Staré byty stojí v Praze výrazně víc než ve zbytku republiky. Nejdražší je za 122 milionů korun

ZprávyPražskýDEN.cz5. března 20182 minuty čtení

Foto: Archiv

Ceny starých bytů jsou v Česku nejvyšší v centru Prahy, kde se za ně platí v průměru téměř 160 tisíc korun za m², ukázala analýza společnosti Trigema, která evidovala byty nabízené v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku. Naopak nejlevněji se dá takový byt pořídit v Ústeckém kraji, kde stojí pouze okolo 13 tisíc korun na m².

Podle analýzy jsou průměrné ceny za starší bydlení v Praze a zbytku republiky jen obtížně srovnatelné. V hlavním městě se starší byt nabízí za 80 500 korun na m². Na druhé straně v regionech je tato cena téměř o dvě třetiny nižší, když dosahuje úrovně 30 500 korun na m². Nejdražší jsou mimo Prahu byty v Jihomoravském kraji, kde stojí zhruba 50 500 korun na m². Dále následuje kraj Středočeský s cenou ve výši okolo 40 500 korun na m².

„Trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších patří Jihomoravský a Středočeský kraj k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

[related-post id=“5136″]

Opačná situace panuje v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Jednoznačně nejnižší jsou v Ústí nad Labem a jeho okolí. Zde se dá starší byt získat v průměru jen za zhruba 13 200 korun na m². V Moravskoslezském je to pak o 7 tisíc korun na m² více. Zájemce zde za starší byt zaplatí okolo 20 200 korun za m². V Karlovarském kraji je to potom okolo 28 500 korun na m².

Nejdražší byt v Praze

Výrazné rozdíly jsou rovněž v případě cen jednotlivých bytů, které se na trhu nabízí. Ten nejdražší – za 122 milionů korun – byl evidován v Praze 1 v Pařížské ulici. Jedná se o šestipokojový mezonetový byt umístěný v samém centru města. Mimo hlavní město stály nejvíce byty, které se nachází ve Středočeském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Jejich cena se zde pohybovala vždy okolo 30 milionů korun.

[related-post id=“4706″]

Analýza společnosti Trigema evidovala ve čtvrtém čtvrtletí v Praze 7 270 a v regionech 46 650 starších bytů, které se nabízely k prodeji. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji, a to téměř 8 700. Naopak na Vysočině to bylo jen zhruba 900 bytů. V Praze se ve sledovaném období nabídka soustředila zejména na čtvrtou a pátou městskou část.

„Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. Prahy 4 a 5 jich mají relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita uvedených bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ dodává Marcel Soural.

Nepřehlédněte

Catherine Deneuve na Febiofest nakonec nepřijela. Ocenění dostala Daniela Kolářová • V Obecním domě ve čtvrtek večer slavnostně odstartoval 25. ročník filmového festivalu Febiofest. Organizátoři slibují, že se ponese v duchu kvality, pestré nabídky a zajímavých hostů.

Prezident festivalu Fero Fenič a herečka Daniela Kolářová.

Režisér Jiří Menzel obdržel čestné občanství hlavního města Prahy • Pražský primátor Zdeněk Hřib dnes předal čestná občanství hlavního města Prahy a Ceny hlavního města Prahy osobnostem, jejichž dílo je spojeno s hlavním městem a které se zasloužily o šíření jeho věhlasu ve světě.

Neznámý žhář zapaluje auta na pražském sídlišti • V neděli krátce před půlnocí přijali pražští policisté oznámení o požáru několika zaparkovaných osobních automobilů v ulici Nad Opatovem. Na této adrese to přitom nebylo poprvé. Na místo požáru ihned po oznámení vyjeli policisté a hasiči. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu během několika málo minut. „Okolnosti na místě zjištěné nasvědčují tomu, že za požárem stojí žhář. Policisté také musí pracovat s faktem, že na této adrese zapálil neznámý pachatel úmyslně vozidla již potřetí. Na policistech proto je, aby zjistili, zda má všechny tyto požáry na svědomí jeden a ten samý člověk, nebo zda se jednotlivých skutků dopustily různé osoby,“ sdělil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Událost policisté prošetřují pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až jeden rok odnětí svobody. Škoda způsobená včerejším požárem byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun.

Požár automobilu (ilustrační foto).

V neděli přibylo v Česku 3 291 nakažených a 153 úmrtí • Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 3 291 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 7 714 provedených PCR testů, z nichž 43 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 41 330. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Mýty o gumových medvídcích. Z čeho se opravdu vyrábějí, co obsahují a jak ovlivňují zdraví kloubů • Gumové medvídky milují děti po celém světě. Obrovské oblibě se ale těší i u dospělých, kteří se díky nim mohou vrátit do bezstarostným dětských let. Od roku 1922, kdy se začaly v Německu vyrábět, jejich popularita neklesá. Víte ale, že čeho se skutečně vyrábějí? A jsou opravdu tak přínosné pro zdraví, jak se často tvrdí?

Skvělá zpráva z pražské zoo. Narodil se tam mimořádně ohrožený pták • V Zoo Praha se podařilo odchovat vzácnou krasku jávskou zcela novou, unikátní metodou – „adopcí“ vlastními rodiči. Mláděte vylíhnutého 4. února, odchovaného v inkubátoru a krmeného speciálně zhotoveným maňáskem, se totiž nakonec ujali vlastní rodič – pečují o něj a krmí jej.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Praha spustila provoz svých očkovacích center. Používat se bude Moderna • Obyvatelé Prahy mohou od pondělního rána naplno využívat nová očkovací centra v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech, jejichž zřizovatelem je hlavní město. Očkuje se zde vakcínou od společnosti Moderna. Tou se zároveň začalo očkovat v dalších šesti očkovacích centrech na území Prahy.

Ženy zakázaly hospody. Muži se odstěhovali a město zbankrotovalo • Muži na celém světě odjakživa rádi navštěvují hospody, což ale bývá trnem v oku jejich manželkám. Tento odvěký spor se stal dokonce osudným jednomu americkému městečku na počátku minulého století. O kuriózním případu napsaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu roku 1901.

Palmovku čeká příští rok rekonstrukce, jedinečné řešení ji udělá zelenější • Palmovku čeká velká rekonstrukce. Pokud vše půjde podle plánu, změny proběhnou již v příštím roce. Vyvýšené betonové bariéry oddělující chodník od tramvajové trati zcela zmizí a nahradí je nové obrubníky. Změnou projde povrch chodníků a přibydou i nové stromy a lavičky.

Lékaři v Motole poprvé využili 3D mikroskop při operaci vestibulárního schwannonu • Sedmdesátiletou pacientku operovali lékaři na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol. Jednalo se o náročnou operaci vestibulárního schwannonu, pro niž lékaři poprvé v České republice využili digitální mikroskop s trojrozměrným zobrazením.

23. 5. 1889: Případ týraného chlapce, pohřešovaný obuvník a nešťastný pád ze žebříku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lékaři z Motola loni transplantovali srdce pěti dětským pacientům • Lékaři Dětského kardiocentra FN Motol provedli v loňském roce celkem pět transplantací srdce – třem chlapcům a dvěma dívkám. Jedná se o rekordní počet transplantací uskutečněných během jednoho roku, a to za posledních deset let. Od roku 2013, kdy MZ ČR schválilo Dětské kardiocentrum jako transplantační centrum pro srdce u dětí, zde bylo provedeno celkem 17 transplantací. 

Transplantaci srdci loni úspěšně zvládla i pětiletá Adélka.

Nedostatek hořčíku nepodceňujte. Tělo si o něj samo řekne • Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje k tomu celou řadu látek a minerálů. Jedním z nejdůležitějších je hořčík. Na jeho nedostatek vás může upozornit hned několik symptomů.

Praha 7 buduje síť podniků, kde si můžete odskočit na toaletu • Sedmá městská část zahájila v roce 2016 projekt SOS WC. Připojila se k portálu veřejných toalet WC kompas a zároveň vytvořila síť ochotných restaurací, kaváren a veřejných institucí, které občanům umožňují odskočit si na toaletu zdarma. Radnice plánuje dostupnost veřejných WC dále rozšiřovat. Na počátku se k iniciativě městské části přidalo kolem dvaceti podniků. Postupně se připojují další, na WC kompasu jich je nyní zhruba 35. „Nejvíce to oceňují rodiče s dětmi, senioři či osoby se zdravotním potížemi, ale rádi jsou i provozovatelé kaváren a restaurací, protože tímto způsobem získávají spokojené zákazníky. Věřím, že by se tato dobrá praxe uplatnila také na dalších místech v Praze. Naším cílem je, aby toalety zdarma byly ve všech vestibulech metra, podchodech či dalších objektech pod vlivem města,“ uvedl starosta Prahy 7 a kandidát na primátora Jan Čižinský. Do projektu SOS WC se zapojil také Letenský zámeček, který městská část dlouhodobě pronajímá. „Toalety zdarma jsou určitě dobrou zprávou pro návštěvníky zahrádek v Letenských sadech, které patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější v celé Praze. Další pozitivní novinkou je, že zde byl aktuálně nainstalován bankomat. Byla po něm velká poptávka, jelikož u kiosku s občerstvením není možné zaplatit kartou,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš. Před letošní letní sezónou Praha 7 plánuje zrevidovat kompletní stav sítě veřejných toalet na svém území, zapojit do projektu případné další ochotné podniky a na léto vydat v časopise Hobulet doplněnou tištěnou mapu dostupných WC. Na stránkách www.wckompas.cz je možné zdarma stáhnout aplikaci pro chytré telefony, která umožňuje nalézt nejbližší dostupné WC na základě vaší polohy.

WC u Letenského zámečku.

Jak vypadá dvouzrnka, len nebo bér vlašský? Polní plodiny si můžete prohlédnout na střeše muzea • Přes dvě desítky zemědělských plodin vyseli na střeše Národního zemědělského muzea v Praze na Letné vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se i s méně známými rostlinami českých polí. Políčko bude využíváno i pro lektorské programy. Pěstování zkomplikovali kromě výkyvů počasí i ptáci, kteří vyzobávali semínka.

Zemědělské plodiny na střeše muzea.

Vánočka z bramborového těsta. Úsporný válečný recept našich prababiček • Vánočka patří mezi nejoblíbenějších vánoční pečivo. Na sladkém bochánku z kynutého těsta si pochutnávali už naši dávní předci. Ve středověku bývala ve středoevropském regionu neodmyslitelnou součástí štědrovečerní večeře.

Počet nakažených virózou a chřipkou v Praze roste, o epidemii ale ještě nejde • V Praze postupně narůstá počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI). Nemocnost se zvyšovala i v průběhu druhého kalendářního týdne roku 2018, tj. v období od 8. do 14. ledna. Tento vývoj však byl Hygienickou stanicí hlavního města Prahy očekáván.

Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup.

Metro bude jezdit déle. Dotkne se to i nočních tramvají a autobusů • Do pražské MHD se s pokračujícím uvolňováním protiepidemických opatření vracejí cestující. Dopravní podnik reaguje na zvýšenou poptávku po přepravě posílením provozu metra. Vrátí i některé noční tramvajové linky.

Souprava pražského metra

Praha 2 si připomene 600 let od první pražské defenestrace • V úterý 30. července si Pražané připomenou první pražskou defenestraci, vyhození katolických konšelů Nového Města zastánci husitských ideí v čele s Janem Želivským a Janem Žižkou z oken Novoměstské radnice. Tuto gotickou stavbu si budou moci zájemci prohlédnout bez vstupného. Na Karlově náměstí pak Praha 2 nabídne husitské ležení, dobové tržiště a zábavní program, který vyvrcholí přímo ukázkou defenestrace v 18 hodin.