La Película 2019: Festival španělských filmů rozzáří Penélope Cruz a Javier Bardem

Kam vyrazit v PrazePetra Domašínská12. února 20194 minuty čtení
Penélope Cruz a Javier Bardem ve snímku Všichni to vědí.

Penélope Cruz a Javier Bardem ve snímku Všichni to vědí.

Foto: La Película

Třetí únorový týden se stane svátkem pro všechny milovníky španělštiny a španělských filmů – od 19. do 26. února ovládne kina v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě La Película. Festival opět nabídne žánrově pestrý výběr kinematografie z Pyrenejského poloostrova doplněný atraktivními filmovými výlety do Peru a dalších zemí Latinské Ameriky. Diváci se mohou těšit například na předpremiéru netrpělivě očekávaného thrilleru Všichni to vědí od dvojnásobného držitele Oscara Asghara Farhadiho v hlavních rolích s Javierem Bardemem a Penélope Cruz nebo kritikou opěvovaný snímek Roma od Alfonse Cuaróna, který si vysloužil mimo jiné 10 nominací na Oscara.

Slavnostní zahájení letošního ročníku bude patřit snímku Šampioni. Jedna z divácky nejúspěšnějších komedií minulého roku se může pochlubit i přízní odborné kritiky. O víkendu, kdy se ve Španělsku rozdávaly filmové ceny Goya, získala ocenění ve třech kategoriích včetně ceny za nejlepší film. Nejvíce cen si však odnesl mrazivý politický thriller Království, který získal celkem 7 sošek včetně ocenění za režii, původní scénář či nejlepší mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli.

V loňském roce vzdal festival hold slavné španělské herečce a zpěvačce Aně Belén, letos výběrovou retrospektivní sekcí připomene další významnou osobnost španělské kulturní scény, režisérku Pilar Miró. Diváci se mohou těšit například na adaptaci komedie španělského dramatika Lopeho de Vegy Zahradníkův pes, která patří k jejím nejúspěšnějším filmům, nebo snímek Tvé jméno mi zamořilo sny, ve kterém se vrací k tématu občanské války. Unikátní bude v rámci letošního programu sekce věnovaná novému peruánskému filmu, která vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Republiky Peru v České republice.

Jaké filmy festival nabídne?

Programová sekce nového peruánského filmu představí pět snímků. Do malé horské vesničky nás zavede snímek Chicama. Osciluje mezi hraným a dokumentárním filmem, přičemž velmi citlivě zachycuje stav peruánského školství, tamější vlastenectví a obdivuhodnou pospolitost lidí obklopených úchvatnou panenskou přírodou. Snímek Nože v nebi je inspirovaný skutečnými událostmi a líčí příběh ženy, která byla nespravedlivě obviněna z terorismu, odsouzena a po propuštění z vězení se snaží získat zpět svůj život, ale také dosáhnout spravedlnosti a potrestání viníků. Tři ženy – tři osudy je výstižným trojportrétem peruánské společnosti a film Němý sleduje soudce, kterému někdo usiluje o život. Pověstnou třešničkou na dortu pak bude snímek Wiñaypacha, který je prvním filmem natočeným v ajmarském jazyce.

Za pozornost stojí také investigativní dokument Vzpomínky na tajemný rok o málo známé pražské epizodě ze života Che Guevary nebo animovaný film na motivy původního španělského komiksu Black se řekne Beltza. Program nabídne dále například komediální drama Mé drahé bratrstvo. Debut talentované režisérky Marty Díazové je natočený ve stylu španělského národního žánru „españolady“ a nechybí mu všechny tradiční tributy – prostředí Andalusie, místní zvyky, specifický jazyk i typický humor. Dokument Hledá se Oscar představuje Óscara Peyroua, jenž je předsedou Španělské asociace filmových kritiků a je známý svou radikální metodou psaní filmových kritik jen na základě plakátu k filmu. Na úpatí chilských And zavede diváky snímek Pozdě umřít mladý. Několik rodin zde žije v izolované komunitě a společně ve svobodě, kterou přinesl pád diktatury, budují nový svět.

Sekce vzdávající hold Pilar Miró nabídne kromě již zmiňovaných snímků také film Gary Coopere, jenž jsi na nebesích. Vypráví příběh televizní režisérky, u které se projeví smrtelná nemoc a tak se snaží uspořádat rodinné, přátelské i milostné vztahy, aby po sobě zanechala „čistý stůl“. Velký úspěch mělo kriminální drama Beltenebros, které se odehrává ve 40. letech a na počátku 60. let a jehož zápletku tvoří komplikovaný vztahový propletenec mezi tajnými agenty a bojovníky proti frankismu. Program nabídne dále psychologická dramata Dnes večer si promluvíme a Pták štěstí. Program uvede i krátkometrážní snímek What Would You Like To See od Rolanda Garduña.

Kdy a kde?

La Película proběhne od 19. do 24. února 2019 v  pražském kině Světozor, od 20. do 22. února bude španělština znít v ostravském Minikině a od 21. do 23. února v brněnském kině Scala. Od 25. do 26. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci v Bio Central v Hradci Králové. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor. Snímek Všichni to vědí bude od 21. února k vidění i v dalších kinech po celé České republice v distribuci Aerofilms.

Nepřehlédněte

Malá Jenny z filmu Forrest Gump vyrostla. Jak vypadá a co dělá dnes • Letos uplyne přesně 25 let od chvíle, kde jsme měli poprvé možnost vidět film Forrest Gump režiséra Roberta Zemeckise. Příběh o prostém muži, který na pozadí velkých společenských změn ve druhé polovině 20. století v USA hledá své životní štěstí, si získal srdce miliónů diváků po celém světě.

Smutný osud herečky Anny Letenské. Po natáčení jela rovnou na smrt • Ulice spojující náměstíčko za Vinohradským divadlem s Vinohradskou ulicí a Riegrovými sady připomíná svým názvem slavnou a nadanou herečku, která doplatila na běsnění nacistických zrůd.

Anna Letenská byla úspěšná a slavná komediální herečka.

Natáčení Pelíšků byla jedna velká improvizace. Některé kultovní scény by bez ní nevznikly • Další Vánoce se neodvratně blíží. Kromě kapra, bramborového salátu a stromečku k nim již nedmyslitelně patří také Pelíšky. Tento dnes již kultovní film byl natočen podle knižní předlohy „Hovno hoří!” od Petra Šabacha. Autor při psaní vycházel z příhod, které skutečně v mládí zažil.

Elegantní semetrika Růžena Šlemrová. Život slavné herečky je zahalen tajemstvím • Růžena Šlemrová zanechala v prvorepublikové kinematografii nesmazatelnou stopu, přestože se většinou musela spokojit jen s vedlejšími rolemi. Nejčastěji ztvárňovala komické postavy vážených dam z lepší společnosti v honosných róbách a drahých špercích. O skutečném životě této výrazné herečky toho ale paradoxně víme jen velmi málo.

Noblesní a elegantní. Taková byla Růžena Šlemrová.

Nejstarší pražské multikino Galaxie skončilo kvůli nezájmu diváků • Když v dubnu 1996 otevřelo své brány první české multikino Galaxie na pražských Hájích, byla to velká sláva. Během úvodního víkendu se v osmi promítacích sálech s celkem jedenácti sty sedadly vystřídalo přes devět tisíc diváků. Tuto středu se tu ale po více než 23 letech promítalo naposledy.

La Película opět nabídne přehlídku španělských a latinskoamerických filmů • Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i současnosti. Netradiční pohled na legendárního Luise Buñuela, vynikající filmy uznávaného guatemalského režiséra Jayra Bustamenteho i mnoha cenami a nominacemi ověnčené Almodóvarovo autobiografické dílo. To vše nabídne od 18. do 27. února divákům v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové festival La Película.

Fotografie Lenky Hatašové jsou vystaveny před Rudolfinem • Udělování cen Český lev od dnešního dne předznamenává na Palachově náměstí výstava unikátní kolekce fotografií Lenky Hatašové ze slavnostního ceremoniálu v loňském roce. Originální portrétní fotografie zachycují všechny oceněné bezprostředně pro obdržení lví sošky. Jsou tak plné emocí a nezaměnitelné atmosféry. Předávání letošních cen Český lev proběhne 6. března večer v přímém přenosu České televize. 

Začíná Prague Pride. Duhový průvod Prahou ale letos neprojde • V Praze dnes odstartuje festival sexuálních menšin a tolerance Prague Pride. Jubilení 10. ročník nabídne v týdnu od 3. do 9. srpna desítky různých akcí na několika místech v metropoli. Tradiční duhový průvod se ale letos kvůli koronavirové pandemii neuskuteční.

Krásné prvorepublikové filmové plakáty vystavuje Muzeum hl. m. Prahy • Až do 11. března můžete v hlavní budově Muezea hl. m. Prahy navštívit výstavu s názvem Český filmový plakát 1931-1948.

Unikátní výstava potrvá do 11. března 2018.

Festival Barevná devítka nabídne chutě a vůně ze všech koutů světa • Rozmanitou hudbu i vůně koření a jídla z celého světa přinese již tradiční multikulturní festival Barevná devítka. Jubilejní 15. ročník klade velký důraz právě na exotickou gastronomii, kdy pokrmy budou přímo před návštěvníky připravovat nejlepší šéfkuchaři – finalisté prestižní soutěže MasterChef. Na hlavní scéně si dáte ochutnávku world music v podobě žhavých kubánských rytmů nebo afrických bubnů. Součástí festivalu bude také přehlídka české hudby a tradičních řemesel Celé Česko na devítce. Akce proběhne v sobotu 31. srpna 2019 v pražském parku Podviní ve Vysočanech a vstup je zdarma.

Catherine Deneuve na Febiofest nakonec nepřijela. Ocenění dostala Daniela Kolářová • V Obecním domě ve čtvrtek večer slavnostně odstartoval 25. ročník filmového festivalu Febiofest. Organizátoři slibují, že se ponese v duchu kvality, pestré nabídky a zajímavých hostů.

Prezident festivalu Fero Fenič a herečka Daniela Kolářová.

Hvězda seriálu Most si zahraje v novém celovečerním filmu • Herec Zdeněk Godla, kterého proslavila role v dnes již kultovním seriálu Most, si zahraje hlavní roli ve čtvrtém pokračování filmu Bastardi. Ústřední dvojici ztvární společně s režisérem Tomášem Magnuskem.

Zdeněk Godla a Tomáš Magnusek se chystají na natáčení filmu Bastardi 4.

Zita Kabátová sklízela jednu ránu za druhou. Díky optimismu se ale dožila vysokého věku • Už navždy bude patřit k nejvýraznějším herečkám naší kinematografie. Narodila se v roce 1913 v Praze na Malé Straně a zemřela v roce 2012. Dožila se tedy úctyhodných 99 let. A jak je známo, i v pokročilém věku byla velice svěží a čilá. Možná i proto, že si dokázala udržovat svůj pověstný smysl pro humor, optimismus a nadhled, přestože život jí do cesty postavil nejednu těžkou zkoušku.

Zita Kabátová byla jednou z nejkrásnějších prvorepublikových hereček.

Báječná léta pod psa: Nejdřív propadák, dnes kultovní film. Jaký byl představitel Kvida ve skutečnosti? • „Váš otec si staví rakev!“ To je jedna z mnoha dnes již kultovních hlášek z filmu Báječná léta pod psa, který měl premiéru před necelými dvaadvaceti lety – 3. dubna 1997. Dílo debutujícího režiséra Petra Nikolaeva zaujalo diváky zejména excelentními hereckými výkony Libuše Šafránkové a Ondřeje Vetchého, kteří se představili v rolích rodičů malého Kvida.

Karel Smyczek slaví životní jubileum. Zákeřná nemoc ho prý vůbec nezměnila • Jméno režiséra Karla Smyczeka je neodmyslitelně spjato s populárními filmy a seriály. Na svém kontě má tituly jako Sněženky a machři, Lotrando a Zubejda, Třetí patro, Bylo nás pět, Místo nahoře nebo Dobrá čtvrť. Velká část jeho tvorby je však zaměřena na dětské diváky a v neposlední řadě se prosadil i jako herec.

Festival pouličního umění Praha Žije Hudbou nabídne zahraniční hvězdy i amatérské muzikanty • Festival Praha Žije Hudbou už po čtvrté rozezní v pátek 7. a v sobotu 8. června ulice, náměstí i parky v centru Prahy. Na 150 umělců během stovek vystoupení na více než 30 různých místech vnese do hlavního města radost z hudby. Centrem festivalového dění budou scény na Karlově náměstí, u Quadria a na Jungmannově náměstí. Festival nabídne i novou hudební „Sedmičkovou“ trasu na Praze 7, která povede od „Stalina“ přes Letenské náměstí a Vltavskou až ke Cross square, kde bude další z hlavních stageí.

Vyšehrad na týden ožije festivalem nového cirkusu a hudby • Už v pátek 17. května vypukne na pražském Vyšehradě první ročník Open Air festivalu, který pořádá známý soubor Losers Cirque Company. V průběhu sedmi večerů nabídne spojení novocirkusového umění s hudbou a dalšími disciplínami.

Antonie Nedošínská: Průkopnice českého filmu • Antonie Nedošínská, rozená Antonie Valečková (26. června 1885, Praha-Smíchov – 17. července 1950, Poděbrady), byla významnou postavou českého filmu a divadla. Narodila se v Praze a původně se věnovala šití, ale její vášeň pro divadlo ji brzy přivedla k ochotnickým představením a soukromým hereckým kurzům u Karla Želenského.

Antonie Nedošinská

Krize bydlení i plánování měst tématem filmové přehlídky Městem • Tři kina, tři dny, tři dokumenty. A tři pohledy na současná města. Spolek AutoMat chystá po roční pauze druhý ročník filmové přehlídky Městem. Divákům v září a listopadu zdarma představí tři zahraniční snímky, které se nedostanou do běžné distribuce, a pozve také na debaty s odborníky. Film Tohle město není pro chudý má úplnou premiéru.

Herec Václav Voska získal všestranný talent od Boha, ale zemřel příliš brzy • Jeden z nejvýznamnějších českých herců minulého století se narodil na pražských Vinohradech v roce 1918, jen několik dní po vzniku republiky. Patřil k těm výrazným hercům, kteří díky své přirozenosti a charizmatu dokázali ztvárnit jak postavy dramatické, tak i komediální. K jeho elegantnímu vzezření a noblesnímu vystupování přispíval i kultivovaný melodický hlasový projev.