Na Letné začíná největší demonstrace od pádu komunismu. Není nám jedno, co se tady děje, říkají lidé

23. června 2019 ∙ 16:52
PražskýDEN.cz
Foto: Twitter.com / Eva Hanáková

Na Letenskou pláň v neděli zamířily desítky tisíc lidí z celého Česka. Demonstraci svolal spolek Milion chvilek pro demokracii kvůli obavám o nezávislost justice. Požadavkem demonstrantů je, aby Marie Benešová skončila ve funkci ministryně spravedlnosti a zároveň aby Andrej Babiš kvůli svému údajnému střetu zájmů opustil křeslo předsedy vlády.

Podle odhadu organizátorů by na Letnou mělo dorazit 200 až 350 tisíc lidí. Půjde tak zřejmě o největší demonstraci od roku 1989. Někteří z nich popsali pro PražskýDEN.cz, proč dorazili.

„Není mi jedno, co se v téhle zemi děje. Pracuji pro zahraniční firmu a i moji šéfové s neklidem sledují, co vše je v Česku možné,“ vysvětluje pan Jaroslav, proč dnes na Letnou přišel.

„Přijeli jsme z Českého Brodu i s dětmi. Právě jejich budoucnost vláda Andreje Babiše projídá,“ sdělila paní Květa a dodala: „Dráhu si klidně budeme platit sami, když se nebudeme muset za svého premiéra stydět.“

Na Letné se objevují i zahraniční účastníci, kteří v Česku dlouhodobě pobývají. Pan Guillaume zde podniká v IT a přišel se svojí českou manželkou. „Asi by mi to mohlo být jedno, co se u vás děje, protože mám kam utéct. Andrej Babiš ale prostřednictvím neoprávněného čerpání evropských dotací vlastně okrádá i zbytek Evropy. A to mi jedno není,“ říká.

X Zavřít