Kam zmizí lidská duše po smrti? Americký lékař zvážil její přesnou hmotnost

ZajímavostiKristián Vích18. listopadu 20182 minuty čtení
Kolik skutečně váží lidská duše?

Kolik skutečně váží lidská duše?

Foto: Archiv

Existuje lidská duše? Americký lékař Duncan MacDougall ze státu Massachusetts byl přesvědčený, že pokud ano, měla by mít i určitou hmotnost. Svou domněnku se proto rozhodl ověřit neobvyklým experimentem.

Duncan MacDougall provozoval na počátku 20. století lékařskou praxi v městečku Haverhill. Kromě péče o pacienty se však zabýval i vlastním vědeckým výzkumem. V roce 1907 zveřejnil v několika novinách a časopisech překvapivé výsledky své badatelské práce. Lidská duše o hmotnosti 21 gramů podle něj v okamžiku smrti opouští tělo.

Aby mohl MacDougall zjistit, kolik lidská duše váží, musel nejprve přesvědčit šestici svých pacientů v kritickém stavu k účasti na pokusu. V okamžiku těsně před smrtí ulehli na speciální postel, umístěnou na obrovské váze. Zařízení umělo vážit s přesností ± 5,6 gramů. Jejich tělo v době těsně před smrtí a ihned po smrti zvážil. U všech došlo k nepatrnému úbytku váhy, který v průměru činil 21 gramů.

Lékař ovšem zašel ještě dál. Svůj pokus zopakoval s celkem patnácti různými psy, které otrávil jedem. Žádného nemocného nebo umírajícího psa prý nemohl najít. I zde byl výsledek překvapivý. U žádného psa k žádnému úbytku váhy nedošlo. Podle MacDougalla jasný důkaz, že zvířata duši nemají.

Už v době zveřejnění měl experiment mnoho kritiků. A samozřejmě ani dnešní vědci ho neberou vůbec vážně. MacDougallovo měření podle nich nemuselo být vůbec přesné a závěry navíc vychází z příliš malého vzorku lidí. Váhový úbytek může být prý způsoben nejrůznějšími procesy, které v těle po smrti probíhají.

Jaký je váš názor? Mají lidské bytosti duši, která po smrti opustí jejich těla? A pokud ano, proč je podle MacDougallova experimentu nemají i zvířata?

Nepřehlédněte

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Desetina Čechů občas myslí na sebevraždu. Spotřeba antidepresiv stoupá • Ačkoliv se průměrný věk dožití člověka celosvětově stále prodlužuje, větší část tohoto nárůstu pokrývají roky života strávené ve špatném zdravotním stavu.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Která hudba nejvíce podporuje tvořivost? Vědci říkají, že našli odpověď • Řada lidí si při práci pouští muziku. Někdo dává přednost písním s vokálním doprovodem, jiní volí spíše instrumentální skladby nebo vážnou hudbu. Která možnost je ale nejlepší pro podporu kreativity? Odpověď vědců vás možná překvapí.

Dívka poslouchající hudbu

Jóga pro duši: Jak cvičení jógy ovlivňuje naši mysl • Jóga, dávná praxe, která pochází z Indie, představuje komplexní systém cvičení pro tělo a mysl. Mnoho lidí se k ní obrací pro zlepšení flexibility, síly nebo vytrvalosti. Nicméně v posledních letech se objevuje stále více důkazů o tom, že jóga nabízí mnohem více než jen fyzické benefity. Dokáže harmonizovat tělo a mysl, působit jako silný nástroj pro zvládání stresu a dokonce podporovat duševní pohodu. Tak jak tedy cvičení jógy ovlivňuje naši mysl?

Duch se snažil zachránit syna. Nevysvětlitelný případ z počátku minulého století • Existují věci mezi nebem a zemí. Řada lidí občas prožije něco, co se nedá rozumně vysvětlit. Jak dokládá dobový novinový článek z roku 1902, nejedná se o nic nového. Mrazivý zážitek potkal i jednoho švýcarského lékaře.

Nejdepresivnější den v roce se blíží. Jak zahnat zimní chmury? • Je po Vánocích, peněženka prázdná, venku tma a sychravo a před vámi žádný světlý bod, ke kterému byste se mohli upnout. Pokud vás na začátku roku také přepadá chmurná nálada, nejste v tom sami.

Jeden zaměstnanec s depresí ubere firmě 32 pracovních dní. Jak pečovat o duševní zdraví svých zaměstnanců? • Na 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Tomu dle odborníků svědčí práce, na druhou stranu však samo zaměstnání nebo pracovní prostředí může k psychickým problémům napomáhat. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že například depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Jak mohou zaměstnavatelé pomoci ke zlepšení či udržení duševního zdraví svých pracovníků?