Domácí mazlíček stojí tisíce korun ročně. Část psů si na sebe přivydělává

ZajímavostiKristián Vích28. ledna 20195 minut čtení

Foto: Archiv

Plánujete si pořídit domácího mazlíčka? Jde se o velký závazek, takže je potřeba si vše předem dobře rozmyslet. Počítejte zároveň s tím, že vás péče o zvířátko může ročně vyjít i na několik tisíc korun. Kolik lidé v průměru za své domácí miláčky utratí?

Pořizovací náklady za všechny mazlíčky, které mají Pražané v současné době doma, se průměrně pohybují okolo 5 500 Kč. Roční náklady na živobytí mazlíčků v hlavním městě Praha průměrně dosahují výše 15,5 tisíc korun (v ČR je to okolo 14 tis. Kč). V průměru mají nějakého domácího mazlíčka 3/4 českých domácností. Čtvrtina získala své domácí zvíře darem. Většinu domácích mazlíčků si sami kupují, a to obvykle přímo od chovatele nebo ve zverimexu. Mazlíčci se těší vysoké pozornosti, lidé jim věnují v průměru dvě hodiny denně. A skoro polovina Čechů, by se byla ochotná kvůli nim i zadlužit. To jsou výsledky nejnovějšího průzkumu, který pro realizovala společnost KANTAR pro Českou spořitelnu. Sběr dat probíhal metodou online CASI, zúčastnilo se jej 1 120 respondentů.

„V každé druhé domácnosti vás uvítá pes, a to i přes to, že jeho pořízení i roční výdaje jsou poměrně vysoké. 85 % Čechů si psa kupuje přímo od chovatelů a v průměru investuje do pořízení psa skoro pět tisíc korun. Jen 5 % majitelů si pořídí psa z útulku. Roční náklady je pak vyjdou na 13 200 Kč a péče o psa jim zabere až tři hodiny denně,“ komentuje Marek Šubr, manažer výzkumu v České spořitelně.

Češi jsou národ pejskařů

Z mezinárodního srovnání Češi vychází dokonce jako jedni z nejvášnivějších pejskařů. O něco častěji si psa pořizují ženy než muži (52 % žen vs. 45 % mužů). Pes je častěji součástí domácností v menších obcích – zatímco v obcích do 1000 obyvatel najdeme 63 pejskařů na 100 obyvatel, v Praze je to jen 35. Psa v Praze najdete v každé třetí domácnosti, majitelé za péči o něj vynaloží ročně 16 700 Kč, což je nejvíce ze všech krajů. Cena pořízení přitom výrazně nepřevyšuje průměr ČR.

A právě psům, jako jediným z mazlíčků, dopřávají jejich majitelé výcvik, Češi do něj investují v průměru 1 800 Kč. Psi jsou navíc nejčastěji rozmazlovanými domácími mazlíčky – svému nejlepšímu příteli dopřává speciální péči pětina pejskařů a ročně za ni utratí v průměru 1 300 Kč.  U ostatních zvířat je procento minimální. Oplátkou si vydělává jen 2 % psů, například reklamou, odměnou na soutěži, přehlídce či závodech. Průměrně si majitel „pracovitého“ domácího mazlíčka přijde ročně na 2 600 Kč.

Kolik v Praze žije koček?

Každá třetí domácnost bydlí u své kočky, v Praze je to každá pátá domácnost. Zvíře pověstné svou nezávislostí patří mezi ty nejčastěji darované, jako dárek se kočka ocitla v polovině rodin, pouze čtvrtina si jí koupila, obvykle od chovatele, a každý pátý jí našel. Průměrné pořizovací náklady sotva překročí tisícikorunu, Praha je v tom výraznou výjimkou, cena za kočku se tady pohybuje okolo 3 400 Kč. Průměrné náklady na roční péči majitele vyjdou na 7 900 Kč, Pražané si ale připlatí – starost o kočku je přijde na 9 200 Kč. Nejhlouběji do peněženky sahají obyvatelé Ústeckého kraje, jejich roční výdaje činí 11 500 Kč.

[related-post id=“14178″]

Rybičky má každý šestý

Každý šestý Čech má doma finančně i časově nenáročné rybičky, roční náklady se u rybiček pohybují do dvou tisíc korun, pořízení akvária ale patří k nejdražším jednorázovým výdajům; průměrně do něj Češi investují 2 700 Kč. Každá desátá rodina má doma králíka, 40 % ho dostane darem, roční péče vyjde na 3 900 Kč. Pětici nejpopulárnějších domácích mazlíčků v českých domácnostech uzavírá papoušek. Nejčastěji si ho majitelé pořizují za částku do 1 000 Kč, za některé druhy opeřenců ale zaplatili i desítky tisíc korun. Roční výdaje se pohybují okolo 3 600 Kč.

Kolik stojí zdravotní péče

Zdravotní péče o mazlíčky stojí ročně v průměru 1 200 Kč, v Praze 1 500 Kč. V případě nutnosti jsou ale Češi ochotni zaplatit za případnou operaci v průměru až 10 tisíc korun. Kvůli svému domácímu mazlíčkovi se někdy zadlužilo 6 % majitelů, v Praze dokonce 12 %, ale dalších 38 % (u Pražanů téměř polovina) si takovou situaci dovede představit, zejména pokud by finance potřebovali k operaci či jinému zdravotnímu ošetření zvířete.

Majitelé připouštějí i možnost půjčky na zaplacení samotné koupě mazlíčka či na krmení nebo další potřeby s péčí o mazlíčky spojené. 8% majitelů nechalo své mazlíčky proti podobným nenadálým výdajům pojistit, nejčastěji pojištěným zvířetem je pes, páníčkové tuto službu sjednali každému pátému psu. Když už dojde na nešťastnou událost v podobě smrti mazlíčka, většina majitelů jim vlastními silami vykope hrobeček.

[related-post id=“13694″]

Po Vánocích do útulku?

Prakticky ve všech domácnostech se o mazlíčka stará nějaký dospělý, děti se zapojují jen v necelé pětině domácností, častěji je to v případě, že chovaným zvířetem je hlodavec. Křeček je součástí 5 % českých domácností a v polovině rodin se o něj starají právě děti.

Domácí mazlíčci, navzdory přání nejednoho dítěte, ale nebývají obvyklým vánočním dárkem. Mýtus o přeplněných zvířecích útulcích, kam lidé odkládají po Vánocích živé „nevhodné dary“, se řada útulků snaží dlouhodobě vyvrátit.

Pod stromečkem se tak spíše než domácí mazlíček objevují dárky pro zvířata. Rybičky mají sice smůlu, ale do hraček pro psy majitelé ročně investují 400 Kč, pro kočky a papoušky 200 Kč, králíkům nadělí hračky maximálně do stokoruny.

Nepřehlédněte

Nově narozené žirafí mládě z pražské zoo už dostalo jméno • Zatím nejmladší člen stáda žiraf severních núbijských v Zoo Praha dostal jméno Matyáš. Dvouměsíčního samečka o víkendu pokřtili nejvyšší český herec Pavel Šimčík a mistr světa v rychlostní kanoistice, olympijský medailista Josef Dostál.

Žirafí sameček dostal jméno Matyáš.

Podvodníci opět prozvánějí česká čísla. Zpáteční telefonát může vyjít hodně draho • Lidé vlastnící mobilní telefon v České republice opět čelí nebezpečnému triku, kterým se z nich útočníci snaží vylákat peníze. Podvodné prozvánění se nazývá wangiri a v posledních dnech se s ním opět setkává stále více lidí.

Růst HDP podpořila loni hlavně spotřeba domácností • Meziroční tempo hospodářského růstu v průběhu celého roku 2019 zpomalovalo. Celkově se hrubý domácí produkt loni zvýšil o 2,5 %. Domácí spotřeba přitom tvořila stabilní pilíř růstu. Pokračující navyšování mezd se ale promítalo do cenového vývoje, zejména u služeb. Nejnovější data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Mláďata kotulů z pražské zoo se přidala ke skupině. Už je tak můžete vidět • Návštěvníci Zoo Praha mohou v těchto dnech v expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy pozorovat nedávno narozená mláďata kotulů veverovitých. Kotulí skupina v Zoo Praha tak nyní čítá již patnáct členů.

Smrtící koktejl. Pohroma čeká desítky tisíc domácností, myslí si Miroslav Kalousek • Situace na trhu s energiemi je mimořádně znepokojivá. Spotřebitelé si za elektřinu a plyn připlatí v následujících měsících stovky až tisíce korun. A to už je citelný zásah do rodinného rozpočtu.

Nájemné za nebytové prostory v majetku Prahy se zvyšovat nebude • Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila nulovou míru valorizace nájemného v nebytových prostorách v majetku hlavního města pro rok 2021. Kvůli pandemii koronaviru přistoupila Praha k obdobnému kroku už v minulém roce.

Nejčastější mýty, pověry a předsudky o kočkách, které se nezakládají na pravdě • Kočky svou jedinečnou povahou, elegancí a krásou odjakživa fascinují člověka. Zároveň jsou ale zahaleny určitým tajemstvím. Vyprávěly se o nich legendy a pověry, z nichž některé se dochovaly dodnes. Podívejme se na nejčastější mylné představy o kočkách.

Pražská zoo bilancuje. I v těžkém roce přišlo na svět několik vzácných mláďat • Opatření proti šíření koronaviru se letos výrazně dotkla i pražské zoo. Život v zahradě i přesto pokračoval dál. Na svět zde přišly stovky nových mláďat. Některé odchovy jsou velmi významné i z odborného hlediska.

Citáty o penězích, bohatství a majetku. Přinášíme 100 inspirativních myšlenek • Peníze, bohatství a majetek jsou slova, která rezonují v myslích mnoha lidí a ovlivňují mnoho aspektů našeho života. Ať už jsou pro vás symbolem úspěchu, nástrojem k dosažení svobodného života nebo prostě prostředkem, jak si užívat drobných radostí každodenního života, jejich význam je nesporný. Přesto se názory na to, co peníze opravdu znamenají, mohou velmi lišit.

Do Prahy jezdí stále více turistů. Růst ale zpomaluje a dobu přenocování se nedaří zvyšovat • V prvních devíti měsících letošního roku přijelo do Prahy téměř 6 milionů návštěvníků, kteří zde strávili celkem 13 800 000 nocí. Nárůst celkového počtu hostů se opět mírně zpomalil, ve sledovaném období činí pouze 1,7 %. Dvouciferné procentní přírůstky jsou zaznamenány u návštěvníků z Ukrajiny (+23 %), Japonska (+19 %), nebo Francie (+10 %). Nejnovější data zveřejnila agentura Prague City Tourism.

Příjmy domácností před covidem rostly. Ubylo i lidí v materiální deprivaci • V roce 2019 činila míra takzvané příjmové chudoby 9,5 %. Materiálně a sociálně deprivovaných domácností bylo 5 %. Vyplývá to z výsledků pravidelného šetření životních podmínek a příjmů v domácnostech, které zveřejnil Český statistický úřad.

Průzkum: Každý druhý Pražan přišel o peníze, které někomu půjčil • Celá polovina Pražanů má zkušenost s tím, že někomu půjčili peníze, které už nikdy neviděli. Při nákupech ve slevách se nechalo napálit dokonce devět z deseti Pražanů, při platbě předem 44 % a 46 % si pořídilo nějaký finanční produkt, přestože jej nechtěli. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou spořitelnu realizovala společnost Kantar.

Praha letos investuje stovky milionů korun do oprav škol • V rámci letních prázdnin je v hlavním městě rekonstruováno velké množství škol. Letos do oprav a vybavení investuje pražský magistrát dokonce nejvíce peněz v historii, a to celkem přes 250 milionů korun. Mezi největší akce se řadí například rekonstrukce bazénu na Třebešíně nebo renovace barokního paláce, kde sídlí Pražská konzervatoř. Radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková zveřejnila seznam nejvýznamnějších rekonstrukčních prací na školách a školských zařízeních v metropoli, které se s ohledem na provoz škol uskutečňují převážně v letních měsících. Letos investice přesahují čtvrt miliardy korun. Jedná se o největší množství finančních prostředků takto vynaložených od roku 2001, odkdy je hlavní město zřizovatelem příspěvkových organizací školského typu. Mezi nejnákladnější investiční akce patří celková rekonstrukce bazénu na Střední průmyslové škole na Třebešíně. Zde bude namísto nevyhovujícího bazénu ze sedmdesátých let minulého století instalována nerezová nádrž a nové technologie, které vyjdou celkem na 36 milionů korun. Obdobně nákladná je také rekonstrukce fasády a střechy barokního Pálffyho paláce a oprava mramorového schodiště jeho hlavního křídla, kde sídlí Pražská konzervatoř. „Celkově se jedná o desítky různých oprav, menších rekonstrukcí a pořízení nového vybavení například do dílen, školních kuchyní a jídelen. Velké množství oprav se věnuje také kotelnám, podlahám nebo sociálním zařízením. Další miliony korun investujeme do nových serverů, zabezpečení a bezbariérových přístupů do budov,“ vysvětluje radní Ropková. „Cílem rekonstrukčních prací je modernizace podmínek pro vzdělávání žáků a studentů odpovídající jedenadvacátému století,“ dodává radní. Praha zřizuje dohromady 178 příspěvkových organizací, které vyučují ve více než třech stovkách budov.

Praha je 82. nejdražším městem světa. Od loňska výrazně poskočila • Analytická společnost Economist Inteligence Unit zveřejnila svůj každoroční žebříček nejdražších měst světa. Praha od minulého roku poskočila o 13 pozic nahoru a je tak 82. nejdražším městem na světě.

Praha v žěbříčku meziročně výrazně poskočila nahoru.

Magistrát pošle městským částem půl miliardy na investice • I přes očekávané výpadky příjmů do rozpočtu letos hlavní město nesníží množství finančních prostředků, které poskytne jednotlivým městským částem z investiční rezervy. Stejně jako v minulém roce rozdělí 500 milionů korun. Ve čtvrtek to odsouhlasili zastupitelé.

Evžen Korec: Stát se chystá lidem nenápadně zdražit bydlení • Vytápět bytové domy pomocí plynu prostřednictvím společných domovních kotelen je levnější, protože se za plyn spotřebovaný pro výrobu tepla nemusí platit spotřební daň. Toto zvýhodnění by ale nyní mělo zmizet. Ministerstvo financí chce osvobození od daně domovním kotelnám odebrat. Vytápění bytů v bytových domech by tak skokově zdražilo o několik procent. Hlouběji do kapsy by si podle odhadů muselo sáhnout na 400 tisíc domácností.

Rok 1903: Maso z kradených psů a koček servírovaly restaurace v Budapešti. Pachatel odhalen • Konzumace psího masa patří v asijských zemích k běžnému koloritu. V evropských podmínkách je tento zvyk již naštěstí většinovou společností považován za cosi barbarského. Až do začátku 20. století se ovšem i u nás prodávalo psí maso vcelku běžně a beztrestně. Problém mohl nastat jen v případě, že prodejce vydával psí maso za jiné, případně zvířata kradl.

Zoo Praha oslaví Mezinárodní den goril speciálním programem • Zoologická zahrada hl. m. Prahy oslaví tuto sobotu Mezinárodní den goril. Pro návštěvníky bude přichystán zajímavý program.

Dopady krize překonáme, myslí si většina dotázaných • Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 43 % zaměstnanců. Krize se dotkla i 60 % samostatně výdělečně činných. Velká většina postižených označovala dopady za dočasné. Takové jsou výsledky šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Růst cen nemovitostí zpomalil. Proč ale bydlení už nikdy levnější nebude? • Další dlouhodobý ukazatel naznačuje, že razantní růst cen nemovitostí v minulých pár letech je u konce. Podle HB Indexu sledujícího ceny nemovitostí byl růst cen bytů v letošním druhém čtvrtletí nejpomalejší za poslední čtyři roky. Potvrzují se tak i statistiky Ekospolu, podle kterých vzrostla cena nových bytů dostupných na pražském trhu meziročně jen o 5,3 procenta, což představuje nejpomalejší nárůst od konce roku 2017. Mezičtvrtletně zdražily dostupné nové byty v Praze dokonce jen o 0,6 procenta.