ČeskoPražskýDEN.cz30. října 20193 minuty čtení

Povolování staveb v Česku vázne čím dál víc. Jsme mezi Kamerunem a Hondurasem

Česká republika se v letošním hodnocení Světové banky opět propadla v žebříčku délky povolování nových staveb. Zatímco loni se umístila na nelichotivé 156. pozici, letos klesla o další stupínek na 157. místo ze 190 zemí celého světa. Ještě v roce 2015 přitom byla naše země na 127. pozici žebříčku Doing Business, který každoročně Světová banka vydává. Potvrzuje se tím, že konkurenceschopnost země výrazně ztrácí právě z pohledu povolování nové výstavby, jejímž následkem je mimo jiné i stále se prohlubující krize v dostupnosti bydlení.

„Nelichotivá pozice České republiky a zejména pak další propad v žebříčku Světové banky jen potvrzuje naléhavou nutnost změny české legislativy. Na té sice ministerstvo pro místní rozvoj již pracuje, ještě několik let však potrvá, než se projeví v praxi. Do té doby by bylo třeba zapracovat na odstranění současné stavební paralýzy pomocí dílčích kroků, jelikož se nedaří povolovat už ani důležité veřejně prospěšné stavby,“ řekla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Mezi opatření, která by mohl stát pro odstranění současné legislativní pasti udělat, patří zavedení takzvané fikce souhlasu. Ta by pomohla odstranit v praxi velmi časté nedodržování zákonem stanovených lhůt tím, že pokud se úřad do dané doby nevyjádří, má se za to, že bez výhrad souhlasí. Tím by se povolovací proces významně zkrátil. Pomoci by mohlo i zjednodušení povolovací projektové dokumentace, která je v současnosti až příliš detailní a úředníci s ní často neumějí pracovat. Žádosti o doplnění informací následně opět povolovací proces prodlužují.

„I když se loni Česko v žebříčku Doing Business z pohledu délky povolování nových staveb propadlo o téměř dvacet pozic a letos jen o jednu příčku, sestupný trend se nemění a je třeba, aby na to příslušné odpovědné orgány adekvátně zareagovaly,“ dodala Tomášková. Podle ní není normální, aby Česká republika byla v žebříčku mezi rozvojovými zeměmi jako Honduras, Burundi či Kamerun. Přitom například sousední Polsko, kde začal v roce 2015 platit nový stavební zákon, se umístilo na 39. pozici, tedy vysoko nad Českem.

Zdroj: Žebříček Doing Business 2020 Světové banky

Studie Světové banky navíc nereflektuje český proces získání stavebního povolení v celé jeho šíři, její analytici zkoumají pouze délku povolovacího řízení definovanou zákonem. Při této definici trvá v Česku vydání stavebního povolení 246 dní, tedy stejně jako loni. „Ve skutečnosti je to přitom mnohem déle, protože například v Praze je časté, že povolení stavby běžného bytového domu nyní trvá deset i více let,“ uzavřela Tomášková.

Česko se navíc umístilo jednoznačně poslední při srovnání zemí OECD, kde je podle Světové banky průměr v délce povolování 152,3 dne. Z hodnocení tak mimo jiné vyplývá, že zatímco Česko stagnuje, jiné země se zlepšují. Celosvětově kategorii stejně jako loni vévodí Hong Kong s 69 dny.

O žebříčku Doing Business

Prestižní žebříček Doing Business vydává Světová banka vždy jednou ročně a zahrnuje celkem 190 států. Země hodnotí v celkem 12 kategoriích, mimo jiné právě i v délce povolovacích procesů. Mezi další patří například Zakládání firmy, Získávání úvěru, Ochrana menšinových akcionářů, Vymahatelnost práva či Přeshraniční obchodování. V něm naopak Česko obsadilo společně například se Slovenskem, Dánskem, Maďarskem či Belgií první příčku.

V celkovém hodnocení si v rámci zemí visegrádské čtyřky nejlépe vede Polsko, kterému patří 40. místo. Slovensko obsadilo 45. příčku a Maďarsko 52. místo. Česká republika se v celkovém žebříčku nachází například před Nizozemskem, Itálií nebo Lucemburskem.

Čtěte také…
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici

Nepřehlédněte

Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici • Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.

Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit • V evropské loterii Eurojackpot padla rekordní výhra. Dva šťastní výherci v dnešním losování uspěli a rozdělí si neuvěřitelných 120 milionů euro, což v přepočtu dělá asi 3 miliardy korun. Jedná se maximální a zároveň o jednu z nejvyšších částek, které kdy byly v evropských loteriích vyplaceny.

Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc? • Ve světle předvánočních výloh stojí matka s dítětem. "Mami, já chci všechno," říká holčička a ukazuje na hory pestrobarevných hraček. Tento zdánlivě nevinný moment vystihuje proměnu, kterou Vánoce v posledních desetiletích prošly. Z období určeného k usebrání a vnitřního ztišení se stal festival neutuchající spotřeby, kde hodnotu svátků měříme velikostí nákupního košíku.

Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači • Slovenský rozhlas přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, kterou díky památnému fotbalovému mistrovství dobře znají i čeští posluchači. Úmrtí dlouholetého sportovního redaktora a komentátora potvrdil pověřený ředitel Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy • Platformy jako Netflix, Max nebo Disney nabízejí divákům nejen moderní pokoukání, ale sem tam i nějaký ten osvědčený český film. Jenomže co naplat, většinou jsou to jen ty největší šlágry, jako třeba trilogie Slunce Seno, Na samotě u lesa apod. Co když ale dostanete chuť na jinou českou klasiku? Až doteď jste měli smůlu.

Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy • Česká kuchyně na prahu nové revoluce? No, to asi zatím ne, avšak jedno inovované jídlo se nyní se šíří rychlostí blesku po sociálních sítích a bourá všechny předsudky o nudné čočce na kyselo.

Co zaměstnanci doopravdy chtějí od svých šéfů o letošních Vánocích? Průzkum dává jasná data • Pracovní trh dramaticky mění a firmy hledají různé divné způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance. Poměrně překvapivé zjištění vyšlo z nedávného průzkumu mezi americkými pracovníky. Provedla ho společnost Talker Research mezi 2000 respondenty. A odhaluje zajímavý trend v oblasti pracovní spokojenosti. Ukazuje se, že peníze nejsou vždy tím hlavním motivátorem, který drží lidi v zaměstnání.

Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět • V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.

Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne? • Silvestrovské vysílání je po léta považováno za výkladní skříň tuzemských televizních stanic. Nova, Prima, Česká televize i Barrandov se snaží nasadit ty nejlepší moderátory, herce a baviče, jen aby se na to dívali lidi.

Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici? • Česká mediální scéna v posledních měsících prochází turbulentními změnami, které mohou významně ovlivnit večerní program statisíců diváků. Dlouholeté zkušenosti a neutuchající elán jsou vlastnosti, které charakterizují muže, jenž se stal synonymem investigativní žurnalistiky v České republice. Na mediálním nebi se právě rodí projekt, který by mohl pomoci změnit dosavadní rozložení televizních sil.