La Película 2019: Festival španělských filmů rozzáří Penélope Cruz a Javier Bardem

Kam vyrazit v PrazePetra Domašínská12. února 20194 minuty čtení
Penélope Cruz a Javier Bardem ve snímku Všichni to vědí.

Penélope Cruz a Javier Bardem ve snímku Všichni to vědí.

Foto: La Película

Třetí únorový týden se stane svátkem pro všechny milovníky španělštiny a španělských filmů – od 19. do 26. února ovládne kina v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě La Película. Festival opět nabídne žánrově pestrý výběr kinematografie z Pyrenejského poloostrova doplněný atraktivními filmovými výlety do Peru a dalších zemí Latinské Ameriky. Diváci se mohou těšit například na předpremiéru netrpělivě očekávaného thrilleru Všichni to vědí od dvojnásobného držitele Oscara Asghara Farhadiho v hlavních rolích s Javierem Bardemem a Penélope Cruz nebo kritikou opěvovaný snímek Roma od Alfonse Cuaróna, který si vysloužil mimo jiné 10 nominací na Oscara.

Slavnostní zahájení letošního ročníku bude patřit snímku Šampioni. Jedna z divácky nejúspěšnějších komedií minulého roku se může pochlubit i přízní odborné kritiky. O víkendu, kdy se ve Španělsku rozdávaly filmové ceny Goya, získala ocenění ve třech kategoriích včetně ceny za nejlepší film. Nejvíce cen si však odnesl mrazivý politický thriller Království, který získal celkem 7 sošek včetně ocenění za režii, původní scénář či nejlepší mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli.

V loňském roce vzdal festival hold slavné španělské herečce a zpěvačce Aně Belén, letos výběrovou retrospektivní sekcí připomene další významnou osobnost španělské kulturní scény, režisérku Pilar Miró. Diváci se mohou těšit například na adaptaci komedie španělského dramatika Lopeho de Vegy Zahradníkův pes, která patří k jejím nejúspěšnějším filmům, nebo snímek Tvé jméno mi zamořilo sny, ve kterém se vrací k tématu občanské války. Unikátní bude v rámci letošního programu sekce věnovaná novému peruánskému filmu, která vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Republiky Peru v České republice.

Jaké filmy festival nabídne?

Programová sekce nového peruánského filmu představí pět snímků. Do malé horské vesničky nás zavede snímek Chicama. Osciluje mezi hraným a dokumentárním filmem, přičemž velmi citlivě zachycuje stav peruánského školství, tamější vlastenectví a obdivuhodnou pospolitost lidí obklopených úchvatnou panenskou přírodou. Snímek Nože v nebi je inspirovaný skutečnými událostmi a líčí příběh ženy, která byla nespravedlivě obviněna z terorismu, odsouzena a po propuštění z vězení se snaží získat zpět svůj život, ale také dosáhnout spravedlnosti a potrestání viníků. Tři ženy – tři osudy je výstižným trojportrétem peruánské společnosti a film Němý sleduje soudce, kterému někdo usiluje o život. Pověstnou třešničkou na dortu pak bude snímek Wiñaypacha, který je prvním filmem natočeným v ajmarském jazyce.

Za pozornost stojí také investigativní dokument Vzpomínky na tajemný rok o málo známé pražské epizodě ze života Che Guevary nebo animovaný film na motivy původního španělského komiksu Black se řekne Beltza. Program nabídne dále například komediální drama Mé drahé bratrstvo. Debut talentované režisérky Marty Díazové je natočený ve stylu španělského národního žánru „españolady“ a nechybí mu všechny tradiční tributy – prostředí Andalusie, místní zvyky, specifický jazyk i typický humor. Dokument Hledá se Oscar představuje Óscara Peyroua, jenž je předsedou Španělské asociace filmových kritiků a je známý svou radikální metodou psaní filmových kritik jen na základě plakátu k filmu. Na úpatí chilských And zavede diváky snímek Pozdě umřít mladý. Několik rodin zde žije v izolované komunitě a společně ve svobodě, kterou přinesl pád diktatury, budují nový svět.

Sekce vzdávající hold Pilar Miró nabídne kromě již zmiňovaných snímků také film Gary Coopere, jenž jsi na nebesích. Vypráví příběh televizní režisérky, u které se projeví smrtelná nemoc a tak se snaží uspořádat rodinné, přátelské i milostné vztahy, aby po sobě zanechala „čistý stůl“. Velký úspěch mělo kriminální drama Beltenebros, které se odehrává ve 40. letech a na počátku 60. let a jehož zápletku tvoří komplikovaný vztahový propletenec mezi tajnými agenty a bojovníky proti frankismu. Program nabídne dále psychologická dramata Dnes večer si promluvíme a Pták štěstí. Program uvede i krátkometrážní snímek What Would You Like To See od Rolanda Garduña.

Kdy a kde?

La Película proběhne od 19. do 24. února 2019 v  pražském kině Světozor, od 20. do 22. února bude španělština znít v ostravském Minikině a od 21. do 23. února v brněnském kině Scala. Od 25. do 26. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci v Bio Central v Hradci Králové. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor. Snímek Všichni to vědí bude od 21. února k vidění i v dalších kinech po celé České republice v distribuci Aerofilms.

Nepřehlédněte

Fotografie Lenky Hatašové jsou vystaveny před Rudolfinem • Udělování cen Český lev od dnešního dne předznamenává na Palachově náměstí výstava unikátní kolekce fotografií Lenky Hatašové ze slavnostního ceremoniálu v loňském roce. Originální portrétní fotografie zachycují všechny oceněné bezprostředně pro obdržení lví sošky. Jsou tak plné emocí a nezaměnitelné atmosféry. Předávání letošních cen Český lev proběhne 6. března večer v přímém přenosu České televize. 

Smutný osud Vladimíra Menšíka. Do poslední chvíle rozdával radost, trpěl ale obrovskými bolestmi • Často bývá označován za jednoho z nejlepších a nejnadanějších českých herců a bavičů všech dob. Vladimír Menšík bezesporu patří mezi umělce, které obdařil sám Bůh. Od jeho předčasné smrti uběhlo již 31 let. A letos v říjnu by oslavil 90. narozeniny.

Slavný oscarový herec ztvární Nicolase Wintona v celovečerním filmu • Už více než 80 let uplynulo od hrdisnkého činu sira Nicolase Wintona, který zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království. Dojemný příběh nyní znovu ožije na plátnech kin.

Veřejný prostor v Praze v létě zaplní sochy renomovaných autorů • Sochařský festival Sculpture Line již počtvrté obsadí pražská veřejná prostranství a originálně doplní a oživí rušná místa v centru i prostory mimo hlavní tepny města. Od poloviny června až do konce září budou obyvatelé i turisté na svých cestách potkávat instalace renomovaných domácích i zahraničních autorů. K vidění bude například obří Hlava Kurta Gebauera na Novoměstské radnici, majestátní Trůn Antonína Kašpara na Vyšehradě, provokativní kostlivcův Like od Kryštofa Hoška na Jungmannově náměstí, Bronzoví hráči Michala Gabriela u Bastionu, železný Keř Jakuba Flejšara ve Františkánské zahradě, křiklavý Nenažranec Andreje Margoče u Tančícího domu, Kapsule Tomáše Medka před Černou labutí či industriální Dynamicon Štefana Milkova na náměstí Václava Havla. Před budovou ČEZ „vyroste“ téměř třímetrový ocelový Strom od Ivy Mrázkové a její Feminité ozdobí Ministerstvo kultury. V ulici Na Příkopě najde svůj nový domov socha Rememberence of a Desire od německého sochaře Jörga Plickata, jeho další instalace s názvem Valse bude k vidění na náměstí Republiky. Původem estonská sochařka Inga Aru vytvořila dvojici soch s názvem Muse of Industry, které budou vítat kolemjdoucí před obchodním domem Kotva. [related-post id="10732"] Letos poprvé nemíří Sculpture Line pouze do ulic, festival doprovodí interiérová výstava v pražském Mánesu. Ta od 15. do 29. června nabídne přehlídku menších plastik a interiérových soch. Poté se výstava vydá do dalších českých a moravských měst, kde Sculpture Line rovněž probíhá (Pardubice, Plzeň, Broumov, Liberec, Jablonec, Ostrava, Trutnov, Brno, Vratislavice).

Smíchovská náplavka bude hostit festival středomořské kuchyně • V sobotu 15. srpna 2020 budete moci ochutnat speciality z několika oblíbených středozemních destinací na jednom místě.

Krize bydlení i plánování měst tématem filmové přehlídky Městem • Tři kina, tři dny, tři dokumenty. A tři pohledy na současná města. Spolek AutoMat chystá po roční pauze druhý ročník filmové přehlídky Městem. Divákům v září a listopadu zdarma představí tři zahraniční snímky, které se nedostanou do běžné distribuce, a pozve také na debaty s odborníky. Film Tohle město není pro chudý má úplnou premiéru.

Exotické kultury všemi smysly. Náprstkovo muzeum pořádá v sobotu etnopiknik • Pro všechny, kteří rádi poznávají cizí kultury a neobyčejné chutě i vůně, připravilo Národní muzeum tradiční akci s názvem Etnopiknik. Pokud v sobotu 17. srpna 2019 mezi 12 a 19 hodinou zavítáte do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, užijete si rozmanitý celodenní program. Vstupné na akci je zdarma.

Flašinet žije! Do Prahy se opět sjedou flašinetáři z celé Evropy • Národní muzeum letos opět přichystalo mezinárodní setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije!, které se uskuteční v úterý 13. srpna. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí již pošesté centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10:00 v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ve 14:00 na Kampě u Karlova mostu a v 19:00 v Českém muzeu hudby.

Karlín ožije tancem a novým cirkusem. Taneční battle bude otevřen všem • Patříte mezi fanoušky současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu? Nenechte si ujít tradiční festival KoresponDance. Jeho pražská část se odehraje v úterý 11. srpna v barokním areálu Invalidovny. Kromě vystoupení českých performerů nabídne i taneční battle, do něhož se může přihlásit každý.

Barevná devítka nabídne dobré jídlo, hudbu z celého světa i kurz salsy • Žhavé africké rytmy, balkánská dechovka a kubánská salsa. Taková jsou lákadla letošního ročníku festivalu Barevná devítka. Tradiční přehlídka hudby a kultury z celého světa však proběhne za zvýšených bezpečnostních hygienických podmínek kvůli COVID-19.

Eliška Balzerová převezme cenu za přínos české kinematografii • Oblíbená česká herečka Eliška Balzerová dostane ocenění za svou dosavadní celoživotní práci. Organizátoři Zlín Film Festivalu se jí rozhodili udělit festivalovou cenu Zlatý střevíček. Herečka si ji převezme ve čtvrtek 10. září na závěrečném ceremoniálu jubilejního 60. ročníku festivalu.

Eliška Balzerová

Hvězda seriálu Most si zahraje v novém celovečerním filmu • Herec Zdeněk Godla, kterého proslavila role v dnes již kultovním seriálu Most, si zahraje hlavní roli ve čtvrtém pokračování filmu Bastardi. Ústřední dvojici ztvární společně s režisérem Tomášem Magnuskem.

Zdeněk Godla a Tomáš Magnusek se chystají na natáčení filmu Bastardi 4.

Natáčení Pelíšků byla jedna velká improvizace. Některé kultovní scény by bez ní nevznikly • Další Vánoce se neodvratně blíží. Kromě kapra, bramborového salátu a stromečku k nim již nedmyslitelně patří také Pelíšky. Tento dnes již kultovní film byl natočen podle knižní předlohy „Hovno hoří!” od Petra Šabacha. Autor při psaní vycházel z příhod, které skutečně v mládí zažil.

Signal Festival letos bude. Bezpečnost řeší pořadatelé s epidemiologem • Pořadatelé Signal Festivalu zatím nepočítají s tím, že by letošní osmý ročník kvůli koronavirové pandemii museli zrušit. Populární festival světla, kterého se každoročně účastní desetitisíce lidí, by měl proběhnout v ulicích Prahy od 15. do 18. října. Jeho podoba ale jiná částečně bude.

Nejslavnější česká neherečka Milada Ježková. K filmu se dostala neskutečnou náhodou • Až do svých 55 let žila úplně obyčejně. Pracovala jako brusička a soustružnice, dělala účetní v podniku Nářadí Vršovice a nějaký čas byla zaměstnaná v obchodě se stříbrem. Až jedno náhodné setkání jí obrátilo dosavadní život vzhůru nohama.

Báječná léta pod psa: Nejdřív propadák, dnes kultovní film. Jaký byl představitel Kvida ve skutečnosti? • „Váš otec si staví rakev!“ To je jedna z mnoha dnes již kultovních hlášek z filmu Báječná léta pod psa, který měl premiéru před necelými dvaadvaceti lety – 3. dubna 1997. Dílo debutujícího režiséra Petra Nikolaeva zaujalo diváky zejména excelentními hereckými výkony Libuše Šafránkové a Ondřeje Vetchého, kteří se představili v rolích rodičů malého Kvida.

Malá Jenny z filmu Forrest Gump vyrostla. Jak vypadá a co dělá dnes • Letos uplyne přesně 25 let od chvíle, kde jsme měli poprvé možnost vidět film Forrest Gump režiséra Roberta Zemeckise. Příběh o prostém muži, který na pozadí velkých společenských změn ve druhé polovině 20. století v USA hledá své životní štěstí, si získal srdce miliónů diváků po celém světě.

Filmový Kristián chránil židovskou manželku a tvrdě za to zaplatil • Filmový svůdník Oldřich Nový patří mezi legendy českého filmu. V osobním životě to ale neměl vůbec lehké. Jelikož v období protektorátu chránil svou manželku před smrtí, musel nastoupit do pracovního tábora.

Pochmurnou listopadovou Prahu rozzáří festival Den flamenka • Fenomén flamenko, jehož kolébkou je Andalusie, spontánní hudbou a tancem, nespoutanou energií i vášní oslovil celý svět. Po čtyři večery od 21. do 24. listopadu Prahu rozzáří přední flamenkové hvězdy, které plní prestižní sály nejen doma ve Španělsku. Kastaněty, pestrobarevné šaty tanečnic, klapot podpatků a zvuk flamenkové kytary v letošním ročníku vzdají hold legendárnímu tanečníkovi a choreografovi Antoniu Gadesovi, který zemřel před 15 lety a z jehož odkazu dále čerpají nové generace.

Zažít město jinak. Sousedské slavnosti v září opět oživí pražské ulice • Jubilejní 15. ročník sousedských slavností Zažít město jinak oživí v sobotu 19. září 2020 desítky ulic v Praze i v dalších městech.