Na okraji Prahy vznikl nový rybník. Měl by pomoci v boji se suchem

ZajímavostiPražskýDEN.cz29. května 20202 minuty čtení

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha dokončila výstavbu rybníka mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě původního rybníka, který byl v minulosti vypuštěn a vysušen. Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, což přispěje k zadržení vody v místní krajině. 

Obnovením Lítožnického rybníka pokračuje hl. m. Praha v naplňování své strategie boje se suchem, jejíž součástí je i obnova a budování vodních ploch a vodních toků.

„Zatímco vláda je překvapená, že sucho je možná větší hrozba pro obyvatele než koronavirus, a ministerstva životního prostředí a zemědělství se předhánějí, kdo přijde rychleji s programem boje proti suchu, my v Praze otevíráme již hotové projekty, které pomůžou zadržovat vodu v krajině a mají reálný dopad na pražské klima,“ uvedl při otevření nového rybníka Petr Hlubuček, náměstek primátora pro životní prostředí.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Staronový rybník

Nový Lítožnický rybník vznikl na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem vypuštění historického Lítožnického rybníka v 1. pol. 19. stol. V rámci výstavby došlo k odbahnění území a odstranění zbytků zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 m³ sedimentů a materiálu. 

Na nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 m a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 m³ na 890 m³,“ dodává náměstek Hlubuček.

Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůni, které v místní krajině zadrží kolem 2200 m³ vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Nová hráz rybníka je 376 m dlouhá a 5,2 m vysoká. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ popisuje Ondřej Palička, ředitel Lesů Hl. m. Prahy.

V plánu jsou i další projekty

Náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 mil. Kč. Hlavní město celkově spravuje 308 km potoků na vodních tocích a 116 vodních nádrží. V letošním roce se plánuje realizace protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, dokončení revitalizace Xaverovského rybníka a Zličínského rybníka a pokračování revitalizace Lipanského potoka.

Nepřehlédněte

Mráz ohrožuje vodoměry. Jejich ochrana je starostí odběratelů • Mrazivé teploty, které nyní panují v celé České republice, mohou poškodit vodoměry. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto nabádají odběratele k jejich ochraně.

Podolská vodárna bude mít mimořádně otevřeno zdarma • Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin. „Letošní novinkou je vybavení koupelny z třicátých let minulého století,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Historie muzea Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena. [related-post id="6595"] Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová. [related-post id="6357"] Do muzea v loňském roce zamířilo přes třináct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA. O Světovém dni vody Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou. Mottem Světového dne vody 2018 je „Nature for water“.

Pražská vodárna.

Úniky vody v Praze se nově vyhledávají přes satelit • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

Nákaza koronavirem z pitné vody nehrozí, uklidňuje PVK • Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město i nadále splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.

Pražané si připlatí za vodu. Část peněz půjde na obnovu infrastruktury • S novým rokem si budou muset Pražané opět sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Tisíc litrů vody v hlavním městě bude stát 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta. 

Voda v Praze už se tolik neztrácí. Úniky za loňský rok klesly na historické minimum • Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce klesly na 12,49 procent, což je historické minimum. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.

Odhalení černých odběrů vody vyneslo čtyři miliony korun • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři miliony korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.

Havárií v pražské vodovodní síti bylo loni výrazně méně • Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce zaznamenáno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.

Běchovice dostanou peníze na studii rozšíření vlakové zastávky • Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o poskytnutí investiční dotace ve výši 3,5 milionu korun městské části Praha – Běchovice. Dotace je určena na vytvoření studie a dokumentace pro územní rozhodnutí k rozšíření stávající železniční zastávky Praha – Běchovice střed.

Praha zatím jen tak nevyschne. Zásob pitné vody je dostatek • Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je aktuálně plná. V pondělí ráno byla dokonce její hladina pět metrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.

Hostivařská přehrada má nové moderní dohledové středisko za 5 milionů korun • Hostivařská přehrada patří mezi nejvýznamnější vodní plochy na území Prahy. Její význam spočívá v ochraně jihovýchodní části Prahy před povodněmi. Kromě této technické funkce nabízí Pražanům své využití i pro rekreaci a odpočinek.

Skončil zákaz rozdělávání ohně na území hlavního města • Pražský magistrát odvolal zákaz rozdělávání ohně na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru.

Hostivařská přehrada potřebuje 115 milionů korun, aby ochránila Pražany před povodní • Hostivařská přehrada, zprovozněná v roce 1963, je nejvýznamnějším vodním dílem na území Prahy. Dříve byla využívána převážně k rekreaci. Dnes však slouží i k vyrovnání průtoků pod přehradou, čímž výrazně přispívá k ochraně obyvatel města v případě povodňových událostí.

Radní Libor Hadrava navštívil Hostivařskou přehradu.

Mlžítka se vrací do pražských ulic. Letos budou na 25 místech • Do ulic hlavního města se po zimě vracejí mlžící zařízení, která v horkých letních dnech ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

Za černý odběr vody v Praze hrozí pokuta. PVK fakturují statisíce korun • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) za první pololetí letošního roku zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 1,15 milionu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve stejném období loňského roku to bylo 2,3 miliónu korun.

Úniky vody v Praze se hledají stejným způsobem jako voda na Marsu • Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. Ještě v roce 2000 přitom přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent. Celkový objem ztrát vody se podařilo Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) snížit na historické minimum z 11 979 tis. m³ v roce 2019 na 11 680 tis. m³ v roce 2020.

Vedro a sucho dál sužuje Prahu. Správa hřbitovů zakázala svíčky na hrobech • Správa pražských hřbitovů kvůli současnému suchému počasí vydala zákaz ponechávání hořících svíček na hrobech. K opatření se přistoupilo po pondělním požáru na vinohradském hřbitově, kde od hořící svíčky začala hořet tráva u jednoho z hrobů. Jako dočasnou náhradou doporučuje Správa pražských hřbitovů elektronické svíčky, které jsou už běžně k dostání ve většině květinářství. Správa pražských hřbitovů má ve své péči přibližně 230 tisíc pohřebních míst na 29 hřbitovech. Přibližně 40 procent hrobů je opuštěných a nezaplacených.

Startuje další etapa rekonstrukce Českobrodské ulice. Opravy se dočká úsek v Běchovicích • Příští týden odstartuje další etapa plánované rekonstrukce Českobrodské ulice. Tentokrát se opraví zhruba 300 metrů dlouhý úsek ve středu Běchovic. Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) v uzavřeném místě kompletně opraví vozovku i okolní terén a tím zlepší také přehlednost v celém úseku. Řidiči mohou využít objízdných tras. Předpokládané zdržení se bude ve špičkách pohybovat mezi 20 a 30 minutami. Práce by měly být dokončeny v červnu.

Rekonstrukce Českobrodské ulice vstupuje do další fáze.

Voda nepoteče na Smíchově, v Karlíně, Libni, Nuslích, Střešovicích a Hloubětíně • Z důvodu plánovaných oprav nepoteče v některých pražských ulicích voda. Náhradní zásobování bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podívejte se na přehled odběrných míst, kterých se výluka týká. Smíchov 15. 5. 2018 od 08:00 hod. do 15:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulicích č.p./č.o.: Na Neklance 718/4, 717/6, 805/8; Pod Brentovou 658/3, 632/4, 732/5, 555/6, 563/8, 562/10; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Hloubětín 15. 5. 2018 od 08:00 hod. do 16:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulicích č.p./č.o.: K Hutím 1040/4, 1074/6, 873/10, E271, N74, parcelní čísla: 1254/5, 1262/2; Kolbenova 891/37, 893/39; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Libeň 15. 5. 2018 od 08:00 hod. do 18:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulici Zenklova č.p./č.o.: 335/97, 332/99, 316/101, 485/103, 432/105, 344/107, 356/110, 434/112, 291/113, 336/114, 1513/115, 309/116, 62/117, 306/118, 42/119, 290/120, 293/122, 303/124, parc.č. 168/15; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Karlín 16. 5. 2018 od 07:30 hod. do 14:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulici Sokolovská č.p./č.o.: 325/140, 274/142, parc.č. 763/1; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Střešovice 16. 5. 2018 od 08:00 hod. do 16:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulici Za Hládkovem č.p./č.o.: 975/2, 974/2a, 973/4, 98/6, 105/8, 869/10, 680/12, 679/14, 678/16, 677/18, 676/20, 862/22; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Nusle 17. 5. 2018 od 08:00 hod. do 13:00 hod. Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulicích č.p./č.o.: Ctiradova 592/14, 575/16; Mečislavova 1357/16, 1356/18, 1355/20, 1354/22; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.