Diskuze: Pražské letiště letos odbaví o 10 procent více cestujících než loni

Zpět na článek

Nepřehlédněte

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí. Dominantou bude obelisk • Dlouho očekávaná proměna pražského Vítězného náměstí má jasnější obrysy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v úterý vyhlásil výsledky architektonické soutěže na jeho novou podobu. Návrh, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí. Kulaťák tak získává zcela novou tvář. Autoři návrhu jsou Pavel Hnilička, Eva Macáková a Josef Filip.

Některá jídla jsou pro pejsky smrtelně nebezpečná • Dokud jsem si nepořídila pejska, věděla jsem toho o výchově jen málo. Nějakou mlhavou představu má pochopitelně každý. Ale na spoustu věcí jsem přišla až postupně. Třeba na to, která jídla mohou být pro naše čtyřnohé kamarády nebezpečná.

28. 6. 1890: Úmrtí advokáta, zaplavené pražské ulice a závody velocipedistů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Připomínky k Metropolitnímu plánu jsou odevzdány. Co bude dál? • V pátek uplynula lhůta pro podávání připomínek a stanovisek k návrhu nového Metropolitního plánu. Skončilo tím tzv. společné jednání. V současné chvíli se připomínky evidují a jejich přesný počet bude znám koncem roku 2018. Za dva roky se budou občané moci vyjádřit k upravenému návrhu plánu v tzv. veřejném projednání. Společné jednání Metropolitního plánu je u konce. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy převzal poslední stanoviska od orgánů státní správy. Jejich vyhodnocení bude probíhat ve třech etapách, z nichž každá bude trvat 4-5 měsíců. Postupně dojde na připomínky dotčených orgánů, městských částí a fyzických a právnických osob. Celkový počet podání by měl být znám v průběhu srpna. Toto číslo bude stále jen orientační, jelikož nezohledňuje počet připomínkujících, duplicitu podání a počet připomínek v jednom podání. Přesný počet připomínek pak bude znám až koncem roku 2018. „Děkuji všem Pražanům, kteří se zapojili do připomínkování návrhu nového územního plánu. Jejich znalost území a představa o budoucí podobě města je cenným podkladem pro dopracování plánu. Oceňuji také aktivní přístup městských částí. Právě dohoda s nimi je klíčová pro schválení dokumentu v roce 2022,“ řekla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky. Na odevzdání připomínek měla veřejnost jeden měsíc od 27. 6. do 26. 7. Seznamovat se s ním však mohla už od začátku května. Plán byl vystaven v Centru architektury a městského plánování, kde ho vidělo přes 15 000 návštěvníků. Během května a června navíc probíhala informační tour, při které zaměstnanci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) prezentovali plán veřejnosti na 18 místech Prahy a vysvětlovali, jak ho číst i jak ho připomínkovat. „Plán jsme představovali dlouho před tím, než se k němu veřejnost mohla vyjádřit. Proto očekáváme, že k němu bude i hodně připomínek. Naše snaha o co největší otevřenost má jediný cíl – co nejkvalitnější plán,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. Co bude dál? Po ukončení společného projednání Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zaeviduje a společně s IPR Praha a určeným zastupitelem (zpravidla radní pro územní rozvoj) vypořádá připomínky. IPR Praha následně návrh Metropolitního plánu upraví. Očekává se, že upravený návrh bude znám cca za dva roky. Následně bude vyhlášeno druhé kolo projednávání, tj. veřejné projednání, ve kterém bude opět možno podávat připomínky. Podle nich vznikne znovu upravený návrh, který bude muset být do konce roku 2022 schválen zastupiteli. Teprve potom bude Metropolitní plán platný a účinný.

Nový portál informuje Pražany o nakládání s městským majetkem • Pražský magistrát spustil ve čtvrtek nový informační portál, který má přispět k větší transparentnosti nakládání s městským majetkem. Webová stránka nabízí v přehledné podobě základní data o nemovitostech ve vlastnictví hlavního města a souvisejících výdajích za údržbu nebo příjmech z pronájmu.

Prahu čeká masakr. Přijedou desítky tisíc motorkářů z celého světa • Na oslavy 115 let legendární americké značky Harley-Davidson se na začátku července sjede do Prahy nejméně 60 tisíc motorkářů ze 71 zemí světa. Srdcem velkolepých oslav ve dnech 5.–8. července bude pražské holešovické výstaviště. Slavit se nebude jen 115 let Harley-Davidson Motor Company, ale také 100 let České republiky, 90 let Harley-Davidson Clubu Praha a 55 let Harley-Davidson Clubu Brno. „Nezáleží, na čem jezdíš nebo jestli vůbec jezdíš. Tohle je oslava klukovských snů, touhy po svobodě a volnosti na dvou kolech, která spojuje generace i světadíly. Tenhle mejdan Harley-Davidson bude zážitek jako žádný jiný. Můžeš se těšit na 72 hodin nabitých motocykly, koncerty, soutěžemi, testovacími jízdami, výstavami, skvělým jídlem, pitím… a hromadou další zábavy. To všechno v zemi nejlepšího piva, nejkrásnějších žen a nejstaršího klubu Harley-Davidson,“ zvou pořadatelé na oficiálních webových stránkách. Na programu jsou hudební koncerty, výstava 150 modelů Harley-Davidson od roku 1914 až po současnost, charitativní dražby nebo mistrovství Evropy v thajském boxu. Spanilá jízda Prahou Součástí oslav bude i spanilá jízda v ulicích hlavního města,  na kterou se ve třech vlnách vypraví čtyři tisíce motocyklů. Startuje se v sobotu 7. července v 10 hodin na Letné. Motorky projedou přes Václavské náměstí a okolo Právnické fakulty na náměstí Jana Palacha, kde bude bude krátká zastávka. Poté se vydají Chotkovou ulicí, přes Letnou a zpět na holešovické Výstaviště. Očekává se, že do Prahy v souvislosti s akcí dorazí zhruba sto tisíc lidí. Prodloužený motorkářský víkend zahájí v předvečer oslav megakoncert legendární kapely Rolling Stones v Letňanech.

Výstava modelů vláčků seznámí s vývojem železniční dopravy v Česku • Pro všechny příznivce vlakové dopravy i nadšené modeláře připravilo Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Klubem železničních modelářů Prahy 7 výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0, tedy vlakových modelů s měřítkem zmenšení 1:87 a s rozchodem kolejí 16,5 mm. K vidění bude v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 10. do 15. dubna. Kromě nového koncového nádraží, jehož model byl realizován podle skutečné železniční stanice Tachov, budou k vidění především různé vlakové soupravy, které budou střídavě v provozu a v průběhu výstavy budou postupně obměňovány. Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých Československých státních drah z období od vzniku Československa až do roku 1992, typické československé vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak. Provoz bude zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek.Kromě železničních modelů si budou moci návštěvníci na modelovém kolejišti prohlédnout i modely automobilů a zejména modely zemědělské a lesní techniky, také v měřítku 1:87. „Letos slavíme výročí sto let vzniku našeho muzea i vzniku samostatného Československého státu a toto téma zohledňuje i většina akcí, které tento rok pořádáme. Výstava Modulové kolejiště ukáže nejen nadšeným modelářům, jak se vyvíjela československá vlaková doprava od roku 1910 až do roku 1992,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. Každý den jiné modely Na výstavě bude probíhat i obměna vlakových souprav podle železničně modelářských epoch. To znamená, že při zahájení výstavy v úterý se předpokládá provoz vozidel z epoch I a II – modely z období let 1910–1945, ve středu by měl provoz probíhat v epochách II a III – modely z období let 1921–1955, ve čtvrtek pak v epoše III – modely z období let 1955–1968 a od pátku do soboty se předpokládá provoz v epoše IV – modely z období let 1968–1992. V neděli na závěr výstavy bude připraven kompletní průřez všemi časovými epochami od roku 1910 až po vznik Českých drah v roce 1993. Kolejiště bude sestaveno z jednotlivých modulů s typovými čely, délka hlavní jednokolejné tratě dosáhne téměř 60 metrů, vedlejší odbočná trať bude dlouhá 10 metrů. Hlavní trať bude ukončena vratnými smyčkami a budou se na ní nacházet dvě mezilehlé železniční stanice a větší depo s točnou. Hlavní i odbočná trať včetně železničních stanic je vybavena zjednodušeným zabezpečovacím zařízením, funkční návěstní soustavou a provoz je obdobně jako na skutečné železnici řízen výpravčími.

Opravy na Karlově náměstí budou po zimní pauze pokračovat • Po zimní přestávce se na Karlovo náměstí vrátí dělníci. V pondělí 19. dubna odstartuje další část rekonstrukce místních vozovek a chodníků.

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Jak vybrat ideální elektrokolo? Zájemcům poradí festival EBIKE FEST • Elektrokola v Česku zažívají obrovský boom. Jen loni se jich prodalo přes padesát tisíc a letošní zájem Čechů bude zřejmě ještě vyšší. Jenže jak vybrat to pravé elektrokolo? Pomoci může první ročník testovacího festivalu elektrokol EBIKE FEST. Koná o víkendu 18. a 19. května v Praze 4-Krči. Vstup na testovací festival je zdarma.

6. 10. 1889: Křivé obvinění, zastřelené dítě a nástěnný kalendář na příští rok • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Klid pro zvířata. V Praze platí zákaz odpalování pyrotechniky na vybraných místech • Praha letos schválila vyhlášku, podle které se na mnoha místech v metropoli zakazuje používání zábavní pyrotechniky. Oslavy příchodu nového roku se tak například v centru města budou muset poprvé obejít bez rachejtlí, světlic a dělobuchů. Ochránci zvířat tento krok vítají.

10. 3. 1868: Na dobytčím trhu se prodávalo zkažené hovězí maso. Odvezli ho k likvidaci • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zabavené maso Včerejšího dne byly na pražský trh dobytčí čtyři čtvrtě masa hovězího (vážíce 339 liber) na prodej přivezeny, které však při lékařském prohlížení co nezdravé a k požívání za nespůsobilé uznány byly. Za tou příčinou bylo maso zabaveno a rasu k zničení odevzdáno. – Národní listy, 10. 3. 1868 Dobročinný skutek Včera odpoledne ubíral se Karlovou ulici jistý starý chudobný muž; pojednou však slabostí sklesl na dlažbu. Právě okolojdoucí duchovní přispěl ihned starci ku pomoci a ustrnuv se nad ním dal jej v přivolané drožce na své outraty do nemocnice k milosrdným sestrám na Malou stranu k dalšímu ošetřováné dovezti. – Pražský denník, 10. 3. 1868 [related-post id="6487"] Otevírají se kašny Dřevěné přikryvky na pražských kašnách, jež slouží k tomu, by po čas zimy voda v nich nezmrzla, počaly se včerejším dnem odstraňovati a do obecního dvora co skladiště těchto příkrovů dovážeti. – Pražský denník, 10. 3. 1868 Situace na Vltavě Rozvodněná Vltava počiná se zponenáhla do obyčejného svého řečiště vraceti. Voda stále opadává a klesla včera večer na 35 palců, pročež převoz přes řeku bude již opět co nejdříve zaveden. – Pražský denník, 10. 3. 1868

Výstava plná her a hlavolamů proběhne na Novoměstské radnici • Novoměstská radnice v Praze pořádá od 19. do 22. září oblíbenou výstavu určenou nejen dětem, ale také všem fanouškům nejrůznějších hádanek, hlavolamů a deskových her. Historický Velký sál radnice se na čtyři dny promění v prostornou hernu, kde uvidíte a vyzkoušíte si nejrůznější hlavolamy a deskové hry od předních českých výrobců a distributorů. S pravidly a výběrem hry vám poradí herní instruktoři. Kdy a kde? Výstava se koná na Novoměstské radnici (Karlovo nám. 1/23, Praha 2 – Nové Město) od 19. do 22. září 2018. Otevřena je denně od 10 do 18 hodin. V pátek 21. září je prodloužena až do 20 hodin, aby si ji stihli všichni dostatečně užít. Základní vstupné je 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 190 Kč (2 dospělí + max 3 děti do 15 let), skupinové (od 10 osob) 60 Kč za osobu.

Tady skončit nechcete. Noc na záchytce vyjde opilce pěkně draho • Je to už více než 67 let. Přesně 15. května 1951 otevřel první pražskou záchytnou stanici v Praze u Apolináře bojovník proti alkoholismu, docent Jaroslav Skála. Věděli jste, že jeho pracoviště je pravděpodobně první svého druhu na světě?

27. 8. 1890: Podpora chorvatského průmyslu, nové hodiny a zloděj svíček • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 3. 1868: Kdo skutečně vynalezl ruchadlo? Spory o autorství jsou snad u konce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Dláždění Dláždění v Praze, jež posud konalo se buď na účet obce neb na účet některé z obou plynáren, převezme nyní obec sama ve svou správu, jen aby všeliké dlaždičské práce byly stejny a rychle se prováděly. Dozor nad dlažbou na Starém, Novém i Židovském městě povede pan rada Bláha a dlaždení řidit bude p. Bock. – Pražský denník, 2. 3. 1868 Nehoda Včera dopoledne vkročil do týnského chrámu Páně jistý mladík maje za to, že na dobro uhasl doutník, kterýž do náprsní kapsy uschoval. Doutník však ještě hořel a mladík za chvíli byl upozorněn na zápach hořící látky. Hned si rozepnul kabát a s ustrnutím shledal, jak se mu spod něho kouř valí. Rychlým svleknutím kabátz a uhašením hořící části ušel mladík dalšímu nebezpečí. – Pražský denník, 2. 3. 1868 [related-post id="6378"] Kdo jest pravým vynálezcem ruchadla? Výtečný ten nástroj, jimžto učiněn v orbě nesmírný pokrok, přivlastnili sobě mnozí lidé potahujíce bez práva na sebe čest jeho nalezení. Teď zjištěno svědectvími věrohodnými a nepochybnými, že nálezci jsou čeští rolníci a řemeslníci, bratranci Veverkové z Rybitví, kteří nález ten učinili již v letech 1818-1819. Těmto tedy patří čest. – Pražský denník, 2. 3. 1868 Kezditlačitel Předevčírem večer hnal kýs honák několik volů malostranskou branou mostní. V tu chvíli, když s klienty svými zahýbal se kolem věže mostní, jeden z volů splašil se a přitlačil honáka tak důrazně ke zdi, že ubohý značně porouchán sklesl k zemu a odnešen býti musel. –Národní listy, 1. 3. 1868 Pražané budou mít plovárnu Občanská plovárna pod Letnou počne se již v těchto dnech budovati, a již dnes se začne s přípravními pracemi. – Pražský denník, 2. 3. 1868

Horoskop na pondělí 22. března. Pořádek dělá přátele • Začal nám nový týden. Na co si dát během dnešního dne největší pozor? Přečtěte si horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu!

Podzimní dýňová polévka. Hřejivá náruč pro chladné dny • Jakmile listí zezlátne a vzduch je cítit podzimem, naše chuťové buňky začnou toužit po teplých, uklidňujících chutích. Dýně, typická podzimní ingredience, se v tomto období dostává do popředí mnoha našich oblíbených pokrmů. Dnes se ponoříme do receptu na krémovou, sametovou dýňovou polévku, která vás jistě zahřeje u srdce i na duši.

17. 7. 1890: Aktuální počasí v Praze, host z laciného kraje a nedělní klid • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.