Narodilo se nejvíc dětí od roku 1980. Kdy bude mít Praha 1,5 milionu obyvatel?

ZprávyPražskýDEN.cz22. března 20181 minuta čtení

Foto: Archiv

Počet obyvatel Prahy vzrostl v roce 2017 o 14 tisíc. Hlavní město tak mělo na konci loňského roku 1 294 513 obyvatel. Nejnovější data zveřejnil Český statistický úřad.

Přirozený přírůstek i přírůstek stěhováním byly v roce 2017 vyšší než v předchozím roce, a to jak v absolutní výši, tak v přepočtu na střední stav obyvatel. Od počátku roku se počet obyvatel zvýšil o 14 005 osob. Podle předběžných údajů ČSÚ tak měla Praha v závěru roku přesně 1 294 513 obyvatel.

V roce 2017 se v Praze živě narodilo 15 324 dětí (o 1 032 více než v předchozím roce), což je nejvíce od roku 1980, kdy se narodilo 15 337 dětí. Zemřelo 12 199 obyvatel (o 58 více než v předchozím roce). Pražané také uzavřeli 6 604 sňatků, rozvedeno jich naopak bylo 2 860. Statistici také zaznamenali 2 423 umělých přerušení těhotenství.

Vývoj počtu obyvatel Prahy (v tisících)

1880 1910 1930 1950 1970
350 668 950 1 058 1 141
1990 2000 2010 2015 2017
1 215 1 181 1 257 1 267 1 294

Přestože byl přírůstek obyvatel v Praze mezi kraji nejvyšší, i nadále zůstává až druhým nejlidnatějším krajem ČR po Středočeském kraji. Už letos by ale Praha mohla překonat hranici 1,3 milionu obyvatel.

Odborníci předpokládají, že v polovině tohoto století bude žít v Praze až 1,6 milionu lidí. Kolem roku 2100 už by pak Praha měla být dvoumilionovou metropolí.

Nepřehlédněte

5. 11. 1868: Manželka přes inzerát se nemusí vždycky vyplatit • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Praha 2 má novou starostku. Jana Černochová končí po 14 letech • Zastupitelé městské části Praha 2 na pondělním zasedání uvolnili z funkce starostky Janu Černochovou. Novou starostkou zvolili dosavadní místostarostku Alexandru Udženija.

19. 7. 1890: Nové stavby na Vinohradech, zmlácená prodavačka a smrt při koupání • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Vyvolávání duchů v Maďarsku skončilo obrovským kraválem • Spiritistické seance bývaly oblíbenou kratochvílí lidí na přelomu 19. a 20. století. V kronikách českých spiritistů najdeme řadu nevysvětlitelných zážitků a jevů. A nejinak tomu bývalo i v zahraničí, kde se vyvolávání duchů rovněž praktikovalo. Přečtěte si článek z Národních listů ze srpna 1901, kde se píše o jednom takovém sezení v Maďarsku.

Mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi povede vodovod za 138 milionů • Rada hl. m. odsouhlasila vybudování první části vodovodního řadu určeného k zásobování jihovýchodní části hlavního města pitnou vodou. Mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi tak bude vybudován během dvou let vodovodní řad o délce 1967,3 metrů. Předpokládaná cena první etapy stavby je necelých 137 milionů korun. Řad bude napojen na stávající ocelové potrubí DN 600 v Uhříněvsi, povede ulicí Ke Křížku a K dálnici, překříží shybkou Pitkovický potok a štolou podejde kruhový objezd, za kterým bude tento úsek výstavby ukončen. Stavba se nachází v zastavěné části města na pozemcích ve vlastnictví hl. m. Prahy nebo na pozemcích, které jsou smluvně ošetřeny. Uzavření smlouvy o dílo musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy. „Jihovýchodní část města trpí kvůli velké výstavbě v poslední době nedostatkem vody. Nový vodovodní přivaděč z vodojemu Jesenice tuto situaci dlouhodobě vyřeší,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.  

Vzácný varan molucký se opět vylíhnul v pražské zoo • V pražské zoologické zahradě mají radost z dalšího úspěchu. Chovatelům se opět podařilo rozmnožit vzácné varany molucké – v úterý a ve čtvrtek se po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata. Poprvé byl tento druh v Zoo Praha odchován v roce 2014, od té doby se to zatím nepodařilo žádné jiné z devíti evropských institucí, které tyto náročné a choulostivé plazy v současnosti chovají. Varan molucký byl vědecky popsán teprve v roce 1997, kdy byl rozpoznán jako samostatný druh od varana mangrovového. Obývá tropické lesy a mokřady Moluk na jihovýchodě Asie a svým výrazným žluto-černým zbarvením je bohužel atraktivní pro pašeráky. Ostatně první jedinci, které pražská zoo získala v roce 2007, pocházeli z konfiskátů. Metodiku chovu měla pražská zoo tehdy už úspěšně vyzkoušenou na geneticky blízce příbuzných a chovatelsky méně náročných varanech mangrovových (v letech 1992–2010 se tu vylíhlo 101 mláďat tohoto druhu). Cenné poznatky přinesla i spolupráce s kolegy ze zoologické zahrady v Kolíně nad Rýnem, kteří v té době také zakládali chov. Bylo ovšem nutné přihlédnout k tomu, že varani molučtí jsou velice choulostiví chovanci ve všech aspektech. „Jsou to velmi citlivá, plachá a obtížně chovatelná zvířata. Problém je i to, že samci jsou výrazně větší než samice, mohou být vůči nim agresivní a utlačovat je,“ vysvětluje kurátor chovu plazů Petr Velenský a dodává: „Proto jsme také mimo jiné vyvinuli speciální systém úkrytů, které používáme, abychom obě pohlaví oddělili při krmení a zamezili vzájemným potyčkám.“ [gallery size="full" columns="1" ids="11303"] Po sedmi letech chovu se v roce 2014 podařilo varany molucké v Zoo Praha poprvé úspěšně rozmnožit. Žádné z devíti evropských institucí, které nyní chovají celkem 26 jedinců, se od té doby nepovedlo tento úspěch zopakovat – až letos opět v Praze. „Druhá generace je vždy cennější a spoléhali jsme na ni. Půjde-li vše, jak má, můžeme v budoucnu očekávat další snůšky,“ říká kurátor Petr Velenský. Ve snůšce bývá obvykle 2–6 vajec, letos byla vejce čtyři, z toho dvě neoplozená. Ze zbylých dvou se po šesti měsících inkubace v úterý a ve čtvrtek vylíhla zdravá mláďata, která budou nyní odchovávána v zázemí. Dva dospělé páry první pražské generace jsou k vidění v teráriu u Rezervace Bororo.

Varan molucký.

Rakovina sítnice postihuje nejmenší děti. Lékaři z Motola zkusili revoluční léčbu • Zcela nový způsob aplikace cytostatika poprvé v ČR použili lékaři FN Motol při léčbě 3leté Elenky s nádorovým onemocněním sítnice. Jedná se o přímou injekční aplikaci cytostatik do oka pacienta, která umožňuje docílit ve sklivci dostatečné koncentrace léku a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného vyléčení. Dosud byla tato metoda dostupná pouze v několika zahraničních centrech a nyní se dostává i k českým pacientům.

Několik dnů intenzivního páření. Pokus o spojení indických lvů dopadl výborně • Samec lva indického Sohan, který v Zoo Praha dočasně nahradil nezkušeného Jamvana, na druhý pokus uspěl i u samice Suchi. K páření se lvicí Ginni došlo už koncem ledna. Suchi z počátku odmítala přijmout nadřazenost nového samce, proto byl tento pár koncem ledna rozdělen a Sohan připuštěn k Ginni. 18. února chovatelé Sohana znovu spojili se Suchi a tentokrát úspěšně. „První páření Sohana a Suchi jsme zaznamenali 18. února a od té doby můžeme hovořit o čtyřech dnech intenzivního páření, které tak probíhá déle, než jsme čekali,“ poznamenal ve středu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="6069"]   [related-post id="5977"] [related-post id="5727"] [related-post id="3580"] [related-post id="6054"]

Od 18. února chovatelé zaznamenali u lvů indických Sohana a Suchi několik dnů páření.

Stanice metra Vltavská prochází rozsáhlou revitalizací. Co všechno se změní? • Vestibul stanice metra Vltavská byl řadu let v dezolátním stavu. To se ale teď začíná měnit. Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci s MČ Praha 7 zahájil revitalizaci, jejímž cílem je udělat prostor tohoto vytíženého uzlu MHD přehlednější, přístupnější a celkově přívětivější. Celá rekonstrukce je rozplánována do čtyř etap. Již v loňském roce proběhla demolice nepotřebné lávky pro pěší a oprava točitého schodiště u vestibulu metra. Druhou etapou je oprava nadzemní části objektu stanice a schodišť, která právě probíhá. Odstraněním bariér by mělo dojít ke zlepšení přehlednosti. Sjednocení a doplnění se dočká mobiliář a některé stávající plochy a konstrukce. Na tuto etapu do konce roku naváže rekonstrukce fontány Faun Vltavská a jejího okolí. Podoba objektu včetně vazeb na okolní veřejný prostor zůstane po rekonstrukci zachována. Závěrečná etapa odstartuje na začátku příštího roku, kdy se opravy dočkají tramvajové zastávky a povrchy všech vnějších ploch atria. Plochy budou následně streetartově pojaty. O konkrétní podobě by měla rozhodnout otevřená soutěž. Její přípravu plánuje Praha 7 ve spolupráci s Dopravním podnikem na příští rok, v návaznosti na průběh čtvrté etapy úprav. Jelikož o ztvárnění ploch eviduje městská část již nyní ze strany umělců velký zájem, a to nejen v prostoru vnějšího atria, ale i širšího území lokality Vltavská, předpokládá se obsáhlejší diskuze nad možným výtvarným pojetím této oblasti. Stanice metra Vltavská byla slavnostně otevřena 3. listopadu 1984 jako součást provozního úseku metra III. C. Je založena v otevřené jámě, zajištěné kotvenými pilotovými stěnami. Nástupiště leží 20,75 metrů pod zemí, což z ní činí jednu z nejhlubších stanic linky C. Vzhledem k praxi při výstavbě a návrhu stanic pražského metra je toto řešení atypické. Běžně se v této hloubce zakládají stanice ražené (například Želivského). Kvůli složitým podmínkám a ve snaze o unifikaci návrhů na lince C zvolili architekti a projektanti jiný postup.

Stanice metra Vltavská na lince C aktuálně prochází rekonstrukcí.

Léto se naposledy vrátí. Meteorologové slibují tropické teploty • Srpen se sice překulil do druhé poloviny, ale to neznamená, že léto řeklo své poslední slovo. I když teploměr v těchto dnech ukazuje přes den maximálně 24 stupňů, podle meteorologů ještě budeme mít příležitost užít si dosyta tropické teploty. I když pro tento rok už to nejspíš bude naposledy.

Malé pejsky někdo odložil na mráz. Tohle normální člověk neudělá • Do útulku pro opuštěná zvířata městské policie v Troji zavolala v pondělí dopoledne žena a oznámila, že na Chodově pod mostem našla v přepravce čtyři štěňata. Na místo okamžitě vyjeli pracovníci odchytové služby a převezli je do trojského útulku. Jen díky včasnému nálezu nebyla dlouhou dobu vystavena mrazivému počasí, které by se zcela určitě negativně podepsalo na jejich zdraví. Tři holky a jeden kluk jsou nyní v péči ošetřovatelů a jsou naštěstí v dobrém stavu. Stáří štěňat je přibližně 6 týdnů. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="6306"]

Koronavirus dál postupuje Českem. Zemřelo dalších 180 lidí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 8 745 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 26 118 provedených PCR testů, z nichž 33 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 47 796.

Délku a kvalitu života může ovlivnit váš pejsek • Patříte mezi majitele čtyřnohého miláčka? Podle vědců si můžete gratulovat. Pejsek v domácnosti totiž pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu vašeho života. Tento fakt má přitom jednoduché vysvětlení.

Výstava ukazuje, jakým směrem by se Praha mohla v budoucnu vyvíjet • V neděli 20. září odstartoval na Smetanově nábřeží v Praze rozsáhlý výstavní projekt „Praha – město pro lidi“.

Ve Vltavě objevili nevybuchlý granát. Nábřeží bylo uzavřeno • Pražští policisté dnes uzavřeli na více než hodinu část Podolského nábřeží. Ve Vltavě nedaleko Vyšehradského tunelu totiž hledač kovů objevil nevybuchlý dělostřelecký granát. „Krátce po 9. hodině přijali operátoři tísňové linky 158 oznámení o nálezu podezřelého předmětu ve Vltavě v oblasti Podolského nábřeží. S ohledem na okolnosti na místo vyrazili policisté pořádkové i dopravní služby, policejní pyrotechnik a rovněž dispečeři dopravního podniku,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová Policejní pyrotechnici na místě zjistili, že dělostřelecký granát je stále aktivní. Materiál byl proto následně odvezen k bezpečné likvidaci. Doprava v nejbližším okolí byla obnovena krátce po půl jedenácté dopoledne. Dnes byl v Praze u Podolského nábřeží hledačem kovů vytažen z řeky dělostřelecký granát. Policejní pyrotechnici místo uzavřeli a zjistili, že se jedná o granát aktivní. Momentálně je munice převezena k bezpečné likvidaci. pic.twitter.com/tiJazgMvFO

Nové byty v Praze brzdí povolovací procesy. Vznikne proto centrální úřad • Zástupci developerů se na prvním setkání s vedením pražského magistrátu shodli na klíčovém problému bytové výstavby a dalších stavebních projektů v metropoli. Zřízení centrálního stavebního úřadu by mělo přinést zrychlení stavebních povolení a snížení celkové byrokracie kolem nových projektů v Praze.

Otevírají se muzea a galerie. Někde ale přivítají návštěvníky až později • Po téměř dvou měsících se dnes znovu otevřou některá pražská muzea a galerie. Za zpřísněných hygienických opatření mohou lidé v hlavním městě opět navštívit objekty Národního muzea nebo Národní zemědělské muzeum na Letné. Národní technické muzeum a Národní galerie otevřou o něco později.

Historická budova národního muzea se po rekonstrukci otevřela návštěvníkům v říjnu loňského roku.

Okolo Košíkovského potoka vede nová cyklostezka • Technická správa komunikací hl. m. Prahy společně se společností Strabag a.s. a Městskou částí Praha 11 otevřeli novou cyklostezku v okolí Košíkovského potoka. Výstavba byla zahájena na konci loňského roku, probíhala ve třech etapách a dokončena byla o měsíc dříve oproti původnímu plánu. „Jsem rád, že se nám společně podařilo vybudovat pro Pražany tento nový úsek cyklostezky v atraktivním prostředí Košíkovského potoka, propojující naši městskou část s Prahou 10,“ říká Petr Jirava, starosta MČ Prahy 11. Výstavba nové cyklostezky začala druhou etapou, která byla zahájena v listopadu loňského roku, a jež spojuje křižovatky ulic Mírového hnutí a Klíčova až k přechodu lávkou přes Košíkovský potok. Na ní navázaly první a třetí etapa. Ty vedou přes Košíkovský potok podél Sportovního areálu Jedenáctka, kde přecházejí na stávající zpevněnou cestu podél rybníků a dále na komunikaci podél Záběhlického zámku. Délka cyklostezky je 709 m a šířka 4 m, povrch je živičný. Určena je pro cyklisty, in-line bruslaře i pěší. „Celková cena výstavby nové cyklostezky a jejího okolí stála 15,6 mil. Kč. Kromě realizace samotné stezky se upravovalo také její okolí. Byl založen nový trávník, pokácena nevhodná a přestárlá zeleň dle rozhodnutí odboru životního prostředí, stávající zeleň byla ošetřena a provedena náhradní výsadba stromů, především jasanů a líp. Stezka je dále ohraničena gabionovými zdmi a vybudováno bylo také přemostění přes potok,“ říká Petr Smolka, generální ředitel TSK, a.s. „Zájem o cyklistiku v hlavním městě neustále roste, a protože se nám podařilo pro tento rok navýšit rozpočet pro její rozvoj až na 100 milionů korun, plánujeme v letošním roce otevřít další úseky cyklostezek a cyklotras, které ještě více propojí Prahu a zejména její okrajové městské části mezi sebou. Jedná se příkladně o cyklostezku Běchovice – Horní Počernice, Radotín - Šárovo kolo nebo vyznačení cyklotras na Praze 3 a celá řada dalších cykloopatření, výstavba nových signalizací nebo přeznačení a opravy stávajících tras,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času.

Novorozená sloní samička vyšla poprvé na procházku • Během slunečného a teplého nedělního odpoledne se sloní samička narozená v Zoo Praha 27. března 2020 poprvé podívala ven.

V Chotkově ulici začíná oprava tramvajové tratě • O víkendu začne oprava tramvajových tratí v Chotkově ulici a na Klárově. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vymění celkem 2,4 kilometru dožilých kolejnic, z nichž některé pocházejí z roku 2004.