Zásadní změna pro kuřáky. Mentolové cigarety v Česku končí. Škodí mnohem víc, než se může zdát

LifestyleTomáš Marný24. února 20202 minuty čtení

Foto: Pixabay.com

Kuřáci mentolových cigaret si od 20. května již svoji oblíbenou značku nekoupí. Mentolové cigarety, v posledních letech inovované o práskací kapsli, kouří až třetina dospělých kuřáků. Zákaz jejich prodeje ve všech zemích Evropské unie byl oficiálně odsouhlasen již před pěti lety. Nyní tak definitivně končí a zákaz se týká jak klasických mentolek, tak cigaret s mentolovou kapslí. Kuřáci si také výrazně připlatí. Od jara se zvýší spotřební daň na krabičce u všech cigaret o 12 až 13 korun.

Zákaz prodeje se týká běžných mentolových cigaret i těch s mentolovou kapslí. Nevztahuje se však plošně na alternativy klasických cigaret, tedy především na elektronické cigarety, tzv. liquidy a také na zahřívaný tabák, jako je například IQOS.

Povolení jejich prodeje zůstává nadále v kompetenci členských států Unie a u nás se žádné omezení prodeje těchto výrobků nechystá. Předpokládá se, že právě po nich kuřáci klasických mentolek sáhnou jako po alternativě.

Mentolky škodí víc, než si myslíte

Většina z nás se domnívá (a zapřisáhlí kuřáci mentolek to často i tvrdí), že kouřit mentolovou cigaretu je zdravější, než kouřit klasické tabákové cigarety.

Odborníci na léčbu tabákové závislosti právě zákaz prodeje mentolových cigaret považují za velmi významný krok k zásadnímu omezení kouření. Mentolové cigarety totiž začíná kouřit mladá generace jako první, mentol mají děti rády.

Mentol při vdechování dráždí chladové receptory v krku a lidé tak mají pocit, že vdechují čistý a chladný vzduch, ale opak je pravdou. Mentolové aroma uvolňuje a rozšiřuje dýchací cesty.

Cigaretový kouř se díky mentolu dostává mnohem hlouběji do plic a navíc ve větším objemu. Ve výsledku mentolové cigarety ubližují kuřákům mnohem více, než ty klasické.

Mentolové cigarety mají skoro stoletou tradici

Mentolové cigarety se poprvé objevily v americkém Ohiu roku 1925, kdy s jejich objevem přišel mladý muž jménem Lloyd Hughes, přezdívaný Spud. Protože měl Lloyd astma, jeho matka ho nutila vdechovat mentolové krystaly.

Lloyd zjistil, že když uloží mentol do stejné plechové krabice s cigaretami, cigarety dostanou svěží příchuť. Zpočátku si je vyráběl jen pro svoji potřebu, až později je začal nabízet zákazníkům v restauraci svého otce. 

Novinka hostům zachutnala a Lloyd si své cigarety pod značkou Spud nechal patentovat a začal je prodávat po celém Ohiu. Už v roce 1932 byly cigarety Spud nejpopulárnější značkou v Americe.

Spud sice svoji značku odprodal velké tabákové společnosti, ale špatně si nežil ani poté. Nakupoval auta, domy, pořádal divoké večírky a nakonec téměř všechny peníze prohýřil. Do konce života se snažil vymyslet další stejně populární ochucenou cigaretu, to se mu však již nikdy nepodařilo.

Nepřehlédněte

Jak často měnit ložní prádlo • Náš každodenní spánek hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě. Abychom si užili kvalitní spánek, neměli bychom podceňovat význam pravidelné výměny ložního prádla. Nyní se podíváme na vědecké poznatky týkající se otázky, jak často bychom měli měnit ložní prádlo, abychom zajistili nejen pohodlný spánek, ale také udržovali svou hygienu na vysoké úrovni.

Spolknutá žvýkačka: Jak dlouho doopravdy vydrží v našem těle? • Už od dětství nám bylo vštěpováno, že polykat žvýkačku se nesmí, protože se pak přilepí na stěnu žaludku a v našem těle zůstane dalších 7 let. Zakládá se toto tvrzení na pravdě, nebo jde jen o ničím nepodložený mýtus a zbytečné strašení?

Třetina klíšťat v Praze je nakažená. V některých lokalitách až polovina • Přestože jsou pražští hygienici v těchto týdnech enormně vytíženi kvůli pandemii koronaviru, věnují se i dalším nebezpečným infekčním nákazám.

Klíšťová encefalitida

Ledviny jsou mimořádně důležité. Dopřejte jim odpovídající péči • Ledviny jsou natolik důležitý orgán, že byl 11. březen vyhlášen jako jejich světový den. Co vlastně v našem těle dělají? A jak se o ně správně starat, aby spolehlivě fungovaly co nejdéle?

Pohanka prospívá cévám, chrání před rakovinou a neobsahuje lepek. Příprava je velmi snadná • Pohanka je téměř zázračná surovina. Nemá žádný lepek, takže ji můžete konzumovat, i když trpíte celiakií. Funguje také jako účinná prevence proti kornatění cév a tepen. Obsahuje zinek, měď, mangan, selen a především přírodní rutin, který zvyšuje elasticitu cévních stěn. A její příprava navíc není ani trochu náročná.

Pohanka

Jean Reno poslal povzbudivá slova českým zdravotníkům • Slavný francouzský herec Jean Reno zaslal prostřednictvím sociálních sítí pozdrav všem zaměstnancům i pacientům pražské Nemocnice Na Homolce. Video zveřejnila nemocnice v pondělí a okamžitě se stalo hitem. Hvězda francouzského filmu v něm dodává odvahu zdravotníkům a pacientům.

Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti • Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.

Oválná okna v letadle mají svůj důvod • Ať už cestujete letadlem často, nebo spíš jen příležitostně, určitě už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč jsou všechna okénka v kabině oválná. Nejedná se o žádný výstřelek designerů. Hranatá okna by totiž mohla způsobit katastrofu.

Klíšťata útočí. Chraňte se dřív, než si vás najdou a bude pozdě • Vypadá to, že počasí se konečně umoudřilo. V příštích dnech nás čekají příjemné teploty, a tak mnozí vyrazí na vycházky do přírody. Stejně jako každý rok tam však můžeme narazit na parazita, který dokáže hodně zkomplikovat život.

Citlivost antigenních testů je nízká, pokud test není opakovaný, potvrdila studie • V odběrovém centru Fakultní nemocnice Motol proběhla na konci února studie, jejímž cílem bylo stanovit citlivost antigenních testů v režimu, který je blízký scénáři preventivního testování. Potvrdilo se, že tyto testy nezachytí ani polovinu pozitivních bezpříznakových jedinců, pokud nejsou opakovány.

Klíč k dlouhověkosti máme všichni na dosah ruky, tvrdí vědci z Harvardu • Prožít dlouhý a spokojený život je snem mnohých z nás. Moderní vědecké výzkumy dokazují, že každý člověk může do určité míry ovlivnit, kolika let se dožije.

Jíst naklíčenou řeřichu se vyplatí. Přináší řadu zdravotních benefitů • Řeřicha je rychle rostoucí bylinka, jejíž původní domovinou je pravděpodobně oblast Blízkého východu. Indové i Evropané ji znali již před mnoha staletími. Oblibu si získala pro svou jedinečnou chuť, ale i díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek.

Šedý zákal může postihnout každého. Dávejte pozor na varovné příznaky • Mezi nejzávažnější oční onemocnění patří šedý zákal. Jedná se o zastření oční čočky, které začíná poměrně nenápadně, ale v konečném důsledku může způsobit i slepotu. Na které varovné příznaky byste si měli dávat pozor?

Ideální čas na sprchu je pro každého různý. S čisticími prostředky šetřete • Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedni upřednostňují sprchování hned ráno po probuzení, druzí si tento rituál nechávají až na samý závěr dne před spaním. Co je ale lepší pro naše zdraví?

Exotické superpotraviny dokáží s tělem zázraky. Proč byste je měli vyzkoušet? • Příroda nám nadělila několik tzv. superpotravin, které obsahují obrovské množství látek prospěšných pro zdraví. Mnozí je označují za potraviny budoucnosti. O tom, že mají zázračné účinky, se ale vědělo už před mnoha tisíci lety. Řada z nich se běžně vyskytuje u nás, některé ale mají původ v exotických zemích.

Superpotraviny jsou dnes dostupné pro každého.

Proč je nejíte častěji? Vlašské ořechy mají právem nálepku božské potraviny • Naši předci prý vlašské ořechy velmi uctívali. Díky vizuální podobnosti s lidským mozkem se věřilo, že mají schopnost předávat lidem boží moudrost. Také se tradovalo, že tato potravina pomáhá při různých problémech s hlavou. Co je na tom pravdy z hlediska současné vědy?

Cizinec pašoval v zavazadlech 40 kartonů cigaret. Dopadli ho pražští celníci • Celníci na Letišti Václava Havla v Praze odhalili minulý týden pašeráka, který vezl ve svých zavazadlech tisíce kusů cigaret. Dvaadvacetiletý cizinec cestoval na pravidelné lince z Istanbulu do Prahy. Celníci objevili kontraband za pomoci služebního psa, který označil podezřelá zavazadla. Následná rentgenová kontrola potvrdila velké množství podlouhlých předmětů, které byly v útrobách dvou cestovních tašek a batohu. Při vlastní fyzické kontrole zavazadel nalezli celníci 40 kartonů cigaret značky Guloises Red, které nebyly označeny českou tabákovou nálepkou. Únik na cle a daních, který teď budou celníci po muži vymáhat, vyčíslili na více než 41 tisíc korun. [gallery columns="1" size="full" ids="11641"]

Jedlá soda má široké uplatnění v domácnosti i při zdravotních obtížích • Jedlou sodu neboli sodu bikarbonu známe zřejmě všichni a značná část populace využívá její vlastnosti v mnoha směrech. Pojďme se podívat, jaké má soda účinky a v kterých případech je vhodné ji použít v domácnosti.

Srdeční procházková trasa vede Riegrovými sady. Upozorňuje na závažné onemocnění • Srdeční selhání postihne každého pátého člověka staršího 40 let. Na závažnost tohoto onemocnění upozorňují již třetím rokem Srdeční procházkové trasy a jedna z nich je nyní i v Praze. Vybízí k pravidelnému pohybu, který je jedním z doporučovaných režimových opatření nejenom u srdečního selhání. Zároveň zdůrazňuje také důležitost pravidelných návštěv lékaře a dodržování správného režimu při léčbě.

Mýty o gumových medvídcích. Z čeho se opravdu vyrábějí, co obsahují a jak ovlivňují zdraví kloubů • Gumové medvídky milují děti po celém světě. Obrovské oblibě se ale těší i u dospělých, kteří se díky nim mohou vrátit do bezstarostným dětských let. Od roku 1922, kdy se začaly v Německu vyrábět, jejich popularita neklesá. Víte ale, že čeho se skutečně vyrábějí? A jsou opravdu tak přínosné pro zdraví, jak se často tvrdí?