Jste nadprůměrně inteligentní? Poznat to můžete i bez IQ testu
Jak jste na tom s inteligencí?
Říká se, že Bůh nadělil každému podle svého uvážení. Platí to pochopitelně i o inteligenci, jíž ne každý člověk oplývá stejnou mírou. Inteligence je definována jako rozumová schopnost logicky přemýšlet, řešit nově vzniklé nebo obtížné situace, učit se ze zkušeností či se přizpůsobit novým okolnostem. Jak ale poznat, že je někdo nadprůměrně inteligentní?
S měřením inteligence to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. První standardizované IQ testy sice vznikly už na počátku 20. století, podle kritiků ale některé z nich nelze považovat za objektivní, jelikož jde o čistě logický model, který nebere v potaz všechny složky celkové inteligence. Tyto výhrady jsou bezpředmětné u soudobých komplexnějších testů, které zkoumají všechny mentální schopnosti člověka.
Podle některých odborníků může nadprůměrnou inteligenci naznačovat i náš způsob života a některé neovlivnitelné faktory. Není tedy potřeba podstupovat složité testování, abychom mohli orientačně určit, jak na tom s inteligencí jsme.
Poděkujte rodičům
Inteligentní lidé jsou prý častěji nejstarší sourozenci. Podle studie zveřejněné časopisem The Journal of Human Resources jsou rodiče při jejich výchově rodiče opatrnější a pozornější, než při výchově dalších dětí. Zároveň je na ně kladena větší odpovědnost, což se projeví i v dospělém životě. Nejstarší sourozenci jsou k inteligenci a schopnostem řešit složité problémy doslova vychováni.
Až o 7 bodů více v IQ testech prý získávají lidé, které jejich matka v útlém věku dlouho kojila. Zřejmě proto, že mateřské mléko je pro dítě nejzdravější způsob výživy, poskytuje spoustu vitamínů a dalších prospěšných látek a zaručuje tak správný vývoj mozku. Inteligentnější jsou také ti, kteří již odmala čtou. Děti, které začnou číst mezi prvními, si rychle rozšiřují slovní zásobu a získávají nové poznatky. Pozitivní vztah k učení a získávání nových informací jim pak vydrží i ve vyšším věku.
Další znaky nadprůměrně inteligentních lidí vás možná překvapí. Jedním z nich je stres. Lidé, kteří se často a intenzivně stresují, prý bývají chytřejší. Gratulovat si mohou i ti, kteří mají vysoce rozvinutý smysl pro humor a není jim cizí ironie a sarkasmus, hraničící až s cynismem. Existuje velké procento lidí, kteří často vůbec nedokáží ironicky pronesená sdělení rozpoznat a pochopit (i když samozřejmě záleží na konkrétním případu).
Introvertní noční sovy
Studie psychologa Satoshiho Kanazawy říká, že vysoce inteligentní lidé jsou prý noční sovy a chodí spát nejdříve po půlnoci, často ale i později. A pokud jste ke všemu ještě introverti, možná ve vás dříme druhý Albert Einstein. Introvertní lidé mají totiž lepší cit pro detail, delší dobu uvažují nad svými rozhodnutími a mnohdy opětovně věci přehodnocují a analyzují.
Průzkum na Carroll University v americkém Wisconsinu přišel v roce 2004 s tím, že lidé, kteří mají doma kočku, mohou být inteligentnější než majitelé psů. Ze 600 studentů měli lepší známky právě majitelé koček. V tomto případě ale může jít čistě o náhodu, neboť žádný vědecký výzkum přímé spojení mezi intelektem a domácími zvířaty neprokázal. A navíc, hodnotit inteligenci pouze podle studijních výsledků také není zcela směrodatné.
Poslední snadno rozpoznatelná známka vysoké inteligence je prostá. Tak, jako hloupí lidé o svém nedostatku mnohdy nevědí, inteligentní lidé si svůj dar zcela uvědomují. Pokud tedy víte, že vám logické myšlení, učení a řešení obtížných situací nedělá žádné velké problémy, můžete být se sebou spokojeni.
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil