Zlomový projev Petra Fialy. Představil svou vizi pro Česko a dal jasně najevo, že chce zemi vést

21. září 2021 ∙ 08:54
Kristián Vích
Foto: Facebook Petra Fialy

Horkou fázi předvolební kampaně zahájila v pondělí v Praze koalice SPOLU. Lídr kandidátky Petr Fiala přednesl projev, který mnozí komentátoři považují za jeho nejlepší v dosavadní kariéře. Vynese ho ale až do Kramářovy vily?

Předsedovi ODS Petru Fialovi bývalo v minulosti často vytýkáno, že působí nevýrazně. Ať už si každý myslí cokoliv, jeho včerejší projev působil více než sebevědomě. Koalice SPOLU dává najevo, že o vítězství ve volbách (resp. o vedení země) se chce s Andrejem Babišem porvat do roztrhání těla.

„Přesně za 20 dní svedeme ve volbách bitvu o charakter a budoucnost našeho státu. Ne pouze na jedno volební období, ale na dlouhé roky dopředu,“ uvedl v úvodu projevu Fiala a upozornil na hrozbu vítězství populistů a extremistů, s nimiž by prý přišla nezodpovědnost, rozhazování a utahování šroubů.

„Nebojme se nazývat věci pravými jmény: Mají obrovskou moc. Nakoupili si média. Těší se podpoře z Ruska placených konspiračních serverů. A lijí jed do české společnosti. Ničí hodnoty. Rozvracejí vztahy. Uplácejí svoje voličské skupiny. Záměrně staví děti proti rodičům a prarodiče proti vnukům. Nic jim není svaté,“ pokračoval Petr Fiala a vzápětí dodal, k čemu to podle něj může vést.

„Jejich cíl je zřejmý. Ovládnout Českou republiku a nerušeně dál vysávat naše společné peníze. Za každou cenu. I za cenu naprostého rozkladu tohoto státu, který už nyní není schopen důvěryhodně vyšetřit ani dotační aféry svých představitelů, ani ekologickou katastrofu na řece Bečvě. To je hrozba, která přesahuje jedno volební období. To je hrozba, jejíž vítězství může naši zemi změnit na dlouhá desetiletí.“

Fiala v projevu dále vyjmenoval pět programových priorit koalice SPOLU. Je to především zastavení zadlužování, garance prozápadního směřování České republiky, digitalizace státní správy. Dalším z cílů je zajištění dostupnějšího bydlení.

„Nechceme, aby mladá generace odcházela do zahraničí, protože se bydlení stane luxusem pouze pro vyvolené. Chceme mladým lidem dát perspektivu u nás doma,“ prohlásil v projevu Fiala s tím, že řešením je co nejvíce stavět.

Za pátou prioritou koalice SPOLU označil Petr Fiala modernizaci vzdělávacího systému v Česku.

[related-post id=“44915″]

„V různých částech naší země mi lidé vyděšeně říkají to samé: Ty děti se učí to, co jsme se ve škole učili už my. A přitom dnes si ty informace mohou obratem najít na internetu. Ale nikdo už je neučí, jak s těmi informacemi pracovat, jak je vyhledávat, kriticky posuzovat, hierarchicky třídit a jak je zasadit do kontextu. Jinými slovy, naše děti se hodně memorují a biflují, místo toho, aby se kreativně vzdělávaly,“ řekl Fiala, podle kterého to ale není vina učitelů. Ti podle něj dělají, co mohou.

„To je vina státu, který nepochopil, že pokud nebudeme naše děti vzdělávat moderně a stejně, jako to dnes dělá vyspělý svět, pak tomu světu časem nebudeme moci konkurovat. Ani jako vědci, ani jako podnikatelé, ani jako zaměstnanci. Ten vlak už nám začal ujíždět a máme poslední šanci ho chytit,“ dodal Fiala.

Projev označuje řada komentátorů na sociálních sítích za dosud nejlepší, jaký kdy Petr Fiala přednesl. Chválí většinou údernost, energičnost i celkovou vizi. „Petr Fiala pronesl projev, který jsme tady od jediného politika neslyšeli deset let,“ napsal například jeden z diskutujících na Twitteru.

Kritické hlasy se většinou omezují na obvyklé urážky, falešná obviňování a připomínání afér z časů, kdy ODS byla vládní stranou.

X Zavřít