Praha postaví stovky bytů pro lidi v nouzi. Lokality už jsou vybrané

ZprávyPražskýDEN.cz10. dubna 20182 minuty čtení

Foto: Pixabay

Hl. m. Praha připravuje po více než jedenácti letech novou bytovou výstavbu. Půjde o pět nových projektů a ubytovací kapacity budou určeny lidem, kteří se ocitli nezaviněně v tíživé situaci a v rámci vlastních prostředků si své bydlení z objektivních důvodů nejsou schopni zajistit sami. Nová výstavba i rekonstrukce stávajících objektů ve vlastnictví hlavního města budou financovány z Fondu dostupného bydlení na území hl. m. Prahy.

„Měníme kurz. Praha během dvou až tří let postaví 1 100 bytů. K 7 000 bytů, které dnes hlavní město vlastní, je to skokový nárůst o 16 procent. Jsem hrdý na to, že se mi změnu kurzu podařilo prosadit. Praha téměř jedenáct let nepostavila jediný byt a svůj bytový fond spíše jen rozprodávala,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko.

Začátkem toku 2019 se předpokládá začátek stavby osmi bytových domů na Černém Mostě, kde má být celkem 182 bytů. Na stavbu je již vydáno stavební povolení. Dalších devět bytových domů s jedním polyfunkčním objektem se bude stavět také od začátku roku 2019 v Dolních Počernicích. Vznikne celkem 310 bytových jednotek a v polyfunkčním objektu budou navrženy prostory pro zdravotnické, kulturní a komerční služby. Předpokládá se umístění ordinace praktického lékaře, gynekologa, zubního lékaře, pediatra, klubu pro matky s dětmi, klubové prostory pro dospívající mládež, příp. kavárny apod. I zde je vydáno platné stavební povolení.

V Praze 13 se počítá i s výstavbou dalších bytů na pozemku hlavního města. Ty by měly mít dispozice převážně 2+kk a 3+kk a podle ověřovací hmotové studie by jich zde mělo vzniknout zhruba 160. V přízemí objektu bude umístěna občanská vybavenost. Podobná stavba dalších 120 bytů je plánována na vhodném pozemku v Hrdlořezích a na Opatově připravuje Praha rekonstrukci výškového domu ve svém vlastnictví. Zde by mělo vzniknout 342 bytů.

Nepřehlédněte

Nová podoba Mariánského náměstí schválena. Oprava začne do dvou let • Pražští radní schválili novou podobu Mariánského náměstí. Návrh připravilo architektonické studio Xtopix. Projekt počítá s úpravou samotného náměstí, ale i okolních ulic a náměstí Franze Kafky.

V pražském planetáriu budou hvězdy vyprávět příběhy o lásce • Rádi byste si se svou drahou polovičkou užili na prvního máje den a večer plný romantiky? Vydejte se do Planetária hlavního města Prahy, kde budou láskyplné příběhy vyprávět hvězdy.

Kriticky ohrožené volavky císařské se snaží zachránit odborníci z Prahy • Zoo Praha pomáhá v Bhútánském království zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou. V celém areálu výskytu této velké volavky přežívá již méně než šedesát jedinců, z toho polovina právě v Bhútánu. I tam ji však ohrožuje výstavba hydroelektráren. Proto již před několika lety započaly přípravy projektu na její záchranu, do kterého byla přizvána Zoo Praha.

Noční uzavírky tunelů potrápí v červnu pražské řidiče • Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologií tunelů proběhne v noci ze čtvrtka 4. června na pátek 5. června od 23:00 do 5:00 hod. úplná uzavírka tunelového komplexu Blanka. Objížďka bude vedena po trase Patočkova – Milady Horákové – Veletržní – Dukelských Hrdinů – U Výstaviště – Partyzánská – Trojský most.

Jak vypadá dvouzrnka, len nebo bér vlašský? Polní plodiny si můžete prohlédnout na střeše muzea • Přes dvě desítky zemědělských plodin vyseli na střeše Národního zemědělského muzea v Praze na Letné vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se i s méně známými rostlinami českých polí. Políčko bude využíváno i pro lektorské programy. Pěstování zkomplikovali kromě výkyvů počasí i ptáci, kteří vyzobávali semínka.

Zemědělské plodiny na střeše muzea.

Velký diamantový podvod z konce 19. století. Fintu obchodníků odhalil chemický pokus • Mohlo by se zdát, že nekalé obchodní praktiky některých prodejců jsou výhradně problémem současnosti. Jak ale dokládá dobový novinový článek z dubna 1891, opak je pravdou. Nepoctivci se snaží vydělat na svých zákaznících nejspíš už od té doby, co lidé mezi sebou začali obchodovat. Přečtěte si, jak Národní listy referovaly o případu z Antverp.

Sezóna jahod vrcholí. Na co si dát pozor při nákupu? • Na konci května začaly dozrávat první české jahody a právě nyní jejich sezóna vrcholí. V Česku patří toto ovoce mezi nejoblíbenější, každý Čech ročně zkonzumuje kolem 2,5 kila jahod. Poptávka je převážně po jahodách vypěstovaných v tuzemsku. Poznat ale českou jahodu od té dovezené je v podstatě nemožné.

OBRAZEM: Kontrola v Sapě odhalila prošlé a plesnivé potraviny i exkrementy hlodavců • Policisté ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, Státní veterinární správou a celníky prováděli ve čtvrtek kontrolu v tržnici Sapa. Akce byla zaměřena především na dodržování zásad správného skladování potravin a nakládání s nimi. Policisté společně s veterináři zkontrolovali šest automobilů, dva sklady a dvě restaurace. Během kontroly byla zjištěna celá řada pochybení, např. nevhodné teplotní podmínky skladování a přepravy potravin. Potraviny byly často neoznačené, byly neznámého původu, plesnivé, měly poškozené obaly a některé měly překročené datum spotřeby až o 2 roky. V některých skladovacích prostorách kontrola objevila exkrementy hlodavců. Vzhledem k zjištěným pochybením byl vydán zákaz uvádění potravin do oběhu a nařízena jejich likvidace. Jednalo se o přibližně 200 kg mungo klíčků, 90 kg celých telat nebo jejich částí, 48 kg mušlí a mořských plodů, ryb a rybího bujónu, 75 ks kachních a křepelčích vajec. Jedny skladovací prostory byly uzavřeny, byla uložena opatření k odstranění zjištěných nedostatků a avizovány následné kontroly. Zjištěné nedostatky budou dále řešeny ve správním řízení. Tohle kontrola objevila [gallery size="full" columns="1" ids="10562,10563,10564,10565,10566,10567,10568,10569,10570,10571,10572,10573"]

Jak vycvičit krysy. Známý ruský umělec popsal své triky a úskalí práce • Vladimir Leonidovič Durov (1863–1934) se zapsal do historie jako světoznámý krotitel, cirkusový artista, kouzelník a spisovatel. Kromě jiného se věnoval studiu vlivu životního prostředí na zvířata, používání hypnózy v jejich výcviku a přednáškám o jejich psychologii. Současně je považován za průkopníka nenásilné výcvikové školy založené na humánním a laskavém přístupu ke zvířatům.

5. 4. 1868: Paroplavba na Vltavě je po zimě opět obnovena • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Hudební sbor strážníků Obecní strážníci vytáhli včera u příležitosti pohřbu jednoho soudruha svého poprvé s puškami a vlastním svým hudebním sborem. V průvodu, jenž vyšel od milosrdných bratří účastnili se též měšťanosta dr. Klaudy, jeho náměstek pan Huleš a více městských radních. – Pražský denník, 5. 4. 1868 Vystěhovalci Vystěhovalců se letos pořád trousí, ale přece ne v takové míře jako v loni. Úplně je nepodstatna zpráva jednoho zdejšího listu, že by zvláště ze Šumavy velké množství vystěhovalců do Ameriky odcházelo. Naopak je jisto, že letos ještě ani polovice, ba ani třetí díl vystěhovalců odtud neodjel jako roku loňského, a nepochybně zůstane i dále při tomto poměru, neboť lid konečně přece přichází k náhledu, že při nynější bídě a nedostatku výdělku v sev. Americe mu žádné ráje za mořem nekvětou. – Pražský denník, 5. 4. 1868 [related-post id="8826"] Paroplavba na Vltavě Počínaje dnešním dnem provozuje se paroplavba na řece mezi Prahou a Štěchovicemi jakož i na štacích mezi těmito dvěma místy při řece ležících. Odjezd parníku z Prahy jest o 8. hod. ranní a o 2. hod. odpolední. Ze Štěchovic pak v 5 hod. ráno a v 5 ½ hod. odpoledne. – Pražský denník, 5. 4. 1868

Praha je 82. nejdražším městem světa. Od loňska výrazně poskočila • Analytická společnost Economist Inteligence Unit zveřejnila svůj každoroční žebříček nejdražších měst světa. Praha od minulého roku poskočila o 13 pozic nahoru a je tak 82. nejdražším městem na světě.

Praha v žěbříčku meziročně výrazně poskočila nahoru.

Zoo poprvé ukáže vzácného živočicha. Je jediný v Česku a řediteli připomněl Marka Ebena • Návštěvníci pražské zoo budou moci poprvé naživo spatřit nového vzácného obyvatele. Samec vombata obecného Cooper přicestoval do Prahy v prosinci z německého Hannoveru. Nejprve ale musel několik týdnů strávit v povinné podovozní karanténě v zázemí. Veřejnosti se poprvé představí tuto sobotu 8. ledna v expozici Darwinův kráter. Oficiálně ho přivítají herec a moderátor Marek Eben a cukrář Josef Maršálek.

Pražané poctivě třídí, odpadu ale produkují čím dál víc • V barevných kontejnerech na tříděný odpad skončilo v loňském roce bezmála 57 tisíc tun odpadu. Nejvíce se třídil papír a sklo. Narostlo i množství komunálního odpadu. Toho pražské svozové společnosti svezly přes 264 tisíc tun.

Praha 8 otevře dalších třicet populárních knihobudek. Knihy si můžete klidně nechat • MČ Praha 8 a její příspěvková organizace Osmička pro rodinu společně posilují šíření literatury po osmé městské části. V návaznosti na běžící projekty Digitální svět a Čtecí babičky a dědečci rozmístí přes 30 knihobudek. První knihobudku umístila Osmička pro rodinu ve čtvrtek 10. května 2018 před Rodinné centrum Osmička v Čimicích. Slavnostního zahájení projektu se zúčastnila ředitelka Osmičky pro rodinu Kateřina Halfarová a zaměstnanci této organizace. Tento projekt podporuje také místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil: „Projektem chceme podporovat zájem o literaturu všeho druhu, a to nejen mezi dospělou populací, ale především mezi našimi dětmi. Vzhledem k moderním technologiím děti nečtou, což snižuje jejich všeobecný přehled. Abychom děti nalákali, zvolili jsme přitažlivý design knihobudek a strategické rozmístění po celé Praze 8.“ „Je pro nás velmi důležitá logopedická prevence, rozvoj slovní zásoby, soustředění dětí a zejména vidíme smysl, který pojí projekty Digitální svět, Čtecí babičky a dědečci i Knihobudky a tím je mezigenerační přesah. Děláme tak osvětu v rámci digitálních technologií, a zároveň posilujeme pozitivní vztah ke knize. V první fázi umístíme knihobudky před naše rodinná centra a dětské kluby. Následně budeme umisťovat ke všem školám a školkám, které o tento projekt projevily zájem. Do tohoto projektu jsme zapojily i další organizace, které se podílí na výrobě i následném servisu knihobudek. Velice nás těší, že i samotná výroba pomáhá konkrétním lidem,“ dodává ředitelka Osmičky pro rodinu Kateřina Halfarová. [related-post id="9508"] K dnešnímu dni zažádalo o umístění knihobudky v areálu mateřské či základní školy 30 subjektů. „Je skvělé, že si školky i školy uvědomují, jak důležité je pro děti četba. Některé z našich škol dokonce chtějí v areálu více knihobudek, aby byly pro děti skutečně dostupné,“ dodává radní pro školství Prahy 8 Anna Kroutil. Knihobudky jsou určeny pro každého, kdo si chce knížku zdarma půjčit, vzít, či vyměnit. Naplňována tak bude nejen Osmičkou pro rodinu, ale i všemi obyvateli a uživateli. Samotná knihobudka je výsledkem společného snažení, což posiluje společenskou odpovědnost, komunitní sounáležitost a sdílení.

Kampus Dejvice se promění. Občané mohou zasílat své připomínky • Projekt na proměnu Kampusu Dejvice se posouvá do další fáze. Nyní se do plánování vysokoškolského areálu mohou zapojit i samotní občané. Lidé mají ode dneška možnost vyplnit dotazník, který zjišťuje jak vnímají celý Kampus, co se jim líbí a nelíbí nebo jaké aktivity jim zde chybí.

1. 10. 1868: Obstárlá ženština z Prahy se málem utopila ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Koronavirem se nakazila i některá zvířata v pražské zoo • Testování zvířat prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že pozitivní jsou lvi indičtí Jamvan a Suchi a gorilí samec Richard. Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou.

Nedostatek hořčíku nepodceňujte. Tělo si o něj samo řekne • Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje k tomu celou řadu látek a minerálů. Jedním z nejdůležitějších je hořčík. Na jeho nedostatek vás může upozornit hned několik symptomů.

V Česku přibylo dalších 4,5 tisíce nakažených • Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 4 557 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 11 547 provedených PCR testů, z nichž 39 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 25 285.

Lékař oslavil 100. narozeniny a prozradil tajemství své dlouhověkosti • Pokroky v medicíně a historicky nebývalý blahobyt způsobuje, že se stále více lidí dožívá velmi vysokého věku. Oslavit 100. narozeniny tedy dnes již není tak výjimečné jako na konci 19. století. O jednom mimořádně vitálním stoletém muži napsaly v Praze vydávané Národní listy v lednu 1894. Kolik kávy si denně dopřával a proč přišel o jedno oko?