Geniální děti se od vrstevníků liší. Správný rodič to včas pozná

MagazínIvana Kratochvílová19. srpna 20203 minuty čtení

Foto: Unsplash.com

Každý rodič i prarodič chce pro své malé ratolesti jen to nejlepší. Naši potomci nás sice občas zlobí, přesto je ale stejně milujeme, ať už jsou jakékoliv. Od dětí nevyžadujeme, aby byly „dokonalé“. V některých případech ale přesto jsou. A to paradoxně bývá problém. Jak poznat, že vám doma roste malý génius?

Na začátek důležité upozornění. Ačkoliv si spousta lidí přeje mít co možná nejchytřejší děti, genialita obnáší i řadu problémů. Nadané dítě sice může mít vysoké IQ, ale většinou bývá přinejmenším „nemotorné“ v oblasti citů a sociálních vztahů. A jak známo, vlastnit mozek Einsteina ještě nezaručuje spokojený a naplněný život.

Jak poznat geniální dítě

Mimořádně nadané děti už v raném věku oplývají obrovskou slovní zásobou, která se navíc neustále rozšiřuje. Rychle se učí všemu novému, což může nejednoho rodiče doslova šokovat.

„Náš syn už ve 4 letech používal slova, která bych já sama dokázala jen s obtížemi vysvětlit. Vůbec nevím, kde k nim přišel,“ popisuje své zkušenosti paní Kristýna, matka dnes již desetiletého Adama.

Malí géniové mívají vysoké standardy ve vztahu ke svému okolí. A jsou frustrovaní, pokud tyto jejich potřeby nejsou naplněny. Při výchově je proto nutné neustále vymýšlet nové výzvy, aby se mozek dostatečně zabavil.

Takhle to musí být!

Dalším znakem mimořádně geniálních dětí je perfekcionismus. Neutuchající touha po dosažení dokonalosti. Na cestě za ní tyto děti projevují nesmírnou vytrvalost, ale také tvrdohlavost a zlost, pokud zrovna nejde všechno podle jejich představ.

Čím chci být? Vším!

Nadané děti mají často hned několik různorodých zájmů, přičemž výrazně vynikají zejména v oblasti logického myšlení. Zajímavé je, že zatímco chlapci se většinou specializují jen na určité disciplíny, dívky bývají nadané všestranně.

Co nechybí žádnému nadanému dítěti je „dosplěý“ humor a hlavně kreativita. Zároveň ale nedokáží u ničeho pořádně vydržet, protože jim to jejich zvídavá mysl nedovolí. Nové znalosti a dovednosti si osvojí tak rychle, že je to brzy začne nudit. A pak prahnou po něčem dalším. To většinou způsobuje problémy ve škole. V oblastech, které je nezajímají, často zaostávají.

„Adámek se ve škole vyloženě nudil. Jeho spolužáci se v 1. třídě teprve učili psát, zatímco on už měl přečtenou celou sérii knížek Harryho Pottera. A tak začal neskutečně zlobit. Paní učitelka si s ním nevěděla rady. Odmítal její autoritu, nechtěl se podvolit pravidlům, pevně si stál za svými názory. Jeho osobní priority byly zkrátka úplně někdě jinde. Nezajímalo ho nic z toho, co zrovna dělali všichni ostatní,“ pokračuje paní Kristýna.

[related-post id=“24472″]

Nadané nebo geniální děti bývají mentálně zhruba o 4 roky napřed před svými vrstevníky, ale zároveň o 4 rok pozadu v oblasti sociálně emoční. Rádi se přátelí se staršími, dělají „dospělejší“ rozhodnutí, ovšem někdy mohou působit jako „sloni v porcelánu“.

Kam s nimi?

Podle statistik se mezi stovkou dětí vyskytují zhruba tři mimořádně nadané. Skutečně geniální je pak jen jedno dítě z tisíce. Současné školství už na takové případy naštěstí myslí. Génia většinou „odhalí“ už v mateřské školce. Poznat by to ale měli i rodiče. Ve spolupráci pedagogy je následně nutné probrat konkrétní případ a vymyslet, jaký zvolit postup, aby žádná ze zúčastněných stran tzv. „nestrádala“.

Žádná paní učitelka totiž nechce ve třídě zlobivé, leč zvídavé dítě, stejně jako žádný rodič nechce neustále podepisovat poznámky za neukázněné chování. A co teprve ti malí géniové, kteří by rádi poznali svět svým vlastním způsobem, ale strnulý svět hromadného vzdělávání, ne nepodobný pásové výrobě v továrně, jim to zkrátka a dobře neumožňuje.

Nepřehlédněte

Průměrná mzda učitelů se blíží hranici 40 tisíc korun • V roce 2019 pobírali učitelé mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol průměrnou hrubou měsíční mzdu 39 656 Kč. Meziročně si tak polepšili o více než 5 000 Kč a jejich plat odpovídal 109 % průměrné zaměstnanecké mzdy. Ve srovnání se mzdou ostatních zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním šlo však pouze o 71 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Schola Pragensis nabídne největší přehlídku středních škol v Česku • Více než 93 tisíc deváťáků stojí nyní před rozhodnutím, kam dál. S výběrem jim i letos, za netradičních podmínek, pomůže Schola Pragensis – největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku. Jubilejní 25. ročník proběhne 26. až 28. listopadu v on-line režimu.

Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci • Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.

Pozor na spolknuté předměty. Baterie a magnety mohou být pro děti smrtelně nebezpečné • Spolknutí drobného předmětu dítětem je noční můra snad každého rodiče. Podle zkušeností lékařů jsou to nejčastěji mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

Proč se blonďaté dětské vlasy v dospělosti většinou změní na tmavé • Mnoho lidí má v dětství zcela jinou barvu vlasů než v dospělosti. Stalo se to i vám nebo vašim dětem? Řeč není o procesu šedivění, kdy ustává tvorba barvicího pigmentu, ale o případech, kdy se zářivě blonďatá dětská hlavička během dospívání změní na tmavě hnědou. Víte, proč k tomu dochází?

Každoroční lež o dokonalých Vánocích. Nestresujte se zbytečně • Vánoce jsou obecně považovány za svátky radosti, klidu a pohody. Pro mnoho lidí je však toto období paradoxně časem stresu, úzkosti, zklamání i osamělosti.

Nejčastější mýty o lidském mozku, kterým někteří stále věří • Staří Egypťané považovali za sídlo inteligence srdce. Lékaři v antickém Řecku ale později zjistili, že skutečné řídící centrum člověka se nachází v mozku. V dnešní době o tom již nelze pochybovat. Schopnosti, které má tento rosolovitý orgán, jsou až neskutečné. Přesto se však o něm mezi lidmi šíří několik mýtů, které se nezakládají na pravdě.

Lidský mozek.

Praha podpoří středoškoláky s odlišným mateřským jazykem • Rada hl. m. Prahy dnes podpořila projekt na podporu žáků středních škol v oblasti výuky českého jazyka. Bezplatný kurz realizovaný Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy připraví žáky na úspěšné složení maturitní zkoušky a pomůže tak jejich integraci. Projekt se bude realizovat již od září tohoto roku a dohlížet na něj bude odborný garant. „Cílem celého projektu je předcházet školnímu neúspěchu u žáků s odlišným mateřským jazykem, který je v drtivé většině způsoben právě neznalostí češtiny, a pomáhat těmto žákům s úspěšným složením maturitní zkoušky. Jde o jednu ze základních cest, jak dosáhnout úspěšné integrace těchto žáků do majoritní společnosti a naplno využít jejich potenciál,“ vysvětluje radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková. Žáci si budou moci vybrat z celkem tří typů kurzů rozdělených podle jejich časového rozsahu. Na výběr je přitom šestiměsíční kurz o týdenní dotaci čtyř vyučovacích hodin, dvouletý kurz se stejnou hodinovou dotací a rovněž čtyřletý kurz, kdy žák absolvuje dvě hodiny výuky týdně. „Čtyřletý kurz je určen pro žáky cizince, kteří nastupují do prvního ročníku střední školy, dvouletý pro stávající žáky druhých a třetích ročníků a šestiměsíční pro ty žáky, kteří potřebují intenzivní jazykovou přípravu na maturitní zkoušku,“ dodává radní Ropková. Do konce roku vynaloží město na jazykové kurzy pro cizince z řad žáků středních škol celkem 172 tisíc korun, pro celý příští kalendářní rok bude radní Ropková navrhovat v návrhu městského rozpočtu částku ve výši 507 tisíc korun. [related-post id="11502"] Kurzy i pro nejmenší Hlavní město současně podporuje intenzivní kurzy českého jazyka i na úrovni základních škol. Vedle takzvané systémové podpory, která již od roku 2016 probíhá na celkem dvaadvaceti školách na území hlavního města, kde se vyučuje český jazyk jako jazyk cizí, bude město od tohoto školního roku zřizovat na Základní škole Marjánka v Praze 6 rovněž intenzivní kurz českého jazyka pro nově příchozí žáky z celé Prahy, kteří tento jazyk prakticky neovládají. Bezplatný kurz bude trvat tři měsíce a nabídne zájemcům denně čtyři hodiny intenzivní individualizované výuky, která na tuto dobu nahradí výuku v kmenové škole. Celkem by touto jazykovou třídou mohlo projít až třicet žáků za školní rok. Podle dnešního rozhodnutí městské rady bude v září pražské zastupitelstvo schvalovat poskytnutí dotace této škole ve výši 550 tisíc korun na realizaci tohoto intenzivního kurzu. „Tato částka bude určená na pokrytí mzdových nákladů na práci pedagogů vyučujících český jazyk a rovněž na nákup materiálního vybavení potřebného k výuce,“ uzavírá radní Ropková.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Nově opravená školka nabídne třídu s výukovou metodou Montessori • MČ Praha 3 nechala zrekonstruovat budovu Mateřské školy Buková. Své žáčky přivítá poprvé v úterý 1. září. Kromě netradičního interiéru školka nabídne i třídu s výukovou metodou Montessori.

Dvojčata se rodí nejvíce v historii. Vědci znají důvod • Každý rok se na světě narodí 1,6 milionu párů dvojčat, což je nejvíce ve známé historii. Každé čtyřicáté druhé narozené dítě je tak dvojčetem. Vědci nyní přišli s vysvětlením, proč k tomuto jevu dochází.

Náš kluk je gay? Naše holčička je lesba? Přijměte novou podobu lásky svých dětí • Vstup do světa rodičovství přináší neustálá překvapení. Takovým okamžikem pro mnohé bývá, když jim syn nebo dcera oznámí, že je gay nebo lesba. Jak se s tím vyrovnat? Jak podpořit a akceptovat své dítě v jeho nejautentičtější podobě? Pojďme se na to podívat.

Jak se stát lepší matkou. Tipy, triky a doporučení • Být matkou je jednou z nejnáročnějších, ale zároveň nejkrásnějších rolí, kterou žena může v životě zastávat. Ale jak se stát lepší matkou? Jak můžete posílit své mateřské dovednosti a poskytnout svým dětem to nejlepší prostředí pro růst a rozvoj? V tomto článku vám přinášíme užitečné tipy, triky a konkrétní doporučení, která vám pomohou se stát vynikající matkou.

Jaké bylo české školství před 100 lety? Přijďte na unikátní výstavu! • Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami „Nová škola v nové republice“ a „Tady nová republika“. Výstavy jsou pro veřejnost přístupné od 1. února do 31. prosince 2018.

Unikátní výstava přibližuje české školství 1. poloviny 20. století.

Unikátní školka v Modřanech. Děti budou chovat zvířata a pěstovat zeleninu • Do dvou let bude mít Praha 12 novou školku. MŠ Mydlinky až pro 112 dětí má být unikátní nejen hospodárným nakládáním s energiemi a technickým řešením, ale i celkovým konceptem udržitelného hospodářství.

Přijďte si zpříjemnit začátek školního roku do Centra Černý Most: Zábavné odpoledne plné edukativních aktivit  • Konec letních prázdnin se blíží a školáky čeká návrat do lavic. Pro úspěšný start školního roku připravilo Centrum Černý Most zábavný a edukativní program plný oblíbených aktivit. Od září po celý školní rok se pak opět rozběhnou populární kroužky, např. angličtina s rodilým mluvčím, dětská jóga nebo workshopy s tygříkem Maxíkem.

Užijte si nejkrásnější Vánoce bez stresu. Pomůže vám jednoduchý manuál • Vánoce jsou stresovým obdobím pro řadu lidí. Dárky, nákupy, výzdoba, úklid, rodinné návštěvy – jak to všechno zvládnout a zároveň se nezbláznit? Vyzkoušejte jednoduchý manuál, díky kterému budou letošní svátky ty nejkrásnější, které jste kdy prožili.

Užijte si letošní Vánoce plnými doušky!

Praha letos investuje stovky milionů korun do oprav škol • V rámci letních prázdnin je v hlavním městě rekonstruováno velké množství škol. Letos do oprav a vybavení investuje pražský magistrát dokonce nejvíce peněz v historii, a to celkem přes 250 milionů korun. Mezi největší akce se řadí například rekonstrukce bazénu na Třebešíně nebo renovace barokního paláce, kde sídlí Pražská konzervatoř. Radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková zveřejnila seznam nejvýznamnějších rekonstrukčních prací na školách a školských zařízeních v metropoli, které se s ohledem na provoz škol uskutečňují převážně v letních měsících. Letos investice přesahují čtvrt miliardy korun. Jedná se o největší množství finančních prostředků takto vynaložených od roku 2001, odkdy je hlavní město zřizovatelem příspěvkových organizací školského typu. Mezi nejnákladnější investiční akce patří celková rekonstrukce bazénu na Střední průmyslové škole na Třebešíně. Zde bude namísto nevyhovujícího bazénu ze sedmdesátých let minulého století instalována nerezová nádrž a nové technologie, které vyjdou celkem na 36 milionů korun. Obdobně nákladná je také rekonstrukce fasády a střechy barokního Pálffyho paláce a oprava mramorového schodiště jeho hlavního křídla, kde sídlí Pražská konzervatoř. „Celkově se jedná o desítky různých oprav, menších rekonstrukcí a pořízení nového vybavení například do dílen, školních kuchyní a jídelen. Velké množství oprav se věnuje také kotelnám, podlahám nebo sociálním zařízením. Další miliony korun investujeme do nových serverů, zabezpečení a bezbariérových přístupů do budov,“ vysvětluje radní Ropková. „Cílem rekonstrukčních prací je modernizace podmínek pro vzdělávání žáků a studentů odpovídající jedenadvacátému století,“ dodává radní. Praha zřizuje dohromady 178 příspěvkových organizací, které vyučují ve více než třech stovkách budov.

Geniální muž s kalkulačkou v hlavě. Jeho výpočty přivedly v úžas francouzské akademiky • Část lidí se rodí s určitým darem, který se vymyká běžnému chápání. V Evropě žil kdysi muž, který by se v současné době bez problémů obešel bez kalkulačky. Jak ale zmiňuje dobový článek Národních listů z roku 1892, mělo to i odvrácenou stranu mince. Celý text si nyní můžete přečíst v původní podobě.