14. 5. 1889: Zoufalá matka utopila své dvě děti v jámě za městem

Před lety v PrazePražskýDEN.cz14. května 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Matka vraždící své dítky

V obci Střížkově za Libní bydlila v chalupě čís. 12 asi 30letá nádennice Marie Veselá z Kej u Karlína se svými dvěma děvčátky Karolinou 3½ roku a Mařenkou 2¼ roku starými. Vydělala málo a trpěla často dosti citelnou nouzi. Včera večer odešla Veselá se svými dítkami z bytu a teprve pozdě v noci se vrátila, ale jen sama. Sousedé tázali se, kde nechala své dítky, ale Veselá odpovídala zmateně a nebylo možno ani důtklivým domlouváním přiměti ji, aby se vyznala, co s dítkami byla učinila. Nic dobrého netušíce, odebrali se sousedé na obecní úřad, do bytu Veselé vyslán byl obecní strážník Jan Kolanda, jemuž se Veselá po dlouhém zdráhání přiznala, že dítky své utopila v jámě na bílé skále nad usedlostí Bulovkou nedaleko Libně. Strážník zatkl Veselou a odvedl ji dnes po 5 hodině ranní na policejní strážnici v Libni. Velitel policejní stráže a obecní lékař p. dr. Ryba odebrali se na vyznačené místo i nalezli v jámě asi metr hluboké a dešťovou vodou naplněné plovoucí mrtvoly obou dítek. Lékař seznav, že smrt dítek před několika hodinami byla nastala, nařídil, aby mrtvoly tyto odvezeny byly do pathologického ústavu v Praze. Při výslechu přiznala se, že spáchala na svých dítkách vraždu úkladnou, že držela je násilně tak dlouho pod vodou, až se přesvědčila, že jsou mrtvé. Z počátku se dítky sice rukama i nohama bránily, ale dlouho prý to netrvalo. Matka vražednice byla dodána zemskému trestnímu soudu do vyšetřovací vazby. – Národní listy, 14. 5. 1889

Noclehářka

K obchodníku s potravinami pana Jos. Drbalovi přišla minulého téhodne 30letá služka bez zaměstnání Anna Schürerova z Jiřice, prosíc ho za poskytnutí noclehu, prve nežli si potřebnou službu nalezne. Pan Drbola vyhověl její žádosti a dal ji nejen noclech, nýbrž i stravu. Třetího dne použila služka vhodné příležitosti a vloupala se do uzamčeného kufru, z něhož ukradla stříbrný řetízek v ceně 9 zl. a stříbrnou lžíci v ceně 4 zl., načež s lupem odešla. Krádež byla záhy spozorována a služka vypátrána, avšak když byla již kradené věci prodala a peníze utratila. Byla dodána do vyšetřování vazby trestnímu soudu. – Národní listy, 14. 5. 1889

[related-post id=“19492″]

Letošní svatojanský ohňostroj bude velkolepý

Sestavení a vypálení jeho bylo svěřeno osvědčeným pyrotechnikům pp. F. Hájkovi, universitnímu mechaniku a jeho synu Bohumilovi. Počátek se oznámí o půl 9. hodině večer 6 ranami z moždířů, načež budou vypáleny barevné rakety, pestrá puma, hořící strom a barevná kytice, dále rozsvítí se 25 římských svící, vypálí se z moždíře barevný paví chvost, hadí barevná puma se 3 výstřely a j. Rozže se girandola se 100 stoupajícími raketami, jež současně vybuchnou a do výše vyletí, vypálí se různé jiné rakety a ohňostroj ukončí se opět 6 výstřely z moždířů a zapálením písmena J. – Národní listy, 14. 5. 1889

Nepřehlédněte

Rok 2020? Lidstvo už zažilo mnohem horší časy. Umíraly desítky miliónů lidí • Na uplynulý rok 2020 zřejmě nikdo z nás nezapomene. Svět se doslova ze dne na den změnil a pro mnohé bohužel k horšímu. Při příchodu nového roku si tentokrát všichni navzájem přáli, aby ten příští byl už konečně lepší a normálnější. Ale objektivně vzato si lidstvo zatím naštěstí nežije zase tak špatně. V nepříliš vzdálených dějinách totiž byly i horší etapy.

9. 9. 1868: Dva lidi v jeden den postihla přímo na ulici padoucí nemoc • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Kubistický klenot v srdci Prahy. Dům U Černé Matky Boží má zajímavý příběh • Kubistický šperk v centru Prahy byl postaven před více než 100 lety. Dům U Černé Matky Boží je úplně jiný než okolní historická zástavba, přesto je ale natolik krásný, že k ní skvěle ladí. Víte, jakou má historii? Vydejme se společně na malou historickou exkurzi!

Dům U Černé Matky Boží.

24. 7. 1890: Dřevěné zábradlí povolilo a ženy se zřítily do potoka na kameny • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 2. 1890: Hrubá krádež, nebezpečný zloděj a nový dům na Palackého nábřeží • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Mramorová dáma z Karlova náměstí vypráví svůj příběh • Praha je plná soch, které připomínají významné osobnosti naší historie. Možná už jste poznali ženu na fotografii. Znáte ale i její životní příběh? Zkusili jsme s ní chvilku pobýt. A při té příležitosti se zeptali, co se jí právě v těchto dnech honí hlavou.

1. 11. 1889: Zoufalá životní situace dohnala muže ke krádeži koberce • Život bez finančních prostředků není zrovna příjemný. Stejně jako dnes to platilo i na konci 19. století. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Osobnost novináře Julia Fučíka přibližuje nová výstava ReporTvář • Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář Julia Fučíka, která bude k vidění od 21. srpna do 31. října 2020 v Národním památníku na Vítkově. Slovní hříčka v názvu výstavy odkazuje na její dvě hlavní linie: Reportáž, psanou na oprátce a vizuální prezentaci Julia Fučíka ve veřejném prostoru.

4. 9. 1889: Pankrácká věznice bude za několik dní odevzdána do provozu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 7. 1890: Dovoz a vývoz rostlin, záhadné úmrtí a utonulé dítě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Muzeum paměti XX. století dnes symbolicky zahájilo svou činnost • Zápisem do Rejstříku ústavů dnes formálně vzniklo Muzeum paměti XX. století. Nově byly ustaveny orgány instituce. Na základě výběrového řízení se historicky prvním ředitelem muzea stane Jiří Šesták. Obsazena byla také pozice předsedkyně správní rady, kterou se stala radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová, a pozice předsedy dozorčí rady, kterým se stal Zdeněk Zajíček.

Budova Burzy v Holešovicích dostane původní historickou podobu • Reprezentativní budovu někdejší jateční burzy v areálu Pražské tržnice čeká rekonstrukce. Záměr odsouhlasili pražští radní. Památkově chráněný objekt je kvůli havarijnímu stavu momentálně bez využití. Celková rekonstrukce za přibližně 200 milionů korun uvede Burzu do původního historického stavu. Lidem bude následně sloužit jako restaurace.

20. 1. 1889: Trest pro násilníka, sněhová nadílka a počet domů v Praze • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Těhotenský test starověkých Egypťanů prý spolehlivě funguje dodnes • Zjistit, zda je žena těhotná, lze dnes díky moderním těhotenským testům v pohodlí domova za pár minut. Může se to zdát neuvěřitelné, ale starověcí Egypťané měli již před 3,5 tisíci lety svoji spolehlivou metodu.

3. 8. 1889: Škvor v uchu malé holčičky, rvačka dvou mužů a otrávení dělníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 5. 1889: Úpravy radnice, pražské letní zábavy a pohřešovaný podnikatel • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 3. 1868: Podvodník prodal nezkušené dívce falešný zlatý řetízek k hodinkám • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

15. 1. 1869: Nález mrtvého novorozence a výstraha emigrantům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli • Dvě výrazné ženy, jejichž osobní i profesní životy byly zásadně ovlivněny dějinami 20. století. Obě si zažily slávu, ale i drsný pád na dno. A obě svého času pojilo přátelství, přestože každá stála na jiné straně barikády. Po roce 1968 se jejich cesty na několik desítek let rozešly. K usmíření došlo až krátce před smrtí Jiřiny Švorcové.

21. 2. 1890: Krádeže šatů jsou na denním pořádku. Pražané by si měli dávat pozor • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.