Září je nostalgický měsíc. Připomíná prchavost okamžiku i krásy každodennosti

MagazínTereza Běhalová29. srpna 20233 minuty čtení

Foto: Unsplash+

Když se listí začne barvit do hněda, dny se zkracují a vzduch je cítím podzimem, začne se do našich životů vkrádat určitá nostalgie. Září, které kombinuje teplo léta a chlad podzimu, má v mnoha lidských srdcích zvláštní místo. Proč je vlastně toto období tak sentimentální?

Konec léta

Pro mnohé znamená září konec letních dovolených, výletů, plážového povalování a dlouhých, sluncem prozářených dnů. Je to čas vzpomínek na dobrodružství a na teplé měsíce. Prchavost léta často způsobuje, že jeho závěr je hořkosladký, a tento měsíc tak slouží jako jemná připomínka, abychom si vážili každého okamžiku, který v životě prožíváme.

Zpátky do školy

Pro všechny školou povinné, tedy žáky i pedagogy, znamená září začátek nového školního roku. Seznámení se s novými přáteli a příslib nových začátků může vyvolávat směs vzrušení a obav. Mnoha dospělým se vracejí vzpomínky na jejich vlastní školní léta, takže září se stává časem zamyšlení nad osobním růstem a neúprosným plynutím času.

Foto: Unsplash+

Období sklizně

Z historického hlediska je září měsícem sklizně. Je to doba, kdy zemědělci sklízejí plody své celoroční usilovné práce a komunity se scházejí, aby oslavily hojnost Matky Země. Například na vinobraních, dožínkových slavnostech a dalších akcích, které můžete zažít nejen na venkově, ale i přímo v Praze. Tento smysl pro odpovědnost jedince vůči celému lidskému společenství a vděčnost za dary přírody dodává tomuto měsíci další sentimentální rozměr.

Předehra k oslavám

Září je vstupní branou do období slavností. S hlavními svátky, jako je Halloween a Dušičky, a s Vánocemi na obzoru, je to čas příprav a očekávání. Příslib rodinných setkání, hostin a oslav činí ze září měsíc nadějných očekávání a plánování. Možná dokonce i nakupování prvních dárků pod stromeček.

Krása přírody

Příroda prochází v září dramatickou proměnou. Stromy se oblékají do bohaté škály barev, od zlatožluté po ohnivě červenou. Tato vizuální podívaná spolu s jedinečnou vůní podzimního vzduchu vytváří smyslový zážitek, který může vyvolat silné emoce a vzpomínky.

Foto: Unsplash+

Čas obnovy

Stejně jako se příroda připravuje na nadcházející zimu, mnoho lidí vnímá září jako čas pro stanovení nových cílů a záměrů. Sentimentalita tohoto měsíce může inspirovat k introspekci, což umožňuje zhodnotit svůj dosavadní rok a překalibrovat se na nadcházející měsíce.

Kulturní a historický význam

V září se v různých kulturách a náboženstvích slaví významné události. Od židovského nového roku Roš hašana až po připomínku významných historických událostí, jako je např. svátek sv. Václava, má měsíc září pro mnoho komunit po celém světě hluboký význam. S přibývajícími kratšími dny a chladnějšími nocemi přijměme sentimentalitu září a važme si hodnoty vzpomínek a nadějí, které přináší.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Tornádo v Praze poničilo palác na Vyšehradě a vyvracelo stromy • Tornádo, které se minulý čtvrtek prohnalo moravskými vesnicemi, nemá v našich novodobých dějinách obdoby. Napáchalo obrovské škody a bohužel si vyžádalo i oběti na životech.

Plejtvák myšok je zpátky v muzeu. Bude součástí expozice světových parametrů • Skončilo náročné restaurování jednoho z nejznámějších exponátů a zároveň symbolů Národního muzea. Téměř 23 metrů dlouhý plejtvák myšok je od pátku 3. září opět k vidění pro návštěvníky.

Praha vybuduje novou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy • Stavební povolení pro stavbu nové Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy získaly Lesy hl. města Prahy. Současná stanice již technicky nevyhovuje. Projekt by měl vyjít na 170 miliónů korun.

Chystá se stavba Noemovy archy pro všechny druhy zvířat na planetě • Britský nadšenec plánuje stavbu tisíciletí. V Jihoafrické republice by chtěl vybudovat skutečnou Noemovu archu, domov pro všechny druhy zvířat na planetě. Ambiciózní projekt však dostává závažnou trhlinu.

Nová výstava představuje místa, kde Antonín Dvořák čerpal inspiraci • Národní muzeum otevřelo na konci dubna novou výstavu v Muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění je i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahradničení nebo chovu holubů.

Gorily z pražské zoo se budou stěhovat do nového domova • Zoo Praha buduje zbrusu nový pavilon a venkovní výběh pro gorily nížinné. Po dokončení to má být dosud největší expozice zahrady.

Zoo ukáže poprvé veřejnosti vzácné mládě ježury australské • Pražská zoologická zahrada návštěvníkům poprvé od vylíhnutí ukáže své historicky první mládě ježury australské. Zvíře přišlo na svět letos v dubnu. Aktuálně váží 770 gramů, velmi dobře prospívá a matka ho pravidelně kojí.

Podivně vypadající želva se vylíhla v pražské zoo • Pražská zoologická zahrada ohlásila úspěšný odchov vzácné želvy ostnité. Mládě je potomkem želv, které měly původně skončit na jídelních stolech v restauracích v Asii.

Naučte se předpovídat počasí podle přírody • Když vyrazíme ven a sledujeme přírodu kolem sebe, můžeme spatřit řadu spolehlivých náznaků a udělat si představu o tom, jaké počasí nás čeká. Naši předci využívali tyto přírodní signály k předpovídání počasí dlouho před vynálezem moderní meteorologie. Pokud vás zajímá, jak se naučit předpovídat počasí na základě přírody, přečtěte si následující rady a tipy.

Jaro už je blízko. Pražský svišť se probudil ze zimního spánku • Zdá se, že jaro už je skutečně za dveřmi. V pražské zoologické zahradě se z hlubokého zimního spánku probudil samec sviště lesního.

Proč jsou Skandinávci nejspokojenější lidé na světě? Mají recepty na štěstí • Severoevropané jsou údajně nejšťastnější lidé na světě. Vyplývá to ze studie, kterou si každoročně nechává vypracovat Organizace spojených národů (OSN). Nejsilnější pocity štěstí prý zažívají Norové, Dánové a Finové. A to navzdory našim zažitým představám o chladném, tmavém a depresivním severu. V čem tedy spočívá jejich tajemství?

V čem spočívá tajemství životního štěstí?

Praha 2 plánuje vysadit desítky stromů v ulicích i parcích • Městská část Praha 2 chce být o něco zelenější. V polovině května proto chystá dosadbu chybějících stromů v některých ulicích a parcích.

Rok 1891: Hejno kobylek usmrtilo francouzského badatele • Hrozivá smrt postihla jednoho francouzského přírodovědce v roce 1891 v Alžírsku. Obrovské hejno kobylek ho ve spánku obklopilo a následně usmrtilo. Přečtěte si, jak o tragédii informovaly tehdejší české noviny.

Místo techniky živá zvířata. Ovce a kozy spásají pražské louky a stráně • Ve vybraných pražských lokalitách se i tento rok objevila stáda ovcí, koz a skotu. Jejich úkolem se spásání porostů. Vedení města si projekt pochvaluje s tím, že jde o tradiční a zároveň k přírodě šetrný a efektivní způsob obhospodařování pozemků ve zvláště chráněných oblastech.

Návštěvníci Stromovky se mohou učit poznávat dřeviny • Pražská Stromovka patří mezi druhově nejpestřejší parky v zemi. Nachází se zde celkem 203 druhů a kultivarů listnatých a 44 druhů a kultivarů jehličnatých dřevin. U mnoha stromů ve Stromovce se nyní objevily nové jmenovky v rámci projektu „Stromy, které chcete znát“.

Želví námluvy v pražské zoo se rozjely naplno • Velké želvy z pražské zoologické zahrady se po zimě opět vrátily do venkovního výběhu. Návštěvníci tak mohou tyto plazy pozorovat i v době, kdy jsou kvůli protiepidemickým opatřením stále uzavřené vnitřní expozice.

Chlapec zabil medvěda brokovnicí a dostal štědrou odměnu • Střet s medvědem ve volné přírodě často nekončí pro člověka dobře. Před 120 lety se v Kanadě odehrál incident, jehož hlavním aktérem byl třináctiletý chlapec. Holý život mu zachránila nejen brokovnice, ale především vlastní statečnost. Přečtěte si článek, který přinesly v Praze vydávané Národní listy v květnu 1901.

V pražské zoo se narodilo 18 hroznýšků pestrých • V teráriích pražské zoologické zahrady je pořádně živo. Nyní zde přišlo na svět 18 hroznýšků pestrých. Odchovy těchto hadů z afrických polopouští se daří. Jen letos se v Zoo Praha narodilo celkem padesát mláďat.

Zmije na člověka sama od sebe nezaútočí. Přesto je nutná obezřetnost • Již třetí generaci jediného jedovatého hada žijícího na našem území – zmije obecné – odchovává v těchto dnech Zoo Praha. Její chovatelé se v zázemí starají o dvoutýdenní, zhruba dvaceticentimetrová mláďata, která se narodila ve venkovní expozici na Zakázance.

V Národním muzeu jsou opět k vidění vzácné minerály • V Historické budově Národního muzea jsou opět k vidění vzácné minerály. Z původní expozice byla více než třetina vystavených exponátů obměněna, takže nabídne i pohled na minerály, jež návštěvníci doposud nemohli v Národním muzeu spatřit.