Přibývá nakažených koronavirem, jejichž jediným příznakem je ztráta čichu

ZajímavostiPražskýDEN.cz31. března 20203 minuty čtení
Ztráta čichu může být projevem nákazy novým typem koronaviru.

Ztráta čichu může být projevem nákazy novým typem koronaviru.

Foto: Unsplash.com

V sousedním Německu byla anosmie (dočasné vymizení čichu) příznakem u dvou třetin pacientů, kteří byli Covid-19 pozitivní. Jako hlavní příznak při lehkém průběhu koronavirové infekce ji udávalo také přibližně 30 % jihokorejských Covid-19 pozitivních pacientů.

Podobné informace jsou hlášeny dále z Číny, Iránu, USA, Francie a Severní Itálie. Podle profesorky Claire Hopkins z Britské rinologické společnosti mohou pacienti s anosmií bez jakýchkoliv dalších symptomů patřit mezi tzv. skryté přenašeče onemocnění.

„Pokud se snížení nebo vymizení čichu objeví náhle, řádově ve dnech, a není spojené s jiným zřejmým onemocněním nosu anebo vedlejších dutin nosních (například rýma s nosní neprůchodností, nosní polypóza, sinusitida – zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest, apod.), může jít vzhledem k současné epidemiologické situaci s velkou pravděpodobností o koronavirovou infekci,“ říká prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol a také předseda České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

[related-post id=“25369″]

Podle prof. Plzáka by ale pacienti jen kvůli izolované ztrátě čichu, pokud tedy nemají jiné dýchací obtíže nebo další zdravotní problémy vyžadující lékařskou péči, svého praktického lékaře nebo ORL specialistu v této situaci navštěvovat neměli.

„Pacienti s náhlou ztrátou čichu zatím bohužel nesplňují současná kritéria pro testování nebo karanténu. Ale vycházíme z aktuálních doporučení Evropské rinologické společnosti a doporučení Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku,“ dodává prof. Plzák.

Ztratili jste čich? Dodržujte karanténu

I když může být náhlá ztráta čichu způsobena i jinými viry, je rozumné z preventivních důvodů předpokládat, že příčinou je Covid-19, dokud to není vyloučeno testováním. Lékaři proto doporučují, aby pacienti, u kterých se nově ztráta čichu bez zjevné příčiny objeví a ti, se kterými žijí ve společné domácnosti, dodržovali současné pokyny pro karanténu.

Obecně patří mezi nejčastější příčiny úplné ztráty čichu (anosmie) nebo částečné ztráty (hyposmie) viry, které způsobují infekce horních cest dýchacích, často označované jako „nachlazení“. Mezi ně právě skupina koronavirů patří.

Viry mohou ovlivnit čichovou funkci několika způsoby. Zánět nosní sliznice, který vyvolávají, může omezit přístup vdechovaného vzduchu do oblasti stropu nosní dutiny, kde se nachází speciální čichový epitel, a narušit také rozpoznávání vůní.

[related-post id=“27660″]

Dále může virus přímo napadnout a poškodit buňky čichového pole ve stropu dutiny nosní, nebo poškodit nervovou dráhu, kterou jsou čichové vjemy vedeny z nosu do čichového centra v mozku. Protože se na vlastním vnímání chuti významně podílí i čichové vjemy, bývá často při poruše čichu postiženo i vnímání chuti.

Viry vnikají do lidského těla nejčastěji přes sliznice, tedy ústa, nos a oči. A právě na tato místa na obličeji si lidé nevědomě sahají téměř neustále. Lékaři proto doporučují, aby si na tyto doteky dávali pozor a pokud nemají čisté ruce, aby se jim raději kvůli velkému riziku nákazy úplně vyhýbali.

Nepřehlédněte

Nově opravená Fantova kavárna bojuje o přežití. Pomoci může každý • Nově zrekonstruovaná legendární Fantova kavárna na hlavním vlakovém nádraží v Praze v současnosti díky pandemii koronaviru a s ní spojeným vládním restrikcím doslova bojuje o přežití. Majitelé se ji aktuálně snaží zachránit prostřednictvím veřejné crowdfundingové sbírky.

Komentář Evžena Korce: Stavebnictví se v květnu dál propadalo. Co je příčinou? • Propad českého stavebnictví zrychluje, stavební produkce v květnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 7,6 procenta. V dubnu přitom stavebnictví kleslo meziročně o 4,6 procenta. Výrazně se na tom podepsalo pozemní stavitelství, které letos v květnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11 procent.

Koronavirus dal šanci bezdomovcům. Praha prodlouží jejich ubytování • I po konci nouzového stavu se Praha stará o část z 300 občanů bez domova, kteří jsou nyní v ubytovacích objektech rezervovaných městem. Vedení magistrátu k tomuto kroku přistoupilo krátce po vypuknutí pandemie, aby bezdomovce ochránilo před nákazou. Smlouvy s objekty jsou zatím uzavřeny do konce června. Plán, který v pondělí pražští radní schválili, počítá s tím, že si je město pronajme i do budoucna. Ukázalo se totiž, že se to vyplácí.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin • Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin.

Pražští bezdomovci budou moci dál zůstat pod střechou • Hlavní město prodlouží o další dva měsíce projekt krizového ubytování lidí bez domova. Celkem je vyčleněna kapacita pro ubytování až 350 lidí, přednost mají senioři a lidé se zdravotními problémy. Praha zároveň připravuje návazný plán řešení bezdomovectví tak, aby se lidé bez domova ubytovaní během koronavirové krize nedostali zpět na ulici. Jak radní upozornili, náklady na bezdomovectví jsou pro Prahu výrazně vyšší než podporovat bydlení.

Praha se snaží pomáhat lidem bez přístřeší.

Počet nakažených koronavirem za pátek opět přes 11 tisíc • V pátek bylo v Česku zaznamenáno 11 192 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 32 917 provedených PCR testů, z nichž 34 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 43 381.

Celkový počet úmrtí v Česku byl v lednu nejvyšší za několik dekád • V lednu 2021 zemřelo podle předběžných údajů 15,9 tisíce obyvatel České republiky, tedy o 50 % více oproti pětiletému průměru let 2015–2019. Absolutně jde o nárůst o 5,3 tisíce osob. Na každých 100 tisíc obyvatel tak letos v lednu připadlo 148 úmrtí, kdežto v průměrném lednu z let 2015–2019 to bylo 100 úmrtí. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet nově nakažených v úterý se přehoupl přes 10 tisíc • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno celkem 10 165 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 565 provedených PCR testů, z nichž 33 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 27 777.

Za pondělí přibylo 10,5 tisíce nakažených a 278 úmrtí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 10 511 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 560 provedených PCR testů, z nichž 34 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 134 504. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Přibylo přes 15 tisíc nových případů a 145 úmrtí • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno 15 672 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 39 052 provedených PCR testů, z nichž 40 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 47 538.

Počet nakažených koronavirem v pondělí pod hranicí 7 tisíc • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 6 910 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 25 261 provedených PCR testů, z nichž 27 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 32 076.

V pátek přibylo téměř 15 tisíc nakažených a 218 úmrtí • Během pátku bylo v Česku zaznamenáno 14 920 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 36 489 provedených PCR testů, z nichž 41 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 105 358.

Praha otevře velkokapacitní očkovací centrum až pro 1 000 lidí denně • Hlavní město plánuje v dubnu otevření vlastního velkokapacitního očkovacího centra. Umístěno bude v Kongresovém centru na Vyšehradě a jeho denní kapacita bude 200 až 1 000 naočkovaných osob.

Zbrklé rozvolňování povede k nárůstu mrtvých, varuje molekulární biolog • Vláda představila nový mechanizmus uvolňování restrikcí nazývaný PES (Protiepidemický systém ČR). Ten je založený na výpočtu indexu rizika kalkulovaného z dosud známých parametrů epidemie COVID-19 a určuje, jaká opatření za jakého konkrétního stavu se uvolní.

Česká ekonomika zaznamenala celkové oživení • Odvolání restriktivních opatření, která omezovala činnost části obchodu a služeb, dalo české ekonomice ve 2. čtvrtletí potřebný růstový impuls. Růst hrubého domácího produktu byl tak stimulován především domácí poptávkou. Oživení se nevyhnulo ani trhu práce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V neděli přibylo 2 373 nakažených koronavirem. Zemřelo 143 lidí • Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 2 373 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 7 389 provedených PCR testů, z nichž 32 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 38 892. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Blbá nálada jako předzvěst obrovských společenských změn • Stav nouze, epidemie, ekonomická krize, nákaza, promoření, peníze, opatření, roušky, změna klimatu a zase peníze. Žijeme v podivné době. Ze všech stran na nás útočí negativní zprávy, řada lidí začíná na vlastní kůži pociťovat těžký ekonomický propad. Panuje všeobecně špatná nálada, kolabují rodinné i pracovní vztahy, ztrácí se důvěra v politiku. Jak tohle všechno může dopadnout?

V neděli přibylo v Česku 3 291 nakažených a 153 úmrtí • Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 3 291 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 7 714 provedených PCR testů, z nichž 43 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 41 330. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Občané Prahy 10 si mohou na radnici vyzvednout respirátory zdarma • MČ Praha 10 reaguje na páteční rozhodnutí Vlády ČR. Svým občanům, kteří jsou ve finanční tísni, nebo nedokážou ochranné prosředky sehnat v obchodech blízko svého bydliště, bude od příštího týdne rozdávat zdarma respirátory.

Epidemie se zhoršuje. Magistrát vydal apel na všechny Pražany • S nástupem chladnějšího počasí přibývá v hlavním městě i v dalších krajích ČR nakažených koronavirem. Praha nyní vykazuje čtrnáctidenní incidenci 93,08 potvrzených případů na 100 000 obyvatel, uvedl v tiskové zprávě Magistrát hl. m. Prahy. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je v Praze 1,21, zatímco celorepublikový průměr má nyní hodnotu 1,14.