Naučte se předpovídat počasí podle přírody

MagazínTereza Běhalová14. srpna 20232 minuty čtení

Foto: Unsplash

Když vyrazíme ven a sledujeme přírodu kolem sebe, můžeme spatřit řadu spolehlivých náznaků a udělat si představu o tom, jaké počasí nás čeká. Naši předci využívali tyto přírodní signály k předpovídání počasí dlouho před vynálezem moderní meteorologie. Pokud vás zajímá, jak se naučit předpovídat počasí na základě přírody, přečtěte si následující rady a tipy.

Pozorujte oblohu

Obloha je jako velká televizní obrazovka, na které lze číst příběh o nadcházejícím počasí. Bílé kumulusové oblaky mohou naznačovat jasné a slunečné počasí, zatímco tmavé a nízké oblaky zase předznamenávat příchod deště či bouřky. Pokud se na obloze objeví kruhy kolem Slunce nebo Měsíce, může to být signál na blížící se změnu počasí.

Sledujte zvířata

Zvířata mají neobyčejnou (a dosud neprozkoumanou) schopnost vycítit změny počasí. Pokud ptáci létají nízko nad zemí a prudce mění směr, může to znamenat bouřku. Zvířata také často reagují na změny atmosférického tlaku a vlhkosti, což může být pro nás další varovný signál změn počasí.

Zkoumejte rostliny

Rostliny mohou poskytnout další užitečné informace. Pokud se například na konci slunečného dne nízké rostliny sklánějí, může to znamenat blížící se dešťové přeháňky. Zároveň mohou některé květiny otevřít své květy, když je slunečno, a zavřít je před deštěm.

Pozorujte změny větru

Vítr je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících počasí. Pokud vítr rázně změní směr, může to naznačovat příchod studené fronty či bouřky. Studium rychlosti a směru větru může poskytnout cenné náznaky o tom, co nás čeká.

Všímejte si teplotních změn

Náhlé poklesy teploty mohou předznamenávat příchod deště, sněhu nebo bouřky. Rovněž věnování pozornosti nočním teplotám může pomoci předpovědět, zda nás čeká jasné nebo zatažené ráno.

Učte se z lokalních zkušeností

Různé regiony mají své vlastní přírodní znaky, které mohou být spojeny s určitými pověrami nebo tradičními zvyklostmi. Získání znalostí od místních lidí může přispět k vaší schopnosti předpovídat počasí na základě místních signálů.

Nejlepším způsobem, jak se naučit předpovídat počasí z přírody, je být trpělivý a pozorný pozorovatel. A trochu také dát na vlastní intuici a naslouchat vlastnímu tělu. Kombinací těchto tipů a vašich vlastních zkušeností můžete postupně získat schopnost odhadovat blížící se změny počasí. Pamatujte však, že i přesto je vždy dobré mít k dispozici spolehlivou meteorologickou předpověď, abyste se na ni mohli spolehnout ve všech situacích.

Nepřehlédněte

Teplá fronta v týdnu přinese do Česka jarní teploty • Jaro se začíná nenápadně hlásit o slovo. Přestože obloha bude v příštích dnech spíš zatažená, podle meteorologů se v týdnu můžeme těšit na velmi příjemné teploty.

V Čakovicích mají nově opravený park. Vypráví příběh mistra Jana Husa • Městská část Praha-Čakovice otevřela kompletně zrekonstruovaný Husův park. Jeho součástí jsou netradiční záhony, autorský vodní prvek s kolísající hladinou, zeď s chytrým nanonátěrem, která sama rozkládá emise a sad okrasných jabloní odkazující k památce mistra Jana Husa. 

Plejtvák myšok je zpátky v muzeu. Bude součástí expozice světových parametrů • Skončilo náročné restaurování jednoho z nejznámějších exponátů a zároveň symbolů Národního muzea. Téměř 23 metrů dlouhý plejtvák myšok je od pátku 3. září opět k vidění pro návštěvníky.

Návštěvníci Stromovky se mohou učit poznávat dřeviny • Pražská Stromovka patří mezi druhově nejpestřejší parky v zemi. Nachází se zde celkem 203 druhů a kultivarů listnatých a 44 druhů a kultivarů jehličnatých dřevin. U mnoha stromů ve Stromovce se nyní objevily nové jmenovky v rámci projektu „Stromy, které chcete znát“.

Pražská zoo konečně otevřena. Některá zvířata si musejí zvykat • Poprvé v letošním roce se otevřely brány pražské zoologické zahrady návštěvníkům. I přes nepřízeň počasí jich za první dva dny dorazilo téměř dva a půl tisíce.

Koronavirem se nakazila i některá zvířata v pražské zoo • Testování zvířat prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že pozitivní jsou lvi indičtí Jamvan a Suchi a gorilí samec Richard. Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou.

Nová výstava představuje místa, kde Antonín Dvořák čerpal inspiraci • Národní muzeum otevřelo na konci dubna novou výstavu v Muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění je i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahradničení nebo chovu holubů.

Otevřeno po lockdownu už má i pražská Botanická zahrada • Od pondělí 12. dubna je opět otevřená i Botanická zahrada hl. m. Prahy. I přes nepřízeň počasí tam v minulém týdnu zavítaly první stovky návštěvníků.

Pražská zoo oslaví Světový den želv. Připraven je bohatý program • V sobotu 22. srpna se v Zoo Praha uskuteční náhradní oslava Světového dne želv, která byla původně plánovaná na květen.

Mláďata pandy červené jsou už k vidění v pražské zoo • Návštěvníci Zoo Praha nyní mohou zahlédnout dva vzácné přírůstky pandy červené. Čtyřměsíční dvojčata se právě v těchto dnech začínají samostatně pohybovat ve venkovním výběhu poblíž hlavního vchodu do areálu zoo.

Výstava exotických motýlů v pražské botanické zahradě • Tradiční výstavu exotických motýlů opět připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy. V pořadí již 18. ročník se tentokrát zaměří na jedovaté druhy.

Praha vybuduje novou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy • Stavební povolení pro stavbu nové Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy získaly Lesy hl. města Prahy. Současná stanice již technicky nevyhovuje. Projekt by měl vyjít na 170 miliónů korun.

Podzimní výstava bonsají v Botanické zahradě představí i stoleté exempláře • Bonsaje ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů z Německa, Polska, Slovenska a České republiky budou k vidění od 2. do 11. října na unikátní výstavě s názvem „Bonsaje v srdci Evropy“.

Na náměstí Míru roste vzácný šafrán bělokvětý. Kolemjdoucí nevěří vlastním očím • Poblíž tramvajové zastávky na pražském náměstí Míru vykvetl vzácný šafrán bělokvětý. U kolemjdoucích vzbuzuje velký rozruch. Známé přirovnání „je ho jako šafránu“ v těchto dnech tak úplně neplatí na náměstí Míru. Desítky rozkvetlých rostlinek přitahují pozornost kolemjdoucích a všímají si jich i cestující v tramvajích. Lidé si vzácný úkaz nadšeně fotí a sdílí ho na sociálních sítích. Šafrán bělokvětý v Praze je skutečnou raritou. Běžně se totiž tato rostlina ve městech nevyskytuje. Narazit na ni můžete hlavně na loukách a pastvinách v nadmořské výšce kolem 2000 metrů. [gallery columns="1" size="full" ids="8563"] Na trhání zapomeňte Pro svou vzácnost je šafrán bělokvětý zařazen na seznam ohrožených druhů. Je proto zakázáno ho trhat, sbírat, ničit nebo jinak narušovat jeho vývoj.

Šafrán bělokvětý se ve městech běžně nevyskytuje.

Meteorologové vylepšili Aladina. Předpověď počasí má být nyní mnohem přesnější • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vylepšil aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Nové nastavení vykazuje zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body.

Místo techniky živá zvířata. Ovce a kozy spásají pražské louky a stráně • Ve vybraných pražských lokalitách se i tento rok objevila stáda ovcí, koz a skotu. Jejich úkolem se spásání porostů. Vedení města si projekt pochvaluje s tím, že jde o tradiční a zároveň k přírodě šetrný a efektivní způsob obhospodařování pozemků ve zvláště chráněných oblastech.

Září je nostalgický měsíc. Připomíná prchavost okamžiku i krásy každodennosti • Když se listí začne barvit do hněda, dny se zkracují a vzduch je cítím podzimem, začne se do našich životů vkrádat určitá nostalgie. Září, které kombinuje teplo léta a chlad podzimu, má v mnoha lidských srdcích zvláštní místo. Proč je vlastně toto období tak sentimentální?

Pražskému pícháčkovi už rostou bodliny. Úplně vyhráno ještě nemá • V pražské zoo přišlo letos v dubnu na svět historicky první mládě ježury australské. Chovatelé mu proto věnují mimořádnou péči. Využívají k tomu dokonce kamerový systém.

3. 2. 1868: Vraceli se z plesu, místo domů ale dojeli přímo do ledové Vltavy • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Prahu mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout území celé republiky. Výstraha platí od sobotního poledne do 21 hodin. Bouřky budou doprovázeny i přívalovými srážkami. „Nad střední Evropou se bude rozpadat zvlněná studená fronta. V sobotu v odpoledních hodinách se budou vytvářet bouřky bez výraznějšího postupu. Ojediněle může v bouřkách napršet kolem 30 mm, riziko výskytu velkých krup nebo silnějších nárazů větru je jen malé. Na východě Moravskoslezského kraje a na západě Čech je pravděpodobnost výskytu silných bouřek nižší,” uvedli meteorologové. Později odpoledne a večer bude bouřková činnost od východu ustávat. [related-post id="10318"] [related-post id="10299"]