Ženy zakázaly hospody. Muži se odstěhovali a město zbankrotovalo

16. července 2021 ∙ 05:30
Kristián Vích
Foto: Pixabay

Muži na celém světě odjakživa rádi navštěvují hospody, což ale bývá trnem v oku jejich manželkám. Tento odvěký spor se stal dokonce osudným jednomu americkému městečku na počátku minulého století. O kuriózním případu napsaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu roku 1901.

Město na prodej

Nad pěkným městem Lincolnem v New Jersey vlaje od několika dnů rudý prapor. Není to však symbol anarchismu, nýbrž předzvěst dražby. Kostel, škola, úřadní budovy městské a kromě toho 1500 domů bude prodáno v dražbě.

K neobvyklé této licitaci došlo následkem zajímavé minulosti Lincolnu. Zkázu zavinilo hlasovací právo žen. Dříve ptali se muži ve všech podnicích ženy o radu, ale záhy nadešel den, kdy zvoleny byly do městské rady dvě ženy, které svými jazýčky způsobily, že několik radních se poděkovalo.

Místo nich zvoleny opětně ženy, což opakovalo se ještě několikráte, až zbyl pouze purkmistr Silas Drake, který, když prošel návrh na odstranění hospod z města, ze svého úřadu rovněž se poděkoval.

Když hospody byly uzavřeny, mnoho mužů volilo dobrovolné vyhnanství, městské dluhy počaly vzrůstati, domy se zadlužovaly, víc a více, a když i veřejné budovy byly zadluženy rozutekly se členky městské rady k svým vařečkám a nechaly správu obce Pánu bohu. Tak došlo k licitaci Lincolnu.

– Národní listy, 20. 8. 1901. Autor neuveden.

X Zavřít