Spočítejte kJ na kcal (kilojouly na kalorie) a obráceně

Kalkulačka: Spočítejte kJ na kcal (kilojouly na kalorie) a obráceně

Kalorie jsou měřítkem energetického obsahu potravy a udávají, kolik energie získáváme z jídla. Naše tělo využívá tuto energii pro základní funkce a pohyb. Zde se dozvíte, jaké jsou doporučené denní příjmy kalorií a jak s nimi správně pracovat.

Přepočet kJ na kcal

Chcete vědět, kolik kcal (kalorií) představuje vámi zadané množství kJ (kilojoulů)? Naše kalkulačka vám to hned řekne.

Přepočet kcal na kJ

Zajímá vás naopak kJ (kilojoulů) je po přepočtení kalorií? I na to vám naše kalulačka ráda odpoví!

Co jsou kalorie?

Kalorie jsou jednotkou energetického obsahu potravy. Představují měřítko toho, kolik energie získáváme z potravy, kterou konzumujeme. Každá potravina obsahuje určitý počet kalorií, které se uvolňují během metabolismu. Tělo využívá tuto energii k provádění základních funkcí, jako je dýchání, trávení potravy, srdeční činnost a pohyb. Denní energetický příjem, vyjádřený v kaloriích, se liší podle pohlaví, věku, fyzické aktivity a dalších faktorů. Doporučený denní příjem kalorií se obecně pohybuje mezi 1500 a 2500 kaloriemi pro dospělého jedince. Při sestavování stravy je důležité zohlednit potřeby těla, aby byl zajištěn dostatečný příjem živin a energie, která odpovídá individuálním potřebám.

Při kontrole tělesné hmotnosti je důležité dodržovat správný příjem kalorií. Pokud přijímáme více kalorií, než tělo spotřebuje, dochází k přebytku energie, který se ukládá ve formě tuku. To může vést ke zvýšení hmotnosti a vzniku obezity. Naopak, pokud přijímáme méně kalorií, než je tělo potřebuje, dochází k energetickému deficitu, což může vést ke ztrátě hmotnosti. Kontrola příjmu kalorií je důležitá při plánování a udržování zdravého životního stylu. Je také důležité dbát na vyváženou stravu, která zahrnuje různorodou škálu živin, aby byly splněny další potřeby těla a byla zachována dobrá kondice a zdraví.

Co jsou kilojouly?

Kilojoule (kJ) jsou další jednotkou energetického obsahu potravy, která se používá k vyjádření množství energie získané z potravy. Kilojoule jsou odvozeny z kalorií, kde 1 kilokalorie (kcal) odpovídá přibližně 4,18 kilojoulů. Stejně jako u kalorií, i množství doporučeného denního příjmu energie v kilojoulech se liší v závislosti na různých faktorech, jako je věk, pohlaví, fyzická aktivita a další.

Obecně platí, že doporučený denní příjem energie se pohybuje mezi 6000 a 10000 kilojouly pro dospělého jedince. Toto množství energie by mělo být dostatečné k zajištění správného fungování těla a plnění každodenních aktivit. Stejně jako u kalorií je také důležité dodržovat vyváženou stravu, která poskytuje potřebné živiny a energii.

Při kontrole hmotnosti je potřeba sledovat příjem energie v kilojoulech. Pokud přijímáme více kilojoulů, než tělo spotřebuje, dochází k přebytku energie a ukládání tuku. Pokud přijímáme méně kilojoulů, než je tělo potřebuje, dochází k energetickému deficitu a ztrátě hmotnosti. Důležité je sledovat příjem energie a zvolit stravu, která odpovídá individuálním potřebám a pomáhá udržovat zdravou váhu a životní styl.

Nepřehlédněte

Je rajče zelenina, nebo ovoce? Spor řešil dokonce Nejvyšší soud USA • Když se řekne rajče, většina z nás ho nejspíš automaticky zařadí mezi mezi zeleninu, protože nechutná sladce jako ovoce. Opačný názor však mají botanici. Na čí straně stojí pravda?

Den, kdy komunisté zbavili funkce prezidenta Svobodu. Měl v tom prsty kariérista Husák? • „Nemůže-li president Československé socialistické republiky vykonávat svůj úřad delší dobu než 1 rok, Federální shromáždění může zvolit nového presidenta Československé socialistické republiky na nové funkční období.“ Takhle zní ústavní zákon č. 50/1975 Sb., který dne 28. května 1975 přijali českoslovenští zákonodárci. Tzv. „Lex Svoboda” v praxi znamenal, že těžce nemocný armádní generál Ludvík Svoboda může být okamžitě zbaven funkce prezidenta. Na jeho místo o den později nastoupil Gustáv Husák.

Dva rivalové. Generál Ludvík Svoboda a kariérista Gustáv Husák.

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos pochází z Libereckého kraje • Staroměstské náměstí v Praze letos ozdobí během adventu urostlý smrk z Libereckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Organizátoři ho vybrali z téměř tří desítek stromů, které doporučila veřejnost.

Městský mobiliář by měl být v budoucnu jednotný. Chystá se katalog • Pražští radní zadali Institutu plánování a rozvoje (IPR) vypracovat katalog doporučených prvků veřejných prostranství. Cílem je sjednotit již existující dokumenty, které se věnují každému typu prvku zvlášť, nebo pro něj dokonce žádná pravidla neexistují.

Senior akademie Prahy 13 poradí, jak se účinně bránit kriminalitě • Ze statistického hlediska jsou senioři vůbec nejohroženější skupinou zasaženou kriminální činností. Praha 13 proto opět navázala spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy, aby společně zorganizovali druhý ročník úspěšné Senior akademie, která se zabývá účinnou prevencí kriminality.

Skafandr Vladimíra Remka nebo sako Jana Kubiše. Na Hradě můžete spatřit české dějiny zblízka • Už jen do konce října probíhá v Jízdárně Pražského hradu unikátní výstava Doteky státnosti. K vidění je přibližně tisícovka unikátních předmětů dokumentujících výjimečné okamžiky našich novodobých dějin – například sako, které měl na sobě Jan Kubiš při Atentátu na Reinharda Heydricha nebo skafandr, ve kterém Vladimír Remek cestoval do vesmíru.

29. 7. 1890: Zkrácení pracovní doby ve Francii a světová výstava v Chicagu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

VŠCHT prohloubí spolupráci s tchajwanskými univerzitami • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze má nové zahraniční partnery. Během cesty na Tchaj-wan, které se zúčastnil v uplynulém týdnu jako člen oficiální české delegace, podepsal rektor VŠCHT Pavel Matějka tři memoranda o spolupráci a vzájemné výměně studentů s National Tsing Hua University (168. místo v QS Global World Ranking 2021), National Taipei University of Technology (488. místo) a nejstarší soukromou Tunghai University.

První semafor v Praze začal fungovat před 90 lety. Lidem hodně vadil • V roce 1930 byla v Praze nainstalována první automatická světelná signalizace, a to ve středu Václavského náměstí, kam ústí ulice Vodičkova a Jindřišská. Do té doby byla doprava na křižovatkách řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory.

Další hrabáč kapský se narodil v pražské zoo. Matkou je opět Kvída • Pražská zoologická zahrada oslavuje. Ve čtvrtek večer se narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského. Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáč si vedou zatím dobře. Mládě pije, podle chovatelů je aktivní a po porodu vážilo 1380 gramů, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost.

Nebožtíkům bez příbuzných a blízkých vypravili důstojný pohřeb • Na hřbitově ve Strojnické ulici se v úterý uskutečnil pohřeb čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část již pátým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se jinak postarali o jejich pohřeb.

Češi zaplatí za léky průměrně 2,5 tisíce korun ročně • Výdaje na zdravotní péči v roce 2017 dosáhly v České republice 387,4 miliardy korun. Oproti roku 2016 došlo k nárůstu výdajů o 7,1 %, tedy o 25,8 miliard korun. Jen za léky bylo vydáno 82,9 miliard korun, 21,4 % veškerých výdajů na zdravotní péči. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Aeroflot bude létat z Prahy do Moskvy šestkrát denně • Ruská letecká společnost Aeroflot navýší v průběhu letní sezony počet svých letů mezi Prahou a moskevským letištěm Šeremetěvo. Od 1. července přidá ke svým dosavadním pěti letům denně šestý spoj (linka SU2018/2019), který bude operován v odpoledních hodinách letadly Suchoj Superjet 100 s kapacitou 87 míst.

ČOI varuje před nebezpečnou nabíječkou. Hrozí zásah elektrickým proudem • Na českém trhu se objevil nebezpečný výrobek, který může znamenat pro spotřebitele ohrožení života. Informovala o tom Česká obchodní inspekce (ČOI).

Třídění kovových obalů má svá pravidla. Část lidí stále chybuje • Za prvních sedm měsíců tohoto roku skončilo v pražských šedých kontejnerech 236,6 tun kovových obalů. To je jen o něco málo méně než za celý loňský rok 2018. Obsah kontejnerů končí v areálu Pražských služeb, kde s dotříděním železných a neželezných kovů pomáhá nová poloautomatická linka.

Odvaha změnit svůj život začíná pevným rozhodnutím • V životě občas přijde chvíle, kdy si uvědomíme, že nejsme spokojeni s tím, kde právě jsme. Může to být špatně fungující vztah, pracovní rutina, která nás vyčerpává, nebo jen pocit stagnace. Když se k tomuto zjištění postavíme čelem, začneme přemýšlet, co nám v našem současném způsobu života nevyhovuje a co bychom chtěli změnit.

Rekonstrukce stanice metra Opatov dokončena. Nyní je plně bezbariérová • Po roce stavebních prací dokončil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) modernizaci stanice metra Opatov na lince C. V rámci této investiční akce zde DPP vybudoval také kaskádu výtahů od nástupiště až k autobusovým zastávkám na východní straně Chilské ulice, čímž se Opatov stal 45. plně bezbariérovou stanicí pražské podzemky. Opatov je současně první stanicí, jejíž nástupiště a vestibul jsou osvětleny pouze pomocí energeticky úsporné LED technologie.

Ceny bytů v Praze dál rostou. Od loňska se zvedly skoro o 10 procent • Zdražování na pražském rezidenčním trhu pokračuje, průměrná cena nových bytů v nabídkách developerů od začátku roku vzrostla o osm procent na 92 917 korun za metr čtvereční. Naopak rozloha průměrného nabízeného bytu nepatrně klesla na 69,09 metru čtverečního. Za průměrný byt tak zájemce musí zaplatit 6,4 milionu korun. Ještě před půl rokem by za stejný byt zaplatil o půl milionu korun méně. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let. „Na konci loňského roku dosahovala průměrná cena nových bytů v nabídkách pražských developerů 85 653 korun za metr čtvereční. O čtvrt roku později průměrná cena vzrostla na 91 897 korun za metr čtvereční. Tempo růstu tak o něco zpomalilo, ale trend zdražování stále neskočil,“ podotýká hlavní analytik developerské společnosti EKOSPOL Matyáš Hančl. Nejvyšší ceny zůstávají tradičně v nejužším centru, kde cena za metr čtvereční významně překračuje stotisícovou hranici. „Konkrétně v Praze 1 se nové byty nabízí za průměrných 166 792 korun za metr čtvereční a Praze 2 za 157 595 korun za metr čtvereční. Vysoké ceny jsou také v Praze 8 (112 695 korun za metr čtvereční) a vůbec poprvé překročily průměrné ceny stotisícovou hranici také v Praze 3 (108 058 korun za metr čtvereční),“ přibližuje nabídkové ceny analytik Hančl. Tyto ceny přitom nezahrnují příplatky za sklep a garážová či parkovací stání, které developeři často kvůli optickému snížení ceny evidují zvlášť. Naopak cenově nejdostupnější byty jsou v okrajovějších částech Praha 9 (82 112 korun za metr čtvereční), Praha 10 (83 011 korun za metr čtvereční) a Praha 4 (86 862 korun za metr čtvereční). I zde však, s výjimkou Prahy 10, ceny v porovnání s předchozím čtvrtletím výrazně vzrostly. [related-post id="10347"] Bude hůř Přestože se růst cen mírně zpomalil, jejich zlevňování nás v nejbližších měsících nečeká. „Růst cen způsobuje extrémní nedostatek nových bytů na trhu, který bude bohužel přetrvávat i v následujícím období. Poptávku po nových bytech navíc v létě krátkodobě zvýší rozhodnutí České národní banky (ČNB) od října ještě více zpřísnit podmínky pro získání hypotéky. Zájemci o vlastní bydlení pořízené na hypotéku tak budou chtít uzavřít smlouvy na poslední chvíli ještě za výhodnějších podmínek, což může tlačit na další růst cen nových bytů,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU. Podle něj by mohly nové byty v Praze do konce roku zdražit i o více než pět procent. „Sázky na to, že by byty v brzké budoucnosti zlevnily, jsou liché. Naopak otálení s případnou koupí jen zasekne větší sekeru do rodinných financí. Vždyť na začátku roku byla průměrná cena nového bytu o půl milionu korun nižší, než je nyní. A stejné to bude i za půl roku. Za nový byt zájemce na konci letošního roku zaplatí až o stovky tisíc korun více,“ předpovídá Korec. Z nedávno zveřejněné statistiky EKOSPOLU vyplynulo, že se v Praze během prvního pololetí letošního roku prodalo celkem 2452 nových bytů za 16,5 miliardy korun. Z hlediska počtu jde o meziroční pětinový pokles.

Jediná cesta k uzdravení Miloše Zemana i rozdělené společnosti. Komentář Kristiána Vícha • V České republice se schyluje ke konci jedné nešťastné éry. Prezident Zeman bude nejspíš zbaven svých prezidentských pravomocí, i když formálně mu titul hlavy státu zůstane. Pro občany země je to dobrá zpráva, včetně Miloše Zemana jako člověka.

Praha spouští program na pomoc bezdomovcům v zimních měsících • Praha zavádí sérii mimořádných zimních opatření, která navyšují počty míst v noclehárnách pro lidi bez domova, kde mohou v teple přečkat mrazivé noci. Už nyní také bezdomovci dostávají materiální pomoc. Další opatření budou následovat v příštích dnech.

Praha se snaží pomáhat lidem bez přístřeší.