Horko lépe zvládnete s vhodným oblečením i úpravou jídelníčku

11. srpna 2020 ∙ 15:06
Ivana Kratochvílová
I v létě se můžete cítit svěže.Foto: Unsplash.com

Teploty v těchto dnech atakují třicítku, což už představuje zvýšenou zátěž pro organismus. Problémy mohou pociťovat zejména oslabení jedinci, ale občas se nevyhýbají ani zcela zdravým lidem. Co dělat, abychom se v horkých letních dnech cítili stále skvěle?

Voda je základ

Dodržování pitného režimu má být samozřejmostí. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, co a kdy pijete. V teplých dnech se doporučuje pít čtvrt litru čisté vody pravidelně každou hodinu. Ovšem pozor, větší množství už by bylo zátěží pro ledviny.

Vyvarujte se chlazeným nápojům. Krátkodobě sice navodí pocit osvěžení, ale mohou způsobit zánět nosohltanu. Jak je to možné? V dýchacích cestách žijí nejrůznější bakterie a viry, které se při změně teploty aktivují.

[related-post id=“30105″]

Termický šok vyvolaný studeným nápojem je navíc další zátěží pro organismus. Tělo se s ním totiž musí vypořádat větším výdejem energie. Pokud chcete zůstat fit i v létě, zcela vynechejte alkohol a kofeinové nápoje, které způsobují dehydrataci.

Jezte jako jižané

V horkých dnech se můžete inspirovat lehkou středomořskou kuchyní jižních národů, která se na vysoké teploty jako stvořená. Jezte hodně ovoce a zeleniny, ryby, celozrnné pečivo nebo jogurty.

Středomořská strava osvěží, ale nezatíží tělo. Foto: Unsplash.com

Nejezte naopak žádná smažená nebo velmi mastná jídla. Vynechávat nemusíte pikantnější kořeněná jídla. Ta totiž urychlují trávení a zlepšují přirozené chlazení organismu.

Pozor na nebezpečné UV záření

Během dne se co nejméně vystavujte přímému slunci. Chraňte se pokrývkou hlavy, opalovacím krémem s vysokým faktorem a slunečními brýlemi. Nebezpečné UV záření je neviditelné, ale může způsobit řadu zdravotních komplikací.

Pokud je to možné, nevystavujte tělo velkým teplotním změnám – např. časté přechody z klimatizované kanceláře do rozpálené ulice apod. I to totiž představuje pro organismus zvýšenou zátěž.

Osvěžit se můžete i u vody. Ovšem pozor na náhlé změny teplot. Foto: Unsplash.com

Noste vhodné oblečení

Oblékejte si světlé oblečení. Tmavé kousky šatníku sice zakryjí problematické partie, ale bude vám v nich větší horko. Zapomeňte na syntetické tkaniny, které téměr nesají pot a jsou méně prodyšné než přírodní materiály.

[related-post id=“26865″]

Spěte chytře

I v letních měsících je možné se dobře vyspat. Před usnutím si dejte studenou sprchu. Spaní v objetí s milovanou osobou si nechte až na zimu, stejně jako peřiny a přikrývky. Důležitá je i poloha těla při spánku. Pokud roztáhnete ruce a paže do šířky, vzduch bude kolem vás v noci lépe cirkulovat a vy se ráno neprobudíte zpocení.

X Zavřít