Pražské zajímavostiPražskýDEN.cz2. ledna 20202 minuty čtení

Památník letců z 2. světové války na ruzyňském letišti dostal novou podobu

Pomník obětem druhé světové války v Ruzyni se dočkal po více jak 43 letech rekonstrukce. Za své náklady jej nechalo opravit Letiště Praha. Nový památník vytesaný z české Vahlovické žuly upomíná na významné hrdiny letectví. Ti se v bojích druhé světové války nejen zasloužili o vítězství Spojenců nad nacistickým Německem, ale i na vybudování civilního letectví u nás. Památník je umístěn v areálu JIH Letiště Praha naproti Úřadu civilního letectví.

Pomník vzdává hold 33 domácím a 15 zahraničním odbojářům. Mezi nimi vyčnívá příběh Václava Netíka, příslušníka 311. bombardovací perutě Britského královského letectva RAF, jenž před válkou létal jako pilot Československých aerolinií na linkách Praha–Benátky a Praha–Brusel.

ČTĚTE TAKÉ: Muzeum paměti XX. století dnes symbolicky zahájilo svou činnost

Netík v době okupace odešel z Československa do Francie, kde se stal desátníkem československého letectva. Po pádu Francie odplul do anglického Cholmondeley Park. Zde se zařadil po bok krajanů do slavné 311. československé bombardovací perutě, která se zapojovala do nočních náletů na cíle v okupované Evropě.

Pilot Václav Netík. Zdroj: Letiště Praha

První operační let uskutečnil Netík 7. dubna 1941 v letounu Vickers Wellington, což byl RAF a Spojenci hojně užívaný střední dvoumotorový bombardér. Na pozici druhého pilota tak Netík během následujících měsíců vykonal 15 operačních letů do nepřátelského území. Jako kapitán bombardéru pak letěl Netík poprvé 19. července 1941.

O den později, při bombardování Hannoveru, však došlo k souboji mezi Netíkem a německým stíhačem. Netíkův letoun byl zasažen a zřítil se do moře u severního pobřeží Nizozemska. Ve 31 letech tak zahynul Netík i s celou posádkou.

Za chrabrost a odvahu v bojích byl Václav Netík vyznamenán československou medailí a 27. července 1941 Československým válečným křížem 1939 in memoriam. Do hodnosti plukovníka letectva in memoriam byl povýšen v roce 1990.

ČTĚTE TAKÉ: Praha plánuje vybudovat Muzeum paměti XX. století

Nepřehlédněte