Pražské přívozy v sobotu vyplouvají do nové turistické sezóny

ZprávyPražskýDEN.cz23. března 20182 minuty čtení

Foto: ROPID

Kromě dvojice tradičně celoročních přívozů P1 a P2 plujících na severu Prahy, přívozů P5 a P8, které pomáhají překonat Vltavu v místech dočasně chybějících lávek pro pěší, a přívozu P7, který po výpomoci při uzavření Libeňského mostu zůstal v provozu i v březnu, vyplují spolu se zahájením turistické sezony v sobotu 24. března 2018 i zbylé sezonní pražské přívozy P3 (Lihovar – Veslařský ostrov) a P6 (Lahovičky – Nádraží Modřany).

Od stejného data bude prodloužena provozní doba přívozů P5, P7 a P8 o hodinu, tedy až do 20:00. Dosud jediný integrovaný příměstský přívoz P4 mezi Kazínem a Mokropsy vypluje podobně jako loni 1. června.

„Přívozy jsou již třináctým rokem plnohodnotnou součástí pražské MHD. V poslední době také fungují jako náhradní doprava, například za zřícenou lávku v Troji nebo za dočasně uzavřené lávky pro pěší na výtoňském železničním mostě,“ říká náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

[related-post id=“6807″]

„Za loňský rok přepravily přívozy Pražské integrované dopravy rekordních 585 tisíc cestujících a 58 tisíc kol. Prvenství co do počtu přepravených cestujících si udržuje linka P2 mezi Podbabou a Podhořím, která za loňský rok přepravila 231 tisíc cestujících a 24 tisíc kol,“ doplňuje ředitel ROPID Petr Tomčík.

Linky P5 a P8 sloužící jako náhradní doprava za uzavřené pěší lávky jsou zdarma, na ostatních linkách platí běžný tarif Pražské integrované dopravy.

Nepřehlédněte

OBRAZEM: Vltava se vzedmula. Hasiči vytvořili největší hasičskou vodní fontánu na světě • Několik tisíc lidí sledovalo v sobotu večer na Vltavě v centru Prahy mimořádně nevšední událost. Několik stovek profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky vytvořilo za pomoci stříkaček největší hasičkou vodní fontánu na světě. Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedmula do vzduchu a za doprovodu světel a tónů symfonické básně Vltava z cyklu Má Vlast vytvořila unikátní a dosud nevídaný vizuální zážitek. [gallery columns="1" size="full" ids="10761,10762,10763,10764,10765,10766,10767,10768,10769,10770"] [related-post id="10710"]

Kuchyňské tuky po použití nevylévejte do odpadu. Bezohledný přístup se může vymstít • Vánoce se blíží a s nimi i spousta (co si budeme namlouvat) tučného jídla. Nechme ale nyní otázku zdravého životního stylu stranou, vždyť řízky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zaměřme se na téma méně časté, avšak neméně důležitou – co s olejem po smažení? 

Zmírňuje kocovinu, osvěžuje dech a zlepšuje náladu aneb Co všechno dokáže obyčejná voda • 22. března si lidé po celém světě připomínají Světový den vody. Tato životodárná tekutina si zaslouží nejen náš obdiv, ale především to, abychom ji v dostatečné míře denně konzumovali. Pozitivních účinků na náš organismus má celou dlouhou řadu, a to zejména tehdy, když ji pijeme čistou a kvalitní. V Česku je sice kvalita kohoutkové vody na velmi dobré úrovni, přesto se při každodenním pití vyplatí investovat do přístrojů na její filtraci. V následujícím článku jsme pro vás vybrali několik příkladů pozitivních účinků pití vody, o nichž jste možná ještě neslyšeli.

15. 9. 1889: Moderní hasičský žebřík, telefonické spojení s Vídní a ztráta peněz • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rok 2020? Lidstvo už zažilo mnohem horší časy. Umíraly desítky miliónů lidí • Na uplynulý rok 2020 zřejmě nikdo z nás nezapomene. Svět se doslova ze dne na den změnil a pro mnohé bohužel k horšímu. Při příchodu nového roku si tentokrát všichni navzájem přáli, aby ten příští byl už konečně lepší a normálnější. Ale objektivně vzato si lidstvo zatím naštěstí nežije zase tak špatně. V nepříliš vzdálených dějinách totiž byly i horší etapy.

5. 12. 1889: Spor o pozemky mezi Vinohrady a Prahou a noční řádění buršáků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Na Libeňský most se od soboty vrátí nejen MHD, ale i automobily • Libeňský most se nejpozději od sobotního rána 3. března otevře nejen pro městskou hromadnou dopravu, ale vrátí se na něj také osobní automobilová doprava. V úterý nezávislý statik zkontroloval funkční podepření mostu a navrhl nutná opatření. Veškeré zabezpečovací práce včetně aktivace samotného podepření skončily již začátkem týdne, kdy je zhotovitel předal zástupcům Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s. Ze zprávy nezávislého statika vyplývá, že na mostě mohou jezdit v omezeném režimu tramvaje, a také vozidla až do hmotnosti 11 tun. Na základě rozhodnutí mostních techniků se ovšem zachová původní povolená hmotnost, tedy do šesti tun. [related-post id="5763"] Nyní na mostě probíhají nutné opravy tramvajové trati a v průběhu dnešního dne dojde i k úpravě trasy pro automobily. Jízdní pruh musí být fyzicky oddělen od tramvajového tělesa a upravuje se dopravní značení.

Lineňský most je uzavřený od ledna.

Bude hezky, ale pak přijde studená fronta. Předpověď počasí na středu 3. dubna a výhled na další dny • Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám v těchto dnech proudí teplejší vzduch od jihu. I proto se středeční počasí v Praze i na většině území České republiky povede.

31. 5. 1890: Zbytečný poplach kvůli ohni v obchodě na Karlově náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Ohňostroje jsou projevem arogance a sobectví vůči zvířatům. Zakažme je, vyzývá ředitel zoo • Jakkoliv zatím není jasné, jak bude vypadat videmapping, kterým chtějí radní v hlavním městě nahradit tradiční ohňostroj na přelomu roku, je na místě říci zcela jednoznačně: zdravý rozum zvítězil nad sobectvím a arogancí. Řekněme si to na rovinu: novoroční ohňostroje přestávají být světelnou show nabízející svátečně naladěným divákům mimořádnou podívanou, svou hlučností se přibližují spíš válečnému konfliktu.

Bombardování Prahy nepřežily stovky lidí. Byla to chyba Spojenců, nebo záměr? • Před 74 lety se Praze rozezněly sirény. Krátce po poledni se na nebi objevilo několik desítek bombardérů B-17 americké osmé letecké armády. Nikdo na zemi v tu chvíli ještě netušil, jaká zkáza všechny brzy postihne. Bombardování Prahy právě začalo.

Ničivé bombardování navždycky Prahu poznamenalo.

25. 3. 1890: Nový vynález, umělecká výstava a popálený hnanec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Epidemie se zhoršuje. Magistrát vydal apel na všechny Pražany • S nástupem chladnějšího počasí přibývá v hlavním městě i v dalších krajích ČR nakažených koronavirem. Praha nyní vykazuje čtrnáctidenní incidenci 93,08 potvrzených případů na 100 000 obyvatel, uvedl v tiskové zprávě Magistrát hl. m. Prahy. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je v Praze 1,21, zatímco celorepublikový průměr má nyní hodnotu 1,14.

Být lakomý a sobecký se finančně vůbec nevyplácí, zjistil výzkum • Lakomci, sobci a škudlilové se ve společnosti netěší příliš velké oblibě. Všeobecně se ale předpokládá, že tito lidé díky své chamtivosti ušetří spoustu peněz, takže jsou tím pádem materiálně lépe zajištění. Nejnovější zjištění ale tento mýtus vyvrací.

Do Česka se valí tropické počasí. Co dělat, když teploty atakují 40 stupňů? • Přestože o víkendu očekávají meteorologové bouřky a ochlazení, v příštím týdnu vtrhne do Česka tropické počasí. Teploty se na některých místech nebezpečně přiblíží ke 40 stupňům. Lékaři a odborníci proto připomínají zásady, které by měl v takovém počasí každý dodržovat.

Čajový sáček vznikl omylem. Měl ušetřit peníze, ale dnes šetří hlavně čas • Čaj v nejrůznějších podobách pijí lidé po celém světě. Někdo s citrónem, někdo s mlékem, někdo k snídani, někdo dopoledne, někdo odpoledne „o páté“, někdo večer před usnutím. Obvykle využíváme onu pohodlnou variantu čajových sáčků, které zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat. Tato nejpoužívanější verze však vznikla víceméně náhodou.

Co bude s Nemocnicí Na Františku? Magistrát chce zastavit privatizaci • Rada hl. m. Prahy na svém úterním zasedání souhlasila se záměrem převzít správu, provoz a budoucí fungování Nemocnice Na Františku od městské části Praha 1. Současně pověřila radní pro oblast zdravotnictví a majetku, aby zahájili s městskou částí Praha 1 jednání.

Bude Nemocnici Na Františku provozovat soukromá firma?

Saskia Burešová: Analogová královna vládne televiznímu éteru už 52 let • Podepsala snad smlouvu s ďáblem? V české kotlině nenajdeme žádnou jinou ženu, která by se více než půl století pravidelně objevovala na televizních obrazovkách a ještě při tom vypadala stále skvěle. Saskia Burešová totiž několik desítek let nestárne. V čem je její tajemství? A věděli jste, že krása jí paradoxně hodně uškodila?

Nestárnoucí Saskia Burešová.

Televizní Vánoce. Stanice odhalují programové plány na letošní svátky • Během vánočních svátků se diváci neodlepí od televizních obrazovek. Česká televize a TV Prima již prozradily, jaké pohádky a filmy letos chystají pro diváky.

Nová štědrovečerní pohádka Kouzelník Žito.

Jean Reno poslal povzbudivá slova českým zdravotníkům • Slavný francouzský herec Jean Reno zaslal prostřednictvím sociálních sítí pozdrav všem zaměstnancům i pacientům pražské Nemocnice Na Homolce. Video zveřejnila nemocnice v pondělí a okamžitě se stalo hitem. Hvězda francouzského filmu v něm dodává odvahu zdravotníkům a pacientům.