměstském náměstí se v pondělí ráno objevilo 25 tisíc křížů. Značky namalované na dlažebních kostkách připomínají oběti pandemie covid-19 v Česku.

Ve středu přibylo 8 tisíc nakažených a přes 150 úmrtí. Ubylo hospitalizací • Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 8 162 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 27 492 provedených PCR testů, z nichž 30 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 16 538.