Magnetická rezonance v Thomayerově nemocnici bude sloužit pacientkám s myomem

ZprávyPražskýDEN.cz21. února 20182 minuty čtení

Foto: Facebook Thomayerovy nemocnice

Nákladnou opravu má za sebou přístroj pro magnetickou rezonanci navigovaného fokusovaného ultrazvuku patřící pražské Thomayerově nemocnici. Přístroj představuje účinnou a bezbolestnou metodu v léčbě děložních myomů, přičemž do provozu byl znovuuveden ve středu 21. února. Na opravu přispěla částkou 850 000 korun Nadace ČEZ, která fakultní nemocnici dlouhodobě podporuje.

Magnetická rezonance navigovaného fokusovaného ultrazvuku je neinvazním způsobem léčby myomů konzervativní cestou. Díky této metodě uváděné pod zkratkou MRgFUS podstupují pacientky bezoperační a bezbolestný zákrok, což jim umožňuje i rychlejší rekonvalescenci a návrat do běžného života. Mezi hlavní přínosy tohoto způsobu léčby patří ústup příznaků během prvních tří měsíců, a to u 90 procent pacientek, a zachování možnosti otěhotnět.

„V rámci celé České republiky a léčby neplodnosti z důvodu děložních myomů vlastní naše nemocnice unikátní přístroj, jediný v republice. Jsme rádi, že se ho podařilo opět zprovoznit. Veliký dík za to patří Nadaci ČEZ, která nám poskytla finanční prostředky na jeho opravu,“ kvitoval během uvedení magnetické rezonance do chodu ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

[related-post id=“5352″]

Nadace ČEZ podporuje různé projekty pro zkvalitnění péče o pacienty v Thomayerově nemocnici formou finančního přispění dlouhodobě. „Moderní medicína dnes dokáže zázraky, její nástroje jsou ale často velmi nákladné. Byla by škoda je nechat stát bez užitku, zvláště když pro některé pacienty představují často jedinou naději v léčbě. V tomto případě žen, jež nemohou podstoupit operaci, a přesto by rády porodily děti,“ poznamenala ředitelka nadace Michaela Ziková.

[related-post id=“4461″]

Thomayerova nemocnice patří do páteřní sítě velkých zdravotnických zařízení poskytující komplexní zdravotní péči na špičkové úrovni. Nemocnice je vybavena moderní přístrojovou technologií a jako jediné zdravotnické zařízení v ČR disponuje kombinací magnetické rezonance s fokusovaným ultrazvukem a školeným týmem s pětiletou zkušeností v ošetřování děložních myomů bez operace.

Nepřehlédněte

Klobásy z hovězí kůže před soudem. Řešilo se, zda jsou protizákonné • Dvojí kvalita potravin byla tématem i pro naše předky. Roku 1891 přinesly Národní listy zprávu o soudním procesu, který řešil, zda uzenářské výrobky mohou obsahovat hovězí kůži. Přečtěte si, jaký verdikt nakonec padl.

Jak vzniká výstava? Národopisné muzeum odhaluje své zákulisí • V sobotu 20. ledna Národní muzeum otevřelo novou výstavu v Národopisném muzeu s názvem Jak vzniká výstava. Tato menší výstava v Letohrádku Kinských vypráví o dějinách zdejších expozic ve 20. století i o práci, která se za nimi skrývá. Součástí je také prezentace díla česko-švédského výstavního architekta a scénografa Jana Poláška.

Praha 2 chce dát miliony korun na opravy chodníků a výsadbu stromů • Radní Prahy 2 na svém pondělním zasedání doporučili zastupitelstvu městské části schválit poskytnutí 20 milionů korun na obnovu chodníků. Peníze z rozpočtu městské části mají být použity na rekonstrukci chodníků, které jsou ve velmi špatném nebo havarijním stavu.

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Počet obětí koronaviru dál roste. Ve středu zemřelo 200 lidí • Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 10 854 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 31 412 provedených PCR testů, z nichž 35 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 22 952.

Provoz metra bude od pondělí posílen. Roušky v MHD jsou povinné i nadále • Provoz pražského metra bude od pondělí 1. června posílen. Kvůli koronavirové krizi dosud fungovalo v prázdninovém režimu.

Ode dneška až do září nepojedou tramvaje mezi Palmovkou a Bulovkou • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zdnes zahájil komplexní rekonstrukci tramvajové trati v Zenklově ulici, a to v koordinaci s pracemi na rekonstrukci vodovodu, kanalizace, dalších inženýrských sítí, vozovek a chodníků.

Phil Collins se vrací do Prahy. Chystá se velkolepý koncert • Slavný britský hudebník Phil Collins se v rámci evropského turné Still Not Dead Yet Live vrátí po letech do Prahy. Velkolepý koncert se uskuteční 25. června 2019 v O2 areně.

Počet turistů v Praze nadále roste, i když už pomaleji • Nárůst počtu návštěvníků v hlavním městě nadále zpomaluje. V loňském roce do Prahy zamířilo pouze o 1,7 % více hostů než v roce 2018. Návštěvníků z Číny začalo ubývat již ve druhém čtvrtletí. Výrazné přírůstky jsou naopak evidovány u hostů z Ukrajiny (+28,9 %), Japonska (+16,5 %) nebo Tchaj-wanu (+16,4 %). Údaje zveřejnila agentura Prague City Tourism.

Turisté na Karlově mostě.

Hlávkův most slaví narozeniny. Jako první v Čechách byl postaven z betonu • Uběhlo již 107 let od slavnostního otevření mostu spojujícího pražské části Karlín a Holešovice přes ostrov Štvanice. Přestože výstavbu Hlávkova mostu komplikovaly spory dvou tehdejších stavebních škol, vznikla jedinečná stavba dokládající urbanistický rozvoj hlavního města. V minulosti most sloužil jako hlavní dopravní tepna do holešovických jatek, dnes je páteřní komunikací pražské dopravy. V příštích letech jej čeká, stejně jako další mosty přes Vltavu, rozsáhlá rekonstrukce.

Průběh stavby most zachycuje fotografie z roku 1910.

Nejjedovatější žáby světa budou k vidění v Zoo Praha • Nevelké i zcela miniaturní, výjimečně zbarvené, mnohdy prudce jedovaté. Návštěvníci Zoo Praha budou mít opět jedinečnou příležitost prohlédnout si přes třicet druhů pralesniček neboli šípových žab.

Idiopatická plicní fibróza se zpočátku hlásí nenápadně. Důležitá je včasná diagnóza • Pražané si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí jedenáct ambulancí. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce lékaři potvrdili IPF dvěma pacientům. U jedenácti dalších objevili jiné plicní nemoci, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). 

Pražské židle a stolky se vrací. Letos můžete posedět až na šedesáti různých místech • V dubnu se v metropoli opět objeví oblíbené židle a stolky. Kromě již klasických míst jako je Malostranské náměstí nebo kampus Dejvice, se bude možné na černé židle posadit nově i v areálu Kasáren Karlín, na Štvanici, na sídlišti Lužiny nebo v Horních Počernicích v parku u Divadla. Zájem správců letos značně převýšil předchozí dvě sezóny a vyšplhal se až na 60 různých lokalit. „Loňská sezona přinesla také několik novinek. Na vybraných místech byly například židle a stolky umístěny volně bez řetízků. Například v Emauzích, v Botanické zahradě nebo před Veletržním palácem se tento postup osvědčil, a proto těch míst bude přibývat,” říká primátorka Adriana Krnáčová. Projekt Pražské židle & stolky tento rok proběhne již potřetí. Do otevřené výzvy pro provozovatele židlí a stolků se mohli přihlásit občané, spolky, soukromé subjekty či kulturní instituce. V pilotní sezoně 2015 byly židle umístěny jen na osmi místech. Loni se jejich počet zpětinásobil a tento rok budou židle ve více než 60 lokalitách. Mezi nová stanoviště patří např. kampus Albertov, Kasárna Karlín, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, vnitroblok Corsa Karlín či na sídlišti Ďáblice, ostrov Štvanice nebo na Strossmayerově náměstí. [related-post id="7878"] „Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také to, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky. Vedení města věří, že Pražané židle nerozkradou Loňská sezona přinesla také pár novinek. Osvědčilo se umístění židlí a stolků na vybraných místech bez řetízků, proto budou v nadcházející sezoně židle a stolky volně, aby se například v létě daly pohodlně posunout do stínu. Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz. Na některých místech židle zůstaly i přes zimu a lidé je tak mohli využívat mimo sezonu. [related-post id="7874"] Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) se pro projekt inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. „Rozhodli jsme se, že židle a stolky letos nebudeme zamykat stejně jako v Kodani nebo v New Yorku. Věříme, že Pražané důvěru města ocení,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Židle a stolky si u Pražanů získaly velkou oblibu.

Z Prahy na Mallorcu bude nově létat nízkonákladový Ryanair • Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair oznámil, že od 4. června 2019 spustí novou pravidelnou linku mezi Prahou a španělským ostrovem Mallorca. Ten patří mezi velmi populární turistické destinace.

S místostarostou Prahy 4 o připomínkách ke změnám MHD • Systémový inženýr, absolvent Gymnázia Budějovická a ČVUT, jeden ze zakladatelů Občanského fóra a také zakládající člen ODS v Krči. Od roku 1990 působí v komunální politice a nyní je místostarostou Prahy 4 a zodpovídá mimo jiné za dopravu. Zdeňka Kovaříka vyzpovídal Vojtěch Jánský ze serveru tram-bus.cz.

Lví král po 25 letech, Star Wars a Toy Story 4 aneb Nejočekávanější filmové trháky tohoto roku • Filmové nadšence v letošním roce potěší hned několik pokračování slavných snímků, které v minulosti zaznamenaly mimořádný ohlas a komerční úspěch. Podívejte se na přehled nejočekávanějších premiér tohoto roku.

Vybrané pražské autobusy budou jezdit jen do 22 hodin • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) od této soboty 17. 10. 2020 dočasně ukončí provoz na 35 vybraných autobusových linkách již ve 22:00.

Lahodná pečená slanina. Až zjistíte, proč tak voní, možná vás rychle přejde chuť • Šťavnatá pečená slanina. Kdo by její lákavé vůni odolal? Vždy si na ní pochutnáme s výčitkami svědomí, protože tušíme, že zrovna dvakrát zdravá není. Víte ale, co přesně z ní dělá tak výjimečnou lahůdku?

Pečená slanina je pro mnoho lidí neodolatelná.

Praha 10 zapůjčila Čapkova výtvarná díla na výstavu do Japonska • Dvanáct děl, převážně kreseb, Josefa a Karla Čapka budou mít možnost obdivovat návštěvníci výstav až v Japonsku. Rada městské části totiž schválila ojedinělou výpůjčku těchto děl, která vlastní. „Obrátili se na nás kurátoři dvou výstav v Japonsku se žádostí o zapůjčení několika děl Josefa a Karla Čapka. Velmi rádi jsme jim vyhověli, protože právě šíření odkazu bratří Čapků bylo jedním z důvodů, proč Praha 10 kdysi cennou vilu i s částí pozůstalosti kupovala. Je pravda, že v té době si výstavu v Japonsku asi nikdo představit nedokázal, ale o to větší radost máme,“ říká první místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Rada v březnu schválila zapůjčení sedmi děl Josefa Čapka, tři díla Karla Čapka a dva artefakty: Karlův fotoaparát a plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924. K vidění budou na dvou na sebe navazujících výstavách, které se uskuteční v Japonsku jako připomínka stého výročí vzniku Československa. Výstava „Dětské téma v dílech bratří Čapků“ je k vidění v Muzeu umění Shoto v prefektuře Tokyo, a to od 7.dubna do 25. května, následně bude další výstava v Městském muzeu dějin a umění Ashiya v prefektuře Hyogo od 1. července do 9. září. Výstavy mají podporu Českého velvyslanectví v Japonsku. „Jsme přesvědčení, že japonská výstava u příležitosti stého založení Československa přispěje k poznávání české kultury a odkazu Bratří Čapků ve světě,“ uzavírá Pek. Praha 10 má sbírku děl i pozůstalosti Karla Čapka i Josefa Čapka, pravidelně je zapůjčuje na různé výstavy. Část děl byla dříve zapůjčena památníku Karla Čapka ve Strži, některá díla také Galerii středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.

VIDEO: Nuselský most slaví 45 let. Původně v něm měly být byty. Podívejte se na unikátní záběry ze stavby • Přesně před 45 lety, 22. února 1973, byl uveden do provozu Nuselský most. U příležitosti oslav 25. výročí Vítězného února slavnostně přestřihl pásku generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Ludvíka Svobody. Tentýž den navštívil ČSSR generální tajemník SSSR Leonid Brežněv, který Husákovi o den později propůjčil Leninův řád.