Jste nadprůměrně inteligentní? Poznat to můžete i bez IQ testu

13. února 2019, 20:20 Tereza Běhalová
Jak jste na tom s inteligencí?
Jak jste na tom s inteligencí? Zdroj: Archiv

Říká se, že Bůh nadělil každému podle svého uvážení. Platí to pochopitelně i o inteligenci, jíž ne každý člověk oplývá stejnou mírou. Inteligence je definována jako rozumová schopnost logicky přemýšlet, řešit nově vzniklé nebo obtížné situace, učit se ze zkušeností či se přizpůsobit novým okolnostem. Jak ale poznat, že je někdo nadprůměrně inteligentní?

S měřením inteligence to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. První standardizované IQ testy sice vznikly už na počátku 20. století, podle kritiků ale některé z nich nelze považovat za objektivní, jelikož jde o čistě logický model, který nebere v potaz všechny složky celkové inteligence. Tyto výhrady jsou bezpředmětné u soudobých komplexnějších testů, které zkoumají všechny mentální schopnosti člověka.

Podle některých odborníků může nadprůměrnou inteligenci naznačovat i náš způsob života a některé neovlivnitelné faktory. Není tedy potřeba podstupovat složité testování, abychom mohli orientačně určit, jak na tom s inteligencí jsme.

Poděkujte rodičům

Inteligentní lidé jsou prý častěji nejstarší sourozenci. Podle studie zveřejněné časopisem The Journal of Human Resources jsou rodiče při jejich výchově rodiče opatrnější a pozornější, než při výchově dalších dětí. Zároveň je na ně kladena větší odpovědnost, což se projeví i v dospělém životě. Nejstarší sourozenci jsou k inteligenci a schopnostem řešit složité problémy doslova vychováni.

Až o 7 bodů více v IQ testech prý získávají lidé, které jejich matka v útlém věku dlouho kojila. Zřejmě proto, že mateřské mléko je pro dítě nejzdravější způsob výživy, poskytuje spoustu vitamínů a dalších prospěšných látek a zaručuje tak správný vývoj mozku. Inteligentnější jsou také ti, kteří již odmala čtou. Děti, které začnou číst mezi prvními, si rychle rozšiřují slovní zásobu a získávají nové poznatky. Pozitivní vztah k učení a získávání nových informací jim pak vydrží i ve vyšším věku.

Další znaky nadprůměrně inteligentních lidí vás možná překvapí. Jedním z nich je stres. Lidé, kteří se často a intenzivně stresují, prý bývají chytřejší. Gratulovat si mohou i ti, kteří mají vysoce rozvinutý smysl pro humor a není jim cizí ironie a sarkasmus, hraničící až s cynismem. Existuje velké procento lidí, kteří často vůbec nedokáží ironicky pronesená sdělení rozpoznat a pochopit (i když samozřejmě záleží na konkrétním případu).

Introvertní noční sovy

Studie psychologa Satoshiho Kanazawy říká, že vysoce inteligentní lidé jsou prý noční sovy a chodí spát nejdříve po půlnoci, často ale i později. A pokud jste ke všemu ještě introverti, možná ve vás dříme druhý Albert Einstein. Introvertní lidé mají totiž lepší cit pro detail, delší dobu uvažují nad svými rozhodnutími a mnohdy opětovně věci přehodnocují a analyzují.

Průzkum na Carroll University v americkém Wisconsinu přišel v roce 2004 s tím, že lidé, kteří mají doma kočku, mohou být inteligentnější než majitelé psů. Ze 600 studentů měli lepší známky právě majitelé koček. V tomto případě ale může jít čistě o náhodu, neboť žádný vědecký výzkum přímé spojení mezi intelektem a domácími zvířaty neprokázal. A navíc, hodnotit inteligenci pouze podle studijních výsledků také není zcela směrodatné.

Poslední snadno rozpoznatelná známka vysoké inteligence je prostá. Tak, jako hloupí lidé o svém nedostatku mnohdy nevědí, inteligentní lidé si svůj dar zcela uvědomují. Pokud tedy víte, že vám logické myšlení, učení a řešení obtížných situací nedělá žádné velké problémy, můžete být se sebou spokojeni.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak

Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity. Podle nedávné studie projevů doprovázejících vysokou inteligenci mají lidé s vyšším IQ i vyšší riziko, že budou trpět duševním onemocněním. Z výzkumu publikovaném v magazínu Science Direct vyplývá, že až pětina členů americké Mensy, organizace sdružující lidi s IQ […]

vydáno před 1 měsícem

Nejčastější mýty o lidském mozku, kterým někteří stále věří

Staří Egypťané považovali za sídlo inteligence srdce. Lékaři v antickém Řecku ale později zjistili, že skutečné řídící centrum člověka se nachází v mozku. V dnešní době o tom již nelze pochybovat. Schopnosti, které má tento rosolovitý orgán, jsou až neskutečné. Přesto se však o něm mezi lidmi šíří několik mýtů, které se nezakládají na pravdě. Mozek spotřebuje až 20 % veškerého kyslíku a kalorií v těle. Po dosažení pětatřiceti let […]

vydáno před 11 měsíci
Lidský mozek.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat

Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb […]

vydáno před 11 měsíci
Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Národní muzeum připomene 51 let od smrti Jana Palacha

Národní muzeum připomene v sobotu 18. ledna 51. výročí sebeupálení Jana Palacha pietním aktem v Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Začátek pietního aktu je v 13:00, po jeho skončení bude následovat setkání v sále bývalého kina ve Všetatech, které pořádá Společnost Jana Palacha. Vstup do celého objektu je zdarma. Národní muzeum otevřelo Památník Jana Palacha ve Všetatech 10. října loňského roku. Bznikl na místě původního domu rodiny Palachových, vedle kterého byla vybudována nová […]

vydáno před 1 dnem

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky. V ohrožení jsou hlavně kosti

V oblasti zdravého stravování platí víc než kdekoli jinde, že všeho moc škodí. Příkladem může být nadměrná konzumace vitamínu A. Ten je sice nezbytný pro správné fungování našeho těla, ale podle vědců může ve velkém množství hodně uškodit. Je obecně známo, že vitamín A chrání zrak a posiluje imunitu. Zároveň prospívá pokožce, snižuje sklony k zánětům, podporuje činnost rozmnožovacího ústrojí, podílí se na procesu specializace buněk v organismu a udržuje […]

vydáno před 2 dny

Pražské letiště na hranici provozní kapacity. Cestující se musí připravit na dočasné snížení komfortu

Letiště Václava Havla loni odbavilo nejvíce cestujících v historii. Celkem jím prošlo 17 804 900 osob, což je asi o jeden milion více než v roce 2018. Vzrůstající trend počtu cestujících pokračuje již několikátý rok v řadě. Pro letiště to ale znamená, že se letos nejspíš dostane za hranici provozní kapacity. Během celého roku létalo z Prahy pravidelně 71 leteckých společností do celkem 165 míst po celém světě, z toho […]

vydáno před 2 dny
Pražské letiště trhá rekordy v počtu odbavených cestujících pravidelně každý rok.
X Zavřít