Hostivařská přehrada potřebuje 115 milionů korun, aby ochránila Pražany před povodní

ZprávyPražskýDEN.cz31. ledna 20182 minuty čtení
Radní Libor Hadrava navštívil Hostivařskou přehradu.

Radní Libor Hadrava navštívil Hostivařskou přehradu.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Hostivařská přehrada, zprovozněná v roce 1963, je nejvýznamnějším vodním dílem na území Prahy. Dříve byla využívána převážně k rekreaci. Dnes však slouží i k vyrovnání průtoků pod přehradou, čímž výrazně přispívá k ochraně obyvatel města v případě povodňových událostí.

„Pro hlavní město Prahu je prioritou zajištění plné funkčnosti a vysoké bezpečnosti tohoto vodního díla. Proto průběžně monitorujeme celkovou kondici přehrady, ale také investujeme do moderního zabezpečení vodního díla. Tato investice je konkrétním příspěvkem k ochraně obyvatel metropole,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro bezpečnost a kriminalitu.

Radní Hadrava v úterý 30. ledna navštívil přehradu Hostivař v doprovodu správců přehrady, pracovníků organizace Lesy hl. m. Prahy, aby zkontroloval postup prací na výstavbě nového velínu. Ten po uvedení do provozu v polovině tohoto roku mimo jiné zajistí přímé spojení s operačním střediskem krizového řízení města. Náklady na tuto investici představují 3 950 000 Kč.

Další investice jsou nutné

Radní Hadrava se přímo v terénu seznámil také s projektem výstavby dodatkového bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před eventuálním poškozením, k němuž by mohlo dojít při přelití hráze.

„Podstatný krok ke zvýšení bezpečí Pražanů, žijících v údolí Botiče, učinilo současné vedení města, když prostřednictvím své příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy získalo územní rozhodnutí pro stavbu dodatkového bezpečnostního přelivu na vodním díle Hostivař. Význam této skutečnosti dokládá samotný fakt, že vodohospodářské předpisy ukládají doplnění takového kapacitního přelivu již od roku 2002,“ doplnil Libor Hadrava.

Předběžný odhad nákladů na vybudování bezpečnostního dodatkového přelivu hráze Hostivařské přehrady je 115 mil. Kč.

Nepřehlédněte

Praha má rozpočet na příští rok. Omezí běžné výdaje, zachová investice • Hlavní město Praha sestavilo rozpočet pro rok 2021. Kvůli epidemii covid-19, propadu ekonomiky a navazujícím opatřením vlády přijde metropole v příštím roce o miliardy korun. Proto snižuje běžné výdaje a hledá cestu k zachování investic. Ty považuje v době ekonomické krize za klíčové pro podporu pražské ekonomiky. Rada hl. m. Prahy projedná městský rozpočet v příštím týdnu. Následně ho musí schválit ještě Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Praha 10 přeložila část svého oficiálního webu pro neslyšící občany • Městská část Praha 10 se rozhodla jako jeden z prvních úřadů v České republice zpřístupnit informace týkající se každodenních situací pro neslyšící. Část webových stránek www.praha10.cz návštěvníci nově najdou i v českém znakovém jazyce.

Opravy na Karlově náměstí budou po zimní pauze pokračovat • Po zimní přestávce se na Karlovo náměstí vrátí dělníci. V pondělí 19. dubna odstartuje další část rekonstrukce místních vozovek a chodníků.

Koupaliště Petynka se po rekonstrukci opět otevírá • V pátek 17. července se znovu otevřou brány Koupaliště Petynka v pražských Střešovicích. Areál byl uzavřen kvůli rekonstrukci padesátimetrového venkovního bazénu. Novou podobu dostaly také šatny a další zázemí pro návštěvníky.

Likvidace roušek má svá pravidla. Do kanalizace nepatří, varuje PVK • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyzývají občany Prahy, aby nevhazovali do kanalizace jakékoliv ochranné prostředky (jednorázové i šité roušky) proti šíření nemoci Covid-19.

Rekonstrukce další pražské tramvajové tratě začíná už tento čtvrtek • Ve čtvrtek v časných ranních hodinách odstartuje rekonstrukce tramvajové tratě v ulicích Starostrašnická a V Olšinách. Práce potrvají do konce letních prázdnin. Cestující v této oblasti musejí počítat s několika dočasnými změnami.

Stanice metra Vltavská prochází rozsáhlou revitalizací. Co všechno se změní? • Vestibul stanice metra Vltavská byl řadu let v dezolátním stavu. To se ale teď začíná měnit. Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci s MČ Praha 7 zahájil revitalizaci, jejímž cílem je udělat prostor tohoto vytíženého uzlu MHD přehlednější, přístupnější a celkově přívětivější. Celá rekonstrukce je rozplánována do čtyř etap. Již v loňském roce proběhla demolice nepotřebné lávky pro pěší a oprava točitého schodiště u vestibulu metra. Druhou etapou je oprava nadzemní části objektu stanice a schodišť, která právě probíhá. Odstraněním bariér by mělo dojít ke zlepšení přehlednosti. Sjednocení a doplnění se dočká mobiliář a některé stávající plochy a konstrukce. Na tuto etapu do konce roku naváže rekonstrukce fontány Faun Vltavská a jejího okolí. Podoba objektu včetně vazeb na okolní veřejný prostor zůstane po rekonstrukci zachována. Závěrečná etapa odstartuje na začátku příštího roku, kdy se opravy dočkají tramvajové zastávky a povrchy všech vnějších ploch atria. Plochy budou následně streetartově pojaty. O konkrétní podobě by měla rozhodnout otevřená soutěž. Její přípravu plánuje Praha 7 ve spolupráci s Dopravním podnikem na příští rok, v návaznosti na průběh čtvrté etapy úprav. Jelikož o ztvárnění ploch eviduje městská část již nyní ze strany umělců velký zájem, a to nejen v prostoru vnějšího atria, ale i širšího území lokality Vltavská, předpokládá se obsáhlejší diskuze nad možným výtvarným pojetím této oblasti. Stanice metra Vltavská byla slavnostně otevřena 3. listopadu 1984 jako součást provozního úseku metra III. C. Je založena v otevřené jámě, zajištěné kotvenými pilotovými stěnami. Nástupiště leží 20,75 metrů pod zemí, což z ní činí jednu z nejhlubších stanic linky C. Vzhledem k praxi při výstavbě a návrhu stanic pražského metra je toto řešení atypické. Běžně se v této hloubce zakládají stanice ražené (například Želivského). Kvůli složitým podmínkám a ve snaze o unifikaci návrhů na lince C zvolili architekti a projektanti jiný postup.

Stanice metra Vltavská na lince C aktuálně prochází rekonstrukcí.

Staroměstský orloj se brzy na několik měsíců odmlčí • Rekonstrukce Staroměstské radnice pokračuje a další její etapa se týká orloje. Orloj se kvůli rekonstrukci zastaví v pondělí 8. ledna.

Úniky vody v Praze se hledají stejným způsobem jako voda na Marsu • Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. Ještě v roce 2000 přitom přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent. Celkový objem ztrát vody se podařilo Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) snížit na historické minimum z 11 979 tis. m³ v roce 2019 na 11 680 tis. m³ v roce 2020.

Areál holešovické tržnice se promění. Praha vypíše mezinárodní soutěž • Pražští radní dnes schválili vyhlášení mezinárodní otevřené architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejného prostoru v areálu Pražské tržnice.

Zdevastovaný studniční domek v oboře Hvězda prošel rekonstrukcí • Návštěvníci pražské obory Hvězda se mohou kochat čerstvě opraveným studničním domkem. Tato technická památka leží ve středové části obory, přibližně 200 m od Libocké brány u cesty spojující Libockou a Bělohorskou bránu. V minulosti se jednalo o zdroj pitné vody pro dům oborníka.

Studeniční domek v oboře Hvězda před a po rekonstrukci.

Zdrogovaná těhotná žena házela z balkonu dlažební kostky • Policisté z cizinecké policie vyjížděli ve čtvrtek před polednem do Bartoškovy ulice na Praze 4. Lidé tam nahlásili ženu, která měla z balkonu údajně házet dlažební kostky.

Olšanská ulice se má radikálně proměnit. Chystá se nová studie • Pražští radní zadali vypracování studie revitalizace Olšanské ulice a jejího okolí. Na úkolu nyní pracuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Dokument má určit budoucí urbanistickou podobu území. Řešit bude ale také veřejné prostranství, dopravu nebo snížení ekologické stopy.

Praha chystá rekonstrukci Revoluční ulice za desítky milionů korun • Revoluční ulici čeká v dohledné době rekonstrukce tramvajové trati. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci s ateliérem Ondřeje Císlera již vypracoval studii, kterou schválili pražští radní. Návrh počítá s rozšířením chodníků a výsadbou nového stromořadí. Pražané se mohou těšit i na malé náměstíčko na rohu Klimentské ulice.

Mariánské náměstí se promění v pěší zónu. Přibudou stromy i vodní prvky • Architektonické studio Xtopix zveřejnilo novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Rekonstrukce by se měla začít v roce 2022.

FOTOREPORT: Konec ostudy! Okolí Národního muzea se začíná měnit. Hotovo bude už letos • Rada hl. m. Prahy dnes schválila kroky vedoucí ke zpříjemnění okolí Národního muzea. Hlavní úpravy čekají prostor mezi historickou a novou budovou Národního muzea. Dále se plánuje nové napojení na tramvajovou trať ve Vinohradské a Škrétově ulici. Změny proběhnou ještě letos. Podklad pro celkovou vizi okolí Národního muzea vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Konec jedné velké pražské ostudy.

Razantní proměna pražského InterContinentalu. Hotel bude luxusnější a úprav se dočká i okolí • Ikonická budova na rohu Pařížské změnila majitele a časem změní i jméno. To bude odkazovat na legendární restauraci. Po rekonstrukci se hotel chce stát symbolem luxusu a přilákat nové zákazníky. Zájem o luxusní ubytování v metropoli přitom roste. Víkend v nejdražším pokoji v Praze vyjde zhruba jako nové auto.

Úniky vody v Praze se nově vyhledávají přes satelit • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

Štěrboholy mají novou moderní radnici za 18 milionů korun • Občanům MČ Praha 10 – Štěrboholy se dnes poprvé otevře nový městský úřad. Moderní budova vyrostla v přirozeném centru obce, je dobře dostupná a obyvatelům kromě vyřízení nezbytné agendy nabídne také prostory pro setkávání, výstavy či svatby. Fungovat zde bude například služebna městské policie a plánuje se i další rozšíření služeb pro štěrboholské občany, jako třeba pekařství či kavárna. „V minulosti sídlil úřad v budově, která musela být v roce 2017 vrácena v rámci restituce pozůstalým židovské rodiny ze Štěrbohol, kteří po druhé světové válce odešli do Izraele. Poté jsme se museli přesunout do dočasných prostor a usilovně jsme hledali řešení situace. Nabídka budov pro nový úřad byla nevyhovující, proto se zastupitelstvo rozhodlo pro novou stavbu budovy radnice na pozemcích městské části v centru, v blízkosti parku,“ vysvětluje okolnosti vzniku nové radnice František Ševít, starosta městské části Praha – Štěrboholy. Projekt vznikl na místě spojeném s dávnou i novodobou historií Štěrbohol, dříve tu stával panský dvůr a později statek. Při kopání základů se odkrylo historické sklepení, které bylo archeologicky prozkoumáno. Na radnici pro razítko, na svatbu či do kavárny Patrové budově dominuje věž s hodinami a dřevěným obložením. Autorem architektonického řešení je Ing. arch. Michal Fischer ze společnosti MFA s.r.o. Následný projekt stavby zpracovávala společnost Cubespace s.r.o. V nejbližší době se zde pro občany zpřístupní nový a reprezentativní prostor, kde bude možné pořádat různé akce, školení, prezentace, výstavy či svatby, v přízemí začne brzy fungovat služebna městské policie a bude zde umístěn i historický archiv Štěrbohol. [gallery size="full" columns="1" ids="12702"] „V rámci zástavbové studie v budoucnosti počítáme s dalším rozvojem služeb. Měl by tu vzniknout obytný dvoupodlažní dům se službami v přízemí, který by byl vhodný například pro ordinace lékařů, kavárny, pekárny, kadeřnictví či podobné služby, o které je ze strany veřejnosti největší poptávka,“ nastiňuje plány na budoucí rozšíření centra městské části starosta Ševít. Bezprostřední okolí radnice chce vedení obce upravit do podoby malého náměstíčka. Náklady na stavbu nové budovy úřadu městské části Štěrboholy si vyžádaly 18 mil. korun a další náklady na interiérové vybavení. Městská část hradí náklady z bezúročné půjčky od Magistrátu hl. m. Prahy a vlastních finančních prostředků. Výstavba radnice trvala 11 měsíců, v plném provozu bude od 15. října 2018.

Nová budova městského úřadu.

Novou podobu terminálu Černý Most navrhne studio re:architekti • Koncepční studii autobusového terminálu Černý Most zpracuje česká architektonická kancelář re:architekti. Studio má za sebou například realizaci autobusového nádraží v Mnichově Hradišti. Výběrové řízení probíhalo pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Studie by měla být dokončena příští rok v květnu.