Kam zmizí lidská duše po smrti? Americký lékař zvážil její přesnou hmotnost

18. listopadu 2018 ∙ 12:24
Kristián Vích
Kolik skutečně váží lidská duše?
Kolik skutečně váží lidská duše?Foto: Archiv

Existuje lidská duše? Americký lékař Duncan MacDougall ze státu Massachusetts byl přesvědčený, že pokud ano, měla by mít i určitou hmotnost. Svou domněnku se proto rozhodl ověřit neobvyklým experimentem.

Duncan MacDougall provozoval na počátku 20. století lékařskou praxi v městečku Haverhill. Kromě péče o pacienty se však zabýval i vlastním vědeckým výzkumem. V roce 1907 zveřejnil v několika novinách a časopisech překvapivé výsledky své badatelské práce. Lidská duše o hmotnosti 21 gramů podle něj v okamžiku smrti opouští tělo.

Aby mohl MacDougall zjistit, kolik lidská duše váží, musel nejprve přesvědčit šestici svých pacientů v kritickém stavu k účasti na pokusu. V okamžiku těsně před smrtí ulehli na speciální postel, umístěnou na obrovské váze. Zařízení umělo vážit s přesností ± 5,6 gramů. Jejich tělo v době těsně před smrtí a ihned po smrti zvážil. U všech došlo k nepatrnému úbytku váhy, který v průměru činil 21 gramů.

Lékař ovšem zašel ještě dál. Svůj pokus zopakoval s celkem patnácti různými psy, které otrávil jedem. Žádného nemocného nebo umírajícího psa prý nemohl najít. I zde byl výsledek překvapivý. U žádného psa k žádnému úbytku váhy nedošlo. Podle MacDougalla jasný důkaz, že zvířata duši nemají.

Už v době zveřejnění měl experiment mnoho kritiků. A samozřejmě ani dnešní vědci ho neberou vůbec vážně. MacDougallovo měření podle nich nemuselo být vůbec přesné a závěry navíc vychází z příliš malého vzorku lidí. Váhový úbytek může být prý způsoben nejrůznějšími procesy, které v těle po smrti probíhají.

Jaký je váš názor? Mají lidské bytosti duši, která po smrti opustí jejich těla? A pokud ano, proč je podle MacDougallova experimentu nemají i zvířata?

X Zavřít