Zlomový projev Petra Fialy. Představil svou vizi pro Česko a dal jasně najevo, že chce zemi vést

ZprávyKristián Vích21. září 20213 minuty čtení

Foto: Facebook Petra Fialy

Horkou fázi předvolební kampaně zahájila v pondělí v Praze koalice SPOLU. Lídr kandidátky Petr Fiala přednesl projev, který mnozí komentátoři považují za jeho nejlepší v dosavadní kariéře. Vynese ho ale až do Kramářovy vily?

Předsedovi ODS Petru Fialovi bývalo v minulosti často vytýkáno, že působí nevýrazně. Ať už si každý myslí cokoliv, jeho včerejší projev působil více než sebevědomě. Koalice SPOLU dává najevo, že o vítězství ve volbách (resp. o vedení země) se chce s Andrejem Babišem porvat do roztrhání těla.

„Přesně za 20 dní svedeme ve volbách bitvu o charakter a budoucnost našeho státu. Ne pouze na jedno volební období, ale na dlouhé roky dopředu,“ uvedl v úvodu projevu Fiala a upozornil na hrozbu vítězství populistů a extremistů, s nimiž by prý přišla nezodpovědnost, rozhazování a utahování šroubů.

„Nebojme se nazývat věci pravými jmény: Mají obrovskou moc. Nakoupili si média. Těší se podpoře z Ruska placených konspiračních serverů. A lijí jed do české společnosti. Ničí hodnoty. Rozvracejí vztahy. Uplácejí svoje voličské skupiny. Záměrně staví děti proti rodičům a prarodiče proti vnukům. Nic jim není svaté,“ pokračoval Petr Fiala a vzápětí dodal, k čemu to podle něj může vést.

„Jejich cíl je zřejmý. Ovládnout Českou republiku a nerušeně dál vysávat naše společné peníze. Za každou cenu. I za cenu naprostého rozkladu tohoto státu, který už nyní není schopen důvěryhodně vyšetřit ani dotační aféry svých představitelů, ani ekologickou katastrofu na řece Bečvě. To je hrozba, která přesahuje jedno volební období. To je hrozba, jejíž vítězství může naši zemi změnit na dlouhá desetiletí.“

Fiala v projevu dále vyjmenoval pět programových priorit koalice SPOLU. Je to především zastavení zadlužování, garance prozápadního směřování České republiky, digitalizace státní správy. Dalším z cílů je zajištění dostupnějšího bydlení.

„Nechceme, aby mladá generace odcházela do zahraničí, protože se bydlení stane luxusem pouze pro vyvolené. Chceme mladým lidem dát perspektivu u nás doma,“ prohlásil v projevu Fiala s tím, že řešením je co nejvíce stavět.

Za pátou prioritou koalice SPOLU označil Petr Fiala modernizaci vzdělávacího systému v Česku.

[related-post id=“44915″]

„V různých částech naší země mi lidé vyděšeně říkají to samé: Ty děti se učí to, co jsme se ve škole učili už my. A přitom dnes si ty informace mohou obratem najít na internetu. Ale nikdo už je neučí, jak s těmi informacemi pracovat, jak je vyhledávat, kriticky posuzovat, hierarchicky třídit a jak je zasadit do kontextu. Jinými slovy, naše děti se hodně memorují a biflují, místo toho, aby se kreativně vzdělávaly,“ řekl Fiala, podle kterého to ale není vina učitelů. Ti podle něj dělají, co mohou.

„To je vina státu, který nepochopil, že pokud nebudeme naše děti vzdělávat moderně a stejně, jako to dnes dělá vyspělý svět, pak tomu světu časem nebudeme moci konkurovat. Ani jako vědci, ani jako podnikatelé, ani jako zaměstnanci. Ten vlak už nám začal ujíždět a máme poslední šanci ho chytit,“ dodal Fiala.

Projev označuje řada komentátorů na sociálních sítích za dosud nejlepší, jaký kdy Petr Fiala přednesl. Chválí většinou údernost, energičnost i celkovou vizi. „Petr Fiala pronesl projev, který jsme tady od jediného politika neslyšeli deset let,“ napsal například jeden z diskutujících na Twitteru.

Kritické hlasy se většinou omezují na obvyklé urážky, falešná obviňování a připomínání afér z časů, kdy ODS byla vládní stranou.

Nepřehlédněte

Kdo bude příštím prezidentem? Šanci má Babiš, Kalousek i Němcová. Nejsou ale jediní • Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je v posledních dnech předmětem bouřlivých diskuzí napříč společností. Řeší ho politici i běžní občané. Prezidentovo okolí je přitom skoupé na jakékoliv podrobnější informace. Víme jen, že hlava státu nyní pobývá v nemocnici. Spekulace o tom, zda vůbec zvládne dokončit svůj mandát, nabývají na síle. Současně s tím už se hledají i případní nástupci pana Zemana v úřadu.

Andrej Babiš

Příběh boje za volební právo žen připomíná nová výstava na Vítkově • V letošním roce si připomínáme 100 let od přijetí ústavy první Československé republiky, která uzákonila volební právo žen. Národní muzeum, Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Filozofická fakulta UHK u této příležitosti pořádají výstavu „Za volební právo žen!“ v prostorách Národního památníku na Vítkově. Pro návštěvníky bude otevřena od 28. února 2020 až do konce ledna 2021.

Jan Hrušínský popsal, co by nová vláda měla udělat jako první • Jak už to tak bývá, výsledek víkendových parlamentních voleb spoustu lidí zklamal, ale jiným zase udělal velikou radost. Jedním z těch, kdo oslavovali, byl herec a ředitel pražského Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Sbohem, soudruzi! Skupina umělců vyzývá, aby voliči definitivně skoncovali s komunisty • Šestnáct osobností z oblasti kulturní scény se připojilo k iniciativě, která vyzývá spoluobčany k účasti v nadcházejících parlamentních volbách. Zároveň chce dosáhnout toho, aby v Poslanecké sněmovně v budoucnu již nebyl žádný komunista.

Nechal jsem se unést, řekl Andrej Babiš v projevu k národu • Premiér Andrej Babiš vystoupil v pondělí večer se svým projevem k občanům České republiky. Všechny vyzval k nošení roušek a dodržování hygienických pravidel. Zároveň přiznal, že se v létě nechal unést příznivým vývojem epidemie. Tuto chybu už by prý nechtěl znovu opakovat.

Zpěvačka Csáková chce do politiky. Oznámila kandidaturu do Sněmovny • Politické uskupení Volný blok získalo na svou kandidátu do podzimních voleb zvučné jméno. O hlasy voličů v Jihomoravském kraji za něj bude usilovat zpěvačka Ilona Csáková. Informaci dnes přinesl server iDnes.cz a sama zpěvačka ji potvrdila na svém Facebooku.

Komentář: Volby přes internet v Česku? Chybí politická vůle. Strany se nejspíš bojí i mladých voličů • Blíží se parlamentní volby a Češi opět vyrazí do volebních místností. Ani tentokrát nebudou mít možnost odevzdat svůj hlas přes internet. Ale proč, když technické prostředky již dávno existují?

Drzost, spratkovství, pavlačová kultura. Miroslava Němcová se ostře pustila do Jany Maláčové • Všemožné snahy ČSSD o odvrácení sestupu z prvoligové české politiky zatím nepřináší ovoce. V předvolebních průzkumech se strana stále potácí na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny. Vytoužený zvrat v preferencích voličů nepřineslo ani spojení ministryně Jany Maláčové s bývalým pražským politikem a někdejším předsedou Zelených Matějem Stropnickým.

Časovaná bomba. Problémy mladých nikoho nezajímají. Komentář Kristiána Vícha • Končící předvolební kampaň znovu ukázala smutnou vizitku české politické scény. Žádná z politických stran nenabízí skutečně věrohodný program pro generaci mladých lidí, která přišla na svět v 90. letech. Tito lidé se přitom dennodenně potýkají se závažnými problémy, které jejich rodiče řešit nemuseli.